Blog o optymalizacji podatkowej i finansach

Polski biznes rozrywkowy przenosi się na Wyspy

Polski biznes rozrywkowy przenosi się na Wyspy

W sytuacji, w której rodzime prawo nakłada na przedsiębiorcę dużą ilość obowiązków formalno – prawnych związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, grozi mu licznymi sankcjami oraz wprowadza relatywnie wysokie stawki podatkowe, naturalnym odruchem jest poszukiwanie takiego kraju, gdzie działalność biznesowa będzie łatwiejsza.

 

Tradycyjnym już kierunkiem, wybieranym przez polskich przedsiębiorców znużonych walką z coraz to nowymi wymogami prawnymi obowiązującymi w naszym kraju jest Wielka Brytania, oraz jej sąsiad, Irlandia. Państwa te oferują przyjazne nastawienie urzędów wobec przedsiębiorcy, proste, przejrzyste i stabilne prawo, niskie podatki, wysokie kwoty wolne od podatku i niewielka ilość formalności związanych z prowadzeniem spółki.

 

Do najchętniej zakładanych lub przenoszonych tam firm należą te, które zajmują się działalnością rozrywkową.

 

Polski fiskus skontroluje Twoje konto i wszystkie przelewy bez Twojej wiedzy

 

Dlaczego rozrywka?

 

Firmę prowadząca tego typu działalność jest bardzo łatwo przenieść za granicę, a to ze względu na jej specyfikę. Generalnie „przeprowadzka” biznesu do innej jurysdykcji nie budzi żadnych zastrzeżeń, jeżeli świadczenie usług w jego zakresie nie wymaga fizycznej obecności w miejscu rejestracji (np. próba zarejestrowania w UK zakładu fryzjerskiego działającego w Krakowie mogłoby wzbudzić podejrzenia organów skarbowych, jako „nie mające innego ekonomicznego uzasadnienia poza chęcią uniknięcia opodatkowania”). Branża rozrywkowa jest klasycznym przykładem takiej właśnie działalności, jako że jest ona wyjątkowo „mobilna”; dawać koncerty, sprzedawać płyty czy książki można na całym świecie. Dlaczego więc siedziba takiej firmy nie ma więc znajdować się w kraju oferującemu najatrakcyjniejsze warunki przedsiębiorcom?Równie „rozproszone” co sama działalność są miejsca osiągania dochodu; dzieje się to wszędzie tam, gdzie dawane są koncerty, sprzedawane płyty itp. (dochody z tantiem, praw autorskich, wynagrodzenia za koncerty, występy). Czyli, zasadniczo na całym świecie.

Przykładem podmiotu, który wybrał korzystniejszą dla swojej firmy jurysdykcję jest znany zespół „Ich Troje”, który zarejestrował swoją działalność w Londynie.

 

Prawa autorskie.

 

Pojęciem nierozerwalnie związanym z działalnością rozrywkową (piosenki, skecze, książki, filmy) są prawa autorskie, czyli „…ogół praw przysługujących autorowi utworu (lub innemu uprawnionemu podmiotowi) upoważniających go do decydowania o eksploatacji utworu i czerpaniu z niej korzyści finansowych…” Innymi słowy, przedmiot związany z działalnością firmy rozrywkowej (scenariusz, tekst, zdjęcia) stanowią własność, materialną oraz intelektualną ich twórcy, dającą mu prawo do czerpania z nich zysków.

 

Kwota wolna od podatku w Polsce nadal bardzo niska, a migracja podatkowa zyskuje na popularności

 

Zarządzanie prawami własności.

 

Prawa własności, w tym przypadku własności intelektualnej mogą być źródłem wysokiego, a co ważne, stałego dochodu, pod warunkiem, że nie zostaną zbyt wysoko opodatkowane. Dlatego też bardzo wielu autorów, artystów, wydawnictw przenosi swoje firmy tam gdzie podatki są najniższe.

 

Jak firma, to w raju.

