Blog o optymalizacji podatkowej i finansach

Nowelizacja kodeksu cywilnego – nowe możliwości komorników

Nowelizacja kodeksu cywilnego - nowe możliwości komorników

Po raz kolejny w tym roku polski ustawodawca wręcza obywatelom nowy, wątpliwy prezent. Tym razem ma on postać obowiązującej od 8 września nowelizacji kodeksu cywilnego, która w założeniu powinna usprawnić działalność sądów cywilnych, czynności procesowe, działania komorników i ułatwić dostęp do sądów. Co warto wiedzieć na jej temat?

Najważniejsze zmiany.

Nowa ustawa zakłada m.in. ułatwienie pracy sędziów poprzez przeniesienie części ich obowiązków na barki referendarzy sądowych. Do ich nowych kompetencji będzie należało np. prowadzenie postępowań upominawczych, czy depozytowych (związanych z ich likwidacjami). W kwestii procesów cywilnych, możliwe będzie wydanie wyroku na posiedzeniu niejawnym, ale tylko w dwóch przypadkach:

 • kiedy pozwany uzna powództwo,

 • kiedy sąd zadecyduje, że nie ma potrzeby przeprowadzania rozprawy.

Na prawne salony pewnym krokiem wkracza cyfryzacja – od teraz strony postępowania mogą być powiadamiane o terminie rozprawy drogą mailową lub telefoniczną. Dopuszczalne będzie także prowadzenie posiedzeń metodą teletransmisji. Co więcej, pisma procesowe również będą mogły być składane drogą elektroniczną (ale dopiero za trzy lata).

Do kategorii dokumentów procesowych dołączyły wszelkiego rodzaju nośniki umożliwiające odczytanie zapisanych na nich informacji. W świetle nowego prawa będą nimi sms – y oraz e- maile.

Analizując powyższe zmiany, trudno dopatrzyć się w nich czegoś szkodliwego, jako, że faktycznie, ułatwią one i przyspieszą postępowania sądowe (a jednym z najpoważniejszych zarzutów wysuwanych ostatnimi laty pod adresem wymiaru sprawiedliwości była właśnie opieszałość działań). Niestety, nowa ustawa ma jedno bardzo poważne „ale”…

Nowe uprawnienia komorników.

Omawiana nowelizacja wkłada w ręce komorników potencjalnie niebezpieczne narzędzie – możliwość elektronicznego zablokowania konta ewentualnego dłużnika przy użyciu nowego, stosowanego przez banki systemu teleinformatycznego (zawiadomienia ze strony banków i komorników również będą mogły być wysyłane drogą mailową). Utrata dostępu do zgromadzonych na koncie środków stanie się zatem kwestią minut! O ile w stosunku do rzeczywistych wierzycieli, czy nawet przestępców metoda taka ma sens, to nie ma żadnej gwarancji, że ofiarą procedury nie padnie na skutek najzwyklejszej pomyłki przeciętny Kowalski, mający niewiele wspólnego z osobą będącą celem komornika! Co więcej, nie będąc wcześniej poinformowanym listownie lub telefonicznie o rozpoczęciu windykacji, nie ma on żadnych możliwości przeciwdziałania, polegających na wyjaśnieniu zaistniałego problemu. Teoretycznie, istnieje szansa uzyskania informacji drogą mailową, ale może przecież zdarzyć się, że zainteresowany podmiot nie będzie miał dostępu do Internetu, chociażby z powodu przebywania na urlopie w miejscu o ograniczonym zasięgu sieci. Dochodzić może zatem do okoliczności, w których zwykły obywatel nie mający żadnych zobowiązań finansowych podejdzie do bankomatu, po czym przeżyje wstrząs, kiedy dowie się, że utracił dostęp do własnych pieniędzy (nie trudno wyobrazić sobie, co będzie, jeżeli wskutek takowej pomyłki urzędniczej straci możliwość opłacenia koniecznych rachunków za prąd, gaz, raty kredytu itp.)! Albo co gorsza, tego typu cios spadnie na przedsiębiorcę, który nagle zostanie pozbawiony możliwości uregulowania należności wobec kontrahentów. Nie dosyć, że zagrozi to istnieniu jego firmy, to jeszcze straty poniosą te współpracujące z nim.

