Blog o optymalizacji podatkowej i finansach

Raport ZPP: Bariery w prowadzeniu działalności gospodarczej w Polsce od lat nie ulegają zmianie

Raport ZPP: Bariery w prowadzeniu działalności gospodarczej w Polsce od lat nie ulegają zmianie

Najnowszy raport Związku Przedsiębiorców i Pracodawców wykazał, że biznes wciąż napotyka w Polsce na te same bariery w rozwoju. Dane zebrane przez ZPP w dużej mierze pokrywają się z ustaleniami ekspertów kancelarii podatkowej Admiral Tax, opublikowanymi w raporcie „Czego życzą sobie przedsiębiorcy w 2018 roku”.

Raport przygotowany przez Maison & Partners na zlecenie Związku Przedsiębiorców i Pracodawców nie pozostawia wątpliwości, że przedsiębiorcy rokrocznie borykają się z tymi samymi problemami. Za największe utrudnienie w prowadzeniu działalności gospodarczej nad Wisłą przedsiębiorcy wskazują wysokie podatki (60 proc. respondentów), natomiast w dalszej kolejności są to także wysokie koszty pracy (50 proc. badanych) i zbyt duża ilość obowiązków biurokratycznych (44 proc.).

Czytaj więcej: Raport Admiral Tax: 57% Polaków założyło firmę za granicą z powodu biurokracji w Polsce

Wysokie koszty pracy, a właściwie ich nieustanny wzrost, znalazły się także wśród czynników najbardziej szkodliwych dla biznesu w raporcie Admiral Tax. W 2017 r. na pytanie kancelarii podatkowej o czynniki, które najbardziej wpływają na biznes w Polsce, koszty pracy wskazało aż 39 proc. respondentów. Co jednak ciekawe, jeszcze więcej badanych, bo aż 43 proc., za największą barierę dla rozwoju biznesu uznało wtedy niepewność prawa. W raporcie ZPP na niestabilność prawa wskazało zaledwie 36 proc. przedsiębiorców, co, biorąc pod uwagę wydarzenia roku 2018, mogłoby się wydawać dosyć zaskakujące. W końcu prawo podatkowe w zeszłym roku wzbogaciło się o akty prawne liczące aż 362 strony, czyli najwięcej od 2004 r., gdy parlament przyjął w Ustawę o podatku od towarów i usług. Co więcej, nowelizacje dotyczące pięciu głównych ustaw podatkowych stanowiły w zeszłym roku, pod względem liczby zapisanych stron, aż 23,6 proc. ich objętości.

Zobacz także: Firma w Irlandii czy Wielkiej Brytanii? Porównujemy zalety

Niebagatelną barierą dla rozwoju firm w Polsce jest też wreszcie duża biurokracja. W raporcie Admiral Tax „Czego życzą sobie przedsiębiorcy w 2018 roku” aż 54 proc. zażyczyło sobie zmniejszenia obowiązków biurokratycznych. Niestety, jak wynika z raportu Związku Przedsiębiorców i Pracodawców, niewiele w tym względzie zostało osiągnięte, ponieważ w 2019 r. na zbyt dużą biurokrację poskarżyło się aż 44 respondentów.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat prowadzenia spółki Wielkiej Brytanii i korzyści jakie z tego wynikają – skorzystaj z darmowej konsultacji z ekspertami Admiral Tax.

Raport ZPP: Bariery w prowadzeniu działalności gospodarczej w Polsce od lat nie ulegają zmianie
5 (100%) 1 oceniający
Facebooktwittergoogle_pluslinkedin
Masz pytania lub spostrzeżenia?
NASI EKSPERCI Z PRZYJEMNOŚCIĄ
PODZIELĄ SIĘ WIEDZĄ.

Komentarz FB

Masz pytania?

Chcesz założyć biznes za granicą?

Najnowsze wpisy

 • Kwota wolna od podatku w Polsce dramatycznie niska. Co w tym względzie dzieje się w UK?
  Kwota wolna od podatku w Polsce dramatycznie niska. Co w tym względzie dzieje się w UK?

  Wraz z rozpoczęciem się 6 kwietnia nowego roku podatkowego w UK, przedsiębiorcy prowadzący działalność na Wyspach mogą się cieszyć nową kwotą wolną od podatku w wysokości £12 500. Tymczasem w Polsce kwota wolna nadal stoi w miejscu i dla większości podatników wynosi ona od wielu lat 3091 zł. (więcej…)

  Wraz z rozpoczęciem się 6 kwietnia nowego roku podatkowego w UK, przedsiębiorcy prowadzący działalność na Wyspach mogą się cieszyć nową kwotą wolną od podatku w...

  Czytaj dalej
 • Flat white economy w UK, czyli dlaczego polskie firmy IT przenoszą się do Londynu
  Flat white economy w UK, czyli dlaczego polskie firmy IT przenoszą się do Londynu

  Nie jest żadną tajemnicą, że specjaliści z branży cyfrowej – w tym także z Polski - szczególnie upodobali sobie Wielką Brytanię do prowadzenia działalności gospodarczej. Rejestracja spółek LTD przez naszych rodaków na Wyspach wciąż rośnie a tzw. flat white economy rozwija się w trybie przyspieszonym w UK także dzięki Polakom. (więcej…)

  Nie jest żadną tajemnicą, że specjaliści z branży cyfrowej – w tym także z Polski - szczególnie upodobali sobie Wielką Brytanię do prowadzenia działalności gospodarczej....

  Czytaj dalej
 • Przedsiębiorcy w Polsce czują się inwigilowani. Ratunkiem będzie Nowa Ordynacja Podatkowa?
  Przedsiębiorcy w Polsce czują się inwigilowani. Ratunkiem będzie Nowa Ordynacja Podatkowa?

  Polscy przedsiębiorcy nie ukrywają, że w ostatnim czasie czują się bardziej inwigilowani przez fiskusa. Oficjalne statystyki mówią o rosnących kwotach ustaleń podatkowych, ale nieoficjalnie wśród biznesmenów da się wyczuć coraz większy dyskomfort. (więcej…)

  Polscy przedsiębiorcy nie ukrywają, że w ostatnim czasie czują się bardziej inwigilowani przez fiskusa. Oficjalne statystyki mówią o rosnących kwotach ustaleń podatkowych, ale nieoficjalnie wśród...

  Czytaj dalej

STREFA WIEDZY

Zachęcamy do zapoznania się z najczęstszymi pytaniami związanymi z prowadzeniem firmy w Anglii. Zarówno Klienci naszej firmy, jak i przedsiębiorcy zastanawiający się nad przeniesieniem firmy do Anglii znajdą tutaj szereg przydatnych informacji natury księgowej, prawnej i organizacyjnej.

PRZEJDŹ DO FAQ
Newsletter
CO ZYSKUJESZ?
 • Wiedzę na temat firmy za granicą
 • Jak płacić mniejsze podatki
 • Gdzie ulokować zarobione pieniądze