Blog o optymalizacji podatkowej i finansach

Przyjemny zarobek. Cydr i czekoladki.

Przyjemny zarobek. Cydr i czekoladki.

Firma w UK

Niskie podatki, niskie składki ubezpieczeniowe, wsparcie ze strony urzędów, mało formalności; dla przeciętnego polskiego przedsiębiorcy takie warunki prowadzenia działalności to niemalże szczyt marzeń. Marzeń, których spełnienie leży na wyciągnięcie ręki – wystarczy zarejestrować firmę w Wielkiej Brytanii, jurysdykcji oferującej właśnie takie warunki, a następnie skoncentrować się na pracy zamiast na walce z urzędami. Co więcej, istnieje branża, która niemal na pewno gwarantuje sukces w biznesie (i to nie tylko firmom założonym i działającym na terenie Zjednoczonego Królestwa, ale także rodzimym przedsiębiorcom). To branża spożywcza.

Żywność to jeden z najważniejszych polskich towarów eksportowanych z Polski do Wielkiej Brytanii. Za sam rok 2015, wartość rodzimych artykułów spożywczych wysłanych na Wyspy wyniosła około 2 miliardy Euro.
Istnieją dwie najważniejsze przyczyny, dzięki którym polskie specjały cieszą się w Zjednoczonym Królestwie wyjątkową popularnością; pierwsza z nich, to duża liczba (ponad 800 tysięcy) naszych rodaków mieszkających i pracujących na terenie UK, preferujących rodzime smaki nad wyspiarskie specyfiki (wszak już polskim pilotom podczas II wojny światowej łatwiej przychodziło zestrzelić niemiecki samolot niż przełknąć angielską kanapkę). Druga, to sami Brytyjczycy, którzy na przestrzeni ostatnich lat przekonali się do walorów polskiej kuchni.
Spośród oferowanych na Wyspach polskich produktów żywnościowych, największą popularnością cieszą się drób, przetwory mięsne i… czekolada. Spośród wszystkich eksportowanych z Polski wyrobów czekoladowych, aż 22% trafia właśnie do Wielkiej Brytanii. Ale to nie wszystko; ostatnimi czasy jeszcze jeden produkt wdziera się na brytyjski rynek. To nasz cydr!

Co prawda ciężko nazwać cydr i czekoladę artykułami pierwszej potrzeby, niemniej jednak jedzenie to nie tylko i wyłącznie biologiczna konieczność, ale też przyjemność. A mało która przekąska daje tyle radości konsumentom co czekolada, podobnie jak niewiele napojów alkoholowych może pod względem smaku i aromatu równać się ze schłodzonym, musującym cydrem, bez względu na to, czy będzie on słodki, półsłodki, wytrawny lub półwytrawny.
Ale walory smakowe, chociaż bardzo istotne, to nie jedyne przesłanki świadczące o tym, że cydr i czekolada mogą okazać się prawdziwą żyłą złota dla wszystkich zaangażowanych w ich produkcję, eksport i sprzedaż na terenie Wielkiej Brytanii!

Z punktu widzenia producenta wyrobów czekoladowych, Zjednoczone Królestwo to doskonały rynek zbytu; przeciętny Anglik spożywa około 8 kilogramów czekolady rocznie, dzięki czemu Wielka Brytania znajduje się w europejskiej czołówce pod względem konsumpcji tych przysmaków. Efekt? Jedynie za trzy pierwsze kwartały 2015 roku wartość „czekoladowego eksportu” z Polski do UK wyniosła prawie 500 milionów złotych! Do tego nic nie wskazuje na to, aby perspektywie kolejnych lat zapotrzebowanie na słodycze spadło; trudno bowiem wyobrazić sobie, aby „Wyspiarze” z dnia na dzień zmienili kulinarne upodobania.

