Blog o optymalizacji podatkowej i finansach

Polskie firmy bankrutują na potęgę i uciekają na zachód

Polskie firmy bankrutują na potęgę i uciekają na zachód

Newsy

Prowadzenie własnej działalności w Polsce jest obarczone coraz większymi obciążeniami ze strony systemu podatkowego i prawa praca. Przekłada się to na rosnącą liczbę firm, które przenoszą swoją działalność na zachód Europy, przede wszystkim do Anglii.

Choć dane statystyczne i wskaźniki ekonomiczne pokazują, że polska gospodarka jest obecnie w rozkwicie, to realny stan jest niestety zupełnie odwrotny. Z pozoru jest w Polsce dobrze, ponieważ mamy obecnie najniższe bezrobocie, a to może powodować optymistyczne nastroje. Jednak pod fasadą danych ekonomicznych znajduje się gorzka rzeczywistość, w której najbardziej pokrzywdzone są polskie przedsiębiorstwa. Coraz więcej firm decyduje się na przeniesienie swojej działalności na zachód Europy, gdzie prowadzenie własnego biznesu jest prostsze i tańsze.

Na zachód

To Anglia wciąż stanowi najbardziej popularny kierunek przeprowadzki ze swoją działalnością dla większości polskich firm. Prowadzenie firmy w Anglii jest po prostu tańsze i łatwiejsze, ponieważ tamtejszy system podatkowy nie drenuje przedsiębiorców, w odróżnieniu od polskiego. Nad Wisłą nie dość, że podatki są wysokie to poziom skomplikowania przepisów jest równie wysoki. W takim układzie optymalizacja podatkowa jest o wiele trudniejszym zadaniem niż w gospodarkach krajów zachodnich.

Firmy, które przespały moment na przeprowadzenie restrukturyzacji muszą teraz nadążać za galopującą konkurencją. Nie tylko z Polski, ale także z zachodu i ostatnio też ze wschodu. Dlatego obniżone koszty prowadzenia firmy w Anglii sprawiają, że kraj ten wciąż jest magnesem dla polskich firm, których prędzej czy później czeka bankructwo. Decyzja o zamknięciu firmy, w którą zainwestowało się oszczędności i czas oraz podjęło się wcale nie małe ryzyko jest trudna.

„Jeśli na horyzoncie pojawia się nadzieja na kontynuowanie działalności, ale na innych bardziej atrakcyjnych warunkach, to czemu tego nie spróbować? W ten sposób myśli wielu polskich przedsiębiorców, dla których – nie oszukujmy się – liczy się zysk z ich ciężkiej pracy” – twierdzi Agnieszka Moryc w firmy Admiral Tax, która zajmuje się prowadzeniem polskich firm w Anglii.


Idziemy na rekord

Admiral Tax jest na samym froncie jeśli chodzi o prowadzenie firmy w Anglii i od lat obserwuje niepokojący trend, w którym polskie firmy borykają się z problemem z optymalizacją podatkową. Problemy z urzędem skarbowym i z wysokimi kosztami pracy dają efekt rekordowej liczby firm, które ogłaszają bankructwo. Jak zaznacza Agnieszka Moryc ciężko nie zauważyć tego trendu i powodów takiego stanu rzeczy.

„Zduszone przez polskie urzędy skarbowe firmy stają się coraz bardziej niewypłacalne i w końcu muszą zakończyć działalność. Przeniesienie się do kraju takiego jak Wielka Brytania gdzie koszty pracy są niższe jest rozsądnym rozwiązaniem” – mówi specjalistka z Admiral Tax.

Będzie poprawa?

Agnieszka Moryc stawia sprawę jasno twierdząc, że nie zapowiada się na poprawę w Polsce. Koszty pracy nadal są wysokie, a będą jeszcze wyższe gdy rząd podwyższy składkę ZUS do 1500 złotych. Nie tylko nie poprawi to sytuacji przedsiębiorców, ale sprawi, że wielu z nich stanie przed widmem zamknięcia firmy. A wtedy zjawisko odpływu polskiego kapitału do Anglii będzie narastać – z korzyścią dla Zjednoczonego Królestwa. Firmy takie jak Admiral Tax już od dawna zauważają trend ucieczki polskiego kapitału do Anglii. Patrząc się na to chłodnym okiem trzeba przyznać, że nie ma się czemu dziwić. Skoro jest kraj, w którym koszty pracy są niższe, a optymalizacja podatkowa jest prostsza i w ogóle możliwa, to naturalnym zjawiskiem jest przeniesienie do niego swojej działalności.

