Blog o optymalizacji podatkowej i finansach

Skarbówka zablokuje konto bankowe przedsiębiorcy, bez możliwości odwołania od decyzji

Skarbówka zablokuje konto bankowe przedsiębiorcy, bez możliwości odwołania od decyzji

Newsy

Polski Sejm przegłosował nowelizację Ordynacji podatkowej. W jej ramach Krajowa Administracja Skarbowa zyskała dodatkowe uprawnienia w walce z wyłudzeniami podatku VAT. Przedsiębiorca, którego rachunek bankowy zostanie zablokowany przez Krajową Administrację Skarbową na 72 godziny nie będzie mógł zaskarżyć decyzji szefa KAS. Ustawa od początku budzi sporo kontrowersji wśród przedsiębiorców, którzy nauczeni przykładami bezzasadnych kontroli obawiają się blokad kont bankowych i utraty płynności finansowej swoich firm.

Polskim przedsiębiorcom grozi blokada rachunków bankowych

Dzięki STIR (System Teleinformatyczny Izby Rozliczeniowej) Krajowa Administracja Skarbowa zyskała dodatkowe narzędzie do walki z wyłudzeniami podatku VAT. Niestety dodatkowe uprawnienia KAS mogą skutkować zablokowaniem rachunków bankowych uczciwych przedsiębiorców, którzy nie mają nic wspólnego z wyłudzeniami VAT. Dodatkowe kontrowersje wzbudza brak możliwości zaskarżenia decyzji KAS o zablokowaniu rachunku bankowego na 72 godziny. Przedsiębiorca, którego konto zostanie zablokowane dowie się o tym z opóźnieniem – dopiero wtedy, kiedy zostaną zablokowane wszystkie konta danego podmiotu, tak by nie możliwy był transfer środków na inne konto. Jak argumentuje wiceminister finansów Paweł Gruza, gdyby dało się zaskarżyć taką decyzję do sądu, Ministerstwo Finansów musiałoby ujawnić algorytmy, dzięki którym namierzyło podejrzaną osobę. Ujawnienie algorytmów z kolei oznaczałoby, że oszuści mogliby nauczyć się je obchodzić.

“Dodatkowe uprawnienia polskiego fiskusa słusznie traktowane są przez polskich przedsiębiorców jako realne zagrożenie. Wielokrotnie widywaliśmy pochopne działania urzędników Administracji Skarbowej, które skutkowały paraliżem działalności firm, w niektórych przypadkach nawet bankructwem. Doświadczenia innych państw jak Irlandia pokazują, że uproszczenie systemu podatkowego jest najlepszym rozwiązaniem w likwidowaniu luki podatkowej, natomiast jedynym zabezpieczeniem dla przedsiębiorców jest private banking, z dala od STIR” komentuje Agnieszka Moryc, Dyrektor Zarządzająca Admiral Tax.

STIR – KAS śledzi transakcje bankowe polskich firm

Od 13 marca 2018 r. za pośrednictwem STIR do administracji skarbowej przekazywane są informacje o zlikwidowanych i nowo założonych rachunkach bankowych podmiotów kwalifikowanych (przedsiębiorców, osób prawnych, osób fizycznych prowadzącą działalność zarobkową na własny rachunek). Od 30 kwietnia br. możliwa jest blokada rachunków na żądanie szefa KAS. W lipcu fiskus zacznie uzyskiwać z systemu bankowego informacje o transakcjach na rachunkach bankowych.

Wg Ministerstwa Finansów efektem prewencyjnego oddziaływania systemu analizy ryzyka nadużyć podatkowych i możliwości szybkiej reakcji KAS powinno być nie tylko istotne ograniczenie wyłudzeń skarbowych, ale również poprawa warunków prowadzenia działalności gospodarczej dla wszystkich podatników przez przywrócenie uczciwej konkurencji na rynku. Obecnie monitoringiem w ramach STIR jest objętych ponad 5,6 mln rachunków.

Private banking zabezpieczeniem przed blokadą środków

Realną alternatywą dla polskiego systemu bankowego objętego monitoringiem systemu STIR jest private banking w jednym z bezpiecznych państw europejskich jak Cypr czy Szwajcaria.

Bankowość w każdym z tych krajów cechuje się wysoką poufnością i bezpieczeństwem zgromadzonych środków. Przedsiębiorca może być całkowicie spokojny o swoje pieniądze, bez obawy, że obudzi się z zajętym kontem i bez pieniędzy będzie musiał prowadzić biznes oraz czekać na zakończenie postępowania wyjaśniającego, które w przypadku posiadania konta w polskim banku byłoby dla biznesu zabójcze.

Przenieś konto bankowe za granicę

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat przeniesienia konta bankowego za granicę – skorzystaj z darmowej konsultacji z ekspertami Admiral Tax.

