Blog o optymalizacji podatkowej i finansach

Skarbówka uderza w blogerów

Skarbówka uderza w blogerów

Newsy

Polski fiskus zaskakuje podatników każdego dnia – tym razem interpretacja przepisów uderza w blogerów, którzy nie będą mogli odliczyć kosztów zakupu domeny internetowej, programów antywirusowych ani usługi informatycznej. To wszystko zdaniem Dyrektora Krajowej Izby Skarbowej nie ma związku z działalnością gospodarczą blogerów.

Wraz z rozwojem Internetu obserwujemy dynamiczny rozwój blogosfery. Wiele osób prowadzi strony internetowe i czerpie zyski z wyświetlanych na nich reklam lub programów partnerskich. Niestety najnowsza interpretacja fiskusa zakazuje odliczania prezentowanych na stronie zakupów (filmy, książki czy gry) oraz wydatków związanych ze sferą techniczną bloga.

Przedmiotowa sprawa dotyczyła blogera, który chciał założyć stroną dla rodzin z dziećmi i czerpać zyski ze sprzedanych reklam oraz współpracy z programami partnerskimi różnych marek. Przychody w tego typu biznesie zależą w dużej mierze od liczby odwiedzających bloga, co przekłada się bezpośrednio na potencjał reklamowy. Wyższa ilość odwiedzin to również wyższe koszty utrzymania samego bloga. W interpretacji podatkowej bloger zapytał czy kosztem uzyskania przychodów będą dla niego dwie grupy wydatków: pierwsza, dotycząca bezpośrednio strony merytorycznej bloga (zakupy książek, filmów, produktów, gier na potrzeby tworzonych recenzji) oraz druga – wydatki o specyfice technicznej (koszt domeny, dodatkowe aplikacje mierzące ruch na stronie, hosting, wsparcie techniczne, usługi grafików oraz reklamy promujące bloga).

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdził, że ani jedna, ani druga kategoria wydatków nie ma związku z prowadzoną działalnością gospodarczą.

„Źródłem przychodu nie jest bowiem samo prowadzenie bloga, lecz udostępnienie powierzchni reklamowej” – czytamy w interpretacji. Pełna treść interpretacji

Jest to bardzo daleko idąca interpretacja, bo o ile koszty zakupu produktów w celu napisania ich recenzji na bloga mogą wydawać się sporne, o tyle koszty domeny, oprogramowania czy hostingu są ściśle powiązane z działalnością i niezbędne do jej prowadzenia. Bez bloga, zysk w postaci przychodu z reklam nie mógłby być wygenerowany.

Prowadź biznes w kraju przyjaznym dla nowych mediów

Ta niekorzystna dla polskich blogerów interpretacja, to kolejny argument, za przeniesieniem firmy do bardziej przyjaznego kraju. Popularna już obecnie wśród właścicieli stron internetowych Irlandia czy Wielka Brytania, ma bardzo liberalne przepisy w tej kwestii i pozwala na odliczanie wszystkich kosztów prowadzenia strony internetowej oraz związanych z tworzeniem treści czy reklamą.

Dla porównania bloger posiadający firmę w Wielkiej Brytanii odliczy wszelkie koszty związane ze sferą techniczną bloga (koszt domeny, hostingu, stworzenie strony, koszt oprogramowania, licencji, usług informatyków i grafików, koszty promocji bloga). Między innymi dlatego Wielka Brytania od wielu lat wybierana jest przez właścicieli serwisów internetowych, blogerów i wszelkich twórców treści internetowych jako miejsce prowadzenia swojej działalności. Niedawna interpretacja polskich przepisów, może zwiastować problemy dla całej branży mediów internetowych, dlatego coraz więcej firm, których głównym źródłem przychodów jest reklama z serwisów internetowych rejestruje działalność poza granicami Polski.

Twórcy blogów prowadząc firmę za granicą, poza korzystnymi przepisami i przyjaźnie nastawionymi urzędami, mogą zyskać także wysoką kwotą wolną od podatków (11 500 GBP dla każdego dyrektora spółki w Wielkiej Brytanii i 16 500 Euro w Irlandii), dodatkowe formy wypłaty zysku ze spółki beż żadnego opodatkowania i zdecydowanie bardziej przyjazne  warunki do prowadzenia działalności.

