Blog o optymalizacji podatkowej i finansach

Polskie kasyna internetowe grają na nosie fiskusowi, czyli jak wydać w Polsce pieniądze z hazardu w Internecie?

Polskie kasyna internetowe grają na nosie fiskusowi, czyli jak wydać w Polsce pieniądze z hazardu w Internecie?

Od 2009 roku, kiedy polski rząd wziął się poważnie za walkę z hazardem internetowym, temat ten budzi spore kontrowersje. Politycy najwięcej czasu poświęcili graczom, których do dziś można karać równocześnie z ramienia uczestnictwa w samej grze – postępowanie karne, jak i za osiągnięte z tego tytułu dochody – postępowanie skarbowe. Jednak co z właścicielami kasyn internetowych, którzy bogacą się na działalności i chcieliby legalnie opodatkować swoje zyski? W poniższym artykule przedstawimy najpopularniejsze mechanizmy wykorzystywane przez polskich biznesmenów.

 

Co polskie przepisy mówią o prowadzeniu kasyna?

Polskie przepisy dotyczące prowadzenia kasyn zarówno tych stacjonarnych jak i online są bardzo restrykcyjne, a ich działalność reguluje Ustawa z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych (Dz.U 2016, poz. 471). Na dziś dzień na rynku polskim oficjalnie działa tylko kilku bukmacherów takich jak Totolotek, STS czy Fortuna działających na wielką skalę, ale co z mniejszymi przedsiębiorcami działającymi w branży hazardowej i chcącymi legalnie wydać zarobione pieniądze?

 

Przenieś biznes do kraju, gdzie jest on legalny

Pomimo wszczęcia przez Unię Europejską postępowania wyjaśniającego zasadność tak restrykcyjnej polityki wobec działalności hazardowej w Polsce, do dziś nie udało się umożliwić polskiemu biznesowi nieskrępowanej działalności w tej branży na terenie RP. Dlatego, najszybszym rozwiązaniem jest założenie firmy w państwie, gdzie reklamowanie hazardu jest legalne. Wśród ofert warto rozważyć Państwa o stabilnej sytuacji prawnej i politycznej. Zdecydowany prym wiedzie tutaj Wielka Brytania, Malta czy Irlandia.

 

1% podatku CIT? Zobacz gdzie, to możliwe

 

Jednak pomimo krążących w Internecie opinii nie trzeba decydować się na zakładanie firm w tak zwanych rajach podatkowych, których utrzymanie może okazać się dość kosztowne i przysporzyć sporo kłopotu przy próbie sprowadzenia pieniędzy do Polski. Z pomocą przychodzi tutaj liberalna polityka Wielkiej Brytanii, gdzie reklamowanie usług hazardowych jest legalne.

Ze względu na niskie koszty, bezpieczeństwo i późniejszą możliwość sprowadzenia zysków do Polski firmy z branży hazardowej rejestrowane są w Anglii lub Szkocji. Koszt rejestracji spółki zaczyna się już od kilkudziesięciu funtów, a samo zarządzanie firmą jest proste i niedrogie. Ale co dalej?

Konto bankowe

Polski system bankowy jest bardzo atrakcyjny ze względu na swoją względną nowoczesność, brak skomplikowanych procedur podpięcia platform płatności i praktyczny brak procedur wyjaśniających źródło pieniędzy przechowywanych na rachunku, ale przede wszystkim łatwość otwarcia rachunku dla polskiego inwestora, bez względu na rezydencję założonej przez niego spółki. Jednak coś za coś. Zakładając konto w polskim banku warto zwrócić uwagę na fakt, że ze względu na nieakceptowaną przez polskie przepisy działalność środki mogą zostać w prosty sposób zablokowane, a właściciel firmy zidentyfikowany i pociągnięty do odpowiedzialności. Co zatem zrobić?