Nasuwa się niepokojący wniosek, mianowicie na skutek wejścia w życie nowych przepisów, nie znajdziemy w Polsce osoby pewnej bezpieczeństwa swoich oszczędności. Łatwo więc ulec wrażeniu, iż w przypadku owej nowelizacji ustawodawca, stawiając na szybkość, zapomniał o jakości…

Coś jeszcze?

Niestety, tak…

Od 1 marca 2017 roku możliwa będzie elektroniczna licytacja majątku dłużników. Co więcej, ustawa wprowadza nowe rozwiązanie prawne, czyli „wyjawienie majątku”. Na czym ono polega?

W przypadku w którym ani wierzyciel, ani zarządzający postępowanie sąd, czy domagający się egzekucji podmiot nie wskaże majątku, z którego da się zaspokoić roszczenia, komornik może skorzystać ze sposobności zmuszenia dłużnika do ujawnienia go pod groźbą odpowiedzialności karnej. Jeżeli taki krok nie odniesie skutku, będzie miał on prawo, na wniosek wierzyciela, rozpocząć poszukiwania.

Możliwość złożenia skargi (także elektronicznej) na postępowanie komornika, to dosyć marna pociecha, zwłaszcza jeżeli zablokowane pieniądze potrzebne są „tu i teraz”.

Wnioski i refleksje.

Przyglądając się położeniu polskich obywateli i przedsiębiorców przez pryzmat tegorocznych nowelizacji prawa, czyli obowiązującej od 15 lipca klauzuli przeciwdziałającej unikaniu opodatkowania, ustaw o PIT i CIT mających wejść w życie 1 stycznia 2017 roku oraz omawianej powyżej reformie kodeksu cywilnego, można dojść do smutnego wniosku, że władze Rzeczpospolitej toczą przeciwko nim cichą, nieustanną wojnę. Dowodem na nią są nie tylko najnowsze zmiany, ale także czynniki niezmienne od lat, jak kanon lektur szkolnych, do których zaliczymy wysokie podatki i składki na ZUS opłacane bez względu na to, czy firma przynosi zyski czy nie, głodową emeryturę, wyjątkowo niską kwotę wolną od podatku, wysoki poziom skomplikowania czynności i procedur związanych z założeniem oraz prowadzeniem działalności gospodarczej czy wszechwładność urzędów…

A kiedy nasza pozycja jest na tyle zła, naturalnym odruchem staje się chęć jej poprawienia. W tym przypadku najlepszym sposobem może okazać się ucieczka poza jurysdykcję fundującą obywatelom takie „atrakcje”.

Nie od dziś wiadomo, że jednym z najlepszych środowisk dla prowadzenia biznesu jest Wielka Brytania, będąca niejako dokładnym przeciwieństwem Polski. Przedsiębiorcy mogą tu bowiem liczyć na niskie podatki i składki ubezpieczeniowe, przyjazne urzędy, niewielką ilość formalności czy wysoką kwotę wolną od podatku.

Poza tym, założenie i prowadzenie działalności na terenie UK, zwłaszcza z pomocą profesjonalnych firm doradczych, jest o wiele prostsze niż w naszym kraju.

Pozostaje jeszcze kwestia bezpieczeństwa kont bankowych.

Na szczęście, także w tym przypadku istnieje możliwość złożenia oszczędności poza granicami Polski. Wiele jurysdykcji oferuje bowiem wysoki poziom usług, ścisłe przestrzeganie tajemnicy bankowej, brak ryzyka pochopnego zablokowania konta, szerokie możliwości inwestycyjne oraz w pełni profesjonalną obsługę. Do tego typu krajów zaliczyć można np. Szwajcarię, Monako, Liechtenstein, Luksemburg, czy nawet tak egzotyczne państwa, jak Seszele.

