Blog o optymalizacji podatkowej i finansach

Polski fiskus skontroluje Twoje konto i wszystkie przelewy bez Twojej wiedzy

Polski fiskus skontroluje Twoje konto i wszystkie przelewy bez Twojej wiedzy

InneNewsy

Kontrola, śledzenie, blokada – to pierwsze skojarzenia, które przychodzą na myśl przedsiębiorcom na dźwięk słów „Urząd Skarbowy”. Okazuje się, że fiskus nie śpi i już kolejny raz udowadnia, że w pełni zasłużył na powyższe przydomki. Niedawno powrócił z nowymi pomysłami, jak kontrolować polskie biznesy.

 

Fiskus będzie polował na oszustów całą dobę

Już niedługo, bo 1 stycznia 2018 roku w Ministerstwie Finansów zostanie utworzona dodatkowa strefa specjalna, w której będą gromadzone wszystkie wrażliwe dane o rachunkach bankowych przedsiębiorców i dokonywanych na nich operacjach finansowych.

W tym celu powołano aż 40 kontrolerów, którzy będą prześwietlać transakcje przedsiębiorców i wyłapywać podejrzane operacje. Co znaczy podejrzane? Wszystkie, które w ocenie specjalistów mogą mieć związek z oszustwami i wyłudzeniami podatkowymi.

 

Firma w Irlandii, działalność w Polsce

 

Konta, które wskazano jako niepewne, będą blokowane na żądanie szefa Krajowej Administracji Skarbowej lub wiceministra finansów. Ministerstwo Finansów kalkuluje wstępnie, że w ciągu roku mogą zablokować niemal 5 tysięcy rachunków bankowych należących do przedsiębiorców.

 

Jak w praktyce wygląda machina kontroli Ministerstwa Finansów?

Banki i SKOK-i będą przesyłać do izby rozliczeniowej oraz do szefa KAS wszelkie informacje o rachunkach i przelewach między firmami, oraz między firmami a klientami za pomocą systemu teleinformatycznego. Co dalej? Potem izba rozliczeniowa dokona „wstępnej” analizy uzyskanych danych i wskaże, w jakim stopniu dane konto jest wykorzystywane do oszustw skarbowych. Swoje oceny wyśle do MF, a tam kontrolerzy fiskusa przeprowadzą kolejne analizy ryzyka. Projekt przewiduje zablokowanie kont na okres do 72 godzin (z możliwością przedłużenia do… trzech miesięcy).

 

Idea kontroli jak zwykle brzmi szlachetnie, bo jak twierdzi Ministerstwo, wszystko jest po to, aby blokować „niebezpieczne” konta bankowe i przez to powstrzymać oszustwa podatkowe. A jak jest w rzeczywistości? Czy to faktycznie złoty środek na walkę z nieuczciwymi graczami, czy kolejny wytrych do tego, by kontrolować przedsiębiorców?

 

Polskie spółki płacą wyższe podatki niż zagraniczne firmy działające w Polsce

 

Ile za to zapłacimy?

Fiskus szacuje, że nowe restrykcje spowodują około 4,6 tysięcy blokad rocznie. To niezły wynik, zwłaszcza, że na podstawie analiz Generalnego Inspektora Informacji Finansowej do tej pory było ich ok. 300 każdego roku. Ale nie tak od razu! Zanim konto zostanie zablokowane, urzędnicy muszą wytropić podejrzane rachunki. Biurokratyczna procedura wydaje się nie mieć końca, a sytuacja braku publicznie dostępnych informacji o tym, czym dokładnie jest “podejrzany rachunek” daje urzędnikom spore pole do nadużyć.

 

W międzyczasie szybkie przeliczenie: szacunkowy koszt funkcjonowania centrum kontroli przez 24 godziny na dobę siedem dni w tygodniu to 3 mln zł rocznie. Wynagrodzenia kontrolerów, specjalne centrum operacyjne, budowa archiwów, wyposażenie stanowisk pracy – wszystko na koszt podatnika.

 

Polskie rachunki zagranicznych firm

Zagraniczne firmy nie mają większych ograniczeń w otwarciu rachunków w polskich bankach. Taki zabieg pozwala im bez problemu rozliczać się z polskimi kontrahentami bez groźby kosztownych przelewów zagranicznych i przewalutowań. Pomimo tego, że procedura blokady środków na koncie spółki zagranicznej jest zdecydowanie bardziej skomplikowana i wymaga więcej czasu, jest możliwa do przeprowadzenia. Jednak potencjalny koszt przeprowadzenia takiego zabiegu na zagranicznej spółce może okazać się na tyle wysoki, że polski urząd jeszcze chętniej skieruje swój wzrok na polskie spółki, których konta będzie fiskusowi zdecydowanie łatwiej zablokować.

