Blog o optymalizacji podatkowej i finansach

Niekoniecznie Anglia – kraje przyjazne biznesowi na terytoriach zależnych Wielkiej Brytanii

Niekoniecznie Anglia - kraje przyjazne biznesowi na terytoriach zależnych Wielkiej Brytanii

Firma w UKOptymalizacja podatkowa

W konsekwencji czerwcowego brexitu niemal milionowa rzesza naszych rodaków przebywających na Wyspach znalazła się w nowej sytuacji gospodarczej i społecznej. Z jednej strony wyjście Wielkiej Brytanii ze struktur Unii Europejskiej rodzi obawy o jej stabilność ekonomiczną. Z drugiej zaś wyraźnie obserwujemy wśród Brytyjczyków wzrost antyimigranckich nastrojów, których ofiarami padają też Polacy (swoją drogą nastrojów całkowicie absurdalnych, bowiem są one skierowane przeciwko tym mniejszościom narodowym, które mają duży wkład w budowę potęgi gospodarczej Wielkiej Brytanii). To z kolei wywołuje strach o osobiste bezpieczeństwo Polaków. Do tego wszystkiego dochodzą nowe głosy, które mówią, że do brexitu wcale nie dojdzie.

Powyższe czynniki sprawiły, że spora część mieszkających i pracujących na Wyspach Polaków zadaje sobie pytanie: zostać czy wracać do kraju?

O ile jednak osoby, które ustabilizowały swoje życie w Wielkiej Brytanii, znajdując tam stałą pracę, prowadząc działalność gospodarczą na terenie Anglii, Szkocji czy Walii, kupując mieszkania lub też zakładając rodziny, nie będą raczej skore do opuszczenia swojego nowego domu, o tyle jednostki nie mające tak silnych związków z Wyspami mogą się zdecydować na powrót do ojczyzny. Choć należy pamiętać, że opuszczenie terytorium UK nie oznacza automatycznego zerwania relacji gospodarczych z tym krajem. I tutaj właśnie leży rozwiązanie problemu osób decydujących się na powrót do Polski – można je streścić jednym zdaniem: Mieszkaj w Polsce, pracuj w UK.

Mieszkaj w Polsce, pracuj w UK

Jest to możliwe dzięki temu, że rejestracja działalności gospodarczej w UK nie wymaga zamieszkiwania w którymkolwiek kraju wchodzącym w jego skład. Jednakże otwarcie firmy w Anglii, Walii lub Szkocji wiąże się z pewnymi ograniczeniami, które należy znać. Przede wszystkim ważny jest rodzaj działalności. Rejestracja firmy w Wielkiej Brytanii przy jednoczesnym zamieszkiwaniu w Polsce jest możliwa wtedy, kiedy charakter działalności nie wymaga fizycznej obecności w miejscu prowadzenia interesów. Klasycznym przykładem takiego rozwiązania może być handel w internecie, usługi doradcze, konsultacyjne lub szkoleniowe, czy też projektowanie stron internetowych. Nie możemy natomiast zarejestrować lub przenieść do Anglii (a co za tym idzie także do Walii i Szkocji) takiej działalności jak np. zakład mechaniczny, kwiaciarnia, sklepik z fast – food’em itp.

Po drugie, założenie lub przeniesienie firmy do Wielkiej Brytanii nie może mieć na celu tylko i wyłącznie obniżenia należności podatkowych. Jest to szczególnie istotne w świetle niedawnej (15 lipca 2016 roku) nowelizacji prawa podatkowego zwanej klauzulą przeciwko unikaniu opodatkowania (w założeniu ma ona uniemożliwić przeprowadzanie przez przedsiębiorców działań, które określane są jako „sztuczne” oraz „niemające uzasadnienia gospodarczego”, a których celem jest jedynie osiągnięcie korzyści podatkowej).

Uwzględniając powyższe czynniki, można zdecydować się na krok polegający na rejestracji lub przeniesieniu działalności gospodarczej do UK.

Dlaczego opłacalne jest założenie firmy w Wielkiej Brytanii.

