Blog o optymalizacji podatkowej i finansach

Rezydencja podatkowa spółki ltd a rezydencja podatkowa dyrektora

Rezydencja podatkowa spółki ltd a rezydencja podatkowa dyrektora

Pojęcie rezydencji podatkowej firmy jest często mylone z rezydencją podatkową jej właściciela lub dyrektora. Powszechnie panujące przekonanie, że zakładając firmę za granicą można zmienić swoją rezydencję podatkową jest błędne. Poniżej wyjaśniamy jaka jest różnica pomiędzy rezydencją podatkową firmy ltd a rezydencją podatkową osoby fizycznej.

Co to jest rezydencja podatkowa spółki ltd?

Rezydencja podatkowa spółki ltd to miejsce gdzie spółka powinna płacić swoje podatki. Zgodnie z informacją podawaną przez brytyjski urząd skarbowy HMRC, w Taxes Acts, o rezydencji spółki decyduje miejsce jej rejestracji. Wszystkie spółki założone w Wielkiej Brytanii i zarejestrowane w Companies House uznaje się automatycznie za rezydentów podatkowych w Wielkiej Brytanii.

Rezydencja podatkowa spółki nie jest zależna od rezydencji jej dyrektorów lub udziałowców.

W sytuacjach, gdy spółka posiadająca rezydencję podatkową w Wielkiej Brytanii, spełnia kryteria rezydencji podatkowej także innego kraju, stosuje się dodatkowo kryterium miejsca, gdzie sprawowany jest zarząd spółki i podejmowane są decyzje. Zarząd nad spółką oraz podejmowanie decyzji może odbywać się w wielu miejscach na świecie i spółka może nie posiadać jednego stałego miejsca sprawowania zarządu. Dla uniknięcia wątpliwości co do rezydencji podatkowej w Wielkiej Brytanii, dyrektorom spółki limited zaleca się odbywanie posiedzeń zarządu na terenie Wielkiej Brytanii.

Co to jest rezydencja podatkowa osoby fizycznej ?

Rezydencja podatkowa osoby fizycznej związana jest z miejscem jej zamieszkania i ośrodkiem interesów życiowych. Aby osoba była uznana za rezydenta podatkowego danego kraju, musi przebywać tam przez min. 183 dni w roku lub posiadać tam ośrodek interesów życiowych. Ośrodek interesów życiowych określa się najczęściej biorąc pod uwagę przede wszystkim związki osobiste i ekonomiczne osoby fizycznej z danym państwem, czyli miejsce zamieszkania najbliższej rodziny, więzi towarzyskie, miejsce zatrudnienia, skąd pochodzi główne źródło przychodów, działalność polityczna, kulturalna, miejsce wykonywania działalności gospodarczej i miejsce, z którego osoba zarządza swoim mieniem.

Nie da się zmienić rezydencji podatkowej osoby, poprzez założenie firmy w innym kraju.

Facebooktwitterlinkedin
Podsumowanie artykułu
Rezydencja podatkowa spółki ltd a rezydencja podatkowa dyrektora
Tytuł
Rezydencja podatkowa spółki ltd a rezydencja podatkowa dyrektora
Opis
Pojęcie rezydencji podatkowej firmy jest często mylone z rezydencją podatkową jej właściciela lub dyrektora. Powszechnie panujące przekonanie, że zakładając firmę za granicą można zmienić swoją rezydencję podatkową jest błędne. Poniżej wyjaśniamy jaka jest różnica pomiędzy rezydencją podatkową firmy ltd a rezydencją podatkową osoby fizycznej.
Autor
Copyrights
AT UK Consulting Ltd
Logo wydawcy
Masz pytania lub spostrzeżenia?
NASI EKSPERCI Z PRZYJEMNOŚCIĄ
PODZIELĄ SIĘ WIEDZĄ.

Komentarz FB

Masz pytania?

Chcesz założyć biznes za granicą?

Najnowsze wpisy

 • Czym jest spółka Free Zone w Emiratach Arabskich?
  Czym jest spółka Free Zone w Emiratach Arabskich?
  Ustabilizowany biznes często szuka możliwości ekspansji i optymalizacji szeregu procesów biznesowych. Coraz częściej okazuje się, że właściwym krokiem jest utworzenie spółki offshore do prowadzenia określonych operacji. Okazuje, że spółki typu Free Zone w Zjednoczonych Emiratach Arabskich to jedno z lepszych rozwiązań do rozpoczęcia tego typu działalności. (więcej…)

  Ustabilizowany biznes często szuka możliwości ekspansji i optymalizacji szeregu procesów biznesowych. Coraz częściej okazuje się, że właściwym krokiem jest utworzenie spółki offshore do prowadzenia określonych...

  Czytaj dalej
 • „Tam, gdzie podatków nie ma”. Polscy przedsiębiorcy już wiedzą jakie korzyści daje offshore
  "Tam, gdzie podatków nie ma". Polscy przedsiębiorcy już wiedzą jakie korzyści daje offshore

  Sytuacja wywołana globalnym zamrożeniem gospodarki spowodowanym pandemią, przewartościowuje właśnie rynek. Poza oczywistym faktem, że jedne biznesy po prostu znikną, a inne się pojawiają, z obecnego obrazu rzeczywistości wyłania się ważna nauka dla polskich przedsiębiorców. Państwo, które pobiera wysokie podatki, w sytuacji kryzysu gwarantuje firmom niewiele więcej niż państwo, które nie zbiera danin. Ratując aktywna właściciele firm przenoszą się więc “tam, gdzie podatków nie ma” i wybierają offshore. (więcej…)

  Sytuacja wywołana globalnym zamrożeniem gospodarki spowodowanym pandemią, przewartościowuje właśnie rynek. Poza oczywistym faktem, że jedne biznesy po prostu znikną, a inne się pojawiają, z obecnego...

  Czytaj dalej
 • Wielka Brytania: duże zmiany w zasadach furlough (Job Retention Scheme)
  Wielka Brytania: duże zmiany w zasadach furlough (Job Retention Scheme)
  Brytyjski rząd wprowadził znaczące zmiany w zasadach kierowania pracowników na furlough (postojowe). Znacząco zmienia się sposób refundowania poniesionych kosztów i wysokość refundacji. Poniżej podsumowujemy najważniejsze informacje, z którymi powinni zapoznać się dyrektorzy oraz kadra zarządzająca firm - w tym brytyjskich spółek LTD, które chcą nadal otrzymywać pomoc w ramach Job Retention Scheme lub o taką pomoc się ubiegać. (więcej…)

  Brytyjski rząd wprowadził znaczące zmiany w zasadach kierowania pracowników na furlough (postojowe). Znacząco zmienia się sposób refundowania poniesionych kosztów i wysokość refundacji. Poniżej podsumowujemy najważniejsze...

  Czytaj dalej

STREFA WIEDZY

Zachęcamy do zapoznania się z najczęstszymi pytaniami związanymi z prowadzeniem firmy w Anglii. Zarówno Klienci naszej firmy, jak i przedsiębiorcy zastanawiający się nad przeniesieniem firmy do Anglii znajdą tutaj szereg przydatnych informacji natury księgowej, prawnej i organizacyjnej.

PRZEJDŹ DO FAQ
Newsletter
CO ZYSKUJESZ?
 • Wiedzę na temat firmy za granicą
 • Jak płacić mniejsze podatki
 • Gdzie ulokować zarobione pieniądze

DO GÓRY

testowo