Obywatele Wielkiej Brytanii to także smakosze cydru. Ich ojczyzna to światowy lider w dziedzinie produkcji tego napoju; w samym tylko roku 2013 powstało tam prawie 10 milionów hektolitrów jabłecznika! Czy zatem, w świetle powyższego faktu, opłaca się eksportować cydr na Wyspy skoro i tak jest go tam dużo? Oczywiście że tak! A to dlatego, że nawet tak imponująca produkcja nie jest w stanie pokryć zapotrzebowania na ten napitek – w Zjednoczonym Królestwie konsumuje się ponad miliard litrów cydru rocznie! Żeby zaspokoić popyt, Wielka Brytania zmuszona jest importować nie tylko gotowy już cydr, ale także niezbędne do jego produkcji jabłka i sok jabłkowy. Co z kolei dla Polski jest doskonałą okazją…

Nasz kraj to potęga w dziedzinie produkcji jabłek: od kilkunastu lat zajmujemy pierwsze miejsce w Europie i trzecie na świecie. Rekordowy był rok 2014, kiedy to w Polsce wyprodukowano 3,8 miliona ton tych owoców. Rośnie też produkcja cydru, według prognoz może ona osiągnąć poziom 2% krajowego rynku piwa.
Z handlowego punktu widzenia, doszło do idealnej wręcz sytuacji, w której jeden kraj wykazuje zapotrzebowanie na konkretny produkt, a drugi dysponuje tymże produktem; nic tylko zarabiać! Do tego dochodzi jeszcze jeden czynnik: zamknięcie dla polskich sadowników rynku rosyjskiego, co jest efektem wzajemnych sankcji nakładanych po agresji Rosji na Ukrainę. Zmusiło to polskich producentów do poszukiwań nowych rynków zbytu. W tym przypadku, można by rzec, rynek sam się znalazł.

Co więcej, cydr i czekoladki mogą zapewnić źródło dochodu naprawdę szerokiej rzeszy polskich przedsiębiorców.
Pierwsza kategoria beneficjentów jabłecznika i słodyczy to oczywiście ich producenci. Chodzi tu zarówno o wytwórców gotowych już produktów (cydr, czekolada), jak i „dostarczycieli” składników (sadownicy).
Następni w kolejce są właściciele firm skupujących rzeczone produkty, a następnie sprzedające je na rynku brytyjskim. Mogą to być firmy zarejestrowane w Polsce, ale jeżeli przedsiębiorca nie ma sił ani ochoty walczyć z rodzimymi urzędami, płacić wysokich podatków i składek na ubezpieczenia społeczne czy też tracić czas na formalności związane z prowadzeniem firmy, może złożyć ją lub przenieść na terytorium Wielkiej Brytanii, gdzie i podatki niższe, i formalności mniej, a urzędnik kłód pod nogi nie rzuca. Dobrym pomysłem będzie dodatkowo otwarcie oddziału firmy w Polsce, co pozwoli na swobodne prowadzenie działalności na terenie naszego kraju, przy jednoczesnym korzystaniu z dobrodziejstw brytyjskiego prawa (wspomniane już niższe podatki, składki itp.).
Cydr, jabłka, sok jabłkowy, czekoladki same na Wyspy nie dotrą – trzeba je tam zawieźć. A do tego będą potrzebne firmy transportowe, czyli kolejna kategoria podmiotów zarabiających na wymianie handlowej Polski z UK. Także w tym przypadku przedsiębiorstwo może być zarejestrowane w Polsce, tylko po co, skoro lepiej działać pod szyldem brytyjskim.
Kiedy omawiane towary znajdą się już na Wyspach, należy dostarczyć je konsumentom. I tu pojawia się pole do popisu dla tych spośród naszych rodaków, którzy przebywając w Zjednoczonym Królestwie zdecydowali się na biznes w branży kulinarnej; prowadzą firmy cateringowe, sklepy z polską żywnością, restauracje czy też kawiarnie.
Biorąc pod uwagę zamiłowanie Anglików do łakoci i cydru oraz popularność polskiej żywności, jabłecznik i czekolada mogą stanowić źródło całkiem pokaźnego dochodu. POLSKA kawiarnia, serwująca POLSKI cydr, szarlotkę z POLSKICH jabłek podaną na ciepło z sosem z POLSKIEJ czekolady to wręcz idealny przepis na stałą klientelę i dobre zarobki, wynikające z brytyjskich gustów kulinarnych i polskiego potencjału.