Przyczyn jest wiele. Przede wszystkim spółka LTD zarejestrowana na terenie Wysp jest strukturą rozpoznawalną i cenioną na całym świecie. Ponadto Wielka Brytania oferuje przejrzysty i stabilny system podatkowy, wysoką kwotę wolną od podatku, przyjazne nastawienie wysoko wykwalifikowanej kadry urzędniczej, niskie składki na ubezpieczenia społeczne oraz prostotę i łatwość samego prowadzenia firmy. Księgowość w Anglii w porównaniu z księgowością w Polsce jest o wiele łatwiejsza do, kolokwialnie mówiąc, „ogarnięcia”. Nie wymaga ona poświęcania jej dużej ilości czasu – można się zatem skoncentrować na pracy, a nie na „papierkowej robocie”. Dodatkowo sama rejestracja działalności gospodarczej w UK jest łatwa i szybka, szczególnie kiedy korzysta się z pomocy wyspecjalizowanych firm doradczych.

Niekoniecznie UK.

Jednakże dla osób decydujących się na powrót do Polski, rejestracja spółki w Anglii, Walii lub Szkocji nie jest jedynym wyjściem umożliwiającym korzystanie z dobrodziejstw systemów prawno – podatkowych atrakcyjniejszych niż polski. Alternatywą jest założenie firmy w kraju przyjaznym biznesowi, a dokładniej mówiąc w kraju będącym terytorium zależnym od Wielkiej Brytanii.

Takie posunięcie ma trzy niesłychanie istotne zalety:

 • po pierwsze, jest skutecznym narzędziem optymalizacji podatkowej, umożliwiającym redukcję zobowiązań podatkowych nawet do poziomu 0% (w zależności od ustawodawstwa konkretnego kraju);
 • po drugie, rejestracja firmy w kraju o przyjaznym klimacie dla działalności biznesowej i równocześnie zależnym politycznie od Wielkiej Brytanii, gwarantuje jej niemal taką samą renomę i poważanie w świecie, jakimi cieszą się spółki LTD zakładane w Metropolii;
 • po trzecie wreszcie, założenie spółki na terytorium zależnym Wielkiej Brytanii jest równie proste jak rejestracja działalności gospodarczej w Anglii, Szkocji i Walii.

Pozostaje zatem pytanie, jaki kraj zależny od UK wybrać? To oczywiście zależy od rodzaju planowanej działalności i rozwiązań prawnych oferowanych przez konkretne jurysdykcje.

Przykłady krajów o dobrym klimacie dla przedsiębiorczości zależnych od Wielkiej Brytanii.

Jeżeli chodzi o takie kraje w Europie, to klasycznym przykładem jest tu Gibraltar. To zamorskie terytorium Wielkiej Brytanii oferuje niskie podatki dochodowe od osób prawnych w wysokości zaledwie 10%, pobierane jedynie od zysków osiąganych na Gibraltarze (chyba że podatnik jest stałym rezydentem Gibraltaru – wtedy będzie płacił podatek od pewnych rodzajów dochodu uzyskanego poza jego granicami). W przypadku specyficznego rodzaju spółki NRC (Non Resident Company – spółka mająca adres rejestrowy na Gibraltarze, ale nie jest jego rezydentem podatkowym), podatek od dochodu uzyskanego poza terytorium Gibraltaru zawsze będzie wynosił 0%. Ponadto brak tam podatków od zysków kapitałowych, spadków i darowizn, zysków z rachunków oszczędnościowych, podatku od sprzedaży lub podatku VAT. Spółki na Gibraltarze funkcjonują w oparciu o przepisy rodem z Wielkiej Brytanii, tak więc osoby mające doświadczenie w prowadzeniu działalności gospodarczej w Anglii, z pewnością odnajdą się w gibraltarskich realiach.