 

Decydując się na założenie firmy zajmującej się ochrona własności intelektualnej, opłaca się założyć ją w kraju należącym do grona rajów (oaz) podatkowych. Przyczyn jest kilka; ta najbardziej oczywista wynika ze specyfiki rajów, oferujących swoim firmom atrakcyjne rozwiązania podatkowe. Ponadto raje słyną z prostych, przejrzystych przepisów prawnych, ochrony danych firmowych oraz niewielkich kosztów prowadzenia spółek. Co więcej, to właśnie wiele spośród oaz jest jurysdykcjami dedykowanymi dla działalności firm zajmujących się ochroną praw do własności intelektualnej. Przykładami mogą być Singapur, St. Lucia, BVI czy Cypr.

 

Jak legalnie przenieść firmę do raju podatkowego

5 (100%) 5 oceniającys
Facebooktwittergoogle_pluslinkedin
Masz pytania lub spostrzeżenia?
NASI EKSPERCI Z PRZYJEMNOŚCIĄ
PODZIELĄ SIĘ WIEDZĄ.

Komentarz FB

Komentarze

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola zaznaczone są.*

Masz pytania?

Chcesz założyć biznes za granicą?

Najnowsze wpisy

 • Brexit – co z firmą w Anglii po Brexicie? Brytyjski rząd odkrywa karty
  Brexit - co z firmą w Anglii po Brexicie? Brytyjski rząd odkrywa karty
  Obawy niektórych przedsiębiorców związane z Brexitem pojawiały się regularnie w rozmowach z doradcami Admiral Tax. O niewielkim wpływie Brexitu na gospodarkę mówiło się w brytyjskich kuluarach już od początku. Przewidywania znajdują potwierdzenie w 104 stronicowym dokumencie, jaki brytyjski rząd opublikował w zeszłym tygodniu. Tzw. “biała księga Brexitu” omawia główne zagadnienia Brexitu i przyszłych relacji z Unią Europejską. Gospodarka zajmuje w niej bardzo ważne miejsce.

  Brexit - Wielka Brytania chce wolnego handlu z Unią Europejską

  “Biała księga Brexitu” zawiera 5 głównych obszarów dotyczących dalszego funkcjonowania współpracy Wielkiej Brytanii z Unią Europejską. Z perspektywy biznesu najważniejszym punktem jest zapowiedź dążeń do szerokiej i głębokiej relacji ekonomicznej z Unią Europejską. Brytyjski rząd proponuje Umowę o Wolnym Handlu z Unią Europejską, która zakłada minimalizację negatywnych skutków wynikających z opuszczenia Unii oraz możliwie maksymalne uproszczenia i ułatwienia dla wolnego handlu. Propozycja rządu Theresy May zakłada ścisłą współpracę z Unią Europejską, jakiej nie ma żaden inny kraj na świecie. Wielka Brytania jest największym rynkiem zbytu dla 27 krajów Unii Europejskiej. Tylko w 2015 roku deficyt handlowy Wielkiej Brytanii w handlu z krajami Unii Europejskiej wyniósł 61 miliardów funtów (230 miliardów funtów eksportu, wobec 291 miliardów funtów importu). Wielka Brytania importuje więcej od największych krajów Unii Europejskiej, niż do nich eksportuje. Korzystna umowa dotycząca wolnego handlu jest więc na rękę nie tylko Brytyjczyków, ale także Unii Europejskiej.

  Brexit - jaki wpływ na biznes w Wielkiej Brytanii?

  “Brytyjski rząd od samego początku dyskusji na temat Brexitu podkreśla niezwykle ważne znaczenie gospodarki dla warunków porozumienia z Unią Europejską. Planowana obniżka podatku dochodowego dla przedsiębiorców ( z 19-proc. do 17-proc. w 2019) to tylko początek działań inicjowanych przez brytyjski rząd, by przyciągnąć europejskich przedsiębiorców.” - komentuje Agnieszka Moryc, Dyrektor Zarządzająca Admiral Tax. Brytyjskie wyjście z Unii Europejskiej nie zmieni wiele w podejściu do przedsiębiorców. “Biała księga Brexitu” zakłada uzyskanie przez Wielką Brytanię pełni kontroli nad procesem tworzenia prawa. Proste i przejrzyste prawo to jedna z najczęściej wymienianych przez przedsiębiorców zalet brytyjskiego systemu prawnego. Opuszczenie Unii Europejskiej zwiastuje jeszcze mniej biurokracji i rezygnację z uciążliwych procedur. Uwolnienie biznesu z okowów przytłaczającego unijnego prawa powinno skutkować jeszcze szybszym rozwojem przedsiębiorczości na Wyspach.