 

Facebooktwitterlinkedin
Podsumowanie artykułu
Skarbówka zablokuje konto bankowe przedsiębiorcy, bez możliwości odwołania od decyzji
Tytuł
Skarbówka zablokuje konto bankowe przedsiębiorcy, bez możliwości odwołania od decyzji
Opis
Polski Sejm przegłosował nowelizację Ordynacji podatkowej. W jej ramach Krajowa Administracja Skarbowa zyskała dodatkowe uprawnienia w walce z wyłudzeniami podatku VAT. Przedsiębiorca, którego rachunek bankowy zostanie zablokowany przez Krajową Administrację Skarbową na 72 godziny nie będzie mógł zaskarżyć decyzji szefa KAS.
Autor
Copyrights
AT UK Consulting Ltd
Logo wydawcy
Masz pytania lub spostrzeżenia?
NASI EKSPERCI Z PRZYJEMNOŚCIĄ
PODZIELĄ SIĘ WIEDZĄ.

Komentarz FB

Masz pytania?

Chcesz założyć biznes za granicą?

Najnowsze wpisy

 • Czym jest spółka Free Zone w Emiratach Arabskich?
  Czym jest spółka Free Zone w Emiratach Arabskich?
  Ustabilizowany biznes często szuka możliwości ekspansji i optymalizacji szeregu procesów biznesowych. Coraz częściej okazuje się, że właściwym krokiem jest utworzenie spółki offshore do prowadzenia określonych operacji. Okazuje, że spółki typu Free Zone w Zjednoczonych Emiratach Arabskich to jedno z lepszych rozwiązań do rozpoczęcia tego typu działalności. (więcej…)

  Ustabilizowany biznes często szuka możliwości ekspansji i optymalizacji szeregu procesów biznesowych. Coraz częściej okazuje się, że właściwym krokiem jest utworzenie spółki offshore do prowadzenia określonych...

  Czytaj dalej
 • „Tam, gdzie podatków nie ma”. Polscy przedsiębiorcy już wiedzą jakie korzyści daje offshore
  "Tam, gdzie podatków nie ma". Polscy przedsiębiorcy już wiedzą jakie korzyści daje offshore

  Sytuacja wywołana globalnym zamrożeniem gospodarki spowodowanym pandemią, przewartościowuje właśnie rynek. Poza oczywistym faktem, że jedne biznesy po prostu znikną, a inne się pojawiają, z obecnego obrazu rzeczywistości wyłania się ważna nauka dla polskich przedsiębiorców. Państwo, które pobiera wysokie podatki, w sytuacji kryzysu gwarantuje firmom niewiele więcej niż państwo, które nie zbiera danin. Ratując aktywna właściciele firm przenoszą się więc “tam, gdzie podatków nie ma” i wybierają offshore. (więcej…)

  Sytuacja wywołana globalnym zamrożeniem gospodarki spowodowanym pandemią, przewartościowuje właśnie rynek. Poza oczywistym faktem, że jedne biznesy po prostu znikną, a inne się pojawiają, z obecnego...

  Czytaj dalej
 • Wielka Brytania: duże zmiany w zasadach furlough (Job Retention Scheme)
  Wielka Brytania: duże zmiany w zasadach furlough (Job Retention Scheme)
  Brytyjski rząd wprowadził znaczące zmiany w zasadach kierowania pracowników na furlough (postojowe). Znacząco zmienia się sposób refundowania poniesionych kosztów i wysokość refundacji. Poniżej podsumowujemy najważniejsze informacje, z którymi powinni zapoznać się dyrektorzy oraz kadra zarządzająca firm - w tym brytyjskich spółek LTD, które chcą nadal otrzymywać pomoc w ramach Job Retention Scheme lub o taką pomoc się ubiegać. (więcej…)

  Brytyjski rząd wprowadził znaczące zmiany w zasadach kierowania pracowników na furlough (postojowe). Znacząco zmienia się sposób refundowania poniesionych kosztów i wysokość refundacji. Poniżej podsumowujemy najważniejsze...

  Czytaj dalej

STREFA WIEDZY

Zachęcamy do zapoznania się z najczęstszymi pytaniami związanymi z prowadzeniem firmy w Anglii. Zarówno Klienci naszej firmy, jak i przedsiębiorcy zastanawiający się nad przeniesieniem firmy do Anglii znajdą tutaj szereg przydatnych informacji natury księgowej, prawnej i organizacyjnej.

PRZEJDŹ DO FAQ
Newsletter
CO ZYSKUJESZ?
 • Wiedzę na temat firmy za granicą
 • Jak płacić mniejsze podatki
 • Gdzie ulokować zarobione pieniądze

DO GÓRY

testowo