Blog o optymalizacji podatkowej i finansach

Split payment od 1 lipca – informatycy i wolne zawody uciekają z Polski

Split payment od 1 lipca - informatycy i wolne zawody uciekają z Polski

Newsy

Split payment, czyli mechanizm podzielonej płatności podatku VAT wchodzi w życie 1 lipca 2018. Poza walką z nadużyciami podatkowymi będzie miał negatywne skutki dla biznesu – zmniejszenie płynności finansowej. Przedstawiciele samozatrudnionych alarmują nt. konsekwencji wprowadzenia split payment. Informatycy już teraz grożą rozwiązaniem umów z powodu wejścia w życie mechanizmu podzielonej płatności.

Split payment – oddzielny rachunek dla podatku VAT

Projekt ustawy dotyczącej split payment nakazuje bankom i SKOK-om otwarcie rachunku VAT do każdego rachunku rozliczeniowego przedsiębiorstw do 30 czerwca 2018 roku.

Od 1 lipca każdy przedsiębiorca, który otrzymuje przelewem wynagrodzenie za fakturę, może otrzymać dwa przelewy. Wartość netto faktury trafi na konto przedsiębiorcy, natomiast podatek VAT zostanie przelany na specjalnie utworzone przez bank konto. Ustawa dot. split payment ścisłe określa w jaki sposób można wykorzystać zgromadzone środki.

Z rachunku VAT można dokonać płatności wyłącznie w celu zapłaty podatku VAT na rachunek sprzedawcy/dostawcy oraz zapłaty podatku. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w artykule Split payment – kolejna bariera dla biznesu

Stosowanie mechanizmu split payment będzie dobrowolne, jednak już teraz wiadomo, że państwowe spółki będą obowiązkowo stosowały split payment. Co bardzo ważne – za ich przykładem mogą pójść mniejsze firmy, przez co dobrowolność stosowania split payment będzie tylko pozorna.

Split payment – obawy samozatrudnionych

Przedstawiciele Stowarzyszenia Samozatrudnieni, które skupia freelancerów i przedstawicieli wolnych zawodów alarmują rządzących. Polacy pracujący na własny rachunek obawiają się, że wprowadzona przez rząd ustawa negatywnie wpłynie na ich płynność finansową, co w obliczu kolejnego wzrostu składek ZUS nie zachęca do zakładania własnej działalności. Najaktywniej swoje obawy artykułują specjaliści z branży IT, którzy grożą swoim pracodawcom rozwiązaniem umów i przejściem do konkurencji, gdy Ci będą przelewać wynagrodzenia korzystając z mechanizmu podzielonej płatności.

Obawy środowiska samozatrudnionych w dużej mierze wynikają ze specyfiki prowadzonej przez nich działalności – większość faktur kosztowych opłacana jest gotówką, przez co nie mogą skorzystać z mechanizmu split payment. Będzie to skutkować kumulacją środków na oddzielnym koncie dla płatności VAT, z których przedsiębiorcy nie będą mogli skorzystać.

Spółka w Wielkiej Brytanii rozwiązaniem dla samozatrudnionych

Większość specjalistów z branży IT, grafików, doradców oraz przedstawiciele wolnych zawodów decydują się na własną działalność gospodarczą (najczęściej w formie jednoosobowej działalności gospodarczej lub spółki z o.o.). Prowadzenie firmy w Polsce nie jest jednak łatwe – rosnące obciążenia podatkowe, wysoki ZUS rosnący z roku na rok, kwestionowanie zasadności wydatków to chleb powszedni każdego właściciela biznesu w Polsce.

Alternatywą dla kolejnych rygorystycznych uszczelnień systemu podatkowego jest rejestracja spółki za granicą – w kraju, w którym split payment nie obowiązuje. Przykładem takiego państwa jest Wielka Brytania, która już ponad 10 lat temu mierzyła się z podobnymi problemami co Polska (wyłudzenia VAT). Brytyjczycy postanowili jednak, że uszczelnianie systemu podatkowego nie może się odbyć kosztem uczciwych obywateli, przeciwnie do tego co realizuje polski rząd.