  Firma w Anglii, a Brexit

  Wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nie będzie miało negatywnego wpływu na biznes prowadzony w Wielkiej Brytanii przez polskich przedsiębiorców. Główny nacisk brytyjskiego rządu w kwestii porozumienia z Unią Europejską leży w obszarze ograniczenia migracji oraz odzyskania pełnej suwerenności przez Wielką Brytanię. Firma w Anglii to najpopularniejszy kierunek ekspansji zagranicznej polskiego biznesu. Wg minister przedsiębiorczości i technologii Jadwigi Emilewicz Polacy założyli na Wyspach Brytyjskich już ponad 60 tys. firm, a Wielka Brytania jest trzecim największym partnerem handlowym Polski. Planowana obniżka podatku dochodowego, wysoka kwota wolna od podatku (11 850 funtów, czyli około 57 tysięcy złotych) oraz proste i przejrzyste prawo to główne powody dla których Wielka Brytania niezmiennie cieszy się dużą popularnością wśród przedsiębiorców. Wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują, że Brexit tego nie zmieni. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat prowadzenia spółki Wielkiej Brytanii i korzyści jakie z tego wynikają – skorzystaj z darmowej konsultacji z ekspertami Admiral Tax.  

  Obawy niektórych przedsiębiorców związane z Brexitem pojawiały się regularnie w rozmowach z doradcami Admiral Tax. O niewielkim wpływie Brexitu na gospodarkę mówiło się w brytyjskich...

  Czytaj dalej
 • Malta przyjmuje trzy akty prawne regulujące kryptowaluty i projekty blockchain
  Malta przyjmuje trzy akty prawne regulujące kryptowaluty i projekty blockchain
  Parlament Malty przyjął w tym tygodniu trzy ustawy gwarantujące pełne ramy prawne dla biznesu związanego z kryptowalutami i rozproszoną księgą rachunkową. Dzięki przyjętym ustawom Malta ma szansę na uzyskanie pozycji światowej stolicy projektów kryptograficznych. Tylko w tym roku swoją siedzibę na Maltę przeniosły giełdy Binance oraz polski BitBay.

  Malta podąża ścieżką branży hazardowej

  Branża hazardowa odpowiada za ponad 10% maltańskiego PKB. Malta jest europejskim liderem pod względem liczby wydanych licencji na świadczenie usług hazardowych online, swoje siedziby na tej śródziemnomorskiej wyspie ma kilka tysięcy firm z branży hazardowej. Maltański parlament podobny potencjał jak w hazardzie online, widzi także w kryptowalutach. Przyjęte przez maltański rząd ustawy tworzą przyjazne warunki do dalszego rozwoju projektów opartych o technologię blockchain. Już w tej chwili swoje siedziby na Malcie posiadają jedne z największych giełd kryptowalut na świecie - Binance oraz BitBay. Ta druga giełda postanowiła przenieść swoją siedzibę z Polski na Maltę w maju tego roku ze względu na brak prawnych regulacji kryptowalut w Polsce oraz opresyjną politykę Komisji Nadzoru Finansowego i polskich banków. To, co nie udało się Polsce, bez problemu zostało uchwalone przez jedno z najmniejszych państw Unii Europejskiej, na czym po raz kolejny traci polski budżet. “Malta od lat jest najpopularniejszym kierunkiem dla projektów z branży hazardowej, przyjęte ustawy otwierają także drogę dla projektów związanych z kryptowalutami. Dzięki przejrzystym przepisom i możliwości wykorzystania specjalnych struktur podatkowych w celach optymalizacji podatkowej, Malta coraz częściej jest wybierana jako miejsce prowadzenia działalności przez polskich przedsiębiorców” - komentuje Agnieszka Moryc, Dyrektor Zarządzająca Admiral Tax. Młodszy minister ds. usług finansowych, odpowiedzialny za rozwój i innowacje gospodarki cyfrowej w biurze premiera Malty, z dumą napisał na Twitterze, że jego kraj będzie liderem rynku w nowym sektorze związanym z blockchainem i kryptografią. Maltański rząd liczy na przyciągnięcie kolejnych projektów kryptograficznych - podobnie jak to miało miejsce w przypadku branży hazardowej.