Stare porzekadło mówi, że lepsze jest deko handlu niż kilo roboty. Biorąc pod uwagę znaczne zapotrzebowanie na łakocie i jabłecznik, jakie tworzą Brytyjczycy, oraz ogromne wręcz możliwości Polski pozwalające jej na zaspokojenie tego zapotrzebowania, jest ono w 100 procentach prawdziwe. A założenie w Anglii firmy sprowadzającej tam rzeczone cydr i czekoladki, bądź też otwarcie lokalu oferującego je gościom, może okazać się biznesowym strzałem w dziesiątkę.

Autor: B.Fuchs

Oceń ten post
Facebooktwittergoogle_pluslinkedin
Masz pytania lub spostrzeżenia?
NASI EKSPERCI Z PRZYJEMNOŚCIĄ
PODZIELĄ SIĘ WIEDZĄ.

Komentarz FB

Komentarze

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola zaznaczone są.*

Masz pytania?

Chcesz założyć biznes za granicą?

Najnowsze wpisy

 • Polskie absurdy prowadzenia firmy nad Wisłą
  Polskie absurdy prowadzenia firmy nad Wisłą
  Komisja Kodyfikacyjna Prawa Pracy zakończyła pracę nad nowym Kodeksem pracy. Jego powstawaniu towarzyszyły olbrzymie emocje - nic dziwnego, skoro niektóre z propozycji Komisji tworzyły absurdalne sytuacje dla pracodawców. Pełna treść zmian nie jest znana opinii publicznej, ale jedno jest pewne - na polskich przedsiębiorców spadną kolejne utrudnienia. "Prowadzenie biznesu w Polsce nie należy do najłatwiejszych czynności, przedsiębiorcy stają przed kolejnymi negatywnymi zmianami mającymi wpływ na ich biznes. Inne europejskie państwa -  jak Wielka Brytania czy Irlandia - od lat prezentują odmienne podejście oparte na przyjaznym podejściu do biznesu i braku biurokracji. Proponowane zmiany będą prowadzić do patologii na rynku pracy i odpływu polskich przedsiębiorców za granicę" - komentuje Agnieszka Moryc, Dyrektor Zarządzająca Admiral Tax.

  Zmiany w Kodeksie pracy

  Jedna z propozycji Komisji Kodyfikacyjnej dotyczyła możliwości rozwiązania umowy z pracownikiem. Zdaniem Komisji rozwiązaniu umowy powinno towarzyszyć zaproponowanie pracownikowi innego stanowiska, które odpowiadać będzie jego kwalifikacjom. W założeniu ma to wzmocnić pozycję pracownika, ale realizacja tych postulatów może okazać się dla wielu firm niewykonalna. Propozycja zakłada, że pracodawca nie będzie mógł w prosty sposób zakończyć współpracy (po wcześniejszym upływie okresu wypowiedzenia), lecz będzie musiał znaleźć mu nowe zajęcie w tej samej firmie. Nowe stanowisko musi odpowiadać kwalifikacjom i umiejętnościom pracownika, nie może stanowić degradacji i być "karą". Ponadto projekt zakłada, że pracodawca ma obowiązek poinformować pracownika o zamiarze zwolnienie go i wysłuchania w obecności świadka (dziś wystarczy wręczenie wypowiedzenia, a jeśli pracownik jest członkiem związku zawodowego, pracodawca musi przeprowadzić konsultacje). Największa rewolucja ma dotyczyć wprowadzenia przymusu pracy etatowej z jednoczesnym zakazem wykonywania pracy na umowach cywilno-prawnych dla tego samego pracodawcy (umowa o dzieło, umowa zlecenie). Alternatywą dla umowy o pracę będzie możliwość wykonywania niektórych prac na podstawie samozatrudnienia, co wiąże się z koniecznością zakładania działalności i opłacania wysokich składek, co i tak dla wielu osób wydaje się sensowną alternatywną, gdyż daje możliwość także przeniesienia swoich usług do innego kraju. Dla niektórych grup zawodowych (np. artystów) likwidacja umów cywilno-prawnych pozbawia ich narzędzia prawnego pozwalającego na realizację wielu dzieł dla różnych podmiotów. Nic dziwnego, że pierwsi z nich już decydują się na przeniesienie swoich biznesów za granicę, czego najlepszym przykładem jest Michał Wiśniewski. W wywiadzie dla Admiral Tax Michał przyznał, że "Wielka Brytania jest dla niego synonimem wolności biznesowej". Cały wywiad znajdziesz tutaj. Jak widać prowadzenie firmy w Polsce jest zadaniem trudnym i wymagającym. Na szczęście obowiązujące przepisy i swoboda świadczenia usług pozwalają polskim obywatelom na prowadzenie biznesu w całej Europie, w przyjaznych warunkach, bez zbędnej biurokracji. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat przeniesienia firmy za granicę – skorzystaj z darmowej konsultacji z ekspertami Admiral Tax.  