Coraz więcej specjalistów z branży IT oraz freelancerów decyduje się na taki krok i otwiera spółkę limited w Wielkiej Brytanii. Powołanie spółki w Wielkiej Brytanii jest o wiele prostsze niż rejestracja działalności w Polsce – w 24 godziny możemy stać się właścicielami spółki, bez konieczności wizyty w urzędzie. Do powołania spółki konieczny jest jeden Dyrektor, który może być jednocześnie udziałowcem spółki. Prowadzenie biznesu w Wielkiej Brytanii jest proste i przejrzyste, głównie dzięki przyjaznemu systemowi podatkowemu i niewielkiej biurokracji, co jest korzystne szczególnie dla osób, które nie chcą tracić czasu na procedury i formalności.

Spółka w Wielkiej Brytanii – praca w Polsce

Każdemu pracownikowi spółki limited ( w tym dyrektorowi/udziałowcowi) przysługuje 11 850 funtów (około 58 tysięcy złotych) kwoty wolnej od podatku. Dochody osiągane przez polskiego rezydenta z tytułu wynagrodzenia Dyrektora spółki LTD są w Polsce nieopodatkowane, jednak podnoszą podstawę opodatkowania przychodów uzyskanych na terytorium Polski. Dyrektor może wypłacać środki ze spółki za pomocą różnych legalnych sposobów – własną pensję, zwrot wydatków poniesionych na paliwo, zwrot kosztów delegacji, poprzez „pożyczkę dyrektorską” oraz dywidendę. Przedsiębiorca, który prowadzi spółkę limited nie musi obawiać się o zmniejszenie płynności, ponieważ split payment nie obowiązuje w Wielkiej Brytanii. Dodatkowo mniejsze obciążenia na ubezpieczenie społeczne oraz niska biurokracja wymiernie wpływają na rozwój firmy.

Więcej informacji na temat prowadzenia spółki w Wielkiej Brytanii znajdziesz w darmowym poradniku Admiral Tax dostępnym w tym miejscu.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat prowadzenia spółki Wielkiej Brytanii i możliwościach optymalizacji podatkowej dla branży IT – skorzystaj z darmowej konsultacji z ekspertami Admiral Tax.

 

Facebooktwitterlinkedin
Masz pytania lub spostrzeżenia?
NASI EKSPERCI Z PRZYJEMNOŚCIĄ
PODZIELĄ SIĘ WIEDZĄ.

Komentarz FB

Masz pytania?

Chcesz założyć biznes za granicą?

Najnowsze wpisy

 • W 2020 roku Wielka Brytania obniży stawkę podatku CIT
  W 2020 roku Wielka Brytania obniży stawkę podatku CIT

  Brytyjski podjął decyzję o obniżeniu stawki podatku CIT w Wielkiej Brytanii z obecnych 19 proc. do 17 proc. W 2020 roku wszyscy właściciele przedsiębiorstw działających na terenie Zjednoczonego Królestwa zapłacą niższy podatek dochodowy. (więcej…)

  Brytyjski podjął decyzję o obniżeniu stawki podatku CIT w Wielkiej Brytanii z obecnych 19 proc. do 17 proc. W 2020 roku wszyscy właściciele przedsiębiorstw działających...

  Czytaj dalej
 • Jak założyć i prowadzić firmę. Wszystko co powinieneś wiedzieć zaczynając biznes
  Jak założyć i prowadzić firmę. Wszystko co powinieneś wiedzieć zaczynając biznes

  Prowadzenie własnej firmy to marzenie wielu osób. Niestety bardzo często brak odpowiedniej wiedzy, strach przed formalnościami oraz porażką odwodzą wiele osób od podjęcia decyzji o rozpoczęciu własnej działalności. Zespół ekspertów Admiral Tax przygotował poradnik dostępny za darmo, w którym znajdziesz najważniejsze informacje i porady, które pomogą Ci w rozpoczęciu własnej działalności.

  Własna firma - jak założyć pierwszy biznes

  Świat przedsiębiorczości stoi otworem dla wszystkich, a rozwijaniu własnej działalności sprzyja globalizacja i postępująca digitalizacja kolejnych obszarów życia. Jako eksperci Admiral Tax nie mamy wątpliwości, że niezależność i możliwość pełnej samorealizacji to główne powody, dla których decydujemy się na prowadzenie własnej firmy. Początkujący przedsiębiorca na samym początku staje jednak przed dziesiątkiem pytań: jaką formę działalności wybrać, w jakiej branży, jak zatrudniać pracowników czy jak pozyskać finansowanie. Od natłoku pytań może rozboleć głowa, dlatego warto skorzystać z wiedzy doświadczonych ekspertów, posiadających wiedzę m.in. z zakresu finansów, ekonomii, rachunkowości czy prawa.