  Spółka na Malcie - korzyści podatkowe

  Malta nazywana jest “rajem podatkowym Europy”. Dzieje się tak ponieważ miejscowy system podatkowy zakłada opodatkowanie zysków przedsiębiorstw na poziomie jedynie 5-proc. Oficjalnie stawka opodatkowania przedsiębiorstw to 35-proc. jednak w przypadku firm zagranicznych, oferowany jest zwrot w wysokości 6/7, co oznacza, że realny poziom opodatkowania wynosi 5-proc. Unijna średnia wynosi natomiast 22-proc. Spółka na Malcie to niezwykle korzystne rozwiązanie dla polskiego biznesu. Dla polskich przedsiębiorców tworzone są w tym celu specjalne struktury podatkowe. Struktura proponowana przez Admiral Tax zakłada uruchomienie polskiej spółki komandytowej, składającej się ze spółki polskiej i maltańskiej. Takie rozwiązanie pozwoli zredukować podatek dochodowy do efektywnej stawki zero procent przy zysku około 2,5 mln zł rocznie. Kluczowa jest tu forma prawna spółki komandytowej, która nie jest płatnikiem podatku dochodowego, a jedynie dzieli zysk na partnerów spółki. W tym przypadku polskiego komandytariusza i maltańskiego komplementariusza. Warto podkreślić, że takie rozwiązanie jest zgodne z dedykowaną interpretacją Ministra Finansów. Zysk dzielony jest na spółkę polską (1%) i na spółkę maltańską (99%). Polska spółka zapłaci CIT od zysku z 1%, natomiast spółka maltańska nie, gdyż niweluje w ten sposób podstawę opodatkowania wypłatą wynagrodzeń dla dyrektorów zarządzających. Wynagrodzenie dyrektorów zarządzających nie podlega podatkowi dochodowemu do kwoty około 500 tys. złotych netto rocznie i nie podlega objęciu składkami ubezpieczeniowymi. Warto podkreślić, że spółka maltańska jest transparentna podatkowo, gdyż zgłoszona jest jako polski pracodawca posiadający numer NIP i VAT. Dyrektorzy zarządzający spółki maltańskiej otrzymują rozliczenie PIT, które wykazują w urzędzie skarbowym. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat prowadzenia firmy na Malcie oraz korzyści z tego wynikających – skorzystaj z darmowej konsultacji z ekspertami Admiral Tax.

  Parlament Malty przyjął w tym tygodniu trzy ustawy gwarantujące pełne ramy prawne dla biznesu związanego z kryptowalutami i rozproszoną księgą rachunkową. Dzięki przyjętym ustawom Malta...

  Czytaj dalej
 • Skarbówka zablokuje konto bankowe przedsiębiorcy, bez możliwości odwołania od decyzji
  Skarbówka zablokuje konto bankowe przedsiębiorcy, bez możliwości odwołania od decyzji
  Polski Sejm przegłosował nowelizację Ordynacji podatkowej. W jej ramach Krajowa Administracja Skarbowa zyskała dodatkowe uprawnienia w walce z wyłudzeniami podatku VAT. Przedsiębiorca, którego rachunek bankowy zostanie zablokowany przez Krajową Administrację Skarbową na 72 godziny nie będzie mógł zaskarżyć decyzji szefa KAS. Ustawa od początku budzi sporo kontrowersji wśród przedsiębiorców, którzy nauczeni przykładami bezzasadnych kontroli obawiają się blokad kont bankowych i utraty płynności finansowej swoich firm.