 

Czy da się przed tym chronić?

Przedsiębiorcy uparcie szukają możliwości lokowania swoich pieniędzy poza granicami kraju. Faworytem jest Wielka Brytania, gdzie przedsiębiorcom sprzyja system podatkowy, łatwość prowadzenia spółki i wysoka kwota wolna od podatku. Dla biznesmenów liczy się przede wszystkim swoboda, proste prawo i brak zbędnej biurokracji. Z dala od kontroli, wypełniania dokumentów i wizyt w urzędach.

Polski fiskus skontroluje Twoje konto i wszystkie przelewy bez Twojej wiedzy
4.5 (90%) 8 oceniającys
Facebooktwittergoogle_pluslinkedin
Masz pytania lub spostrzeżenia?
NASI EKSPERCI Z PRZYJEMNOŚCIĄ
PODZIELĄ SIĘ WIEDZĄ.

Komentarz FB

Masz pytania?

Chcesz założyć biznes za granicą?

Najnowsze wpisy

 • Kwota wolna od podatku w Polsce dramatycznie niska. Co w tym względzie dzieje się w UK?
  Kwota wolna od podatku w Polsce dramatycznie niska. Co w tym względzie dzieje się w UK?

  Wraz z rozpoczęciem się 6 kwietnia nowego roku podatkowego w UK, przedsiębiorcy prowadzący działalność na Wyspach mogą się cieszyć nową kwotą wolną od podatku w wysokości £12 500. Tymczasem w Polsce kwota wolna nadal stoi w miejscu i dla większości podatników wynosi ona od wielu lat 3091 zł. (więcej…)

  Wraz z rozpoczęciem się 6 kwietnia nowego roku podatkowego w UK, przedsiębiorcy prowadzący działalność na Wyspach mogą się cieszyć nową kwotą wolną od podatku w...

  Czytaj dalej
 • Flat white economy w UK, czyli dlaczego polskie firmy IT przenoszą się do Londynu
  Flat white economy w UK, czyli dlaczego polskie firmy IT przenoszą się do Londynu

  Nie jest żadną tajemnicą, że specjaliści z branży cyfrowej – w tym także z Polski - szczególnie upodobali sobie Wielką Brytanię do prowadzenia działalności gospodarczej. Rejestracja spółek LTD przez naszych rodaków na Wyspach wciąż rośnie a tzw. flat white economy rozwija się w trybie przyspieszonym w UK także dzięki Polakom. (więcej…)

  Nie jest żadną tajemnicą, że specjaliści z branży cyfrowej – w tym także z Polski - szczególnie upodobali sobie Wielką Brytanię do prowadzenia działalności gospodarczej....

  Czytaj dalej
 • Raport ZPP: Bariery w prowadzeniu działalności gospodarczej w Polsce od lat nie ulegają zmianie
  Raport ZPP: Bariery w prowadzeniu działalności gospodarczej w Polsce od lat nie ulegają zmianie

  Najnowszy raport Związku Przedsiębiorców i Pracodawców wykazał, że biznes wciąż napotyka w Polsce na te same bariery w rozwoju. Dane zebrane przez ZPP w dużej mierze pokrywają się z ustaleniami ekspertów kancelarii podatkowej Admiral Tax, opublikowanymi w raporcie „Czego życzą sobie przedsiębiorcy w 2018 roku”. (więcej…)

  Najnowszy raport Związku Przedsiębiorców i Pracodawców wykazał, że biznes wciąż napotyka w Polsce na te same bariery w rozwoju. Dane zebrane przez ZPP w dużej...

  Czytaj dalej

STREFA WIEDZY

Zachęcamy do zapoznania się z najczęstszymi pytaniami związanymi z prowadzeniem firmy w Anglii. Zarówno Klienci naszej firmy, jak i przedsiębiorcy zastanawiający się nad przeniesieniem firmy do Anglii znajdą tutaj szereg przydatnych informacji natury księgowej, prawnej i organizacyjnej.

PRZEJDŹ DO FAQ
Newsletter
CO ZYSKUJESZ?
 • Wiedzę na temat firmy za granicą
 • Jak płacić mniejsze podatki
 • Gdzie ulokować zarobione pieniądze