  Komisja Kodyfikacyjna Prawa Pracy zakończyła pracę nad nowym Kodeksem pracy. Jego powstawaniu towarzyszyły olbrzymie emocje - nic dziwnego, skoro niektóre z propozycji Komisji tworzyły absurdalne...

  Czytaj dalej
 • Szwajcaria – raj dla kryptowalut
  Szwajcaria - raj dla kryptowalut
  Dynamiczny rozwój technologii blockchain oraz kryptowalut  nie podlega dyskusji. Technologie, które mogą zmienić funkcjonowanie wielu gałęzi codziennego życia stały się strategiczną częścią rozwoju niewielkiego miasteczka Zug w Szwajcarii. To tutaj siedziby ma wiele projektów fin-tech oraz takie projekty znane ze świata kryptowalut jak Ethereum, ShapeShift, Xapo. Niskie podatki i preferencyjne warunki przyciągnęły wielomilionowy kapitał i innowacyjne projekty z całego świata, czyniąc z tego rejonu Szwajcarii "dolinę kryptowalut". W obliczu wzmożonego zainteresowania kryptowalutami rządy wielu państw zwiększają regulacje lub całkowicie zakazują handlu kryptowalutami. Podobnie sprawa ma się w Polsce, gdzie największe giełdy kryptowalut zostały wpisane na listę ostrzeżeń KNF, a Naczelny Sąd Administracyjny wydał wyrok oznaczający konieczność zapłaty nawet 32% podatku od handlu kryptowalutami w Polsce. W przeciwieństwie do Polski, inne europejskie kraje jak Szwajcaria czy Gibraltar otwierają się na innowacyjne projekty. "Dynamiczny rozwój kryptowalut oraz technologii blockchain jest dużym wyzwaniem dla rządzących. Rewolucja dzieje się na naszych oczach, a my jako Admiral Tax uczestniczymy w niej od samego początku doradzając w kwestiach podatkowych prywatnym inwestorom. Szwajcaria dzięki  preferencyjnym warunkom jest najstabilniejszym miejscem w Europie do prowadzenia tego typu projektów." - podsumowuje Agnieszka Moryc, Dyrektor Zarządzająca Admiral Tax. Szwajcaria nie po raz pierwszy obiera odmienny kurs. Kraj kojarzony z private bankingiem w prawdziwym wydaniu, od lat gwarantujący pełne bezpieczeństwo sektora finansowego oraz niespotykaną nigdzie dyskrecję widzi ogromny potencjał w rynku kryptowalut. Zug, miasteczko położone nad jeziorem Zug, liczące mniej niż 30 000 mieszkańców umożliwia swoim mieszkańcom zapłatę podatków komunalnych poprzez kryptowaluty.

