Blog o optymalizacji podatkowej i finansach

Obowiązki pracodawcy. Porównanie kosztów zatrudnienia pracownika w Polsce i Irlandii

Obowiązki pracodawcy. Porównanie kosztów zatrudnienia pracownika w Polsce i Irlandii

Jednym z większych kamieni milowych w trakcie prowadzenia działalności gospodarczej  jest decyzja o zatrudnieniu pierwszego pracownika. Zobowiązania wynikające z tytułu pensji oraz podatków dla państwa odstraszają wielu przedsiębiorców, którzy tkwią przez to w pułapce braku rozwoju.

Każdy kraj na świecie ma swój system ubezpieczeń społecznych, jednak generalnie  obejmują one:

 • zasiłki z ubezpieczenia społecznego, uzależnione od wniesionego wkładu do lokalnego funduszu ubezpieczeniowego,
 • pomoc socjalną, gdy ubezpieczenie społeczne nie wystarcza,
 • emeryturę wypłacaną zwykle z funduszy państwowych agencji, często powiązaną z innymi funduszami emerytalnymi,
 • opiekę zdrowotną obejmującą lekarstwa, pobyty w szpitalu oraz zasiłki chorobowe.

Składki na ubezpieczenia społeczne pracownik powinien odprowadzać w kraju, w którym pracuje. Warto pamiętać, że to pracodawca jest płatnikiem składek.

Do celów porównawczych weźmy miesięczną pensję pracownika w wysokości 6000 PLN w Polsce i €1500 w Irlandii. W analizie pominiemy koszty życia i lokalizację – zakładamy bowiem, że pracownik może pracować zdalnie z dowolnego miejsca na świecie.

Pracownik zatrudniony w Polsce z kwoty brutto w wysokości 6000 PLN otrzyma co miesiąc na rękę 4247,43 PLN (71% kwoty brutto). Resztę tej sumy w ciągu roku pochłonie ZUS (9871,20 PLN), składka zdrowotna (5590,92 PLN) oraz zaliczka na podatek dochodowy (5568 PLN). Dochody do wysokości €16 500 rocznie są w Irlandii zwolnione z podatku dochodowego.

W Irlandii, zarabiając miesięczną pensję €1,500 brutto (w przeliczeniu przyjmując około 6,000 PLN), pracownik otrzyma na rękę 5,807 PLN (97% kwoty brutto), po opłaceniu rocznie 2,315 PLN na USC. Zatrudniając osobę w Polsce i wypłacając jej pensję rzędu 6000 PLN brutto miesięcznie, pracodawca wyda rocznie 86839,20 PLN, podczas gdy pracownik otrzyma na rękę w ciągu roku 50969,16 PLN.

Osoba zatrudniona w Irlandii za równowartość 6,000 PLN będzie natomiast rocznie kosztować pracodawcę 75,060 PLN, a otrzyma na rękę w ciągu roku równowartość 69685 PLN. To jest aż o 37% więcej netto niż w Polsce! Co więcej, przy takiej pensji pracownika, pracodawca zatrudniający go w Irlandii oszczędzi rocznie prawie 12000 PLN, w stosunku co musiałby za niego zapłacić w Polsce.

Porównanie kosztów pracy w Polsce i Irlandii

Pobierz poradnik “Jak założyć i prowadzić firmę. Wszystko co powinieneś wiedzieć zaczynając biznes” za darmo!

W niniejszym poradniku postanowiliśmy Ci przybliżyć podstawowe zagadnienia związane z rozpoczęciem i prowadzeniem własnej działalności gospodarczej. Tylko tutaj dowiesz się:

• jaką wybrać branżę,
• jak stworzyć odpowiedni biznesplan,
• jak wyglądają kwestie zobowiązań podatkowych wobec urzędów skarbowych,
• jakie koszty wiążą się z zatrudnieniem pracowników,
• gdzie w Europie warunki do prowadzenia biznesu są najbardziej korzystne.

Pamiętaj jednak, że dobry plan to nie wszystko – decydując się na rozpoczęcie działalności gospodarczej powinieneś zadbać o najmniejsze detale, tak, aby później oszczędzić sobie przykrych niespodzianek Dzięki naszym poradom z pewnością zdołasz uniknąć wielu kosztownych pomyłek!

Pobierz e-book “Jak założyć i prowadzić firmę. Wszystko co powinieneś wiedzieć zaczynając biznes” za darmo!