 

Bezpieczne konta zagraniczne. Sprawdź gdzie warto je założyć

 

Z pomocą przychodzą banki offshore’owe obsługujące spółki zakładane na Karaibach. Istnieje bardzo wiele krajów takich, jak Cypr, Mauritius, czy Wyspa Świętego Wincenta, gdzie zarejestrowanych jest bardzo wiele firm z branży hazardowej i banki stworzyły dla nich specjalne oferty. Warto nadmienić, że otwarcie takiego rachunku nie wymaga fizycznej obecności właściciela, a wszelkie dokumenty dostarczane są drogą elektroniczną i kurierem. Zakładamy, że inwestor posiada już spółkę, wykupił odpowiednią licencję na prowadzenie e-kasyna, a konto zostało otwarte. Co dalej? Dla brytyjskiej spółki konta najczęściej zakładane są w Szkocji, lecz w tym wypadku wymagana jest osobista wizyta w banku celem podpisania dokumentów dot. otwarcia rachunku.

 

Wypłata zysku

Temat sprowadzania pieniędzy ze spółek zagranicznych jest skomplikowany i zależy od wielu czynników, np. Czy polska posiada z danym Państwem umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania lub czy dany kraj zgodnie z polskimi przepisami nie stanowi nieuczciwej konkurencji podatkowej. Abstrahując od wszystkich zmiennych wykorzystać można kilka popularnych metod.

 

Metoda pierwsza – wypłata pensji dyrektorskiej z brytyjskiej spółki

Kwota wolna od podatku w Wielkiej Brytanii wynosi na dziś dzień 11500 funtów, co stanowi ekwiwalent około 60 000 zł. Wypłata przez pensję dyrektorską nie jest w żadnym wypadku wypłatą tytułem zysku z działalności hazardowej, lecz pracy na rzecz firmy i w takiej formie jest całkowicie bezpieczna. Spółka może posiadać więcej niż jednego dyrektora, zatem kwota nieopodatkowanego zysku ulega zwielokrotnieniu. Jeśli zysk przekracza łączną sumę wynagrodzeń, spółka zapłaci w Wielkiej Brytanii podatek CIT w wysokości 20%.

 

Metoda druga – wypłata pensji dyrektorskiej ze spółki maltańskiej

Ten sposób jest zdecydowanie bardziej popularny w przypadku firm generujących większe zyski, gdyż pozwala na wypłatę 500 000 zł rocznie na polskim PIT bez podatku, a wszystko w zgodzie z polską ustawą o PIT oraz Umową o unikaniu podwójnego opodatkowania między Maltą i Polską. Tak samo jak w przypadku spółek brytyjskich, zatrudnić można do pięciu dyrektorów, dzięki czemu kwota nieopodatkowanego zysku wyniesie 2,5 mln zł, a jej źródło jest całkowicie legalne, gdyż jak w przypadku spółki, jego źródłem jest praca dyrektora na rzecz spółki.

 

Spółka na Malcie. Co powinieneś wiedzieć?

 

Metoda trzecia – cash box

Nie stanowi sposobu wypłaty pieniędzy w Polsce, ale alternatywę, dla osób, które nie mają potrzeby wypłacać zysków w kraju, lecz dla przykładu reinwestować je w późniejszym terminie. Zgodnie z przepisami o zagranicznych spółkach kontrolowanych każdy polski obywatel posiadający spółkę w raju podatkowym musi opodatkować jej zysk w Polsce, jednak wystarczy przekazać udziały spółki w zarząd powierniczy innej firmie, aby obejść wyżej wymieniony przepis. Usługi tak zwanych nominowanych udziałowców są oferowane przez kancelarie prawne i trusty działające w Państwach, gdzie rejestruje się spółkę offshore.  

 

Jak widać, pomimo kłód rzucanym pod nogi polskim przedsiębiorcom, codziennie dowodzą oni swojej pomysłowości i umiejętności prowadzenia interesów na globalną skalę. Warto korzystać z rozwiązań oferowanych przez bardziej liberalne państwa, które stworzyły biznesowi odpowiednie warunki do rozwoju.

