Blog o optymalizacji podatkowej i finansach

Raport ZPP: Bariery w prowadzeniu działalności gospodarczej w Polsce od lat nie ulegają zmianie

Raport ZPP: Bariery w prowadzeniu działalności gospodarczej w Polsce od lat nie ulegają zmianie

Najnowszy raport Związku Przedsiębiorców i Pracodawców wykazał, że biznes wciąż napotyka w Polsce na te same bariery w rozwoju. Dane zebrane przez ZPP w dużej mierze pokrywają się z ustaleniami ekspertów kancelarii podatkowej Admiral Tax, opublikowanymi w raporcie „Czego życzą sobie przedsiębiorcy w 2018 roku”.

Raport przygotowany przez Maison & Partners na zlecenie Związku Przedsiębiorców i Pracodawców nie pozostawia wątpliwości, że przedsiębiorcy rokrocznie borykają się z tymi samymi problemami. Za największe utrudnienie w prowadzeniu działalności gospodarczej nad Wisłą przedsiębiorcy wskazują wysokie podatki (60 proc. respondentów), natomiast w dalszej kolejności są to także wysokie koszty pracy (50 proc. badanych) i zbyt duża ilość obowiązków biurokratycznych (44 proc.).

Czytaj więcej: Raport Admiral Tax: 57% Polaków założyło firmę za granicą z powodu biurokracji w Polsce

Wysokie koszty pracy, a właściwie ich nieustanny wzrost, znalazły się także wśród czynników najbardziej szkodliwych dla biznesu w raporcie Admiral Tax. W 2017 r. na pytanie kancelarii podatkowej o czynniki, które najbardziej wpływają na biznes w Polsce, koszty pracy wskazało aż 39 proc. respondentów. Co jednak ciekawe, jeszcze więcej badanych, bo aż 43 proc., za największą barierę dla rozwoju biznesu uznało wtedy niepewność prawa. W raporcie ZPP na niestabilność prawa wskazało zaledwie 36 proc. przedsiębiorców, co, biorąc pod uwagę wydarzenia roku 2018, mogłoby się wydawać dosyć zaskakujące. W końcu prawo podatkowe w zeszłym roku wzbogaciło się o akty prawne liczące aż 362 strony, czyli najwięcej od 2004 r., gdy parlament przyjął w Ustawę o podatku od towarów i usług. Co więcej, nowelizacje dotyczące pięciu głównych ustaw podatkowych stanowiły w zeszłym roku, pod względem liczby zapisanych stron, aż 23,6 proc. ich objętości.

Zobacz także: Firma w Irlandii czy Wielkiej Brytanii? Porównujemy zalety

Niebagatelną barierą dla rozwoju firm w Polsce jest też wreszcie duża biurokracja. W raporcie Admiral Tax „Czego życzą sobie przedsiębiorcy w 2018 roku” aż 54 proc. zażyczyło sobie zmniejszenia obowiązków biurokratycznych. Niestety, jak wynika z raportu Związku Przedsiębiorców i Pracodawców, niewiele w tym względzie zostało osiągnięte, ponieważ w 2019 r. na zbyt dużą biurokrację poskarżyło się aż 44 respondentów.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat prowadzenia spółki Wielkiej Brytanii i korzyści jakie z tego wynikają – skorzystaj z darmowej konsultacji z ekspertami Admiral Tax.

Facebooktwitterlinkedin
Masz pytania lub spostrzeżenia?
NASI EKSPERCI Z PRZYJEMNOŚCIĄ
PODZIELĄ SIĘ WIEDZĄ.

Komentarz FB

Masz pytania?

Chcesz założyć biznes za granicą?

Najnowsze wpisy

 • Urząd skarbowy wydaje interpretacje, których sam nie stosuje
  Urząd skarbowy wydaje interpretacje, których sam nie stosuje

  Polski system podatkowy pełen jest absurdów i trudnych do zrozumienia przepisów. Dochodzi do tak kuriozalnych sytuacji, w której urząd skarbowy idzie teoretycznie podatnikowi na rękę i wydaje korzystną dla niego interpretacje, ale później jej nie stosuje. (więcej…)

  Polski system podatkowy pełen jest absurdów i trudnych do zrozumienia przepisów. Dochodzi do tak kuriozalnych sytuacji, w której urząd skarbowy idzie teoretycznie podatnikowi na rękę...

  Czytaj dalej
 • Polski rząd na nowo interpretuje prawo dla przedsiębiorców. Jak bronić swojej legalnej firmy?
  Polski rząd na nowo interpretuje prawo dla przedsiębiorców. Jak bronić swojej legalnej firmy?

  W sierpniu Urząd Skarbowy wydał interpretację, w której uznał, że podatek liniowy nie przysługuje menedżerowi, zatrudnionemu w spółce, w której zarządza jednym z działów np. sprzedażą czy produkcją. Wcześniej Skarbówka długo utrzymywała, że takiego przywileju nie mogą mieć jedynie członkowie zarządu spółki, gdyż ich praca nie może być traktowana jako działalność gospodarcza i dotyczy to solidarnie wszystkich członków zarządu. Pętla na gardłach jednoosobowych płatników liniówki się zaciska. Rząd ewidentnie zmierza do likwidacji podatku liniowego, ale planuje też znacznie więcej zmian. Cel jest jasny - pozyskać środki do budżetu państwa. Co grozi firmom? Czy zmiany wymuszą na przedsiębiorcach decyzje o zamykaniu biznesu? (więcej…)

  W sierpniu Urząd Skarbowy wydał interpretację, w której uznał, że podatek liniowy nie przysługuje menedżerowi, zatrudnionemu w spółce, w której zarządza jednym z działów np....

  Czytaj dalej
 • TEST PRZEDSIĘBIORCY: wykonaj bezpłatny test online
  TEST PRZEDSIĘBIORCY: wykonaj bezpłatny test online

  Ministerstwo Finansów planuje weryfikację setek tysięcy przedsiębiorców i objęcie ich tzw. testem przedsiębiorcy. Celem testu jest uniemożliwienie stosowania korzystnych rozwiązań w zakresie podatków i ubezpieczeń społecznych dla małych firm, w szczególności podatku liniowego. Negatywny wynik testu będzie miał poważne skutki zarówno dla samego przedsiębiorcy, jak i jego kontrahentów. Zespół Admiral Tax przygotował bezpłatny test online, który oszacuje poziom ryzyka dla danej firmy. (więcej…)

  Ministerstwo Finansów planuje weryfikację setek tysięcy przedsiębiorców i objęcie ich tzw. testem przedsiębiorcy. Celem testu jest uniemożliwienie stosowania korzystnych rozwiązań w zakresie podatków i ubezpieczeń...

  Czytaj dalej

STREFA WIEDZY

Zachęcamy do zapoznania się z najczęstszymi pytaniami związanymi z prowadzeniem firmy w Anglii. Zarówno Klienci naszej firmy, jak i przedsiębiorcy zastanawiający się nad przeniesieniem firmy do Anglii znajdą tutaj szereg przydatnych informacji natury księgowej, prawnej i organizacyjnej.

PRZEJDŹ DO FAQ
Newsletter
CO ZYSKUJESZ?
 • Wiedzę na temat firmy za granicą
 • Jak płacić mniejsze podatki
 • Gdzie ulokować zarobione pieniądze
testowo