Darmowy poradnik jak założyć firmę

Zapraszamy do przesyłania nam wszelkich uwag i komentarzy, które pomogą nam w dalszym ulepszaniu niniejszego poradnika. Propozycje, sugestie bądź pytania prosimy wysyłać pod adresem: [email protected]

Facebooktwitterlinkedin
Podsumowanie artykułu
Obowiązki pracodawcy. Porównanie kosztów zatrudnienia pracownika w Polsce i Irlandii
Tytuł
Obowiązki pracodawcy. Porównanie kosztów zatrudnienia pracownika w Polsce i Irlandii
Opis
Jednym z większych kamieni milowych w trakcie prowadzenia działalności gospodarczej  jest decyzja o zatrudnieniu pierwszego pracownika. Zobowiązania wynikające z tytułu pensji oraz podatków dla państwa odstraszają wielu przedsiębiorców, którzy tkwią przez to w pułapce braku rozwoju.
Autor
Copyrights
AT UK Consulting Ltd
Logo wydawcy
Masz pytania lub spostrzeżenia?
NASI EKSPERCI Z PRZYJEMNOŚCIĄ
PODZIELĄ SIĘ WIEDZĄ.

Komentarz FB

Masz pytania?

Chcesz założyć biznes za granicą?

Najnowsze wpisy

 • Czym jest spółka Free Zone w Emiratach Arabskich?
  Czym jest spółka Free Zone w Emiratach Arabskich?
  Ustabilizowany biznes często szuka możliwości ekspansji i optymalizacji szeregu procesów biznesowych. Coraz częściej okazuje się, że właściwym krokiem jest utworzenie spółki offshore do prowadzenia określonych operacji. Okazuje, że spółki typu Free Zone w Zjednoczonych Emiratach Arabskich to jedno z lepszych rozwiązań do rozpoczęcia tego typu działalności. (więcej…)

  Ustabilizowany biznes często szuka możliwości ekspansji i optymalizacji szeregu procesów biznesowych. Coraz częściej okazuje się, że właściwym krokiem jest utworzenie spółki offshore do prowadzenia określonych...

  Czytaj dalej
 • „Tam, gdzie podatków nie ma”. Polscy przedsiębiorcy już wiedzą jakie korzyści daje offshore
  "Tam, gdzie podatków nie ma". Polscy przedsiębiorcy już wiedzą jakie korzyści daje offshore

  Sytuacja wywołana globalnym zamrożeniem gospodarki spowodowanym pandemią, przewartościowuje właśnie rynek. Poza oczywistym faktem, że jedne biznesy po prostu znikną, a inne się pojawiają, z obecnego obrazu rzeczywistości wyłania się ważna nauka dla polskich przedsiębiorców. Państwo, które pobiera wysokie podatki, w sytuacji kryzysu gwarantuje firmom niewiele więcej niż państwo, które nie zbiera danin. Ratując aktywna właściciele firm przenoszą się więc “tam, gdzie podatków nie ma” i wybierają offshore. (więcej…)

  Sytuacja wywołana globalnym zamrożeniem gospodarki spowodowanym pandemią, przewartościowuje właśnie rynek. Poza oczywistym faktem, że jedne biznesy po prostu znikną, a inne się pojawiają, z obecnego...

  Czytaj dalej
 • Wielka Brytania: duże zmiany w zasadach furlough (Job Retention Scheme)
  Wielka Brytania: duże zmiany w zasadach furlough (Job Retention Scheme)
  Brytyjski rząd wprowadził znaczące zmiany w zasadach kierowania pracowników na furlough (postojowe). Znacząco zmienia się sposób refundowania poniesionych kosztów i wysokość refundacji. Poniżej podsumowujemy najważniejsze informacje, z którymi powinni zapoznać się dyrektorzy oraz kadra zarządzająca firm - w tym brytyjskich spółek LTD, które chcą nadal otrzymywać pomoc w ramach Job Retention Scheme lub o taką pomoc się ubiegać. (więcej…)

  Brytyjski rząd wprowadził znaczące zmiany w zasadach kierowania pracowników na furlough (postojowe). Znacząco zmienia się sposób refundowania poniesionych kosztów i wysokość refundacji. Poniżej podsumowujemy najważniejsze...

  Czytaj dalej

STREFA WIEDZY

Zachęcamy do zapoznania się z najczęstszymi pytaniami związanymi z prowadzeniem firmy w Anglii. Zarówno Klienci naszej firmy, jak i przedsiębiorcy zastanawiający się nad przeniesieniem firmy do Anglii znajdą tutaj szereg przydatnych informacji natury księgowej, prawnej i organizacyjnej.

PRZEJDŹ DO FAQ
Newsletter
CO ZYSKUJESZ?
 • Wiedzę na temat firmy za granicą
 • Jak płacić mniejsze podatki
 • Gdzie ulokować zarobione pieniądze

DO GÓRY

testowo