Blog o optymalizacji podatkowej i finansach

Skarbówka zablokuje konto bankowe przedsiębiorcy, bez możliwości odwołania od decyzji

Skarbówka zablokuje konto bankowe przedsiębiorcy, bez możliwości odwołania od decyzji

Newsy

Polski Sejm przegłosował nowelizację Ordynacji podatkowej. W jej ramach Krajowa Administracja Skarbowa zyskała dodatkowe uprawnienia w walce z wyłudzeniami podatku VAT. Przedsiębiorca, którego rachunek bankowy zostanie zablokowany przez Krajową Administrację Skarbową na 72 godziny nie będzie mógł zaskarżyć decyzji szefa KAS. Ustawa od początku budzi sporo kontrowersji wśród przedsiębiorców, którzy nauczeni przykładami bezzasadnych kontroli obawiają się blokad kont bankowych i utraty płynności finansowej swoich firm.

Polskim przedsiębiorcom grozi blokada rachunków bankowych

Dzięki STIR (System Teleinformatyczny Izby Rozliczeniowej) Krajowa Administracja Skarbowa zyskała dodatkowe narzędzie do walki z wyłudzeniami podatku VAT. Niestety dodatkowe uprawnienia KAS mogą skutkować zablokowaniem rachunków bankowych uczciwych przedsiębiorców, którzy nie mają nic wspólnego z wyłudzeniami VAT. Dodatkowe kontrowersje wzbudza brak możliwości zaskarżenia decyzji KAS o zablokowaniu rachunku bankowego na 72 godziny. Przedsiębiorca, którego konto zostanie zablokowane dowie się o tym z opóźnieniem – dopiero wtedy, kiedy zostaną zablokowane wszystkie konta danego podmiotu, tak by nie możliwy był transfer środków na inne konto. Jak argumentuje wiceminister finansów Paweł Gruza, gdyby dało się zaskarżyć taką decyzję do sądu, Ministerstwo Finansów musiałoby ujawnić algorytmy, dzięki którym namierzyło podejrzaną osobę. Ujawnienie algorytmów z kolei oznaczałoby, że oszuści mogliby nauczyć się je obchodzić.

“Dodatkowe uprawnienia polskiego fiskusa słusznie traktowane są przez polskich przedsiębiorców jako realne zagrożenie. Wielokrotnie widywaliśmy pochopne działania urzędników Administracji Skarbowej, które skutkowały paraliżem działalności firm, w niektórych przypadkach nawet bankructwem. Doświadczenia innych państw jak Irlandia pokazują, że uproszczenie systemu podatkowego jest najlepszym rozwiązaniem w likwidowaniu luki podatkowej, natomiast jedynym zabezpieczeniem dla przedsiębiorców jest private banking, z dala od STIR” komentuje Agnieszka Moryc, Dyrektor Zarządzająca Admiral Tax.

STIR – KAS śledzi transakcje bankowe polskich firm

Od 13 marca 2018 r. za pośrednictwem STIR do administracji skarbowej przekazywane są informacje o zlikwidowanych i nowo założonych rachunkach bankowych podmiotów kwalifikowanych (przedsiębiorców, osób prawnych, osób fizycznych prowadzącą działalność zarobkową na własny rachunek). Od 30 kwietnia br. możliwa jest blokada rachunków na żądanie szefa KAS. W lipcu fiskus zacznie uzyskiwać z systemu bankowego informacje o transakcjach na rachunkach bankowych.

Wg Ministerstwa Finansów efektem prewencyjnego oddziaływania systemu analizy ryzyka nadużyć podatkowych i możliwości szybkiej reakcji KAS powinno być nie tylko istotne ograniczenie wyłudzeń skarbowych, ale również poprawa warunków prowadzenia działalności gospodarczej dla wszystkich podatników przez przywrócenie uczciwej konkurencji na rynku. Obecnie monitoringiem w ramach STIR jest objętych ponad 5,6 mln rachunków.

Private banking zabezpieczeniem przed blokadą środków

Realną alternatywą dla polskiego systemu bankowego objętego monitoringiem systemu STIR jest private banking w jednym z bezpiecznych państw europejskich jak Cypr czy Szwajcaria.

