Blog o optymalizacji podatkowej i finansach

„Rajska” alternatywa dla Brexitu

„Rajska” alternatywa dla Brexitu

Czerwcowa decyzja Brytyjczyków o opuszczeniu szeregów Unii Europejskiej zrodziła wśród przedsiębiorców pracujących na Wyspach obawy, co do dalszego losu ich firm. Nawet jeśli okażą się one słuszne, a warunki dla zagranicznego biznesu w UK znacząco się pogorszą (co jest raczej mało prawdopodobne), absolutnie nie będzie to powodem do obaw. Wyjścia z takiej sytuacji będą bowiem co najmniej dwa.

Pierwsze to przeniesienie działalności do innego kraju Unii Europejskiej oferującego podobne, lub nawet lepsze, warunki dla biznesu. Chęć przejęcia brytyjskich firm zaoferowały już Węgry i Niemcy. Przyłączenie się kolejnych państw do wyścigu o zagranicznych inwestorów jest jedynie kwestią czasu. Pozostanie więc tylko wybrać lokalizację z najlepszymi rozwiązaniami prawnymi.

Drugim z dostępnych rozwiązań jest „przeprowadzka” do jednego z „rajów podatkowych”, gwarantujących najkorzystniejsze warunki dla działalności gospodarczej.

Przypomnijmy, że „raj podatkowy” to potoczne określenie państwa oferującego zagranicznym inwestorom wyjątkowo korzystne warunki prowadzenia biznesu. Najczęściej polegają one na zwolnieniu z podatku tych firm, które osiągają zyski poza granicami owego państwa.

Poniżej prezentujemy listę kilku możliwych atrakcyjnych lokalizacji dla przedsiębiorców pragnących korzystać z dobrodziejstw „rajów”.

 1. Delaware, USA.

Najlepszą formą prowadzenia działalności gospodarczej w stanie Delaware jest spółka LLC (Limited Liability Company) – odpowiednik polskiej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Istnieje wiele powodów, dla których warto rozważyć to miejsce jako siedzibę własnej firmy. Należą do nich między innymi:

 • bardzo wysoki poziom usług prawniczych, szczególnie pod kątem prawa korporacyjnego

 • bardzo dobra jakość samego prawa, tworzonego pod kątem maksymalnego ułatwienia prowadzenia działalności gospodarczej

 • wysoki stopień profesjonalizmu obsługi klientów biznesowych, prowadzonej przez Delaware Division of Corporations (wydział przedsiębiorstw departamentu stanu)

 • doświadczony i kompetentny organ będący autorem tamtejszych rozwiązań prawnych – Court of Chancery (odpowiednik Sądu Gospodarczego) gwarantujący stabilność i najwyższą jakość tworzonych przepisów

Podobnie jak zdecydowana większość „rajów”, stan Delaware oferuje atrakcyjne rozwiązania podatkowe. Co ważne, nie obowiązuje tam podatek od obrotu. W sytuacji, w której firma zarejestrowana w Delaware prowadzi działalność poza granicami USA, stawka podatku VAT wynosi 0%! Nie zapłaci ona także żadnego innego podatku. Jedyne koszta związane z funkcjonowaniem przedsiębiorstwa to opłata licencyjna oraz za prowadzenie firmy w rejestrze.

Prawo stanu Delaware gwarantuje inwestorom wysoki poziom poufności. Chroniona jest tu tożsamość i informacje na temat właściciela. Oprócz tego, nie wymaga on upublicznienia danych członków i dyrektorów spółek (imiona i adresy). Powyższe informacje mogą być co prawda ujawnione, ale tylko na potrzeby postępowania sądowego i egzekucyjnego.

 1. Wyspy Marshalla.

Wyspy Marshalla to położony na Oceanie Spokojnym archipelag ponad 1200 wysp, administracyjnie pozostający w wolnym stowarzyszeniu z USA. Utrzymuje się przede wszystkim z rolnictwa, oraz… pomocy finansowej Stanów Zjednoczonych i zarejestrowanych tam zagranicznych spółek.

Na miano „raju podatkowego” Wyspy Marshalla zasłużyły sobie brakiem podatków dla zagranicznych spółek prowadzących działalność poza ich granicami. Nie zapłacimy tam m.in. podatku korporacyjnego, dochodowego, obrotowego, od aktywów czy od dochodu na rzecz udziałowca. Uiszczać należy tu jedynie roczną opłatę licencyjną w wysokości 150 USD.

