Blog o optymalizacji podatkowej i finansach

Raje podatkowe

Raje podatkowe

Optymalizacja podatkowaRaje podatkowe

Jak mawiał Benjamin Franklin: na świecie są pewne tylko śmierć i podatki. O tyle o ile z pierwszą z tych rzeczy nie da się nic zrobić tak z tą drugą wręcz przeciwnie. Gdzie zatem szukać możliwości zaoszczędzenia? Przepisy dotyczące spółek offshore są tak skonstruowane aby zapewnić zagranicznym inwestorom jak największe korzyści podatkowe poprzez wykorzystanie elastycznej formuły prowadzenia działalności przy minimalnych obowiązkach administracyjnych. Brzmi to nieprawdopodobnie a jednak jest to możliwe do osiągnięcia. 

Raje podatkowe, czyli właściwie co?

Szukając informacji na temat raju podatkowego możemy natknąć się na oficjalne określenie tych państw jako kraje i terytoria stosujące szkodliwą konkurencję podatkową w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych. Jednakże czy z punktu widzenia przedsiębiorcy te kraje są szkodliwe? Czy raczej z punktu widzenia Urzędu Skarbowego?

Definicję raju podatkowego najprościej wyjaśnić, powołując się na wytyczne Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju z 1998 roku. Bardzo ogólnym kryterium, aby dane państwo mogło przyjąć łatkę raju podatkowego, jest niewątpliwie: występowanie podatku dochodowego o czysto nominalnym charakterze lub zupełny jego brak, brak otwartości wymiany informacji podatkowej z innymi państwami, brak transparentności oraz ogólny brak otwartości na działania zmierzające do wyrównania poziomu wymiany informacji podatkowych.

Jednakże należy mieć na uwadze, iż występuje wiele bardziej szczegółowych kryteriów jakimi klasyfikuje się dane państwa dzieląc je na cztery grupy rajów podatkowych. Kraje w których w ogóle nie występuje podatek od osób fizycznych i prawnych, kraje nakładające niskie podatki, kraje w których występują stawki podatkowe podobne jak w innych państwach, oferujące przywileje podatkowe dla określonych podmiotów czy rodzajów działalności gospodarczej oraz kraje nakładające przeciętne i wysokie podatki przyciągające zagranicznych inwestorów poprzez oferowanie im łatwości przeprowadzania operacji finansowych a także zagwarantowania poufności dla operacji wykonywanych na rachunkach bankowych. Należy pamiętać, że przechowywanie pieniędzy na terenie rajów podatkowych nie ma na celu ukrywanie dochodów z nieudokumentowanego źródła w kraju ojczystym. Bezpieczeństwo przechowywania środków dotyczy pieniędzy zarobionych w sposób uczciwy, z odprowadzonym już podatkiem dochodowym i pochodzących z legalnych źródeł a nie oszustów finansowych czy uciekinierów podatkowych.

Optymalizacja podatkowa

Raje podatkowe są niezwykle otwarte na zagraniczny kapitał, cudzoziemcy mogą bez problemów prawnych i administracyjnych nabyć nieruchomości. Samo uzyskanie obywatelstwa też nie jest skomplikowaną procedurą jak w przypadku statystycznego państwa o wysokim reżimie podatkowym. Raje podatkowe to wypadkowa działań miejscowych władz w celu aktywizacji regionów poprzez ściąganie inwestycji zagranicznych właśnie poprzez niezwykle korzystne warunki podatkowe. Sam obowiązek płacenia podatków nigdy nie był pozytywnie odbierany przez społeczeństwo. Każdy podatnik ma prawo do podejmowania działań minimalizujących swoje obciążenia podatkowe. Nie ma na świecie normy, która kazała by przedsiębiorcy zapłacić podatek w możliwie NAJWYŻSZEJ kwocie, dlatego też warto wybrać taką jurysdykcję, która zniweluje podatki. Jak zatem rozliczyć się w Polsce z dochodów z zagranicy? Zachęcamy do zapoznania się z niniejszym odnośnikiem do artykułu na naszym blogu.

Przedsiębiorcy chętnie przenoszą swoją firmy na obszary z niższą aktywnością ekonomiczną aby skutecznie zabezpieczyć ciężko zarobione pieniądze przed egzekucjami komorniczymi. Zyskują na tym niewątpliwie właściciele firm kierowani swoim dobrem a nie liczący na nieomylność urzędników skutkującą zajęciem konta bankowego. Czy w takim razie korzystanie z rajów podatkowych, skoro jest popularne to jest i zarazem bezpieczne? Wiele zależy od wybranej jurysdykcji. Kraje uznawane powszechnie za raje podatkowe stanowią ponad połowę z listy pierwszej dziesiątki państw najbardziej stabilnych, bezpiecznych pod względem ekonomicznym i politycznym. Aby dowiedzieć się jakie korzyści płyną z inwestowania poza granicami Polski w państwach przyjaznych przedsiębiorcom polecamy zapoznanie się z ofertę Admiral Tax, gdzie specjaliści korzystając ze swojego doświadczenia dobiorą jak najlepsze rozwiązanie finansowe dla Klientów indywidualnych jak i korporacyjnych.

