Blog o optymalizacji podatkowej i finansach

Polski biznes rozrywkowy przenosi się na Wyspy

Polski biznes rozrywkowy przenosi się na Wyspy

Polski biznes rozrywkowy przenosi się na Wyspy
5 (100%) 5 oceniających

W sytuacji, w której rodzime prawo nakłada na przedsiębiorcę dużą ilość obowiązków formalno – prawnych związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, grozi mu licznymi sankcjami oraz wprowadza relatywnie wysokie stawki podatkowe, naturalnym odruchem jest poszukiwanie takiego kraju, gdzie działalność biznesowa będzie łatwiejsza.

 

Tradycyjnym już kierunkiem, wybieranym przez polskich przedsiębiorców znużonych walką z coraz to nowymi wymogami prawnymi obowiązującymi w naszym kraju jest Wielka Brytania, oraz jej sąsiad, Irlandia. Państwa te oferują przyjazne nastawienie urzędów wobec przedsiębiorcy, proste, przejrzyste i stabilne prawo, niskie podatki, wysokie kwoty wolne od podatku i niewielka ilość formalności związanych z prowadzeniem spółki.

 

Do najchętniej zakładanych lub przenoszonych tam firm należą te, które zajmują się działalnością rozrywkową.

 

Polski fiskus skontroluje Twoje konto i wszystkie przelewy bez Twojej wiedzy

 

Dlaczego rozrywka?

 

Firmę prowadząca tego typu działalność jest bardzo łatwo przenieść za granicę, a to ze względu na jej specyfikę. Generalnie „przeprowadzka” biznesu do innej jurysdykcji nie budzi żadnych zastrzeżeń, jeżeli świadczenie usług w jego zakresie nie wymaga fizycznej obecności w miejscu rejestracji (np. próba zarejestrowania w UK zakładu fryzjerskiego działającego w Krakowie mogłoby wzbudzić podejrzenia organów skarbowych, jako „nie mające innego ekonomicznego uzasadnienia poza chęcią uniknięcia opodatkowania”). Branża rozrywkowa jest klasycznym przykładem takiej właśnie działalności, jako że jest ona wyjątkowo „mobilna”; dawać koncerty, sprzedawać płyty czy książki można na całym świecie. Dlaczego więc siedziba takiej firmy nie ma więc znajdować się w kraju oferującemu najatrakcyjniejsze warunki przedsiębiorcom?Równie „rozproszone” co sama działalność są miejsca osiągania dochodu; dzieje się to wszędzie tam, gdzie dawane są koncerty, sprzedawane płyty itp. (dochody z tantiem, praw autorskich, wynagrodzenia za koncerty, występy). Czyli, zasadniczo na całym świecie.

Przykładem podmiotu, który wybrał korzystniejszą dla swojej firmy jurysdykcję jest znany zespół „Ich Troje”, który zarejestrował swoją działalność w Londynie.

 

Prawa autorskie.

 

Pojęciem nierozerwalnie związanym z działalnością rozrywkową (piosenki, skecze, książki, filmy) są prawa autorskie, czyli „…ogół praw przysługujących autorowi utworu (lub innemu uprawnionemu podmiotowi) upoważniających go do decydowania o eksploatacji utworu i czerpaniu z niej korzyści finansowych…” Innymi słowy, przedmiot związany z działalnością firmy rozrywkowej (scenariusz, tekst, zdjęcia) stanowią własność, materialną oraz intelektualną ich twórcy, dającą mu prawo do czerpania z nich zysków.

 

Kwota wolna od podatku w Polsce nadal bardzo niska, a migracja podatkowa zyskuje na popularności

 

Zarządzanie prawami własności.

 

Prawa własności, w tym przypadku własności intelektualnej mogą być źródłem wysokiego, a co ważne, stałego dochodu, pod warunkiem, że nie zostaną zbyt wysoko opodatkowane. Dlatego też bardzo wielu autorów, artystów, wydawnictw przenosi swoje firmy tam gdzie podatki są najniższe.

 

Jak firma, to w raju.

 

Decydując się na założenie firmy zajmującej się ochrona własności intelektualnej, opłaca się założyć ją w kraju należącym do grona rajów (oaz) podatkowych. Przyczyn jest kilka; ta najbardziej oczywista wynika ze specyfiki rajów, oferujących swoim firmom atrakcyjne rozwiązania podatkowe. Ponadto raje słyną z prostych, przejrzystych przepisów prawnych, ochrony danych firmowych oraz niewielkich kosztów prowadzenia spółek. Co więcej, to właśnie wiele spośród oaz jest jurysdykcjami dedykowanymi dla działalności firm zajmujących się ochroną praw do własności intelektualnej. Przykładami mogą być Singapur, St. Lucia, BVI czy Cypr.