5 (100%) 10 oceniających
Facebooktwittergoogle_pluslinkedin
Masz pytania lub spostrzeżenia?
NASI EKSPERCI Z PRZYJEMNOŚCIĄ
PODZIELĄ SIĘ WIEDZĄ.

Komentarz FB

Komentarze

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola zaznaczone są.*

Masz pytania?

Chcesz założyć biznes za granicą?

Najnowsze wpisy

 • Polskie absurdy prowadzenia firmy nad Wisłą
  Polskie absurdy prowadzenia firmy nad Wisłą
  Komisja Kodyfikacyjna Prawa Pracy zakończyła pracę nad nowym Kodeksem pracy. Jego powstawaniu towarzyszyły olbrzymie emocje - nic dziwnego, skoro niektóre z propozycji Komisji tworzyły absurdalne sytuacje dla pracodawców. Pełna treść zmian nie jest znana opinii publicznej, ale jedno jest pewne - na polskich przedsiębiorców spadną kolejne utrudnienia. "Prowadzenie biznesu w Polsce nie należy do najłatwiejszych czynności, przedsiębiorcy stają przed kolejnymi negatywnymi zmianami mającymi wpływ na ich biznes. Inne europejskie państwa -  jak Wielka Brytania czy Irlandia - od lat prezentują odmienne podejście oparte na przyjaznym podejściu do biznesu i braku biurokracji. Proponowane zmiany będą prowadzić do patologii na rynku pracy i odpływu polskich przedsiębiorców za granicę" - komentuje Agnieszka Moryc, Dyrektor Zarządzająca Admiral Tax.

  Zmiany w Kodeksie pracy

  Jedna z propozycji Komisji Kodyfikacyjnej dotyczyła możliwości rozwiązania umowy z pracownikiem. Zdaniem Komisji rozwiązaniu umowy powinno towarzyszyć zaproponowanie pracownikowi innego stanowiska, które odpowiadać będzie jego kwalifikacjom. W założeniu ma to wzmocnić pozycję pracownika, ale realizacja tych postulatów może okazać się dla wielu firm niewykonalna. Propozycja zakłada, że pracodawca nie będzie mógł w prosty sposób zakończyć współpracy (po wcześniejszym upływie okresu wypowiedzenia), lecz będzie musiał znaleźć mu nowe zajęcie w tej samej firmie. Nowe stanowisko musi odpowiadać kwalifikacjom i umiejętnościom pracownika, nie może stanowić degradacji i być "karą". Ponadto projekt zakłada, że pracodawca ma obowiązek poinformować pracownika o zamiarze zwolnienie go i wysłuchania w obecności świadka (dziś wystarczy wręczenie wypowiedzenia, a jeśli pracownik jest członkiem związku zawodowego, pracodawca musi przeprowadzić konsultacje). Największa rewolucja ma dotyczyć wprowadzenia przymusu pracy etatowej z jednoczesnym zakazem wykonywania pracy na umowach cywilno-prawnych dla tego samego pracodawcy (umowa o dzieło, umowa zlecenie). Alternatywą dla umowy o pracę będzie możliwość wykonywania niektórych prac na podstawie samozatrudnienia, co wiąże się z koniecznością zakładania działalności i opłacania wysokich składek, co i tak dla wielu osób wydaje się sensowną alternatywną, gdyż daje możliwość także przeniesienia swoich usług do innego kraju. Dla niektórych grup zawodowych (np. artystów) likwidacja umów cywilno-prawnych pozbawia ich narzędzia prawnego pozwalającego na realizację wielu dzieł dla różnych podmiotów. Nic dziwnego, że pierwsi z nich już decydują się na przeniesienie swoich biznesów za granicę, czego najlepszym przykładem jest Michał Wiśniewski. W wywiadzie dla Admiral Tax Michał przyznał, że "Wielka Brytania jest dla niego synonimem wolności biznesowej". Cały wywiad znajdziesz tutaj. Jak widać prowadzenie firmy w Polsce jest zadaniem trudnym i wymagającym. Na szczęście obowiązujące przepisy i swoboda świadczenia usług pozwalają polskim obywatelom na prowadzenie biznesu w całej Europie, w przyjaznych warunkach, bez zbędnej biurokracji. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat przeniesienia firmy za granicę – skorzystaj z darmowej konsultacji z ekspertami Admiral Tax.  