Jak widać, istnieją sposoby na przeciwstawienie się potencjalnie niebezpiecznym rozwiązaniom prawnym. Należy tylko podjąć decyzję, najlepiej wspartą fachową wiedzą renomowanej firmy doradczej.

Oceń ten post
Facebooktwittergoogle_pluslinkedin
Masz pytania lub spostrzeżenia?
NASI EKSPERCI Z PRZYJEMNOŚCIĄ
PODZIELĄ SIĘ WIEDZĄ.

Komentarz FB

Komentarze

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola zaznaczone są.*

Masz pytania?

Chcesz założyć biznes za granicą?

Najnowsze wpisy

 • Polskie absurdy prowadzenia firmy nad Wisłą
  Polskie absurdy prowadzenia firmy nad Wisłą
  Komisja Kodyfikacyjna Prawa Pracy zakończyła pracę nad nowym Kodeksem pracy. Jego powstawaniu towarzyszyły olbrzymie emocje - nic dziwnego, skoro niektóre z propozycji Komisji tworzyły absurdalne sytuacje dla pracodawców. Pełna treść zmian nie jest znana opinii publicznej, ale jedno jest pewne - na polskich przedsiębiorców spadną kolejne utrudnienia. "Prowadzenie biznesu w Polsce nie należy do najłatwiejszych czynności, przedsiębiorcy stają przed kolejnymi negatywnymi zmianami mającymi wpływ na ich biznes. Inne europejskie państwa -  jak Wielka Brytania czy Irlandia - od lat prezentują odmienne podejście oparte na przyjaznym podejściu do biznesu i braku biurokracji. Proponowane zmiany będą prowadzić do patologii na rynku pracy i odpływu polskich przedsiębiorców za granicę" - komentuje Agnieszka Moryc, Dyrektor Zarządzająca Admiral Tax.

  Zmiany w Kodeksie pracy

  Jedna z propozycji Komisji Kodyfikacyjnej dotyczyła możliwości rozwiązania umowy z pracownikiem. Zdaniem Komisji rozwiązaniu umowy powinno towarzyszyć zaproponowanie pracownikowi innego stanowiska, które odpowiadać będzie jego kwalifikacjom. W założeniu ma to wzmocnić pozycję pracownika, ale realizacja tych postulatów może okazać się dla wielu firm niewykonalna. Propozycja zakłada, że pracodawca nie będzie mógł w prosty sposób zakończyć współpracy (po wcześniejszym upływie okresu wypowiedzenia), lecz będzie musiał znaleźć mu nowe zajęcie w tej samej firmie. Nowe stanowisko musi odpowiadać kwalifikacjom i umiejętnościom pracownika, nie może stanowić degradacji i być "karą". Ponadto projekt zakłada, że pracodawca ma obowiązek poinformować pracownika o zamiarze zwolnienie go i wysłuchania w obecności świadka (dziś wystarczy wręczenie wypowiedzenia, a jeśli pracownik jest członkiem związku zawodowego, pracodawca musi przeprowadzić konsultacje). Największa rewolucja ma dotyczyć wprowadzenia przymusu pracy etatowej z jednoczesnym zakazem wykonywania pracy na umowach cywilno-prawnych dla tego samego pracodawcy (umowa o dzieło, umowa zlecenie). Alternatywą dla umowy o pracę będzie możliwość wykonywania niektórych prac na podstawie samozatrudnienia, co wiąże się z koniecznością zakładania działalności i opłacania wysokich składek, co i tak dla wielu osób wydaje się sensowną alternatywną, gdyż daje możliwość także przeniesienia swoich usług do innego kraju. Dla niektórych grup zawodowych (np. artystów) likwidacja umów cywilno-prawnych pozbawia ich narzędzia prawnego pozwalającego na realizację wielu dzieł dla różnych podmiotów. Nic dziwnego, że pierwsi z nich już decydują się na przeniesienie swoich biznesów za granicę, czego najlepszym przykładem jest Michał Wiśniewski. W wywiadzie dla Admiral Tax Michał przyznał, że "Wielka Brytania jest dla niego synonimem wolności biznesowej". Cały wywiad znajdziesz tutaj. Jak widać prowadzenie firmy w Polsce jest zadaniem trudnym i wymagającym. Na szczęście obowiązujące przepisy i swoboda świadczenia usług pozwalają polskim obywatelom na prowadzenie biznesu w całej Europie, w przyjaznych warunkach, bez zbędnej biurokracji. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat przeniesienia firmy za granicę – skorzystaj z darmowej konsultacji z ekspertami Admiral Tax.  