  O tym, jak dużym zainteresowaniem cieszy się praca na własny rachunek, świadczy chociażby stale powiększające się grono klientów Admiral Tax. Jako doradcy kancelarii Admiral Tax świadczymy dla przedsiębiorców usługi z zakresu księgowości i optymalizacji podatkowej, a także zastępujemy ich w kontaktach z urzędami.

   
  Pobierz poradnik “Jak założyć i prowadzić firmę. Wszystko co powinieneś wiedzieć zaczynając biznes'” za darmo!

  W niniejszym poradniku postanowiliśmy Ci przybliżyć podstawowe zagadnienia związane z rozpoczęciem i prowadzeniem własnej działalności gospodarczej. Tylko tutaj dowiesz się:

  •    jaką wybrać branżę, •    jak stworzyć odpowiedni biznesplan, •    jak wyglądają kwestie zobowiązań podatkowych wobec urzędów skarbowych, •    jakie koszty wiążą się z zatrudnieniem pracowników, •    gdzie w Europie warunki do prowadzenia biznesu są najbardziej korzystne.

  Pamiętaj jednak, że dobry plan to nie wszystko - decydując się na rozpoczęcie działalności gospodarczej powinieneś zadbać o najmniejsze detale, tak, aby później oszczędzić sobie przykrych niespodzianek Dzięki naszym poradom z pewnością zdołasz uniknąć wielu kosztownych pomyłek!

  Agnieszka Moryc, CEO Admiral Tax: “Mam nadzieję, że nasz poradnik będzie dla Ciebie prawdziwą kopalnią wiedzy. Liczę na to, że zgromadzone w nim informacje znacząco ułatwią Ci podjęcie decyzji o założeniu firmy i o postawieniu pierwszych kroków w biznesie. Powodzenia!”

  Pobierz e-book “Jak założyć i prowadzić firmę. Wszystko co powinieneś wiedzieć zaczynając biznes” za darmo!
  Darmowy poradnik jak założyć firmę

  Zapraszamy do przesyłania nam wszelkich uwag i komentarzy, które  pomogą  nam w dalszym ulepszaniu niniejszego poradnika. Propozycje, sugestie bądź pytania prosimy wysyłać pod adresem: [email protected]

   

  Prowadzenie własnej firmy to marzenie wielu osób. Niestety bardzo często brak odpowiedniej wiedzy, strach przed formalnościami oraz porażką odwodzą wiele osób od podjęcia decyzji o...

  Czytaj dalej
 • Dlaczego ekspansję zagraniczną polskie firmy zaczynają od Wielkiej Brytanii?
  Dlaczego ekspansję zagraniczną polskie firmy zaczynają od Wielkiej Brytanii?

  W ciągu ostatniej dekady w polskiej gospodarce pojawiło się zjawisko nazwane przez ekspertów umiędzynarodowieniem polskich firm. Rodzimi przedsiębiorcy szybko dostrzegli potencjał jaki drzemie w rynkach międzynarodowych. Statystyki pokazują, że to Wielka Brytania jest krajem, w którym coraz chętniej swoją ekspansję zaczynają polskie firmy. (więcej…)

  W ciągu ostatniej dekady w polskiej gospodarce pojawiło się zjawisko nazwane przez ekspertów umiędzynarodowieniem polskich firm. Rodzimi przedsiębiorcy szybko dostrzegli potencjał jaki drzemie w rynkach...

  Czytaj dalej

STREFA WIEDZY

Zachęcamy do zapoznania się z najczęstszymi pytaniami związanymi z prowadzeniem firmy w Anglii. Zarówno Klienci naszej firmy, jak i przedsiębiorcy zastanawiający się nad przeniesieniem firmy do Anglii znajdą tutaj szereg przydatnych informacji natury księgowej, prawnej i organizacyjnej.

PRZEJDŹ DO FAQ
Newsletter
CO ZYSKUJESZ?
 • Wiedzę na temat firmy za granicą
 • Jak płacić mniejsze podatki
 • Gdzie ulokować zarobione pieniądze

DO GÓRY

testowo