Najpowszechniejszą formą działalności gospodarczej na Wyspach Marshalla jest spółka typu limited (Ltd.), która musi posiadać tam licencjonowanego przedstawiciela. Instytucją odpowiedzialną za ich rejestrację jest Urząd Rejestracyjny.

Prawo Wysp Marshalla, podobnie jak jego pierwowzór, czyli prawo stanu Delaware, gwarantuje zagranicznym inwestorom bardzo wysoki stopień poufności, nieporównywalny z innymi „rajami”. Utajnione są zarówno dane udziałowców, jak i członków zarządu – nie posiada ich nawet wspomniany Urząd Rejestracyjny.

 1. Gibraltar.

Do najważniejszych zalet Gibraltaru, czyniących go jedną z najatrakcyjniejszych lokalizacji dla biznesu, należą stabilność systemu prawnego (zajmuje on piąte miejsce na świecie) oraz niezwykle korzystny system podatkowy:

 • 10% podatku dochodowego od osób prawnych działających na terenie Gibraltaru, brak jakiegokolwiek podatku od zysków osiąganych za granicą

 • brak podatku od darowizn

 • brak podatku od spadków

 • brak podatku od zysków kapitałowych

 • brak podatku VAT

Do najczęściej spotykanych form działalności na Gibraltarze należą:

 • Private Company Limited by Shares

 • Public Company Limited by Shares

 • Non-Resident Company, które to stanowi najkorzystniejsze rozwiązanie dla inwestorów zagranicznych

Prawo Gibraltaru dotyczące działalności gospodarczej oparte jest na tym, które obowiązuje w Wielkiej Brytanii, ponieważ jest jej terytorium zależnym. Na jego mocy spółka rejestrowana na Gibraltarze musi posiadać minimum jednego członka zarządu i co najmniej jednego udziałowca, przy czym może to być ta sama osoba.

Podobnie jak w wielu innych „rajach podatkowych”, także Gibraltar gwarantuje przedsiębiorcom wysoki poziom poufności. Szczególnie mocno chronione są tu dane beneficjentów tamtejszych spółek. Ich ujawnienie może wymusić jedynie Sąd Najwyższy Gibraltaru, i to tylko w sytuacji, w której firma działa w sposób niezgodny z prawem.

Planując założenie firmy na Gibraltarze, warto pamiętać, że co prawda jest to członek Unii Europejskiej, lecz zależny od Wielkiej Brytanii, prowadzącej w jego imieniu politykę zagraniczną. Możliwe więc, że po Brexicie jego status prawny ulegnie zmianie. W związku z tym, jest to doskonały moment na rozpoczęcie lub przeniesienie działalności na Gibraltar, dopóki z jednej strony jest on europejskim „rajem podatkowym”, a z drugiej cieszy się korzyściami płynącymi z członkostwa w UE oraz Europejskim Obszarze Gospodarczym. Nawet jeżeli po Brexicie jego status prawny zmieni się na niekorzyść przedsiębiorców, spółki założone tam przed opuszczeniem Unii Europejskiej nie utracą nabytych praw!

 1. Cypr.

Chociaż Cypr nie jest „rajem podatkowym” w pełnym tego słowa znaczeniu, to oferuje on jedne z najkorzystniejszych dla przedsiębiorców warunków w całej Unii Europejskiej. Wynikają one z bardzo niskich stawek podatkowych (podatek dochodowy wynosi tam jedynie 10%), „wzbogaconych” dodatkowo przez liczne preferencje i ulgi takie, jak brak opodatkowania dochodu płynącego z dywidend czy brak podatku od sprzedaży papierów wartościowych.

Do najczęściej spotykanych rodzajów spółek rejestrowanych na Cyprze należą spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, czyli Private Company Limited by Shares (Ltd.). Ich założenie nie nastręcza zbyt dużych trudności, zwłaszcza, że nie są tu wymagane żadne specjalne zezwolenia związane z rodzajem prowadzonej działalności (wyjątek stanowią usługi o charakterze finansowym jak ubezpieczenia, czy bankowość).