 

Jak legalnie przenieść firmę do raju podatkowego

Facebooktwittergoogle_pluslinkedin
Masz pytania lub spostrzeżenia?
NASI EKSPERCI Z PRZYJEMNOŚCIĄ
PODZIELĄ SIĘ WIEDZĄ.

Komentarz FB

Komentarze

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola zaznaczone są.*

Masz pytania?

Chcesz założyć biznes za granicą?

Najnowsze wpisy

 • Rosną składki ZUS dla polskich przedsiębiorców. Czy każdy przedsiębiorca musi zapłacić 715 zł więcej niż w 2017?
  Rosną składki ZUS dla polskich przedsiębiorców. Czy każdy przedsiębiorca musi zapłacić 715 zł więcej niż w 2017?
  Prowadzący działalność gospodarczą w Polsce poznali wysokość nowych składek ZUS. Stawki obowiązujące w 2018 roku będą wynosić odpowiednio 1232 zł oraz 520 zł dla stawki preferencyjnej, co przekłada się na zwiększenie wysokości rocznej daniny dla ZUS nawet o 715 zł. Są także tacy, którzy tego unikną. (więcej…)

  Prowadzący działalność gospodarczą w Polsce poznali wysokość nowych składek ZUS. Stawki obowiązujące w 2018 roku będą wynosić odpowiednio 1232 zł oraz 520 zł dla stawki...

  Czytaj dalej
 • Szkocja z najniższymi podatkami w Wielkiej Brytanii?
  Szkocja z najniższymi podatkami w Wielkiej Brytanii?
  Polscy przedsiębiorcy początek roku zaliczą do nie najlepszych z powodu kolejnej podwyżki składek ZUS. Inną drogą idzie Szkocja, która proponuje swoim podatnikom rozwiązanie obniżające podatki dla większości społeczeństwa. Nowy system podatku dochodowego powinien znacząco wpłynąć na atrakcyjność Szkocji wśród obcokrajowców. (więcej…)

  Polscy przedsiębiorcy początek roku zaliczą do nie najlepszych z powodu kolejnej podwyżki składek ZUS. Inną drogą idzie Szkocja, która proponuje swoim podatnikom rozwiązanie obniżające podatki...