Facebooktwitterlinkedin
Masz pytania lub spostrzeżenia?
NASI EKSPERCI Z PRZYJEMNOŚCIĄ
PODZIELĄ SIĘ WIEDZĄ.

Komentarz FB

Masz pytania?

Chcesz założyć biznes za granicą?

Najnowsze wpisy

 • Urząd skarbowy wydaje interpretacje, których sam nie stosuje
  Urząd skarbowy wydaje interpretacje, których sam nie stosuje

  Polski system podatkowy pełen jest absurdów i trudnych do zrozumienia przepisów. Dochodzi do tak kuriozalnych sytuacji, w której urząd skarbowy idzie teoretycznie podatnikowi na rękę i wydaje korzystną dla niego interpretacje, ale później jej nie stosuje. (więcej…)

  Polski system podatkowy pełen jest absurdów i trudnych do zrozumienia przepisów. Dochodzi do tak kuriozalnych sytuacji, w której urząd skarbowy idzie teoretycznie podatnikowi na rękę...

  Czytaj dalej
 • Polski rząd na nowo interpretuje prawo dla przedsiębiorców. Jak bronić swojej legalnej firmy?
  Polski rząd na nowo interpretuje prawo dla przedsiębiorców. Jak bronić swojej legalnej firmy?

  W sierpniu Urząd Skarbowy wydał interpretację, w której uznał, że podatek liniowy nie przysługuje menedżerowi, zatrudnionemu w spółce, w której zarządza jednym z działów np. sprzedażą czy produkcją. Wcześniej Skarbówka długo utrzymywała, że takiego przywileju nie mogą mieć jedynie członkowie zarządu spółki, gdyż ich praca nie może być traktowana jako działalność gospodarcza i dotyczy to solidarnie wszystkich członków zarządu. Pętla na gardłach jednoosobowych płatników liniówki się zaciska. Rząd ewidentnie zmierza do likwidacji podatku liniowego, ale planuje też znacznie więcej zmian. Cel jest jasny - pozyskać środki do budżetu państwa. Co grozi firmom? Czy zmiany wymuszą na przedsiębiorcach decyzje o zamykaniu biznesu? (więcej…)

  W sierpniu Urząd Skarbowy wydał interpretację, w której uznał, że podatek liniowy nie przysługuje menedżerowi, zatrudnionemu w spółce, w której zarządza jednym z działów np....

  Czytaj dalej
 • TEST PRZEDSIĘBIORCY: wykonaj bezpłatny test online
  TEST PRZEDSIĘBIORCY: wykonaj bezpłatny test online

  Ministerstwo Finansów planuje weryfikację setek tysięcy przedsiębiorców i objęcie ich tzw. testem przedsiębiorcy. Celem testu jest uniemożliwienie stosowania korzystnych rozwiązań w zakresie podatków i ubezpieczeń społecznych dla małych firm, w szczególności podatku liniowego. Negatywny wynik testu będzie miał poważne skutki zarówno dla samego przedsiębiorcy, jak i jego kontrahentów. Zespół Admiral Tax przygotował bezpłatny test online, który oszacuje poziom ryzyka dla danej firmy. (więcej…)

  Ministerstwo Finansów planuje weryfikację setek tysięcy przedsiębiorców i objęcie ich tzw. testem przedsiębiorcy. Celem testu jest uniemożliwienie stosowania korzystnych rozwiązań w zakresie podatków i ubezpieczeń...

  Czytaj dalej

STREFA WIEDZY

Zachęcamy do zapoznania się z najczęstszymi pytaniami związanymi z prowadzeniem firmy w Anglii. Zarówno Klienci naszej firmy, jak i przedsiębiorcy zastanawiający się nad przeniesieniem firmy do Anglii znajdą tutaj szereg przydatnych informacji natury księgowej, prawnej i organizacyjnej.

PRZEJDŹ DO FAQ
Newsletter
CO ZYSKUJESZ?
 • Wiedzę na temat firmy za granicą
 • Jak płacić mniejsze podatki
 • Gdzie ulokować zarobione pieniądze
testowo