Niskie podatki to oczywiście nie jedyne zalety przemawiające za założeniem własnej firmy na Cyprze. To wyspiarskie państwo cieszy się wysokiej jakości, stabilnym i przyjaznym dla przedsiębiorcy prawem czerpiącym z rozwiązań systemu brytyjskiego. Oprócz tego, dysponuje także doskonale rozwiniętą infrastrukturą transportową.

Na korzyść Cypru przemawia również jego położenie geopolityczne. Kraj ten umiejscowiony jest bowiem niemalże na styku trzech kontynentów – miejscu, gdzie przecinają się szlaki komunikacyjne łączące Europę, Afrykę i Azję, co otwiera przed potencjalnymi inwestorami rozległe, chłonne, a co najważniejsze, bliskie rynki zbytu.

 1. Bahamy.

Bahamy to wyspiarskie państwo położone na Oceanie Atlantyckim pomiędzy Kubą a Florydą. Na tytuł „raju podatkowego” zapracowały one sobie (podobnie jak inne, opisywane powyżej kraje), wyjątkowo korzystnymi przepisami podatkowymi dla zagranicznych firm. Zakładając spółkę na Bahamach, a potem prowadząc działalność poza ich granicami, nie zapłacimy podatku:

 • dochodowego

 • od spadków

 • od darowizn

 • od zysków

Całkowite zwolnienie spółki z wszelkich podatków obowiązuje przez 20 lat od jaj założenia.

Jedyny koszt, z jakim muszą liczyć się osoby chcące rozpocząć tam działalność, to opłata rejestracyjna i coroczna opłata rządowa.

Podobnie jak w przypadku Cypru, tamtejsze prawo dotyczące funkcjonowania spółek opiera się na prawie angielskim, co gwarantuje jego wysoką jakość. Na Bahamach działa szereg różnego rodzaju spółek, trustów i fundacji. Najpowszechniej stosowaną formą prawną tychże firm jest IBC, czyli International Business Companies, natomiast najczęściej spotykane fundacje to Fundacje Interesu Prywatnego.

Bahamy gwarantują przedsiębiorcom wysoki poziom poufności dotyczący przede wszystkim danych bankowych oraz informacji o działalności spółki i danych właścicieli.

O renomie Bahamów jako „raju podatkowego”, świadczy chociażby fakt, że zarejestrowanych zostało tam około 160 tys. samych tylko spółek typu IBC.

Z powyższego zestawienia wynika, że do cech wspólnych „rajów” należą przede wszystkim podobne rozwiązania prawne zwalniające zagranicznych inwestorów z obowiązku zapłaty rożnego rodzaju podatków.

Wybierając stosowną lokalizację dla własnego przedsiębiorstwa, pod uwagę należy wziąć takie kluczowe kwestie: jak zakres planowanej działalności oraz najodpowiedniejszą dla niej strukturę biznesową. Zestawienie tych dwóch czynników wskaże właściwe rozwiązanie.

Warto pamiętać, że przy realizacji tak poważnych zamierzeń pomocny będzie kontakt z profesjonalnym doradcą.

Oceń ten post
Facebooktwittergoogle_pluslinkedin
Masz pytania lub spostrzeżenia?
NASI EKSPERCI Z PRZYJEMNOŚCIĄ
PODZIELĄ SIĘ WIEDZĄ.

Komentarz FB

3 komentarzy

 1. A jak jest w tym przypadku z Wyspą Man?

  • Trafne pytanie. Wybrał Pan znakomity moment na jego zadanie. Nasi eksperci właśnie pracują nad podobną analizą pod kątem Wyspy Man, a także podobnych w kwestii jurysdykcji podatkowej wysp Guernsey, Jersey oraz Sark. Tekst niebawem opublikujemy na blogu, także polecam śledzić nas uważnie.

   Marcin Kusz

Komentarze

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola zaznaczone są.*

Masz pytania?

Chcesz założyć biznes za granicą?