  Czytaj dalej
 • Irlandzka spółka limited
  Irlandzka spółka limited
  Spółka limited (odpowiednik polskiej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością)
    Pojęcie spółka oznacza rodzaj działalności zarówno osób fizycznych jak i prawnych, których zasady funkcjonowania określa najczęściej statut albo umowa. Celem spółek jest zwykle prowadzenie działalności gospodarczej.   Jednym z rodzajów spółek jest spółka z ograniczoną odpowiedzialnością należąca do kategorii spółek kapitałowych – czyli przedsiębiorstwo utworzone przez jeden lub więcej podmiotów (wspólnicy) odpowiadających za zobowiązania przedsiębiorstwa w ograniczonym zakresie. Jest to jeden z najpopularniejszych rodzajów spółek w Polsce i Europie.  
  Irlandzka spółka limited – ogólna charakterystyka
    Irlandzka spółka Ltd to odpowiednik polskiej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Posiada osobowość prawną, a wspólnicy ponoszą odpowiedzialność majątkową do wysokości wniesionych udziałów. W skład spółki minimalnie wchodzi 1 wspólnik, a maksymalnie 50. Nazwa spółki musi zawierać słowo Limited lub skrót Ltd.  
  Irlandzka spółka limited - dyrektorzy
    Irlandzka spółka limited musi posiadać co najmniej jednego dyrektora i jednego sekretarza. Dyrektor spółki i sekretarz nie mogą być tą sama osobą. Sekretarzem irlandzkiej spółki limited może być firma zarejestrowana na terenie Irlandii. Jeśli dyrektor pochodzi spoza strefy EOG (Europejski Obszar Gospodarczy) wtedy spółka musi wykupić specjalne ubezpieczenie w wysokości 2500 EURO płatne raz na dwa lata. W przypadku dyrektorów irlandzkiej spółki limited z EOG w tym z Polski, ubezpieczenie nie jest wymagane.   https://www.admiraltax.pl/blog/firma-irlandii-dzialalnosc-polsce/  
  Irlandzka spółka limited – założenie
    Średni czas niezbędny do założenia spółki Ltd w Irlandii wynosi 10 dni. Wymagane dokumenty to:
  1. Wypełnione dokumenty założycielskie
  2. Kopia paszportu lub dowodu osobistego
    Należy zarejestrować nazwę spółki, określić jej strukturę udziałów i otworzyć konto w banku. Konieczne jest także opłacenie wymaganych ubezpieczeń jeśli dyrektorem nie jest rezydent Unii Europejskiej.   Urzędem właściwym dla rejestracji spółek jest w Irlandii Companies Registration Office (CRO). Fakt rozpoczęcia prowadzenia działalności gospodarczej należy zgłosić do miejscowego urzędu skarbowego.  
  Irlandzka spółka limited – obowiązki
    Spółka limited zarejestrowana w Irlandii ma obowiązek publicznego ujawniania kont bankowych, oraz przekazywania sprawozdania rocznego do rejestru spółek (Companies Registration Office). Umowa powołująca do życia spółkę powinna zawierać informacje dotyczące jej nazwy, przedmiotu działalności, wielkości i rodzaju udziałów. W statucie powinny znaleźć się informacje na temat wewnętrznej organizacji spółki: w tym sposób powoływania i odwoływania dyrektorów oraz przebiegu zgromadzenia. Spółki w Irlandii są zobowiązane do przeprowadzania badania bilansu przez audytora. Mała firma może być z tego uniknąć w sytuacji w której jej obroty nie przekraczają 317 tys. euro, a suma bilansowa l mln 904 tys. euro, przy średnim zatrudnieniu 50 osób.  
  Irlandzka spółka limited – koniec działalności
    Irlandzka spółka Ltd przestaje funkcjonować w wyniku upadłości lub rozwiązania umowy spółki. Może też zostać dobrowolnie zlikwidowana na wniosek akcjonariuszy.  
  Irlandzka spółka limited – podatki
    Spółka Ltd zobowiązana jest do odprowadzania podatku CIT. Jego stawka to 12,5%, co oznacza że jest jedną z najniższych w Europie. Spółka dokonuje też rejestracji na potrzeby zapłaty podatku VAT, którego podstawowa stawka wynosi 21%, przy czym istnieją też stawki preferencyjne, z których najniższa to 0%. W sytuacji, w której spółka odprowadza podatek dochodowy do budżetu  Irlandii, dozwolone jest złożenie  wniosku o wydanie potwierdzenia rezydencji podatkowej (Certificate of Tax Residence) nawet wtedy, gdy nie posiada dyrektora pochodzącego z Irlandii.   https://www.admiraltax.pl/blog/irlandia-wygra-brexit/  
  Irlandzka spółka limited – zalety
   
  1. Prowadzenie działalności w pod szyldem rozpoznawalnej i cenionej w świecie jurysdykcji
  2. Irlandzka spółka Ltd jest rozpoznawalna i poważana na scenie międzynarodowej
  3. Przyjazne nastawienie urzędów wobec przedsiębiorców
  4. Niskie koszty prowadzenia działalności
  5. Przejrzyste i proste przepisy podatkowe
  6. Szybka i łatwa procedura rejestracji oraz rozliczenia spółki
  7. Możliwość odkładania środków na irlandzką emeryturę
  8. Niskie stawki podatkowe (podstawowa, to 12,5%), duża ilość stawek preferencyjnych
  9. Wysoka kwota wolna od podatku - 16  500 EURO rocznie
   

  Spółka limited (odpowiednik polskiej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością)   Pojęcie spółka oznacza rodzaj działalności zarówno osób fizycznych jak i prawnych, których zasady funkcjonowania określa najczęściej...

  Czytaj dalej

STREFA WIEDZY

Zachęcamy do zapoznania się z najczęstszymi pytaniami związanymi z prowadzeniem firmy w Anglii. Zarówno Klienci naszej firmy, jak i przedsiębiorcy zastanawiający się nad przeniesieniem firmy do Anglii znajdą tutaj szereg przydatnych informacji natury księgowej, prawnej i organizacyjnej.

PRZEJDŹ DO FAQ
Newsletter
CO ZYSKUJESZ?
 • Wiedzę na temat firmy za granicą
 • Jak płacić mniejsze podatki
 • Gdzie ulokować zarobione pieniądze