Co do innych krajów zależnych od UK, a położonych w innych częściach świata, to dobrym przykładem mogą być Brytyjskie Wyspy Dziewicze – BVI (British Virgin Islands). Ten kraj może się poszczycić możliwością łatwego i szybkiego zakładania spółek o nieskomplikowanej strukturze oraz licznymi korzyściami podatkowymi. Spółki, wypłacane przez nie odsetki i dywidendy, zwolnione są z podatku dochodowego. Nie ma także podatków od nieruchomości, darowizn i spadków. Czynności związane z prowadzeniem księgowości ograniczone są do minimum. Dozwolone jest tam prowadzenie niemal każdego rodzaju działalności gospodarczej, przy czym usługi bankowe lub ubezpieczeniowe wymagają specjalnych zezwoleń. Prawo BVI gwarantuje przedsiębiorcom wysoki stopień poufności.

Innym przykładem przyjaznego biznesmenom kraju, pozostającego w zależności od Wielkiej Brytanii i kuszącego przedsiębiorców atrakcyjnymi rozwiązaniami prawnymi, są Bermudy. Ta jurysdykcja umożliwia powoływanie wielu rodzajów struktur biznesowych, z których najpopularniejsza jest Bermuda Exempt Company, czyli „Spółka Zwolniona”. Ten typ spółki podlega szeregowi zwolnień podatkowych: nie musi ona opłacać podatków dochodowego, od towarów i usług, VAT, od zysków kapitałowych i dywidend, a także od transferu kapitału i spadków. Założenie spółki jest proste, a jej struktura nieskomplikowana. Ponadto, podobnie jak BVI, Bermudy gwarantują inwestorom wysoki poziom poufności.

Kolejnym przykładem jurysdykcji, którą warto rozważyć jako alternatywę dla otwarcia firmy w UK, jest Anguilla. Działające tam spółki nie mają obowiązku płacić podatku dochodowego od zysku osiąganego poza jej granicami. Struktura tamtejszych firm, podobnie jak obowiązki księgowe, są uproszczone do maximum, co oznacza, że prowadzenie działalności gospodarczej na Anguilli jest „lekkie, łatwe i przyjemne”. Co do rodzaju działalności, to rzeczona Anguilla jest właściwym miejscem dla podmiotów prowadzących handel międzynarodowy.

Powyższe przykłady nie wyczerpują oczywiście listy zależnych od UK krajów o przyjaznym klimacie dla przedsiębiorczości. Możemy do nich jeszcze zaliczyć takie lokalizacje jak Kajmany, Wyspy Guernsey, Jersey, Man (trzy ostatnie są tzw. dependencjami Korony Brytyjskiej). Każda z nich oferuje różnego rodzaju rozwiązania prawne właściwe dla konkretnych rodzajów działalności gospodarczej i często unikatowych struktur biznesowych.

Ostateczny wybór zawsze będzie zatem zależał od przedsiębiorcy, który w pewnym momencie zdecyduje o formie i rodzaju prowadzonej działalności, a także o jej lokalizacji. To w jego gestii będzie leżała decyzja, czy lepszym wyjściem będzie rejestracja działalności gospodarczej w UK, czy też może rejestracja firmy w raju podatkowym. Czy stanie się on właścicielem brytyjskiej spółki LTD, gibraltarskiej NRC, czy też jakiejkolwiek innej, odpowiadającej jego planom biznesowym. W każdym razie zarówno otwarcie, czy też przeniesienie działalności do UK, jak i założenie spółki w zależnym od Wielkiej Brytanii kraju przyjaznym biznesowi, jest dobrym wyjściem dla tych osób, które planują powrócić z Wysp do Polski, a jednocześnie chcą w dalszym ciągu cieszyć się z beneficjów, jakie oferują przedsiębiorcom kraje czerpiące z brytyjskich rozwiązań prawnych.

Masz pytania? Zapytaj naszych ekspertów.

Autor: B.Fuchs, Admiral Tax

Oceń ten post
Facebooktwittergoogle_pluslinkedin
Masz pytania lub spostrzeżenia?
NASI EKSPERCI Z PRZYJEMNOŚCIĄ
PODZIELĄ SIĘ WIEDZĄ.

Komentarz FB

Komentarze

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola zaznaczone są.*

Masz pytania?

Chcesz założyć biznes za granicą?