Facebooktwitterlinkedin
Podsumowanie artykułu
Raje podatkowe
Tytuł
Raje podatkowe
Opis
Jak mawiał Benjamin Franklin: na świecie są pewne tylko śmierć i podatki. O tyle o ile z pierwszą z tych rzeczy nie da się nic zrobić tak z tą drugą wręcz przeciwnie. Gdzie zatem szukać możliwości zaoszczędzenia?
Autor
Copyrights
AT UK Consulting Ltd
Logo wydawcy
Masz pytania lub spostrzeżenia?
NASI EKSPERCI Z PRZYJEMNOŚCIĄ
PODZIELĄ SIĘ WIEDZĄ.

Komentarz FB

Masz pytania?

Chcesz założyć biznes za granicą?

Najnowsze wpisy

 • Czym jest spółka Free Zone w Emiratach Arabskich?
  Czym jest spółka Free Zone w Emiratach Arabskich?
  Ustabilizowany biznes często szuka możliwości ekspansji i optymalizacji szeregu procesów biznesowych. Coraz częściej okazuje się, że właściwym krokiem jest utworzenie spółki offshore do prowadzenia określonych operacji. Okazuje, że spółki typu Free Zone w Zjednoczonych Emiratach Arabskich to jedno z lepszych rozwiązań do rozpoczęcia tego typu działalności. (więcej…)

  Ustabilizowany biznes często szuka możliwości ekspansji i optymalizacji szeregu procesów biznesowych. Coraz częściej okazuje się, że właściwym krokiem jest utworzenie spółki offshore do prowadzenia określonych...

  Czytaj dalej
 • „Tam, gdzie podatków nie ma”. Polscy przedsiębiorcy już wiedzą jakie korzyści daje offshore
  "Tam, gdzie podatków nie ma". Polscy przedsiębiorcy już wiedzą jakie korzyści daje offshore

  Sytuacja wywołana globalnym zamrożeniem gospodarki spowodowanym pandemią, przewartościowuje właśnie rynek. Poza oczywistym faktem, że jedne biznesy po prostu znikną, a inne się pojawiają, z obecnego obrazu rzeczywistości wyłania się ważna nauka dla polskich przedsiębiorców. Państwo, które pobiera wysokie podatki, w sytuacji kryzysu gwarantuje firmom niewiele więcej niż państwo, które nie zbiera danin. Ratując aktywna właściciele firm przenoszą się więc “tam, gdzie podatków nie ma” i wybierają offshore. (więcej…)

  Sytuacja wywołana globalnym zamrożeniem gospodarki spowodowanym pandemią, przewartościowuje właśnie rynek. Poza oczywistym faktem, że jedne biznesy po prostu znikną, a inne się pojawiają, z obecnego...

  Czytaj dalej
 • Wielka Brytania: duże zmiany w zasadach furlough (Job Retention Scheme)
  Wielka Brytania: duże zmiany w zasadach furlough (Job Retention Scheme)
  Brytyjski rząd wprowadził znaczące zmiany w zasadach kierowania pracowników na furlough (postojowe). Znacząco zmienia się sposób refundowania poniesionych kosztów i wysokość refundacji. Poniżej podsumowujemy najważniejsze informacje, z którymi powinni zapoznać się dyrektorzy oraz kadra zarządzająca firm - w tym brytyjskich spółek LTD, które chcą nadal otrzymywać pomoc w ramach Job Retention Scheme lub o taką pomoc się ubiegać. (więcej…)

  Brytyjski rząd wprowadził znaczące zmiany w zasadach kierowania pracowników na furlough (postojowe). Znacząco zmienia się sposób refundowania poniesionych kosztów i wysokość refundacji. Poniżej podsumowujemy najważniejsze...

  Czytaj dalej

STREFA WIEDZY

Zachęcamy do zapoznania się z najczęstszymi pytaniami związanymi z prowadzeniem firmy w Anglii. Zarówno Klienci naszej firmy, jak i przedsiębiorcy zastanawiający się nad przeniesieniem firmy do Anglii znajdą tutaj szereg przydatnych informacji natury księgowej, prawnej i organizacyjnej.

PRZEJDŹ DO FAQ
Newsletter
CO ZYSKUJESZ?
 • Wiedzę na temat firmy za granicą
 • Jak płacić mniejsze podatki
 • Gdzie ulokować zarobione pieniądze

DO GÓRY

testowo