Więcej informacji na temat brytyjskiej spółki limited znajdziesz w darmowym poradniku Admiral Tax – dostępnym tutaj.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat założenia spółki w Irlandii lub Wielkiej Brytanii, to zachęcamy do skorzystania z darmowej konsultacji z ekspertami Admiral Tax.

Załóż spółkę i płać mniejsze podatki

Facebooktwitterlinkedin
Masz pytania lub spostrzeżenia?
NASI EKSPERCI Z PRZYJEMNOŚCIĄ
PODZIELĄ SIĘ WIEDZĄ.

Komentarz FB

Masz pytania?

Chcesz założyć biznes za granicą?

Najnowsze wpisy

 • Urząd skarbowy wydaje interpretacje, których sam nie stosuje
  Urząd skarbowy wydaje interpretacje, których sam nie stosuje

  Polski system podatkowy pełen jest absurdów i trudnych do zrozumienia przepisów. Dochodzi do tak kuriozalnych sytuacji, w której urząd skarbowy idzie teoretycznie podatnikowi na rękę i wydaje korzystną dla niego interpretacje, ale później jej nie stosuje. (więcej…)

  Polski system podatkowy pełen jest absurdów i trudnych do zrozumienia przepisów. Dochodzi do tak kuriozalnych sytuacji, w której urząd skarbowy idzie teoretycznie podatnikowi na rękę...

  Czytaj dalej
 • Polski rząd na nowo interpretuje prawo dla przedsiębiorców. Jak bronić swojej legalnej firmy?
  Polski rząd na nowo interpretuje prawo dla przedsiębiorców. Jak bronić swojej legalnej firmy?

  W sierpniu Urząd Skarbowy wydał interpretację, w której uznał, że podatek liniowy nie przysługuje menedżerowi, zatrudnionemu w spółce, w której zarządza jednym z działów np. sprzedażą czy produkcją. Wcześniej Skarbówka długo utrzymywała, że takiego przywileju nie mogą mieć jedynie członkowie zarządu spółki, gdyż ich praca nie może być traktowana jako działalność gospodarcza i dotyczy to solidarnie wszystkich członków zarządu. Pętla na gardłach jednoosobowych płatników liniówki się zaciska. Rząd ewidentnie zmierza do likwidacji podatku liniowego, ale planuje też znacznie więcej zmian. Cel jest jasny - pozyskać środki do budżetu państwa. Co grozi firmom? Czy zmiany wymuszą na przedsiębiorcach decyzje o zamykaniu biznesu? (więcej…)

  W sierpniu Urząd Skarbowy wydał interpretację, w której uznał, że podatek liniowy nie przysługuje menedżerowi, zatrudnionemu w spółce, w której zarządza jednym z działów np....

  Czytaj dalej
 • TEST PRZEDSIĘBIORCY: wykonaj bezpłatny test online
  TEST PRZEDSIĘBIORCY: wykonaj bezpłatny test online

  Ministerstwo Finansów planuje weryfikację setek tysięcy przedsiębiorców i objęcie ich tzw. testem przedsiębiorcy. Celem testu jest uniemożliwienie stosowania korzystnych rozwiązań w zakresie podatków i ubezpieczeń społecznych dla małych firm, w szczególności podatku liniowego. Negatywny wynik testu będzie miał poważne skutki zarówno dla samego przedsiębiorcy, jak i jego kontrahentów. Zespół Admiral Tax przygotował bezpłatny test online, który oszacuje poziom ryzyka dla danej firmy. (więcej…)

  Ministerstwo Finansów planuje weryfikację setek tysięcy przedsiębiorców i objęcie ich tzw. testem przedsiębiorcy. Celem testu jest uniemożliwienie stosowania korzystnych rozwiązań w zakresie podatków i ubezpieczeń...

  Czytaj dalej

STREFA WIEDZY

Zachęcamy do zapoznania się z najczęstszymi pytaniami związanymi z prowadzeniem firmy w Anglii. Zarówno Klienci naszej firmy, jak i przedsiębiorcy zastanawiający się nad przeniesieniem firmy do Anglii znajdą tutaj szereg przydatnych informacji natury księgowej, prawnej i organizacyjnej.

PRZEJDŹ DO FAQ
Newsletter
CO ZYSKUJESZ?
 • Wiedzę na temat firmy za granicą
 • Jak płacić mniejsze podatki
 • Gdzie ulokować zarobione pieniądze
testowo