Najnowsze wpisy

 • Spółka w Wielkiej Brytanii – optymalizacja podatkowa dla branży hazardowej
  Spółka w Wielkiej Brytanii - optymalizacja podatkowa dla branży hazardowej
  Działasz w branży hazardowej i chcesz legalnie prowadzić działalność, nie płacąc jednocześnie wysokich podatków? Wystarczy przenieść swój biznes do kraju, który przychylniej spogląda na branżę hazardową, by bezpiecznie prowadzić działalność oraz dodatkowo zaoszczędzić znaczną kwotę, dzięki optymalizacji podatkowej. Czym jest wspominana optymalizacja podatkowa? Jest  to zespół działań mających na celu zminimalizowanie przewidzianych prawem zobowiązań podatkowych. Dzięki odpowiedniej strukturze możemy obniżyć podstawę opodatkowania do zaledwie 1%!

  Korzyści ze spółki w Wielkiej Brytanii

  Spółka w Wielkiej Brytanii to jedna z najbardziej renomowanych form działalności gospodarczej na świecie. Jest to także idealna struktura dla właściciela serwisu uzyskującego przychody z programów partnerskich oraz reklam hazardu. Powołanie spółki Limited (LTD) jest bardzo proste. Dzięki pomocy firmy księgowej możemy powołać spółkę nawet w 24 godziny, bez konieczności wychodzenia z domu - całym procesem zajmą się doradcy, wliczając w to także adres rejestracyjny dla firmy w prestiżowej lokalizacji. Brytyjski system podatkowy można określić jako prosty i przejrzysty - przedsiębiorca dzięki dużej liczbie ulg i zwolnień może legalnie prowadzić działalność, płacąc niewielkie podatki. Każda spółka musi powołać minimum jednego Dyrektora - może nim być dowolna osoba, także właściciel spółki. Każdy Dyrektor może wypłacić w ramach wynagrodzenia do 11 500 funtów w skali roku bez jakiegokolwiek podatku. To wszystko możliwe, dzięki wysokiej kwocie wolnej od podatku, która zwiększana jest każdego roku w Wielkiej Brytanii. Kolejną zaletą prowadzenia działalności w Wielkiej Brytanii jest możliwość odkładania na brytyjską emeryturę - już po 10 latach prowadzenia działalności Dyrektor spółki nabywa prawo do brytyjskiej emerytury. W tej chwili jej wysokość to około 3000 złotych. Niewielka ilość obowiązków formalno – prawnych niezbędnych w prowadzeniu działalności gospodarczej sprzyja rozwojowi biznesu. Właściciel może skupić się wyłącznie na rozwijaniu swojego serwisu, nie myśląc o kontaktach z urzędami, gdyż tym zajmuje się kancelaria księgowo-podatkowa. Prowadząc spółkę w Wielkiej Brytanii możemy fakturować wszelkie przychody z programów partnerskich. Dodatkowo jak w każdym biznesie możemy odliczać koszty prowadzenia działalności: m.in. koszty techniczne, wynagrodzeń pracowników, delegacji. Dzięki temu właściciel serwisu może legalnie prowadzić biznes, płacąc niskie podatki, które z roku na rok są w Wielkiej Brytanii obniżane. “Wielka Brytania jest najczęściej wybieranym krajem przez przedsiębiorców reklamujących hazard. Wielu naszych klientów z branży medialnej, IT i hazardu wybrało właśnie Wielką Brytanię jako kraj prowadzenia działalności gospodarczej. Wielka Brytania to sprawdzony wybór dla tego sektora” - podsumowuje Agnieszka Moryc Dyrektor Zarządzająca Admiral Tax. Michał Wiśniewski jest jednym z najbardziej znanych przedstawicieli branży rozliczających przychody z reklam hazardu w Wielkiej Brytanii. W wywiadzie udzielonym portalowi Polish Express Michał mówi: "Jako Polak w ogóle nie mam możliwości prowadzenia działalności hazardowej w Polsce, a moja firma w UK jak najbardziej.Obecnie prawo brytyjskie dopuszcza taką działalność i posiadanie spółki w Wielkiej Brytanii jest dla mnie jedyną rozsądną alternatywą."