  Komisja Kodyfikacyjna Prawa Pracy zakończyła pracę nad nowym Kodeksem pracy. Jego powstawaniu towarzyszyły olbrzymie emocje - nic dziwnego, skoro niektóre z propozycji Komisji tworzyły absurdalne...

  Czytaj dalej
 • Szwajcaria – raj dla kryptowalut
  Szwajcaria - raj dla kryptowalut
  Dynamiczny rozwój technologii blockchain oraz kryptowalut  nie podlega dyskusji. Technologie, które mogą zmienić funkcjonowanie wielu gałęzi codziennego życia stały się strategiczną częścią rozwoju niewielkiego miasteczka Zug w Szwajcarii. To tutaj siedziby ma wiele projektów fin-tech oraz takie projekty znane ze świata kryptowalut jak Ethereum, ShapeShift, Xapo. Niskie podatki i preferencyjne warunki przyciągnęły wielomilionowy kapitał i innowacyjne projekty z całego świata, czyniąc z tego rejonu Szwajcarii "dolinę kryptowalut". W obliczu wzmożonego zainteresowania kryptowalutami rządy wielu państw zwiększają regulacje lub całkowicie zakazują handlu kryptowalutami. Podobnie sprawa ma się w Polsce, gdzie największe giełdy kryptowalut zostały wpisane na listę ostrzeżeń KNF, a Naczelny Sąd Administracyjny wydał wyrok oznaczający konieczność zapłaty nawet 32% podatku od handlu kryptowalutami w Polsce. W przeciwieństwie do Polski, inne europejskie kraje jak Szwajcaria czy Gibraltar otwierają się na innowacyjne projekty. "Dynamiczny rozwój kryptowalut oraz technologii blockchain jest dużym wyzwaniem dla rządzących. Rewolucja dzieje się na naszych oczach, a my jako Admiral Tax uczestniczymy w niej od samego początku doradzając w kwestiach podatkowych prywatnym inwestorom. Szwajcaria dzięki  preferencyjnym warunkom jest najstabilniejszym miejscem w Europie do prowadzenia tego typu projektów." - podsumowuje Agnieszka Moryc, Dyrektor Zarządzająca Admiral Tax. Szwajcaria nie po raz pierwszy obiera odmienny kurs. Kraj kojarzony z private bankingiem w prawdziwym wydaniu, od lat gwarantujący pełne bezpieczeństwo sektora finansowego oraz niespotykaną nigdzie dyskrecję widzi ogromny potencjał w rynku kryptowalut. Zug, miasteczko położone nad jeziorem Zug, liczące mniej niż 30 000 mieszkańców umożliwia swoim mieszkańcom zapłatę podatków komunalnych poprzez kryptowaluty.