Najnowsze wpisy

 • Spółka w Wielkiej Brytanii – optymalizacja podatkowa dla branży hazardowej
  Spółka w Wielkiej Brytanii - optymalizacja podatkowa dla branży hazardowej
  Działasz w branży hazardowej i chcesz legalnie prowadzić działalność, nie płacąc jednocześnie wysokich podatków? Wystarczy przenieść swój biznes do kraju, który przychylniej spogląda na branżę hazardową, by bezpiecznie prowadzić działalność oraz dodatkowo zaoszczędzić znaczną kwotę, dzięki optymalizacji podatkowej. Czym jest wspominana optymalizacja podatkowa? Jest  to zespół działań mających na celu zminimalizowanie przewidzianych prawem zobowiązań podatkowych. Dzięki odpowiedniej strukturze możemy obniżyć podstawę opodatkowania do zaledwie 1%!

  Korzyści ze spółki w Wielkiej Brytanii

  Spółka w Wielkiej Brytanii to jedna z najbardziej renomowanych form działalności gospodarczej na świecie. Jest to także idealna struktura dla właściciela serwisu uzyskującego przychody z programów partnerskich oraz reklam hazardu. Powołanie spółki Limited (LTD) jest bardzo proste. Dzięki pomocy firmy księgowej możemy powołać spółkę nawet w 24 godziny, bez konieczności wychodzenia z domu - całym procesem zajmą się doradcy, wliczając w to także adres rejestracyjny dla firmy w prestiżowej lokalizacji. Brytyjski system podatkowy można określić jako prosty i przejrzysty - przedsiębiorca dzięki dużej liczbie ulg i zwolnień może legalnie prowadzić działalność, płacąc niewielkie podatki. Każda spółka musi powołać minimum jednego Dyrektora - może nim być dowolna osoba, także właściciel spółki. Każdy Dyrektor może wypłacić w ramach wynagrodzenia do 11 500 funtów w skali roku bez jakiegokolwiek podatku. To wszystko możliwe, dzięki wysokiej kwocie wolnej od podatku, która zwiększana jest każdego roku w Wielkiej Brytanii. Kolejną zaletą prowadzenia działalności w Wielkiej Brytanii jest możliwość odkładania na brytyjską emeryturę - już po 10 latach prowadzenia działalności Dyrektor spółki nabywa prawo do brytyjskiej emerytury. W tej chwili jej wysokość to około 3000 złotych. Niewielka ilość obowiązków formalno – prawnych niezbędnych w prowadzeniu działalności gospodarczej sprzyja rozwojowi biznesu. Właściciel może skupić się wyłącznie na rozwijaniu swojego serwisu, nie myśląc o kontaktach z urzędami, gdyż tym zajmuje się kancelaria księgowo-podatkowa. Prowadząc spółkę w Wielkiej Brytanii możemy fakturować wszelkie przychody z programów partnerskich. Dodatkowo jak w każdym biznesie możemy odliczać koszty prowadzenia działalności: m.in. koszty techniczne, wynagrodzeń pracowników, delegacji. Dzięki temu właściciel serwisu może legalnie prowadzić biznes, płacąc niskie podatki, które z roku na rok są w Wielkiej Brytanii obniżane. “Wielka Brytania jest najczęściej wybieranym krajem przez przedsiębiorców reklamujących hazard. Wielu naszych klientów z branży medialnej, IT i hazardu wybrało właśnie Wielką Brytanię jako kraj prowadzenia działalności gospodarczej. Wielka Brytania to sprawdzony wybór dla tego sektora” - podsumowuje Agnieszka Moryc Dyrektor Zarządzająca Admiral Tax. Michał Wiśniewski jest jednym z najbardziej znanych przedstawicieli branży rozliczających przychody z reklam hazardu w Wielkiej Brytanii. W wywiadzie udzielonym portalowi Polish Express Michał mówi: "Jako Polak w ogóle nie mam możliwości prowadzenia działalności hazardowej w Polsce, a moja firma w UK jak najbardziej.Obecnie prawo brytyjskie dopuszcza taką działalność i posiadanie spółki w Wielkiej Brytanii jest dla mnie jedyną rozsądną alternatywą."

