Blog o optymalizacji podatkowej i finansach

Skarbówka uderza w blogerów

Skarbówka uderza w blogerów

Newsy

Polski fiskus zaskakuje podatników każdego dnia – tym razem interpretacja przepisów uderza w blogerów, którzy nie będą mogli odliczyć kosztów zakupu domeny internetowej, programów antywirusowych ani usługi informatycznej. To wszystko zdaniem Dyrektora Krajowej Izby Skarbowej nie ma związku z działalnością gospodarczą blogerów.

Wraz z rozwojem Internetu obserwujemy dynamiczny rozwój blogosfery. Wiele osób prowadzi strony internetowe i czerpie zyski z wyświetlanych na nich reklam lub programów partnerskich. Niestety najnowsza interpretacja fiskusa zakazuje odliczania prezentowanych na stronie zakupów (filmy, książki czy gry) oraz wydatków związanych ze sferą techniczną bloga.

Przedmiotowa sprawa dotyczyła blogera, który chciał założyć stroną dla rodzin z dziećmi i czerpać zyski ze sprzedanych reklam oraz współpracy z programami partnerskimi różnych marek. Przychody w tego typu biznesie zależą w dużej mierze od liczby odwiedzających bloga, co przekłada się bezpośrednio na potencjał reklamowy. Wyższa ilość odwiedzin to również wyższe koszty utrzymania samego bloga. W interpretacji podatkowej bloger zapytał czy kosztem uzyskania przychodów będą dla niego dwie grupy wydatków: pierwsza, dotycząca bezpośrednio strony merytorycznej bloga (zakupy książek, filmów, produktów, gier na potrzeby tworzonych recenzji) oraz druga – wydatki o specyfice technicznej (koszt domeny, dodatkowe aplikacje mierzące ruch na stronie, hosting, wsparcie techniczne, usługi grafików oraz reklamy promujące bloga).

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdził, że ani jedna, ani druga kategoria wydatków nie ma związku z prowadzoną działalnością gospodarczą.

„Źródłem przychodu nie jest bowiem samo prowadzenie bloga, lecz udostępnienie powierzchni reklamowej” – czytamy w interpretacji. Pełna treść interpretacji

Jest to bardzo daleko idąca interpretacja, bo o ile koszty zakupu produktów w celu napisania ich recenzji na bloga mogą wydawać się sporne, o tyle koszty domeny, oprogramowania czy hostingu są ściśle powiązane z działalnością i niezbędne do jej prowadzenia. Bez bloga, zysk w postaci przychodu z reklam nie mógłby być wygenerowany.

Prowadź biznes w kraju przyjaznym dla nowych mediów

Ta niekorzystna dla polskich blogerów interpretacja, to kolejny argument, za przeniesieniem firmy do bardziej przyjaznego kraju. Popularna już obecnie wśród właścicieli stron internetowych Irlandia czy Wielka Brytania, ma bardzo liberalne przepisy w tej kwestii i pozwala na odliczanie wszystkich kosztów prowadzenia strony internetowej oraz związanych z tworzeniem treści czy reklamą.

Dla porównania bloger posiadający firmę w Wielkiej Brytanii odliczy wszelkie koszty związane ze sferą techniczną bloga (koszt domeny, hostingu, stworzenie strony, koszt oprogramowania, licencji, usług informatyków i grafików, koszty promocji bloga). Między innymi dlatego Wielka Brytania od wielu lat wybierana jest przez właścicieli serwisów internetowych, blogerów i wszelkich twórców treści internetowych jako miejsce prowadzenia swojej działalności. Niedawna interpretacja polskich przepisów, może zwiastować problemy dla całej branży mediów internetowych, dlatego coraz więcej firm, których głównym źródłem przychodów jest reklama z serwisów internetowych rejestruje działalność poza granicami Polski.

Twórcy blogów prowadząc firmę za granicą, poza korzystnymi przepisami i przyjaźnie nastawionymi urzędami, mogą zyskać także wysoką kwotą wolną od podatków (11 500 GBP dla każdego dyrektora spółki w Wielkiej Brytanii i 16 500 Euro w Irlandii), dodatkowe formy wypłaty zysku ze spółki beż żadnego opodatkowania i zdecydowanie bardziej przyjazne  warunki do prowadzenia działalności.