  Komisja Kodyfikacyjna Prawa Pracy zakończyła pracę nad nowym Kodeksem pracy. Jego powstawaniu towarzyszyły olbrzymie emocje - nic dziwnego, skoro niektóre z propozycji Komisji tworzyły absurdalne...

  Czytaj dalej
 • Szwajcaria – raj dla kryptowalut
  Szwajcaria - raj dla kryptowalut
  Dynamiczny rozwój technologii blockchain oraz kryptowalut  nie podlega dyskusji. Technologie, które mogą zmienić funkcjonowanie wielu gałęzi codziennego życia stały się strategiczną częścią rozwoju niewielkiego miasteczka Zug w Szwajcarii. To tutaj siedziby ma wiele projektów fin-tech oraz takie projekty znane ze świata kryptowalut jak Ethereum, ShapeShift, Xapo. Niskie podatki i preferencyjne warunki przyciągnęły wielomilionowy kapitał i innowacyjne projekty z całego świata, czyniąc z tego rejonu Szwajcarii "dolinę kryptowalut". W obliczu wzmożonego zainteresowania kryptowalutami rządy wielu państw zwiększają regulacje lub całkowicie zakazują handlu kryptowalutami. Podobnie sprawa ma się w Polsce, gdzie największe giełdy kryptowalut zostały wpisane na listę ostrzeżeń KNF, a Naczelny Sąd Administracyjny wydał wyrok oznaczający konieczność zapłaty nawet 32% podatku od handlu kryptowalutami w Polsce. W przeciwieństwie do Polski, inne europejskie kraje jak Szwajcaria czy Gibraltar otwierają się na innowacyjne projekty. "Dynamiczny rozwój kryptowalut oraz technologii blockchain jest dużym wyzwaniem dla rządzących. Rewolucja dzieje się na naszych oczach, a my jako Admiral Tax uczestniczymy w niej od samego początku doradzając w kwestiach podatkowych prywatnym inwestorom. Szwajcaria dzięki  preferencyjnym warunkom jest najstabilniejszym miejscem w Europie do prowadzenia tego typu projektów." - podsumowuje Agnieszka Moryc, Dyrektor Zarządzająca Admiral Tax. Szwajcaria nie po raz pierwszy obiera odmienny kurs. Kraj kojarzony z private bankingiem w prawdziwym wydaniu, od lat gwarantujący pełne bezpieczeństwo sektora finansowego oraz niespotykaną nigdzie dyskrecję widzi ogromny potencjał w rynku kryptowalut. Zug, miasteczko położone nad jeziorem Zug, liczące mniej niż 30 000 mieszkańców umożliwia swoim mieszkańcom zapłatę podatków komunalnych poprzez kryptowaluty.