Bankowość w każdym z tych krajów cechuje się wysoką poufnością i bezpieczeństwem zgromadzonych środków. Przedsiębiorca może być całkowicie spokojny o swoje pieniądze, bez obawy, że obudzi się z zajętym kontem i bez pieniędzy będzie musiał prowadzić biznes oraz czekać na zakończenie postępowania wyjaśniającego, które w przypadku posiadania konta w polskim banku byłoby dla biznesu zabójcze.

Przenieś konto bankowe za granicę

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat przeniesienia konta bankowego za granicę – skorzystaj z darmowej konsultacji z ekspertami Admiral Tax.

 

Facebooktwitterlinkedin
Masz pytania lub spostrzeżenia?
NASI EKSPERCI Z PRZYJEMNOŚCIĄ
PODZIELĄ SIĘ WIEDZĄ.

Komentarz FB

Masz pytania?

Chcesz założyć biznes za granicą?

Najnowsze wpisy

 • 5 krajów z najniższym podatkiem dochodowym
  5 krajów z najniższym podatkiem dochodowym

  Założenie własnej działalności gospodarczej to wyzwanie, które wymaga dużych pokładów ambicji i samozaparcia. Wiele osób wstrzymuje się przed rozpoczęciem własnego biznesu przede wszystkim ze względu na wysokie podatki narzucane przedsiębiorcom w Polsce. Warto jednak mieć na uwadze to, że w wielu krajach świata PIT i CIT są o wiele niższe. Poniżej prezentujemy 5 państw z aktualnie najniższymi podatkami dochodowymi. (więcej…)

  Założenie własnej działalności gospodarczej to wyzwanie, które wymaga dużych pokładów ambicji i samozaparcia. Wiele osób wstrzymuje się przed rozpoczęciem własnego biznesu przede wszystkim ze względu...

  Czytaj dalej
 • Samozatrudnienie w Wielkiej Brytanii – co warto wiedzieć?
  Samozatrudnienie w Wielkiej Brytanii - co warto wiedzieć?

  Podobnie jak w Polsce, również w Wielkiej Brytanii samozatrudnienie to najprostsza forma działalności gospodarczej. Wbrew pozorom sam proces rozpoczęcia samozatrudnienia jest nie tylko szybki i bezpłatny - nie wymaga nawet wizyty w urzędzie. Kto może zatem rozpocząć samozatrudnienie na Wyspach, jak tego dokonać i z jakim opodatkowaniem należy się liczyć? (więcej…)

  Podobnie jak w Polsce, również w Wielkiej Brytanii samozatrudnienie to najprostsza forma działalności gospodarczej. Wbrew pozorom sam proces rozpoczęcia samozatrudnienia jest nie tylko szybki i...

  Czytaj dalej
 • Zmiana firmy księgowej spółki LTD w ciągu roku podatkowego
  Zmiana firmy księgowej spółki LTD w ciągu roku podatkowego

  Spółka limited to jedna z najpopularniejszych form prowadzenia własnej działalności przez Polaków za granicą - w tym w m.in. w Wielkiej Brytanii. Jak każda firma, brytyjska spółka LTD potrzebuje skrupulatnego prowadzenia księgowości. Relacje z agentem księgowym to często wieloletnia współpraca, jednak może się zdarzyć, że z różnych względów będziemy chcieli zmienić firmę prowadzącą księgowość naszej spółki. Z tego tekstu dowiesz się z czym wiąże się taka zmiana i jak bezpiecznie przeprowadzić ten proces. (więcej…)

  Spółka limited to jedna z najpopularniejszych form prowadzenia własnej działalności przez Polaków za granicą - w tym w m.in. w Wielkiej Brytanii. Jak każda firma,...

  Czytaj dalej

STREFA WIEDZY

Zachęcamy do zapoznania się z najczęstszymi pytaniami związanymi z prowadzeniem firmy w Anglii. Zarówno Klienci naszej firmy, jak i przedsiębiorcy zastanawiający się nad przeniesieniem firmy do Anglii znajdą tutaj szereg przydatnych informacji natury księgowej, prawnej i organizacyjnej.

PRZEJDŹ DO FAQ
Newsletter
CO ZYSKUJESZ?
 • Wiedzę na temat firmy za granicą
 • Jak płacić mniejsze podatki
 • Gdzie ulokować zarobione pieniądze

DO GÓRY

testowo