Więcej informacji na temat brytyjskiej spółki limited znajdziesz w darmowym poradniku Admiral Tax – dostępnym tutaj.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat założenia spółki w Irlandii lub Wielkiej Brytanii, to zachęcamy do skorzystania z darmowej konsultacji z ekspertami Admiral Tax.

Załóż spółkę i płać mniejsze podatki

Facebooktwitterlinkedin
Podsumowanie artykułu
Skarbówka uderza w blogerów
Tytuł
Skarbówka uderza w blogerów
Opis
Polski fiskus zaskakuje podatników każdego dnia - tym razem interpretacja przepisów uderza w blogerów, którzy nie będą mogli odliczyć kosztów zakupu domeny internetowej, programów antywirusowych ani usługi informatycznej.
Autor
Copyrights
AT UK Consulting Ltd
Logo wydawcy
Masz pytania lub spostrzeżenia?
NASI EKSPERCI Z PRZYJEMNOŚCIĄ
PODZIELĄ SIĘ WIEDZĄ.

Komentarz FB

Masz pytania?

Chcesz założyć biznes za granicą?

Najnowsze wpisy

 • Czym jest ulga abolicyjna i co oznacza jej zniesienie?
  Czym jest ulga abolicyjna i co oznacza jej zniesienie?
  Ulga abolicyjna to bardzo korzystny mechanizm podatkowy, dzięki któremu Polak zarabiający w państwie, w którym płaci niższe podatki niż w Polsce lub korzysta z ulg podatkowych, nie musi dodatkowo płacić podatku w Polsce, nawet jeśli pozostaje polskim rezydentem podatkowym. (więcej…)

  Ulga abolicyjna to bardzo korzystny mechanizm podatkowy, dzięki któremu Polak zarabiający w państwie, w którym płaci niższe podatki niż w Polsce lub korzysta z ulg...

  Czytaj dalej
 • Czym są podmioty powiązane i kogo obowiązują ceny transferowe?
  Czym są podmioty powiązane i kogo obowiązują ceny transferowe?
  Pojęcie podmiotów powiązanych i cen transferowych określa zasady i zobowiązania podatkowe dla przedsiębiorstw przeprowadzających różnego rodzaju transakcje w obrębie tych samych grup kapitałowych. Najczęstszym przypadkiem podmiotów powiązanych są spółki matki i ich zagraniczne lub krajowe spółki córki. Przy takich transakcjach, obowiązują specjalne ceny transferowe podlegające różnym regulacjom prawnym, innym niż transakcje przeprowadzane przez podmioty niepowiązane. Jakie zatem cechy charakterystyczne jednostki gospodarczej wpływają na uznanie jej za podmiot powiązany i w jakich dokładnie sytuacjach zastosowanie znajdują ceny transferowe? (więcej…)

  Pojęcie podmiotów powiązanych i cen transferowych określa zasady i zobowiązania podatkowe dla przedsiębiorstw przeprowadzających różnego rodzaju transakcje w obrębie tych samych grup kapitałowych. Najczęstszym przypadkiem...

  Czytaj dalej
 • Czym jest spółka Free Zone w Emiratach Arabskich?
  Czym jest spółka Free Zone w Emiratach Arabskich?
  Ustabilizowany biznes często szuka możliwości ekspansji i optymalizacji szeregu procesów biznesowych. Coraz częściej okazuje się, że właściwym krokiem jest utworzenie spółki offshore do prowadzenia określonych operacji. Okazuje, że spółki typu Free Zone w Zjednoczonych Emiratach Arabskich to jedno z lepszych rozwiązań do rozpoczęcia tego typu działalności. (więcej…)

  Ustabilizowany biznes często szuka możliwości ekspansji i optymalizacji szeregu procesów biznesowych. Coraz częściej okazuje się, że właściwym krokiem jest utworzenie spółki offshore do prowadzenia określonych...

  Czytaj dalej

STREFA WIEDZY

Zachęcamy do zapoznania się z najczęstszymi pytaniami związanymi z prowadzeniem firmy w Anglii. Zarówno Klienci naszej firmy, jak i przedsiębiorcy zastanawiający się nad przeniesieniem firmy do Anglii znajdą tutaj szereg przydatnych informacji natury księgowej, prawnej i organizacyjnej.

PRZEJDŹ DO FAQ
Newsletter
CO ZYSKUJESZ?
 • Wiedzę na temat firmy za granicą
 • Jak płacić mniejsze podatki
 • Gdzie ulokować zarobione pieniądze

DO GÓRY

testowo