  Szwajcaria - niskie podatki i ponad 550 mln USD zebrane w ICO's

  Dzięki niskim podatkom w Zug działa kilkanaście firm z branży fin-tech oraz wiele projektów opartych o technologię blockchain. To tutaj swoją siedzibę ma m.in. druga największa kryptowaluta pod względem kapitalizacji (68 mld USD). Według danych zebranych przez Financial Times Szwajcaria staje się jednym z liderów na rynku kryptowalut i wprowadza oferty publiczne oparte o kryptowaluty (ICO). W okresie od stycznia do października 2017 r. całkowita wartość tych ofert publicznych wyniosła 550 mln dolarów, czyli 12 razy więcej niż w Polsce (45 mln dol.). ICO więcej wyniosły tylko w USA - 580 mln dol. Warto dodać, że Szwajcarski Organ ds. Nadzoru Rynku Finansowego (FINMA) w październiku 2017 roku wydał licencję dla pierwszej giełdy kryptowalut, która ma działać w zgodzie z najwyższymi szwajcarskimi standardami finansowymi. Giełda ma współgrać ze szwajcarskimi przepisami  odnośnie prania brudnych pieniędzy oraz znajomości tożsamości klientów (KYC). Giełda będzie nadzorowana przez FINMA aby upewnić się, że wszystkie zasady są przestrzegane. W obliczu komunikatów KNF nt. polskich giełd kryptowalut Szwajcaria jest bezpiecznym miejscem do prowadzenia podobnych projektów w zgodzie z prawem, bez ryzyka wypowiedzenia rachunków bankowych i zamrożenia środków klientów. Firmy z branży finansowej oraz innowacyjne projekty oparte o blockchain wybrały kanton Zug jako miejsce prowadzenia działalności ze względu na preferencyjne stawki podatkowe (bardzo niskie podatki, negocjowane indywidualnie z przedsiębiorcą) oraz elastyczne, liberalne podejście do rynku kryptowalut. Szwajcaria od lat zabiega o zagranicznych inwestorów i ich kapitał. Jak pokazuje historia Szwajcaria ma wiele cech, dzięki którym nie można uciec od porównań do zdecentralizowanego spojrzenia na świat. System polityczny jest oparty na bezpośredniej kontroli obywateli oraz etosie praw jednostki. W połączeniu ze szwajcarską neutralnością, przyjaznym podejściu do biznesu oraz niespotykanej nigdzie ochronie poufności i finansów, Szwajcaria może skutecznie przyciągać projekty z obszaru kryptowalut.

  Przenieś firmę do Szwajcarii

  Admiral Tax od lat oferuje swoim klientom usługi private bankingu w Szwajcarii. Szwajcarskie banki przechowują około 30% światowych depozytów prywatnych, a sama Szwajcaria jest jednym z głównych centrów finansowych na świecie. Tajemnica bankowa to jeden z fundamentów szwajcarskiego systemu bankowego, który składa się na ponad 10% PKB Szwajcarii. Oferujemy kompleksową pomoc w założeniu prywatnego konta w Szwajcarii. Wychodząc naprzeciw dynamicznemu rozwojowi projektów blockchain - pomagamy także założyć spółkę w kantonie Zug. Doświadczeni doradcy podatkowi Admiral Tax pomogą w skompletowaniu niezbędnych dokumentów oraz wypełnieniu wniosków. Osobom prywatnym handlującym kryptowalutami polecamy brytyjską spółkę LTD (limited). Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat korzyści z prowadzenia firmy w Szwajcarii – skorzystaj z darmowej konsultacji z ekspertami Admiral Tax.

  Dynamiczny rozwój technologii blockchain oraz kryptowalut  nie podlega dyskusji. Technologie, które mogą zmienić funkcjonowanie wielu gałęzi codziennego życia stały się strategiczną częścią rozwoju niewielkiego miasteczka...

  Czytaj dalej
 • Wyrok NSA w sprawie handlu kryptowalutami – nawet 32% podatku
  Wyrok NSA w sprawie handlu kryptowalutami - nawet 32% podatku
  Dochody z handlu kryptowalutami należy rozliczać jak przychody z praw majątkowych. Naczelny Sąd Administracyjny rozstrzygnął spór o opodatkowanie przychodów uzyskanych z handlu kryptowalutami. Oznacza to konieczność rozliczania się wg skali podatkowej, co grozi nawet 32% podatkiem od dochodów. Wyrok zapadł po rozpatrzeniu przez NSA sprawy podatnika, który dokonywał transakcji na rynku kryptowalut i nie powiadomił o tym Urzędu Skarbowego. W złożonej interpretacji Urząd Skarbowy wyjaśniał, że podatek ma być zaś obliczony na zasadach ogólnych, czyli według skali podatkowej. Nie zgodził się, by do rozliczania handlu kryptowalutami zastosować 19-procentowy ryczałt z art. 30a ust. 1 pkt 3 ustawy o PIT. Wyrok jest prawomocny. Pełna treść orzeczenia NSA dostępna jest tutaj, natomiast interpretacja zapytania podatnika rozpatrywana przez WSA tutaj.