  Optymalizacja podatkowa - spółka Limited w Wielkiej Brytanii + spółka offshore

  Optymalizacja podatkowa prowadzona zgodnie z prawem jest całkowicie legalna i zalecana jest większości przedsiębiorstw. Jedną z najbardziej interesujących struktur służących międzynarodowej optymalizacji finansowej jest połączenie brytyjskiej spółki LTD (Limited) oraz spółki offshore zarejestrowanej w jednym z popularnych rajów podatkowych (np. Wyspy Marshalla, Brytyjskie Wyspy Dziewicze itp.). Jest to struktura, dzięki której jesteśmy w stanie zmniejszyć podstawę opodatkowania do zaledwie 1%. Wspomniana struktura biznesowa składa się z następujących podmiotów:
  1. Spółki LTD w Wielkiej Brytanii.
  2. Spółki typu offshore w dowolnym „raju podatkowym”.
  3. Specjalnej skonstruowanej umowy pomiędzy spółkami LTD i offshore.
  Struktura zakłada uruchomienie spółki LTD w Wielkiej Brytanii do której dołączamy spółkę typu offshore oraz łączymy te struktury stosowną umową agencyjną. Struktura LTD + offshore pozwala na nieograniczone przesuwanie zysku z LTD do offshore. W ten sposób jesteśmy w stanie bardzo skutecznie zredukować podatek dochodowy, którego wysokość maksymalnie będzie liczona od 5% pozostawionego zysku w spółce LTD. Reszta środków zostanie wytransferowana do spółki offshore. Zasada jest bardzo prosta: 95 % zysku zostaje wytransferowane do spółki offshore a rozliczamy się wyłącznie z 5% dochodu, który pozostał w spółce LTD. Posłużymy się stosownym przykładem. Wydawca serwisu czerpiącego przychody z affiliacji oraz reklam hazardu osiągnął zysk w wysokości 300 000 PLN. Jeśli takie przychody wykażemy legalnie w Polsce - zapłacimy 19% podatku. Podatek CIT od spółek LTD w Wielkiej Brytanii wynosi 20%. W strukturze LTD + offshore zapłacimy maksymalnie 20% z 5% zysku, które pozostanie w spółce LTD czyli 20% z 15 000 zł to zaledwie 3000 zł podatku z właściwego zysku 300 000 zł, reszta naszych środków czyli 95% jest transferowana do spółki offshore gdzie nie podlega żadnemu opodatkowaniu. Dzięki takiemu „zabiegowi” zmniejszyliśmy 20 krotnie nasz podatek. Takie rozwiązanie jest wykorzystywane m.in. przez Google - światowy gigant uchronił przed opodatkowaniem w ten sposób ponad 16 mld euro w 2016 roku.

