Blog o optymalizacji podatkowej i finansach

Polskie firmy bankrutują na potęgę i uciekają na zachód

Polskie firmy bankrutują na potęgę i uciekają na zachód

Newsy

Prowadzenie własnej działalności w Polsce jest obarczone coraz większymi obciążeniami ze strony systemu podatkowego i prawa praca. Przekłada się to na rosnącą liczbę firm, które przenoszą swoją działalność na zachód Europy, przede wszystkim do Anglii.

Choć dane statystyczne i wskaźniki ekonomiczne pokazują, że polska gospodarka jest obecnie w rozkwicie, to realny stan jest niestety zupełnie odwrotny. Z pozoru jest w Polsce dobrze, ponieważ mamy obecnie najniższe bezrobocie, a to może powodować optymistyczne nastroje. Jednak pod fasadą danych ekonomicznych znajduje się gorzka rzeczywistość, w której najbardziej pokrzywdzone są polskie przedsiębiorstwa. Coraz więcej firm decyduje się na przeniesienie swojej działalności na zachód Europy, gdzie prowadzenie własnego biznesu jest prostsze i tańsze.

Na zachód

To Anglia wciąż stanowi najbardziej popularny kierunek przeprowadzki ze swoją działalnością dla większości polskich firm. Prowadzenie firmy w Anglii jest po prostu tańsze i łatwiejsze, ponieważ tamtejszy system podatkowy nie drenuje przedsiębiorców, w odróżnieniu od polskiego. Nad Wisłą nie dość, że podatki są wysokie to poziom skomplikowania przepisów jest równie wysoki. W takim układzie optymalizacja podatkowa jest o wiele trudniejszym zadaniem niż w gospodarkach krajów zachodnich.

Firmy, które przespały moment na przeprowadzenie restrukturyzacji muszą teraz nadążać za galopującą konkurencją. Nie tylko z Polski, ale także z zachodu i ostatnio też ze wschodu. Dlatego obniżone koszty prowadzenia firmy w Anglii sprawiają, że kraj ten wciąż jest magnesem dla polskich firm, których prędzej czy później czeka bankructwo. Decyzja o zamknięciu firmy, w którą zainwestowało się oszczędności i czas oraz podjęło się wcale nie małe ryzyko jest trudna.

„Jeśli na horyzoncie pojawia się nadzieja na kontynuowanie działalności, ale na innych bardziej atrakcyjnych warunkach, to czemu tego nie spróbować? W ten sposób myśli wielu polskich przedsiębiorców, dla których – nie oszukujmy się – liczy się zysk z ich ciężkiej pracy” – twierdzi Agnieszka Moryc w firmy Admiral Tax, która zajmuje się prowadzeniem polskich firm w Anglii.


Idziemy na rekord

Admiral Tax jest na samym froncie jeśli chodzi o prowadzenie firmy w Anglii i od lat obserwuje niepokojący trend, w którym polskie firmy borykają się z problemem z optymalizacją podatkową. Problemy z urzędem skarbowym i z wysokimi kosztami pracy dają efekt rekordowej liczby firm, które ogłaszają bankructwo. Jak zaznacza Agnieszka Moryc ciężko nie zauważyć tego trendu i powodów takiego stanu rzeczy.

„Zduszone przez polskie urzędy skarbowe firmy stają się coraz bardziej niewypłacalne i w końcu muszą zakończyć działalność. Przeniesienie się do kraju takiego jak Wielka Brytania gdzie koszty pracy są niższe jest rozsądnym rozwiązaniem” – mówi specjalistka z Admiral Tax.

Będzie poprawa?

Agnieszka Moryc stawia sprawę jasno twierdząc, że nie zapowiada się na poprawę w Polsce. Koszty pracy nadal są wysokie, a będą jeszcze wyższe gdy rząd podwyższy składkę ZUS do 1500 złotych. Nie tylko nie poprawi to sytuacji przedsiębiorców, ale sprawi, że wielu z nich stanie przed widmem zamknięcia firmy. A wtedy zjawisko odpływu polskiego kapitału do Anglii będzie narastać – z korzyścią dla Zjednoczonego Królestwa. Firmy takie jak Admiral Tax już od dawna zauważają trend ucieczki polskiego kapitału do Anglii. Patrząc się na to chłodnym okiem trzeba przyznać, że nie ma się czemu dziwić. Skoro jest kraj, w którym koszty pracy są niższe, a optymalizacja podatkowa jest prostsza i w ogóle możliwa, to naturalnym zjawiskiem jest przeniesienie do niego swojej działalności.