  Szwajcaria - niskie podatki i ponad 550 mln USD zebrane w ICO's

  Dzięki niskim podatkom w Zug działa kilkanaście firm z branży fin-tech oraz wiele projektów opartych o technologię blockchain. To tutaj swoją siedzibę ma m.in. druga największa kryptowaluta pod względem kapitalizacji (68 mld USD). Według danych zebranych przez Financial Times Szwajcaria staje się jednym z liderów na rynku kryptowalut i wprowadza oferty publiczne oparte o kryptowaluty (ICO). W okresie od stycznia do października 2017 r. całkowita wartość tych ofert publicznych wyniosła 550 mln dolarów, czyli 12 razy więcej niż w Polsce (45 mln dol.). ICO więcej wyniosły tylko w USA - 580 mln dol. Warto dodać, że Szwajcarski Organ ds. Nadzoru Rynku Finansowego (FINMA) w październiku 2017 roku wydał licencję dla pierwszej giełdy kryptowalut, która ma działać w zgodzie z najwyższymi szwajcarskimi standardami finansowymi. Giełda ma współgrać ze szwajcarskimi przepisami  odnośnie prania brudnych pieniędzy oraz znajomości tożsamości klientów (KYC). Giełda będzie nadzorowana przez FINMA aby upewnić się, że wszystkie zasady są przestrzegane. W obliczu komunikatów KNF nt. polskich giełd kryptowalut Szwajcaria jest bezpiecznym miejscem do prowadzenia podobnych projektów w zgodzie z prawem, bez ryzyka wypowiedzenia rachunków bankowych i zamrożenia środków klientów. Firmy z branży finansowej oraz innowacyjne projekty oparte o blockchain wybrały kanton Zug jako miejsce prowadzenia działalności ze względu na preferencyjne stawki podatkowe (bardzo niskie podatki, negocjowane indywidualnie z przedsiębiorcą) oraz elastyczne, liberalne podejście do rynku kryptowalut. Szwajcaria od lat zabiega o zagranicznych inwestorów i ich kapitał. Jak pokazuje historia Szwajcaria ma wiele cech, dzięki którym nie można uciec od porównań do zdecentralizowanego spojrzenia na świat. System polityczny jest oparty na bezpośredniej kontroli obywateli oraz etosie praw jednostki. W połączeniu ze szwajcarską neutralnością, przyjaznym podejściu do biznesu oraz niespotykanej nigdzie ochronie poufności i finansów, Szwajcaria może skutecznie przyciągać projekty z obszaru kryptowalut.

  Przenieś firmę do Szwajcarii

  Admiral Tax od lat oferuje swoim klientom usługi private bankingu w Szwajcarii. Szwajcarskie banki przechowują około 30% światowych depozytów prywatnych, a sama Szwajcaria jest jednym z głównych centrów finansowych na świecie. Tajemnica bankowa to jeden z fundamentów szwajcarskiego systemu bankowego, który składa się na ponad 10% PKB Szwajcarii. Oferujemy kompleksową pomoc w założeniu prywatnego konta w Szwajcarii. Wychodząc naprzeciw dynamicznemu rozwojowi projektów blockchain - pomagamy także założyć spółkę w kantonie Zug. Doświadczeni doradcy podatkowi Admiral Tax pomogą w skompletowaniu niezbędnych dokumentów oraz wypełnieniu wniosków. Osobom prywatnym handlującym kryptowalutami polecamy brytyjską spółkę LTD (limited). Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat korzyści z prowadzenia firmy w Szwajcarii – skorzystaj z darmowej konsultacji z ekspertami Admiral Tax.

  Dynamiczny rozwój technologii blockchain oraz kryptowalut  nie podlega dyskusji. Technologie, które mogą zmienić funkcjonowanie wielu gałęzi codziennego życia stały się strategiczną częścią rozwoju niewielkiego miasteczka...

  Czytaj dalej
 • Wyrok NSA w sprawie handlu kryptowalutami – nawet 32% podatku
  Wyrok NSA w sprawie handlu kryptowalutami - nawet 32% podatku
  Dochody z handlu kryptowalutami należy rozliczać jak przychody z praw majątkowych. Naczelny Sąd Administracyjny rozstrzygnął spór o opodatkowanie przychodów uzyskanych z handlu kryptowalutami. Oznacza to konieczność rozliczania się wg skali podatkowej, co grozi nawet 32% podatkiem od dochodów. Wyrok zapadł po rozpatrzeniu przez NSA sprawy podatnika, który dokonywał transakcji na rynku kryptowalut i nie powiadomił o tym Urzędu Skarbowego. W złożonej interpretacji Urząd Skarbowy wyjaśniał, że podatek ma być zaś obliczony na zasadach ogólnych, czyli według skali podatkowej. Nie zgodził się, by do rozliczania handlu kryptowalutami zastosować 19-procentowy ryczałt z art. 30a ust. 1 pkt 3 ustawy o PIT. Wyrok jest prawomocny. Pełna treść orzeczenia NSA dostępna jest tutaj, natomiast interpretacja zapytania podatnika rozpatrywana przez WSA tutaj.