  Spółka w Wielkiej Brytanii - prestiż i brak biurokracji

  Bardzo ważnym aspektem w tej strukturze jest to, że spółka LTD z Wielkiej Brytanii jest najbardziej rozpoznawalną i szanowaną strukturą biznesową w Europie oraz na całym świecie. Spółka LTD jest odpowiednikiem polskiej spółki z o.o. Prestiż, który wynika z posiadania spółki LTD może w bardzo pozytywny sposób wpłynąć na nasze relacje biznesowe, ważnym czynnikiem jest także pozytywne podejście Wielkiej Brytanii do podmiotów świadczących usługi w branży hazardowej. Spółka offshore jest w stanie zapewnić inwestorowi anonimowość. Dodatkowo spółka offshore nigdy nie zapłaci podatku od dochodów osiągniętych poza krajem jej zarejestrowania. Wspomniana anonimowość w spółce offshore zapewniana jest przez serwis nominowany dyrektorów i udziałowców a my jako beneficjenci spółki offshore nie jesteśmy widoczni w żadnym rejestrze spółek. Profesjonalne kancelarie podatkowe jak Admiral Tax zajmują się profesjonalnie opracowaniem skutecznych struktur międzynarodowych dla klientów z całego świata, także z branży hazardowej.
  Fizyczny obieg pieniędzy wygląda następująco:
  1. Spółka LTD generuje zysk.
  2. 95% zysku spółka LTD transferuje do spółki offshore.
  3. Spółka LTD płaci podatek od 5% pozostawionego zysku, czyli realnie 1%.
  Dodatkowo dyrektorowi spółki LTD przysługuje 11 500 GBP kwoty wolnej od podatku, które zmniejszają podstawę opodatkowania o kolejne 60 000 zł. Posiadając strukturę LTD + offshore nie dość, że w sposób transparentny wykazujemy dochód ze spółki LTD, to spółka offshore nie płaci podatku od nadwyżki z racji tego, że zysk osiągnięty jest poza krajem jej siedziby.
  Korzyści z posiadania struktury:
  1. Kwota 11 500 GBP wolna od podatku
  2. Wykazywanie w sposób jawny naszego dochodu ze spółki LTD na polskim koncie – co jest w pełni zgodne z umową o unikaniu podwójnego opodatkowania między Polską a Wielką Brytanią.
  3. Prestiżowa struktura biznesowa jaką jest spółka LTD.
  4. Nieograniczona możliwość przesuwania nadwyżek pieniężnych do spółki offshore.
  5. Swobodne zarządzanie całą strukturą oraz pieniędzmi.
  6. Legalna i akceptowalna przez brytyjskie urzędy metoda funkcjonowania firmy.
  Ważnym aspektem całej struktury jest właściwe powołanie spółki LTD, spółki offshore oraz umowy pomiędzy tymi spółkami. Wszystko powinno odbyć się zgodnie z angielskim prawem a tym samym powinno zostać wykonane przez kancelarię prawno – podatkową, która posiada stosowne doświadczenie w tych kwestiach. Szczególnie dotyczy to wspomnianej umowy pomiędzy LTD a spółka offshore.

  Księgowość dla branży hazardowej - skorzystaj z pomocy profesjonalistów

  Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat optymalizacji podatkowej dla firm z branży hazardowej oraz możliwych form prowadzenia działalności – skorzystaj z darmowej konsultacji z ekspertami Admiral Tax.

  Działasz w branży hazardowej i chcesz legalnie prowadzić działalność, nie płacąc jednocześnie wysokich podatków? Wystarczy przenieść swój biznes do kraju, który przychylniej spogląda na branżę...

  Czytaj dalej
 • Polskie absurdy prowadzenia firmy nad Wisłą
  Polskie absurdy prowadzenia firmy nad Wisłą
  Komisja Kodyfikacyjna Prawa Pracy zakończyła pracę nad nowym Kodeksem pracy. Jego powstawaniu towarzyszyły olbrzymie emocje - nic dziwnego, skoro niektóre z propozycji Komisji tworzyły absurdalne sytuacje dla pracodawców. Pełna treść zmian nie jest znana opinii publicznej, ale jedno jest pewne - na polskich przedsiębiorców spadną kolejne utrudnienia. "Prowadzenie biznesu w Polsce nie należy do najłatwiejszych czynności, przedsiębiorcy stają przed kolejnymi negatywnymi zmianami mającymi wpływ na ich biznes. Inne europejskie państwa -  jak Wielka Brytania czy Irlandia - od lat prezentują odmienne podejście oparte na przyjaznym podejściu do biznesu i braku biurokracji. Proponowane zmiany będą prowadzić do patologii na rynku pracy i odpływu polskich przedsiębiorców za granicę" - komentuje Agnieszka Moryc, Dyrektor Zarządzająca Admiral Tax.