  Optymalizacja podatkowa - spółka Limited w Wielkiej Brytanii + spółka offshore

  Optymalizacja podatkowa prowadzona zgodnie z prawem jest całkowicie legalna i zalecana jest większości przedsiębiorstw. Jedną z najbardziej interesujących struktur służących międzynarodowej optymalizacji finansowej jest połączenie brytyjskiej spółki LTD (Limited) oraz spółki offshore zarejestrowanej w jednym z popularnych rajów podatkowych (np. Wyspy Marshalla, Brytyjskie Wyspy Dziewicze itp.). Jest to struktura, dzięki której jesteśmy w stanie zmniejszyć podstawę opodatkowania do zaledwie 1%. Wspomniana struktura biznesowa składa się z następujących podmiotów:
  1. Spółki LTD w Wielkiej Brytanii.
  2. Spółki typu offshore w dowolnym „raju podatkowym”.
  3. Specjalnej skonstruowanej umowy pomiędzy spółkami LTD i offshore.
  Struktura zakłada uruchomienie spółki LTD w Wielkiej Brytanii do której dołączamy spółkę typu offshore oraz łączymy te struktury stosowną umową agencyjną. Struktura LTD + offshore pozwala na nieograniczone przesuwanie zysku z LTD do offshore. W ten sposób jesteśmy w stanie bardzo skutecznie zredukować podatek dochodowy, którego wysokość maksymalnie będzie liczona od 5% pozostawionego zysku w spółce LTD. Reszta środków zostanie wytransferowana do spółki offshore. Zasada jest bardzo prosta: 95 % zysku zostaje wytransferowane do spółki offshore a rozliczamy się wyłącznie z 5% dochodu, który pozostał w spółce LTD. Posłużymy się stosownym przykładem. Wydawca serwisu czerpiącego przychody z affiliacji oraz reklam hazardu osiągnął zysk w wysokości 300 000 PLN. Jeśli takie przychody wykażemy legalnie w Polsce - zapłacimy 19% podatku. Podatek CIT od spółek LTD w Wielkiej Brytanii wynosi 20%. W strukturze LTD + offshore zapłacimy maksymalnie 20% z 5% zysku, które pozostanie w spółce LTD czyli 20% z 15 000 zł to zaledwie 3000 zł podatku z właściwego zysku 300 000 zł, reszta naszych środków czyli 95% jest transferowana do spółki offshore gdzie nie podlega żadnemu opodatkowaniu. Dzięki takiemu „zabiegowi” zmniejszyliśmy 20 krotnie nasz podatek. Takie rozwiązanie jest wykorzystywane m.in. przez Google - światowy gigant uchronił przed opodatkowaniem w ten sposób ponad 16 mld euro w 2016 roku.

  Spółka w Wielkiej Brytanii - prestiż i brak biurokracji

  Bardzo ważnym aspektem w tej strukturze jest to, że spółka LTD z Wielkiej Brytanii jest najbardziej rozpoznawalną i szanowaną strukturą biznesową w Europie oraz na całym świecie. Spółka LTD jest odpowiednikiem polskiej spółki z o.o. Prestiż, który wynika z posiadania spółki LTD może w bardzo pozytywny sposób wpłynąć na nasze relacje biznesowe, ważnym czynnikiem jest także pozytywne podejście Wielkiej Brytanii do podmiotów świadczących usługi w branży hazardowej. Spółka offshore jest w stanie zapewnić inwestorowi anonimowość. Dodatkowo spółka offshore nigdy nie zapłaci podatku od dochodów osiągniętych poza krajem jej zarejestrowania. Wspomniana anonimowość w spółce offshore zapewniana jest przez serwis nominowany dyrektorów i udziałowców a my jako beneficjenci spółki offshore nie jesteśmy widoczni w żadnym rejestrze spółek. Profesjonalne kancelarie podatkowe jak Admiral Tax zajmują się profesjonalnie opracowaniem skutecznych struktur międzynarodowych dla klientów z całego świata, także z branży hazardowej.
  Fizyczny obieg pieniędzy wygląda następująco:
  1. Spółka LTD generuje zysk.
  2. 95% zysku spółka LTD transferuje do spółki offshore.
  3. Spółka LTD płaci podatek od 5% pozostawionego zysku, czyli realnie 1%.
  Dodatkowo dyrektorowi spółki LTD przysługuje 11 500 GBP kwoty wolnej od podatku, które zmniejszają podstawę opodatkowania o kolejne 60 000 zł. Posiadając strukturę LTD + offshore nie dość, że w sposób transparentny wykazujemy dochód ze spółki LTD, to spółka offshore nie płaci podatku od nadwyżki z racji tego, że zysk osiągnięty jest poza krajem jej siedziby.
  Korzyści z posiadania struktury:
  1. Kwota 11 500 GBP wolna od podatku
  2. Wykazywanie w sposób jawny naszego dochodu ze spółki LTD na polskim koncie – co jest w pełni zgodne z umową o unikaniu podwójnego opodatkowania między Polską a Wielką Brytanią.
  3. Prestiżowa struktura biznesowa jaką jest spółka LTD.
  4. Nieograniczona możliwość przesuwania nadwyżek pieniężnych do spółki offshore.
  5. Swobodne zarządzanie całą strukturą oraz pieniędzmi.
  6. Legalna i akceptowalna przez brytyjskie urzędy metoda funkcjonowania firmy.
  Ważnym aspektem całej struktury jest właściwe powołanie spółki LTD, spółki offshore oraz umowy pomiędzy tymi spółkami. Wszystko powinno odbyć się zgodnie z angielskim prawem a tym samym powinno zostać wykonane przez kancelarię prawno – podatkową, która posiada stosowne doświadczenie w tych kwestiach. Szczególnie dotyczy to wspomnianej umowy pomiędzy LTD a spółka offshore.