Facebooktwitterlinkedin
Masz pytania lub spostrzeżenia?
NASI EKSPERCI Z PRZYJEMNOŚCIĄ
PODZIELĄ SIĘ WIEDZĄ.

Komentarz FB

Masz pytania?

Chcesz założyć biznes za granicą?

Najnowsze wpisy

 • Brexit: po 31 stycznia zmian dla przedsiębiorców nie będzie
  Brexit: po 31 stycznia zmian dla przedsiębiorców nie będzie

  Choć 2020 rok ma stanowić ostateczną datę Brexitu, już teraz wiemy, że przedsiębiorcy nie odczują w nim znaczących zmian. Wraz z początkiem lutego rozpocznie się tak zwany okres przejściowy, który będzie trwać do końca grudnia. Gwarantuje on pełną kontynuację bieżących relacji pomiędzy Wielką Brytanią a Unią Europejską. (więcej…)

  Choć 2020 rok ma stanowić ostateczną datę Brexitu, już teraz wiemy, że przedsiębiorcy nie odczują w nim znaczących zmian. Wraz z początkiem lutego rozpocznie się...

  Czytaj dalej
 • Czy moja firma jest gotowa na Brexit? Lista dla dyrektorów LTD
  Czy moja firma jest gotowa na Brexit? Lista dla dyrektorów LTD

  Wielka Brytania przygotowuje się do wyjścia z UE. Termin wyjścia ze struktur Unii Europejskiej rząd brytyjski ustalił na 31 października 2019 roku. Wszystko wskazuje, że będzie to Brexit bez umowy ('no-deal"). Co warto sprawdzić zanim nastąpi Brexit? Oto lista ważna dla dyrektorów brytyjskich spółek limited. (więcej…)

  Wielka Brytania przygotowuje się do wyjścia z UE. Termin wyjścia ze struktur Unii Europejskiej rząd brytyjski ustalił na 31 października 2019 roku. Wszystko wskazuje, że...

  Czytaj dalej
 • Co sprzedający na Amazon i eBay muszą wiedzieć o VAT?
  Co sprzedający na Amazon i eBay muszą wiedzieć o VAT?

  Amazon i eBay od 2018 roku wymagają od sprzedawców obowiązkowej rejestracji do VAT. Już na etapie zakładania konta sprzedawcy wymagane jest VAT ID. Sklepy wymagają także przestrzegania przepisów unijnych odnośnie sprzedaży wysyłkowej oraz weryfikują wielkość sprzedaży wymuszając rejestrację do VAT po przekroczeniu limitów. To czy firmie wystarczy VAT PL czy jest potrzebny VAT ID z innego kraju zależy od wielu czynników. Często istnieje konieczność rejestracji do VAT w więcej niż jednym kraju. (więcej…)

  Amazon i eBay od 2018 roku wymagają od sprzedawców obowiązkowej rejestracji do VAT. Już na etapie zakładania konta sprzedawcy wymagane jest VAT ID. Sklepy wymagają...

  Czytaj dalej

STREFA WIEDZY

Zachęcamy do zapoznania się z najczęstszymi pytaniami związanymi z prowadzeniem firmy w Anglii. Zarówno Klienci naszej firmy, jak i przedsiębiorcy zastanawiający się nad przeniesieniem firmy do Anglii znajdą tutaj szereg przydatnych informacji natury księgowej, prawnej i organizacyjnej.

PRZEJDŹ DO FAQ
Newsletter
CO ZYSKUJESZ?
 • Wiedzę na temat firmy za granicą
 • Jak płacić mniejsze podatki
 • Gdzie ulokować zarobione pieniądze

DO GÓRY

testowo