  Szwajcaria - niskie podatki i ponad 550 mln USD zebrane w ICO's

  Dzięki niskim podatkom w Zug działa kilkanaście firm z branży fin-tech oraz wiele projektów opartych o technologię blockchain. To tutaj swoją siedzibę ma m.in. druga największa kryptowaluta pod względem kapitalizacji (68 mld USD). Według danych zebranych przez Financial Times Szwajcaria staje się jednym z liderów na rynku kryptowalut i wprowadza oferty publiczne oparte o kryptowaluty (ICO). W okresie od stycznia do października 2017 r. całkowita wartość tych ofert publicznych wyniosła 550 mln dolarów, czyli 12 razy więcej niż w Polsce (45 mln dol.). ICO więcej wyniosły tylko w USA - 580 mln dol. Warto dodać, że Szwajcarski Organ ds. Nadzoru Rynku Finansowego (FINMA) w październiku 2017 roku wydał licencję dla pierwszej giełdy kryptowalut, która ma działać w zgodzie z najwyższymi szwajcarskimi standardami finansowymi. Giełda ma współgrać ze szwajcarskimi przepisami  odnośnie prania brudnych pieniędzy oraz znajomości tożsamości klientów (KYC). Giełda będzie nadzorowana przez FINMA aby upewnić się, że wszystkie zasady są przestrzegane. W obliczu komunikatów KNF nt. polskich giełd kryptowalut Szwajcaria jest bezpiecznym miejscem do prowadzenia podobnych projektów w zgodzie z prawem, bez ryzyka wypowiedzenia rachunków bankowych i zamrożenia środków klientów. Firmy z branży finansowej oraz innowacyjne projekty oparte o blockchain wybrały kanton Zug jako miejsce prowadzenia działalności ze względu na preferencyjne stawki podatkowe (bardzo niskie podatki, negocjowane indywidualnie z przedsiębiorcą) oraz elastyczne, liberalne podejście do rynku kryptowalut. Szwajcaria od lat zabiega o zagranicznych inwestorów i ich kapitał. Jak pokazuje historia Szwajcaria ma wiele cech, dzięki którym nie można uciec od porównań do zdecentralizowanego spojrzenia na świat. System polityczny jest oparty na bezpośredniej kontroli obywateli oraz etosie praw jednostki. W połączeniu ze szwajcarską neutralnością, przyjaznym podejściu do biznesu oraz niespotykanej nigdzie ochronie poufności i finansów, Szwajcaria może skutecznie przyciągać projekty z obszaru kryptowalut.

  Przenieś firmę do Szwajcarii

  Admiral Tax od lat oferuje swoim klientom usługi private bankingu w Szwajcarii. Szwajcarskie banki przechowują około 30% światowych depozytów prywatnych, a sama Szwajcaria jest jednym z głównych centrów finansowych na świecie. Tajemnica bankowa to jeden z fundamentów szwajcarskiego systemu bankowego, który składa się na ponad 10% PKB Szwajcarii. Oferujemy kompleksową pomoc w założeniu prywatnego konta w Szwajcarii. Wychodząc naprzeciw dynamicznemu rozwojowi projektów blockchain - pomagamy także założyć spółkę w kantonie Zug. Doświadczeni doradcy podatkowi Admiral Tax pomogą w skompletowaniu niezbędnych dokumentów oraz wypełnieniu wniosków. Osobom prywatnym handlującym kryptowalutami polecamy brytyjską spółkę LTD (limited). Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat korzyści z prowadzenia firmy w Szwajcarii – skorzystaj z darmowej konsultacji z ekspertami Admiral Tax.

  Dynamiczny rozwój technologii blockchain oraz kryptowalut  nie podlega dyskusji. Technologie, które mogą zmienić funkcjonowanie wielu gałęzi codziennego życia stały się strategiczną częścią rozwoju niewielkiego miasteczka...

  Czytaj dalej
 • Wyrok NSA w sprawie handlu kryptowalutami – nawet 32% podatku
  Wyrok NSA w sprawie handlu kryptowalutami - nawet 32% podatku
  Dochody z handlu kryptowalutami należy rozliczać jak przychody z praw majątkowych. Naczelny Sąd Administracyjny rozstrzygnął spór o opodatkowanie przychodów uzyskanych z handlu kryptowalutami. Oznacza to konieczność rozliczania się wg skali podatkowej, co grozi nawet 32% podatkiem od dochodów. Wyrok zapadł po rozpatrzeniu przez NSA sprawy podatnika, który dokonywał transakcji na rynku kryptowalut i nie powiadomił o tym Urzędu Skarbowego. W złożonej interpretacji Urząd Skarbowy wyjaśniał, że podatek ma być zaś obliczony na zasadach ogólnych, czyli według skali podatkowej. Nie zgodził się, by do rozliczania handlu kryptowalutami zastosować 19-procentowy ryczałt z art. 30a ust. 1 pkt 3 ustawy o PIT. Wyrok jest prawomocny. Pełna treść orzeczenia NSA dostępna jest tutaj, natomiast interpretacja zapytania podatnika rozpatrywana przez WSA tutaj.

