Blog o optymalizacji podatkowej i finansach

PIT dla młodych będzie kolejnym obciążeniem dla przedsiębiorców?

PIT dla młodych będzie kolejnym obciążeniem dla przedsiębiorców?

NewsyOptymalizacja podatkowa

Już 1 sierpnia młodzi Polacy, którzy nie ukończyli 26. roku życia, nie będą zobowiązani do płacenia podatku dochodowego od osób fizycznych. Można by się jednak zastanowić, czy ta ulga dla młodych nie odbije się wkrótce czkawką przedsiębiorcom, którzy fakt ich zatrudniania będą być może musieli raportować Szefowi Krajowej Administracji Skarbowej.

Przyjęta właśnie przez Sejm ustawa wprowadzającą zerowy PIT dla osób do 26. roku życia z pewnością poprawi sytuację finansową ludzi dopiero co rozpoczynających pracę. Czy jednak brak obowiązku pobrania przez przedsiębiorcę zaliczki na podatek od osób poniżej 26. roku życia może zostać uznany za schemat podatkowy? Zdania tu są podzielone, ale sprawy nie można bagatelizować, ponieważ przepisy o raportowaniu schematów podatkowych (MDR – Mandatory Disclosure Rules) są tak niejasne, że ze strony organów skarbowych można się spodziewać wszelkich „ciekawych” interpretacji.

Z opublikowanych niedawno wyjaśnień Ministerstwa Finansów dotyczących schematów podatkowych wynika, że za taki schemat mogą zostać uznane przeróżne aktywności. Schematem takim może być m.in. przejście z umowy o pracę na samozatrudnienie, skorzystanie z ulgi badawczo – rozwojowej czy też zaliczenie transgranicznych płatności pomiędzy podmiotami powiązanymi do kosztów uzyskania przychodów. Biorąc to zatem wszystko pod uwagę nie można wykluczyć, że raportowaniu może również podlegać zatrudnianie młodych. Zwłaszcza, że zgodnie z obowiązującymi przepisami, schemat podatkowy nie zawsze musi być powiązany z osiągnięciem korzyści podatkowej. Ustawodawca mówi bowiem o głównej korzyści tylko w pierwszym punkcie definicji MDR, a dalej mówi on jeszcze o innych cechach rozpoznawczych (ogólnej, szczególnej lub innej szczególnej), które są tak szerokie, że ich interpretacja może doprowadzić do uznania każdej transakcji za schemat podatkowy.

 

Trudno sobie wyobrazić, żeby polscy przedsiębiorcy próbowali optymalizacji podatkowej poprzez zatrudnianie ludzi młodych, ale tutaj, jak wiadomo, nie chodzi o żadną optymalizację. Tutaj chodzi o to, że ustawodawca może teoretycznie nałożyć kolejne biurokratyczne obowiązki na przedsiębiorców, którzy i tak poświęcają na rozliczenia podatkowe ponad 300 dni rocznie. Kolejny raz powtarza się schemat, w którym państwo polskie zjada swój własny ogon, a ustawodawca doprowadza do biurokratycznych absurdów.

Nawet dobra intencja i słuszne działanie rządu (a zerowy PIT dla młodych z pewnością takim działaniem jest) może się obrócić przeciwko przedsiębiorcom, czyli tym, którzy generują miejsca pracy i pchają gospodarkę do przodu. Przy zwiększających się z roku na rok obowiązkach przedsiębiorców w zakresie biurokracji nie dziwi fakt, że coraz chętniej spoglądają oni na Wielką Brytanię i Irlandię, gdzie biznes prowadzi się po prostu znacznie łatwiej. Dla przykładu wystarczy powiedzieć, że na przykład w Wielkiej Brytanii formularze VAT, z których korzystają przedsiębiorcy, mają zaledwie kilka pól, a nie kilkadziesiąt, jak w Polsce.

Facebooktwitterlinkedin
Masz pytania lub spostrzeżenia?
NASI EKSPERCI Z PRZYJEMNOŚCIĄ
PODZIELĄ SIĘ WIEDZĄ.

Komentarz FB

Masz pytania?

Chcesz założyć biznes za granicą?

Najnowsze wpisy

 • Kiedy spółka LTD zapłaci VAT w Polsce?
  Kiedy spółka LTD zapłaci VAT w Polsce?

  Prowadzenie spółki Limited w Wielkiej Brytanii polegającej na sprzedaży towarów i usług na rzecz osób fizycznych posiadających miejsce zamieszkania w Polsce implikuje dodatkowe obowiązki do spełnienia. Trzeba mieć na uwadze, że nie zawsze przeniesienie firmy do Anglii pozwoli nam uniknąć konieczności rejestracji do podatku VAT w Polsce. W jaki sposób należy rozliczyć transakcję sprzedaży usług i towarów na rzecz osób fizycznych w Polsce? Zapraszamy do lektury! (więcej…)

  Prowadzenie spółki Limited w Wielkiej Brytanii polegającej na sprzedaży towarów i usług na rzecz osób fizycznych posiadających miejsce zamieszkania w Polsce implikuje dodatkowe obowiązki do...

  Czytaj dalej
 • Czy po wyborach władza sięgnie po pieniądze polskich przedsiębiorców?
  Czy po wyborach władza sięgnie po pieniądze polskich przedsiębiorców?

  Polscy przedsiębiorcy stanęli przed ponurą wizją utraty pieniędzy, które leżą na ich firmowych kontach. Czy po wygranych przez Prawo i Sprawiedliwość wyborach rządzący politycy zdecydują się na sięgnięcie po te środki? (więcej…)

  Polscy przedsiębiorcy stanęli przed ponurą wizją utraty pieniędzy, które leżą na ich firmowych kontach. Czy po wygranych przez Prawo i Sprawiedliwość wyborach rządzący politycy zdecydują...

  Czytaj dalej
 • Obowiązki brytyjskiego i polskiego podatnika VAT
  Obowiązki brytyjskiego i polskiego podatnika VAT

  Coraz więcej polskich przedsiębiorców rozważa przeniesienie firmy do innego kraju w celu uniknięcia wysokich podatków i składek na ubezpieczenia. Jednym z dostępnych rozwiązań jest założenie spółki Limited w Wielkiej Brytanii. Przy prowadzeniu działalności mamy do czynienia z dwoma głównymi podatkami - podatkiem dochodowym i podatkiem VAT. Przeanalizujmy zatem jakie są obowiązki brytyjskiego i polskiego podatnika VAT. (więcej…)

  Coraz więcej polskich przedsiębiorców rozważa przeniesienie firmy do innego kraju w celu uniknięcia wysokich podatków i składek na ubezpieczenia. Jednym z dostępnych rozwiązań jest założenie...

  Czytaj dalej

STREFA WIEDZY

Zachęcamy do zapoznania się z najczęstszymi pytaniami związanymi z prowadzeniem firmy w Anglii. Zarówno Klienci naszej firmy, jak i przedsiębiorcy zastanawiający się nad przeniesieniem firmy do Anglii znajdą tutaj szereg przydatnych informacji natury księgowej, prawnej i organizacyjnej.

PRZEJDŹ DO FAQ
Newsletter
CO ZYSKUJESZ?
 • Wiedzę na temat firmy za granicą
 • Jak płacić mniejsze podatki
 • Gdzie ulokować zarobione pieniądze

DO GÓRY

testowo