Blog o optymalizacji podatkowej i finansach

PIT dla młodych będzie kolejnym obciążeniem dla przedsiębiorców?

PIT dla młodych będzie kolejnym obciążeniem dla przedsiębiorców?

NewsyOptymalizacja podatkowa

Już 1 sierpnia młodzi Polacy, którzy nie ukończyli 26. roku życia, nie będą zobowiązani do płacenia podatku dochodowego od osób fizycznych. Można by się jednak zastanowić, czy ta ulga dla młodych nie odbije się wkrótce czkawką przedsiębiorcom, którzy fakt ich zatrudniania będą być może musieli raportować Szefowi Krajowej Administracji Skarbowej.

Przyjęta właśnie przez Sejm ustawa wprowadzającą zerowy PIT dla osób do 26. roku życia z pewnością poprawi sytuację finansową ludzi dopiero co rozpoczynających pracę. Czy jednak brak obowiązku pobrania przez przedsiębiorcę zaliczki na podatek od osób poniżej 26. roku życia może zostać uznany za schemat podatkowy? Zdania tu są podzielone, ale sprawy nie można bagatelizować, ponieważ przepisy o raportowaniu schematów podatkowych (MDR – Mandatory Disclosure Rules) są tak niejasne, że ze strony organów skarbowych można się spodziewać wszelkich „ciekawych” interpretacji.

Z opublikowanych niedawno wyjaśnień Ministerstwa Finansów dotyczących schematów podatkowych wynika, że za taki schemat mogą zostać uznane przeróżne aktywności. Schematem takim może być m.in. przejście z umowy o pracę na samozatrudnienie, skorzystanie z ulgi badawczo – rozwojowej czy też zaliczenie transgranicznych płatności pomiędzy podmiotami powiązanymi do kosztów uzyskania przychodów. Biorąc to zatem wszystko pod uwagę nie można wykluczyć, że raportowaniu może również podlegać zatrudnianie młodych. Zwłaszcza, że zgodnie z obowiązującymi przepisami, schemat podatkowy nie zawsze musi być powiązany z osiągnięciem korzyści podatkowej. Ustawodawca mówi bowiem o głównej korzyści tylko w pierwszym punkcie definicji MDR, a dalej mówi on jeszcze o innych cechach rozpoznawczych (ogólnej, szczególnej lub innej szczególnej), które są tak szerokie, że ich interpretacja może doprowadzić do uznania każdej transakcji za schemat podatkowy.

Trudno sobie wyobrazić, żeby polscy przedsiębiorcy próbowali optymalizacji podatkowej poprzez zatrudnianie ludzi młodych, ale tutaj, jak wiadomo, nie chodzi o żadną optymalizację. Tutaj chodzi o to, że ustawodawca może teoretycznie nałożyć kolejne biurokratyczne obowiązki na przedsiębiorców, którzy i tak poświęcają na rozliczenia podatkowe ponad 300 dni rocznie. Kolejny raz powtarza się schemat, w którym państwo polskie zjada swój własny ogon, a ustawodawca doprowadza do biurokratycznych absurdów.

Nawet dobra intencja i słuszne działanie rządu (a zerowy PIT dla młodych z pewnością takim działaniem jest) może się obrócić przeciwko przedsiębiorcom, czyli tym, którzy generują miejsca pracy i pchają gospodarkę do przodu. Przy zwiększających się z roku na rok obowiązkach przedsiębiorców w zakresie biurokracji nie dziwi fakt, że coraz chętniej spoglądają oni na Wielką Brytanię i Irlandię, gdzie biznes prowadzi się po prostu znacznie łatwiej. Dla przykładu wystarczy powiedzieć, że na przykład w Wielkiej Brytanii formularze VAT, z których korzystają przedsiębiorcy, mają zaledwie kilka pól, a nie kilkadziesiąt, jak w Polsce.

5.0
01
Facebooktwitterlinkedin
Masz pytania lub spostrzeżenia?
NASI EKSPERCI Z PRZYJEMNOŚCIĄ
PODZIELĄ SIĘ WIEDZĄ.

Komentarz FB

Masz pytania?

Chcesz założyć biznes za granicą?

Najnowsze wpisy

 • W Polsce planowane jest zniesienie 30-krotności składek na ZUS. Kto straci?
  W Polsce planowane jest zniesienie 30-krotności składek na ZUS. Kto straci?

  Rząd stara się przeforsować nowelizację Ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Jej głównym założeniem jest zniesienie obowiązującego limitu i odprowadzenie składek od całości dochodu. Pomysłu broni wyłącznie Ministerstwo Finansów, a sam projekt budzi poważne wątpliwości nie tylko pracodawców. (więcej…)

  Rząd stara się przeforsować nowelizację Ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Jej głównym założeniem jest zniesienie obowiązującego limitu i odprowadzenie składek od całości dochodu. Pomysłu broni...

  Czytaj dalej
 • Biała lista podatników VAT wkrótce w Polsce: kto doniesie na kontrahenta?
  Biała lista podatników VAT wkrótce w Polsce: kto doniesie na kontrahenta?

  Już 1 września 2019 roku w Polsce ma zostać udostępniony wykaz podatników, prowadzony przez Szefa Krajowej Administracji Skarbowej. Biała lista – “white list” – będzie zawierać newralgiczne informacje o historii podatkowej, momencie rejestracji i ewentualnego wykreślenia lub przywrócenia do roli podatnika VAT, a nawet numer rachunku rozliczeniowego. Decyzja o stworzeniu białej listy wzbudza spore kontrowersje i wątpliwości. Co zmieni w prawie podatkowym i o czym powinni wiedzieć podatnicy, chcąc uniknąć komplikacji, wynikających z obowiązywania nowego wykazu? (więcej…)

  Już 1 września 2019 roku w Polsce ma zostać udostępniony wykaz podatników, prowadzony przez Szefa Krajowej Administracji Skarbowej. Biała lista – “white list” – będzie...

  Czytaj dalej
 • „Polskę czeka miękkie lądowanie” – Ekonomiści ostrzegają, że dobra koniunktura w Polsce powoli się kończy
  "Polskę czeka miękkie lądowanie" - Ekonomiści ostrzegają, że dobra koniunktura w Polsce powoli się kończy

  Dziennikarze agencji prasowej Bloomberg przyjrzeli się sytuacji ekonomicznej Polski i przyznali, że choć jej wzrost gospodarczy w połączeniu z niską inflacją wywołują uzasadnioną zazdrość w wielu krajach Europy, to dobra koniunktura powoli się dla Polski kończy. Ekonomiści nie mają wątpliwości, że polska gospodarka już wkrótce spowolni, a nasz kraj, zamiast fali wznoszącej, czeka już raczej "miękkie lądowanie". (więcej…)

  Dziennikarze agencji prasowej Bloomberg przyjrzeli się sytuacji ekonomicznej Polski i przyznali, że choć jej wzrost gospodarczy w połączeniu z niską inflacją wywołują uzasadnioną zazdrość w...

  Czytaj dalej

STREFA WIEDZY

Zachęcamy do zapoznania się z najczęstszymi pytaniami związanymi z prowadzeniem firmy w Anglii. Zarówno Klienci naszej firmy, jak i przedsiębiorcy zastanawiający się nad przeniesieniem firmy do Anglii znajdą tutaj szereg przydatnych informacji natury księgowej, prawnej i organizacyjnej.

PRZEJDŹ DO FAQ
Newsletter
CO ZYSKUJESZ?
 • Wiedzę na temat firmy za granicą
 • Jak płacić mniejsze podatki
 • Gdzie ulokować zarobione pieniądze
testowo