  Polskim przedsiębiorcom grozi blokada rachunków bankowych

  Dzięki STIR (System Teleinformatyczny Izby Rozliczeniowej) Krajowa Administracja Skarbowa zyskała dodatkowe narzędzie do walki z wyłudzeniami podatku VAT. Niestety dodatkowe uprawnienia KAS mogą skutkować zablokowaniem rachunków bankowych uczciwych przedsiębiorców, którzy nie mają nic wspólnego z wyłudzeniami VAT. Dodatkowe kontrowersje wzbudza brak możliwości zaskarżenia decyzji KAS o zablokowaniu rachunku bankowego na 72 godziny. Przedsiębiorca, którego konto zostanie zablokowane dowie się o tym z opóźnieniem - dopiero wtedy, kiedy zostaną zablokowane wszystkie konta danego podmiotu, tak by nie możliwy był transfer środków na inne konto. Jak argumentuje wiceminister finansów Paweł Gruza, gdyby dało się zaskarżyć taką decyzję do sądu, Ministerstwo Finansów musiałoby ujawnić algorytmy, dzięki którym namierzyło podejrzaną osobę. Ujawnienie algorytmów z kolei oznaczałoby, że oszuści mogliby nauczyć się je obchodzić. “Dodatkowe uprawnienia polskiego fiskusa słusznie traktowane są przez polskich przedsiębiorców jako realne zagrożenie. Wielokrotnie widywaliśmy pochopne działania urzędników Administracji Skarbowej, które skutkowały paraliżem działalności firm, w niektórych przypadkach nawet bankructwem. Doświadczenia innych państw jak Irlandia pokazują, że uproszczenie systemu podatkowego jest najlepszym rozwiązaniem w likwidowaniu luki podatkowej, natomiast jedynym zabezpieczeniem dla przedsiębiorców jest private banking, z dala od STIR” komentuje Agnieszka Moryc, Dyrektor Zarządzająca Admiral Tax.

  STIR - KAS śledzi transakcje bankowe polskich firm

  Od 13 marca 2018 r. za pośrednictwem STIR do administracji skarbowej przekazywane są informacje o zlikwidowanych i nowo założonych rachunkach bankowych podmiotów kwalifikowanych (przedsiębiorców, osób prawnych, osób fizycznych prowadzącą działalność zarobkową na własny rachunek). Od 30 kwietnia br. możliwa jest blokada rachunków na żądanie szefa KAS. W lipcu fiskus zacznie uzyskiwać z systemu bankowego informacje o transakcjach na rachunkach bankowych. Wg Ministerstwa Finansów efektem prewencyjnego oddziaływania systemu analizy ryzyka nadużyć podatkowych i możliwości szybkiej reakcji KAS powinno być nie tylko istotne ograniczenie wyłudzeń skarbowych, ale również poprawa warunków prowadzenia działalności gospodarczej dla wszystkich podatników przez przywrócenie uczciwej konkurencji na rynku. Obecnie monitoringiem w ramach STIR jest objętych ponad 5,6 mln rachunków.

  Private banking zabezpieczeniem przed blokadą środków

  Realną alternatywą dla polskiego systemu bankowego objętego monitoringiem systemu STIR jest private banking w jednym z bezpiecznych państw europejskich jak Cypr czy Szwajcaria. Bankowość w każdym z tych krajów cechuje się wysoką poufnością i bezpieczeństwem zgromadzonych środków. Przedsiębiorca może być całkowicie spokojny o swoje pieniądze, bez obawy, że obudzi się z zajętym kontem i bez pieniędzy będzie musiał prowadzić biznes oraz czekać na zakończenie postępowania wyjaśniającego, które w przypadku posiadania konta w polskim banku byłoby dla biznesu zabójcze.

  Przenieś konto bankowe za granicę

  Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat przeniesienia konta bankowego za granicę – skorzystaj z darmowej konsultacji z ekspertami Admiral Tax.  

  Polski Sejm przegłosował nowelizację Ordynacji podatkowej. W jej ramach Krajowa Administracja Skarbowa zyskała dodatkowe uprawnienia w walce z wyłudzeniami podatku VAT. Przedsiębiorca, którego rachunek bankowy...

  Czytaj dalej

STREFA WIEDZY

Zachęcamy do zapoznania się z najczęstszymi pytaniami związanymi z prowadzeniem firmy w Anglii. Zarówno Klienci naszej firmy, jak i przedsiębiorcy zastanawiający się nad przeniesieniem firmy do Anglii znajdą tutaj szereg przydatnych informacji natury księgowej, prawnej i organizacyjnej.

PRZEJDŹ DO FAQ
Newsletter
CO ZYSKUJESZ?
 • Wiedzę na temat firmy za granicą
 • Jak płacić mniejsze podatki
 • Gdzie ulokować zarobione pieniądze