  Księgowość dla branży hazardowej - skorzystaj z pomocy profesjonalistów

  Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat optymalizacji podatkowej dla firm z branży hazardowej oraz możliwych form prowadzenia działalności – skorzystaj z darmowej konsultacji z ekspertami Admiral Tax.

  Działasz w branży hazardowej i chcesz legalnie prowadzić działalność, nie płacąc jednocześnie wysokich podatków? Wystarczy przenieść swój biznes do kraju, który przychylniej spogląda na branżę...

  Czytaj dalej
 • Polskie absurdy prowadzenia firmy nad Wisłą
  Polskie absurdy prowadzenia firmy nad Wisłą
  Komisja Kodyfikacyjna Prawa Pracy zakończyła pracę nad nowym Kodeksem pracy. Jego powstawaniu towarzyszyły olbrzymie emocje - nic dziwnego, skoro niektóre z propozycji Komisji tworzyły absurdalne sytuacje dla pracodawców. Pełna treść zmian nie jest znana opinii publicznej, ale jedno jest pewne - na polskich przedsiębiorców spadną kolejne utrudnienia. "Prowadzenie biznesu w Polsce nie należy do najłatwiejszych czynności, przedsiębiorcy stają przed kolejnymi negatywnymi zmianami mającymi wpływ na ich biznes. Inne europejskie państwa -  jak Wielka Brytania czy Irlandia - od lat prezentują odmienne podejście oparte na przyjaznym podejściu do biznesu i braku biurokracji. Proponowane zmiany będą prowadzić do patologii na rynku pracy i odpływu polskich przedsiębiorców za granicę" - komentuje Agnieszka Moryc, Dyrektor Zarządzająca Admiral Tax.

  Zmiany w Kodeksie pracy

  Jedna z propozycji Komisji Kodyfikacyjnej dotyczyła możliwości rozwiązania umowy z pracownikiem. Zdaniem Komisji rozwiązaniu umowy powinno towarzyszyć zaproponowanie pracownikowi innego stanowiska, które odpowiadać będzie jego kwalifikacjom. W założeniu ma to wzmocnić pozycję pracownika, ale realizacja tych postulatów może okazać się dla wielu firm niewykonalna. Propozycja zakłada, że pracodawca nie będzie mógł w prosty sposób zakończyć współpracy (po wcześniejszym upływie okresu wypowiedzenia), lecz będzie musiał znaleźć mu nowe zajęcie w tej samej firmie. Nowe stanowisko musi odpowiadać kwalifikacjom i umiejętnościom pracownika, nie może stanowić degradacji i być "karą". Ponadto projekt zakłada, że pracodawca ma obowiązek poinformować pracownika o zamiarze zwolnienie go i wysłuchania w obecności świadka (dziś wystarczy wręczenie wypowiedzenia, a jeśli pracownik jest członkiem związku zawodowego, pracodawca musi przeprowadzić konsultacje). Największa rewolucja ma dotyczyć wprowadzenia przymusu pracy etatowej z jednoczesnym zakazem wykonywania pracy na umowach cywilno-prawnych dla tego samego pracodawcy (umowa o dzieło, umowa zlecenie). Alternatywą dla umowy o pracę będzie możliwość wykonywania niektórych prac na podstawie samozatrudnienia, co wiąże się z koniecznością zakładania działalności i opłacania wysokich składek, co i tak dla wielu osób wydaje się sensowną alternatywną, gdyż daje możliwość także przeniesienia swoich usług do innego kraju. Dla niektórych grup zawodowych (np. artystów) likwidacja umów cywilno-prawnych pozbawia ich narzędzia prawnego pozwalającego na realizację wielu dzieł dla różnych podmiotów. Nic dziwnego, że pierwsi z nich już decydują się na przeniesienie swoich biznesów za granicę, czego najlepszym przykładem jest Michał Wiśniewski. W wywiadzie dla Admiral Tax Michał przyznał, że "Wielka Brytania jest dla niego synonimem wolności biznesowej". Cały wywiad znajdziesz tutaj. Jak widać prowadzenie firmy w Polsce jest zadaniem trudnym i wymagającym. Na szczęście obowiązujące przepisy i swoboda świadczenia usług pozwalają polskim obywatelom na prowadzenie biznesu w całej Europie, w przyjaznych warunkach, bez zbędnej biurokracji. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat przeniesienia firmy za granicę – skorzystaj z darmowej konsultacji z ekspertami Admiral Tax.  