  Podatek od kryptowalut w Wielkiej Brytanii - spółka Limited

  W związku z niekorzystnymi przepisami polskiego ustawodawcy rozwiązaniem dla handlujących kryptowalutami jest działalność w Wielkiej Brytanii. Wielka Brytania dla celów podatkowych traktuje kryptowaluty jak każdą inną walutę obcą. To jakim podatkiem zostanie opodatkowany zysk z kryptowalut, zależy od okoliczności. Zasady opodatkowania przedstawia raport wydany przez brytyjski urząd podatkowy (Revenue and Customs Brief 9 (2014): Bitcoin and other cryptocurrencies) skierowany do osób handlujących kryptowalutami, posiadaczy kopalni kryptowalut, giełd oraz firm akceptujących kryptowaluty jako formę płatności. W przypadku spółek limited, które czerpią przychody z tytułu obrotu kryptowalutami, zyski z tytułu sprzedaży kryptowalut (wymiany na funty) są wliczane do przychodów spółki i opodatkowane standardowym podatkiem w wysokości 19% (Corporation Tax). Pod względem podatkowym, jest to korzystniejsze niż obrót kryptowalutami przez osoby prywatne. Spółka może także rozliczyć ewentualne straty oraz wliczyć koszty poniesione w związku z handlem kryptowalutami. Brytyjski system pozwala także w pełni legalnie rozliczać dochody z tytułu tzw. kopania kryptowalut. Poza uregulowanymi kwestiami podatkowymi w odniesieniu do działalności związanej z kryptowalutami, spółki limited oferują szereg innych korzyści. Dyrektorom spółek oraz pracownikom przypada 11 500 GBP dochodów wolnych od opodatkowania (od 19 kwietnia 2018 kwota wzrasta do 11 850 funtów), dodatkowo koszty ubezpieczenia społecznego są dużo niższe od polskiego ZUSu i naliczane są dopiero po przekroczeniu 8164 GBP dochodu rocznie. Właściciel spółki ma jeszcze więcej możliwości wypłacania środków ze spółki bez opodatkowania - więcej na ten temat w tym artykule. Jak widać dzięki możliwości odliczenia pensji Dyrektora oraz dodatkowych kosztów możemy wypłacić ponad 60 000 złotych z handlu kryptowalutami bez jakiegokolwiek podatku. Z tych powodów coraz więcej inwestorów oraz osób prowadzących działalność w branży kryptowalut zakłada firmy w Wielkiej Brytanii. Najlepszą formą działalności dla handlu kryptowalutami jest brytyjska spółka Limited (LTD).

  Nie płać podatku od sprzedaży kryptowalut

  Eksperci Admiral Tax przygotowali rozwiązanie podatkowe, dzięki któremu inwestorzy rynku kryptowalut, spełniający określone wymogi, mogą uniknąć zapłaty podatku dochodowego. Istnieje możliwość obniżenia podatku od sprzedaży kryptowalut do 0%! Nie zwlekaj – już dziś skorzystaj z darmowej konsultacji z ekspertami Admiral Tax i nie płać podatku od kryptowalut.  

  Dochody z handlu kryptowalutami należy rozliczać jak przychody z praw majątkowych. Naczelny Sąd Administracyjny rozstrzygnął spór o opodatkowanie przychodów uzyskanych z handlu kryptowalutami. Oznacza to...

  Czytaj dalej

STREFA WIEDZY

Zachęcamy do zapoznania się z najczęstszymi pytaniami związanymi z prowadzeniem firmy w Anglii. Zarówno Klienci naszej firmy, jak i przedsiębiorcy zastanawiający się nad przeniesieniem firmy do Anglii znajdą tutaj szereg przydatnych informacji natury księgowej, prawnej i organizacyjnej.

PRZEJDŹ DO FAQ
Newsletter
CO ZYSKUJESZ?
 • Wiedzę na temat firmy za granicą
 • Jak płacić mniejsze podatki
 • Gdzie ulokować zarobione pieniądze