  Podatek od kryptowalut w Wielkiej Brytanii - spółka Limited

  W związku z niekorzystnymi przepisami polskiego ustawodawcy rozwiązaniem dla handlujących kryptowalutami jest działalność w Wielkiej Brytanii. Wielka Brytania dla celów podatkowych traktuje kryptowaluty jak każdą inną walutę obcą. To jakim podatkiem zostanie opodatkowany zysk z kryptowalut, zależy od okoliczności. Zasady opodatkowania przedstawia raport wydany przez brytyjski urząd podatkowy (Revenue and Customs Brief 9 (2014): Bitcoin and other cryptocurrencies) skierowany do osób handlujących kryptowalutami, posiadaczy kopalni kryptowalut, giełd oraz firm akceptujących kryptowaluty jako formę płatności. W przypadku spółek limited, które czerpią przychody z tytułu obrotu kryptowalutami, zyski z tytułu sprzedaży kryptowalut (wymiany na funty) są wliczane do przychodów spółki i opodatkowane standardowym podatkiem w wysokości 19% (Corporation Tax). Pod względem podatkowym, jest to korzystniejsze niż obrót kryptowalutami przez osoby prywatne. Spółka może także rozliczyć ewentualne straty oraz wliczyć koszty poniesione w związku z handlem kryptowalutami. Brytyjski system pozwala także w pełni legalnie rozliczać dochody z tytułu tzw. kopania kryptowalut. Poza uregulowanymi kwestiami podatkowymi w odniesieniu do działalności związanej z kryptowalutami, spółki limited oferują szereg innych korzyści. Dyrektorom spółek oraz pracownikom przypada 11 500 GBP dochodów wolnych od opodatkowania (od 19 kwietnia 2018 kwota wzrasta do 11 850 funtów), dodatkowo koszty ubezpieczenia społecznego są dużo niższe od polskiego ZUSu i naliczane są dopiero po przekroczeniu 8164 GBP dochodu rocznie. Właściciel spółki ma jeszcze więcej możliwości wypłacania środków ze spółki bez opodatkowania - więcej na ten temat w tym artykule. Jak widać dzięki możliwości odliczenia pensji Dyrektora oraz dodatkowych kosztów możemy wypłacić ponad 60 000 złotych z handlu kryptowalutami bez jakiegokolwiek podatku. Z tych powodów coraz więcej inwestorów oraz osób prowadzących działalność w branży kryptowalut zakłada firmy w Wielkiej Brytanii. Najlepszą formą działalności dla handlu kryptowalutami jest brytyjska spółka Limited (LTD).

  Nie płać podatku od sprzedaży kryptowalut

  Eksperci Admiral Tax przygotowali rozwiązanie podatkowe, dzięki któremu inwestorzy rynku kryptowalut, spełniający określone wymogi, mogą uniknąć zapłaty podatku dochodowego. Istnieje możliwość obniżenia podatku od sprzedaży kryptowalut do 0%! Nie zwlekaj – już dziś skorzystaj z darmowej konsultacji z ekspertami Admiral Tax i nie płać podatku od kryptowalut.  

  Dochody z handlu kryptowalutami należy rozliczać jak przychody z praw majątkowych. Naczelny Sąd Administracyjny rozstrzygnął spór o opodatkowanie przychodów uzyskanych z handlu kryptowalutami. Oznacza to...

  Czytaj dalej

STREFA WIEDZY

Zachęcamy do zapoznania się z najczęstszymi pytaniami związanymi z prowadzeniem firmy w Anglii. Zarówno Klienci naszej firmy, jak i przedsiębiorcy zastanawiający się nad przeniesieniem firmy do Anglii znajdą tutaj szereg przydatnych informacji natury księgowej, prawnej i organizacyjnej.

PRZEJDŹ DO FAQ
Newsletter
CO ZYSKUJESZ?
 • Wiedzę na temat firmy za granicą
 • Jak płacić mniejsze podatki
 • Gdzie ulokować zarobione pieniądze