  Komisja Kodyfikacyjna Prawa Pracy zakończyła pracę nad nowym Kodeksem pracy. Jego powstawaniu towarzyszyły olbrzymie emocje - nic dziwnego, skoro niektóre z propozycji Komisji tworzyły absurdalne...

  Czytaj dalej
 • Szwajcaria – raj dla kryptowalut
  Szwajcaria - raj dla kryptowalut
  Dynamiczny rozwój technologii blockchain oraz kryptowalut  nie podlega dyskusji. Technologie, które mogą zmienić funkcjonowanie wielu gałęzi codziennego życia stały się strategiczną częścią rozwoju niewielkiego miasteczka Zug w Szwajcarii. To tutaj siedziby ma wiele projektów fin-tech oraz takie projekty znane ze świata kryptowalut jak Ethereum, ShapeShift, Xapo. Niskie podatki i preferencyjne warunki przyciągnęły wielomilionowy kapitał i innowacyjne projekty z całego świata, czyniąc z tego rejonu Szwajcarii "dolinę kryptowalut". W obliczu wzmożonego zainteresowania kryptowalutami rządy wielu państw zwiększają regulacje lub całkowicie zakazują handlu kryptowalutami. Podobnie sprawa ma się w Polsce, gdzie największe giełdy kryptowalut zostały wpisane na listę ostrzeżeń KNF, a Naczelny Sąd Administracyjny wydał wyrok oznaczający konieczność zapłaty nawet 32% podatku od handlu kryptowalutami w Polsce. W przeciwieństwie do Polski, inne europejskie kraje jak Szwajcaria czy Gibraltar otwierają się na innowacyjne projekty. "Dynamiczny rozwój kryptowalut oraz technologii blockchain jest dużym wyzwaniem dla rządzących. Rewolucja dzieje się na naszych oczach, a my jako Admiral Tax uczestniczymy w niej od samego początku doradzając w kwestiach podatkowych prywatnym inwestorom. Szwajcaria dzięki  preferencyjnym warunkom jest najstabilniejszym miejscem w Europie do prowadzenia tego typu projektów." - podsumowuje Agnieszka Moryc, Dyrektor Zarządzająca Admiral Tax. Szwajcaria nie po raz pierwszy obiera odmienny kurs. Kraj kojarzony z private bankingiem w prawdziwym wydaniu, od lat gwarantujący pełne bezpieczeństwo sektora finansowego oraz niespotykaną nigdzie dyskrecję widzi ogromny potencjał w rynku kryptowalut. Zug, miasteczko położone nad jeziorem Zug, liczące mniej niż 30 000 mieszkańców umożliwia swoim mieszkańcom zapłatę podatków komunalnych poprzez kryptowaluty.