  Podatek od kryptowalut w Wielkiej Brytanii - spółka Limited

  W związku z niekorzystnymi przepisami polskiego ustawodawcy rozwiązaniem dla handlujących kryptowalutami jest działalność w Wielkiej Brytanii. Wielka Brytania dla celów podatkowych traktuje kryptowaluty jak każdą inną walutę obcą. To jakim podatkiem zostanie opodatkowany zysk z kryptowalut, zależy od okoliczności. Zasady opodatkowania przedstawia raport wydany przez brytyjski urząd podatkowy (Revenue and Customs Brief 9 (2014): Bitcoin and other cryptocurrencies) skierowany do osób handlujących kryptowalutami, posiadaczy kopalni kryptowalut, giełd oraz firm akceptujących kryptowaluty jako formę płatności. W przypadku spółek limited, które czerpią przychody z tytułu obrotu kryptowalutami, zyski z tytułu sprzedaży kryptowalut (wymiany na funty) są wliczane do przychodów spółki i opodatkowane standardowym podatkiem w wysokości 19% (Corporation Tax). Pod względem podatkowym, jest to korzystniejsze niż obrót kryptowalutami przez osoby prywatne. Spółka może także rozliczyć ewentualne straty oraz wliczyć koszty poniesione w związku z handlem kryptowalutami. Brytyjski system pozwala także w pełni legalnie rozliczać dochody z tytułu tzw. kopania kryptowalut. Poza uregulowanymi kwestiami podatkowymi w odniesieniu do działalności związanej z kryptowalutami, spółki limited oferują szereg innych korzyści. Dyrektorom spółek oraz pracownikom przypada 11 500 GBP dochodów wolnych od opodatkowania (od 19 kwietnia 2018 kwota wzrasta do 11 850 funtów), dodatkowo koszty ubezpieczenia społecznego są dużo niższe od polskiego ZUSu i naliczane są dopiero po przekroczeniu 8164 GBP dochodu rocznie. Właściciel spółki ma jeszcze więcej możliwości wypłacania środków ze spółki bez opodatkowania - więcej na ten temat w tym artykule. Jak widać dzięki możliwości odliczenia pensji Dyrektora oraz dodatkowych kosztów możemy wypłacić ponad 60 000 złotych z handlu kryptowalutami bez jakiegokolwiek podatku. Z tych powodów coraz więcej inwestorów oraz osób prowadzących działalność w branży kryptowalut zakłada firmy w Wielkiej Brytanii. Najlepszą formą działalności dla handlu kryptowalutami jest brytyjska spółka Limited (LTD).

  Nie płać podatku od sprzedaży kryptowalut

  Eksperci Admiral Tax przygotowali rozwiązanie podatkowe, dzięki któremu inwestorzy rynku kryptowalut, spełniający określone wymogi, mogą uniknąć zapłaty podatku dochodowego. Istnieje możliwość obniżenia podatku od sprzedaży kryptowalut do 0%! Nie zwlekaj – już dziś skorzystaj z darmowej konsultacji z ekspertami Admiral Tax i nie płać podatku od kryptowalut.  

  Dochody z handlu kryptowalutami należy rozliczać jak przychody z praw majątkowych. Naczelny Sąd Administracyjny rozstrzygnął spór o opodatkowanie przychodów uzyskanych z handlu kryptowalutami. Oznacza to...

  Czytaj dalej

STREFA WIEDZY

Zachęcamy do zapoznania się z najczęstszymi pytaniami związanymi z prowadzeniem firmy w Anglii. Zarówno Klienci naszej firmy, jak i przedsiębiorcy zastanawiający się nad przeniesieniem firmy do Anglii znajdą tutaj szereg przydatnych informacji natury księgowej, prawnej i organizacyjnej.

PRZEJDŹ DO FAQ
Newsletter
CO ZYSKUJESZ?
 • Wiedzę na temat firmy za granicą
 • Jak płacić mniejsze podatki
 • Gdzie ulokować zarobione pieniądze