  Szwajcaria - niskie podatki i ponad 550 mln USD zebrane w ICO's

  Dzięki niskim podatkom w Zug działa kilkanaście firm z branży fin-tech oraz wiele projektów opartych o technologię blockchain. To tutaj swoją siedzibę ma m.in. druga największa kryptowaluta pod względem kapitalizacji (68 mld USD). Według danych zebranych przez Financial Times Szwajcaria staje się jednym z liderów na rynku kryptowalut i wprowadza oferty publiczne oparte o kryptowaluty (ICO). W okresie od stycznia do października 2017 r. całkowita wartość tych ofert publicznych wyniosła 550 mln dolarów, czyli 12 razy więcej niż w Polsce (45 mln dol.). ICO więcej wyniosły tylko w USA - 580 mln dol. Warto dodać, że Szwajcarski Organ ds. Nadzoru Rynku Finansowego (FINMA) w październiku 2017 roku wydał licencję dla pierwszej giełdy kryptowalut, która ma działać w zgodzie z najwyższymi szwajcarskimi standardami finansowymi. Giełda ma współgrać ze szwajcarskimi przepisami  odnośnie prania brudnych pieniędzy oraz znajomości tożsamości klientów (KYC). Giełda będzie nadzorowana przez FINMA aby upewnić się, że wszystkie zasady są przestrzegane. W obliczu komunikatów KNF nt. polskich giełd kryptowalut Szwajcaria jest bezpiecznym miejscem do prowadzenia podobnych projektów w zgodzie z prawem, bez ryzyka wypowiedzenia rachunków bankowych i zamrożenia środków klientów. Firmy z branży finansowej oraz innowacyjne projekty oparte o blockchain wybrały kanton Zug jako miejsce prowadzenia działalności ze względu na preferencyjne stawki podatkowe (bardzo niskie podatki, negocjowane indywidualnie z przedsiębiorcą) oraz elastyczne, liberalne podejście do rynku kryptowalut. Szwajcaria od lat zabiega o zagranicznych inwestorów i ich kapitał. Jak pokazuje historia Szwajcaria ma wiele cech, dzięki którym nie można uciec od porównań do zdecentralizowanego spojrzenia na świat. System polityczny jest oparty na bezpośredniej kontroli obywateli oraz etosie praw jednostki. W połączeniu ze szwajcarską neutralnością, przyjaznym podejściu do biznesu oraz niespotykanej nigdzie ochronie poufności i finansów, Szwajcaria może skutecznie przyciągać projekty z obszaru kryptowalut.

  Przenieś firmę do Szwajcarii

  Admiral Tax od lat oferuje swoim klientom usługi private bankingu w Szwajcarii. Szwajcarskie banki przechowują około 30% światowych depozytów prywatnych, a sama Szwajcaria jest jednym z głównych centrów finansowych na świecie. Tajemnica bankowa to jeden z fundamentów szwajcarskiego systemu bankowego, który składa się na ponad 10% PKB Szwajcarii. Oferujemy kompleksową pomoc w założeniu prywatnego konta w Szwajcarii. Wychodząc naprzeciw dynamicznemu rozwojowi projektów blockchain - pomagamy także założyć spółkę w kantonie Zug. Doświadczeni doradcy podatkowi Admiral Tax pomogą w skompletowaniu niezbędnych dokumentów oraz wypełnieniu wniosków. Osobom prywatnym handlującym kryptowalutami polecamy brytyjską spółkę LTD (limited). Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat korzyści z prowadzenia firmy w Szwajcarii – skorzystaj z darmowej konsultacji z ekspertami Admiral Tax.

  Dynamiczny rozwój technologii blockchain oraz kryptowalut  nie podlega dyskusji. Technologie, które mogą zmienić funkcjonowanie wielu gałęzi codziennego życia stały się strategiczną częścią rozwoju niewielkiego miasteczka...

  Czytaj dalej

STREFA WIEDZY

Zachęcamy do zapoznania się z najczęstszymi pytaniami związanymi z prowadzeniem firmy w Anglii. Zarówno Klienci naszej firmy, jak i przedsiębiorcy zastanawiający się nad przeniesieniem firmy do Anglii znajdą tutaj szereg przydatnych informacji natury księgowej, prawnej i organizacyjnej.

PRZEJDŹ DO FAQ
Newsletter
CO ZYSKUJESZ?
 • Wiedzę na temat firmy za granicą
 • Jak płacić mniejsze podatki
 • Gdzie ulokować zarobione pieniądze