  Zmiany w Kodeksie pracy

  Jedna z propozycji Komisji Kodyfikacyjnej dotyczyła możliwości rozwiązania umowy z pracownikiem. Zdaniem Komisji rozwiązaniu umowy powinno towarzyszyć zaproponowanie pracownikowi innego stanowiska, które odpowiadać będzie jego kwalifikacjom. W założeniu ma to wzmocnić pozycję pracownika, ale realizacja tych postulatów może okazać się dla wielu firm niewykonalna. Propozycja zakłada, że pracodawca nie będzie mógł w prosty sposób zakończyć współpracy (po wcześniejszym upływie okresu wypowiedzenia), lecz będzie musiał znaleźć mu nowe zajęcie w tej samej firmie. Nowe stanowisko musi odpowiadać kwalifikacjom i umiejętnościom pracownika, nie może stanowić degradacji i być "karą". Ponadto projekt zakłada, że pracodawca ma obowiązek poinformować pracownika o zamiarze zwolnienie go i wysłuchania w obecności świadka (dziś wystarczy wręczenie wypowiedzenia, a jeśli pracownik jest członkiem związku zawodowego, pracodawca musi przeprowadzić konsultacje). Największa rewolucja ma dotyczyć wprowadzenia przymusu pracy etatowej z jednoczesnym zakazem wykonywania pracy na umowach cywilno-prawnych dla tego samego pracodawcy (umowa o dzieło, umowa zlecenie). Alternatywą dla umowy o pracę będzie możliwość wykonywania niektórych prac na podstawie samozatrudnienia, co wiąże się z koniecznością zakładania działalności i opłacania wysokich składek, co i tak dla wielu osób wydaje się sensowną alternatywną, gdyż daje możliwość także przeniesienia swoich usług do innego kraju. Dla niektórych grup zawodowych (np. artystów) likwidacja umów cywilno-prawnych pozbawia ich narzędzia prawnego pozwalającego na realizację wielu dzieł dla różnych podmiotów. Nic dziwnego, że pierwsi z nich już decydują się na przeniesienie swoich biznesów za granicę, czego najlepszym przykładem jest Michał Wiśniewski. W wywiadzie dla Admiral Tax Michał przyznał, że "Wielka Brytania jest dla niego synonimem wolności biznesowej". Cały wywiad znajdziesz tutaj. Jak widać prowadzenie firmy w Polsce jest zadaniem trudnym i wymagającym. Na szczęście obowiązujące przepisy i swoboda świadczenia usług pozwalają polskim obywatelom na prowadzenie biznesu w całej Europie, w przyjaznych warunkach, bez zbędnej biurokracji. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat przeniesienia firmy za granicę – skorzystaj z darmowej konsultacji z ekspertami Admiral Tax.  

  Komisja Kodyfikacyjna Prawa Pracy zakończyła pracę nad nowym Kodeksem pracy. Jego powstawaniu towarzyszyły olbrzymie emocje - nic dziwnego, skoro niektóre z propozycji Komisji tworzyły absurdalne...

  Czytaj dalej
 • Szwajcaria – raj dla kryptowalut
  Szwajcaria - raj dla kryptowalut
  Dynamiczny rozwój technologii blockchain oraz kryptowalut  nie podlega dyskusji. Technologie, które mogą zmienić funkcjonowanie wielu gałęzi codziennego życia stały się strategiczną częścią rozwoju niewielkiego miasteczka Zug w Szwajcarii. To tutaj siedziby ma wiele projektów fin-tech oraz takie projekty znane ze świata kryptowalut jak Ethereum, ShapeShift, Xapo. Niskie podatki i preferencyjne warunki przyciągnęły wielomilionowy kapitał i innowacyjne projekty z całego świata, czyniąc z tego rejonu Szwajcarii "dolinę kryptowalut". W obliczu wzmożonego zainteresowania kryptowalutami rządy wielu państw zwiększają regulacje lub całkowicie zakazują handlu kryptowalutami. Podobnie sprawa ma się w Polsce, gdzie największe giełdy kryptowalut zostały wpisane na listę ostrzeżeń KNF, a Naczelny Sąd Administracyjny wydał wyrok oznaczający konieczność zapłaty nawet 32% podatku od handlu kryptowalutami w Polsce. W przeciwieństwie do Polski, inne europejskie kraje jak Szwajcaria czy Gibraltar otwierają się na innowacyjne projekty. "Dynamiczny rozwój kryptowalut oraz technologii blockchain jest dużym wyzwaniem dla rządzących. Rewolucja dzieje się na naszych oczach, a my jako Admiral Tax uczestniczymy w niej od samego początku doradzając w kwestiach podatkowych prywatnym inwestorom. Szwajcaria dzięki  preferencyjnym warunkom jest najstabilniejszym miejscem w Europie do prowadzenia tego typu projektów." - podsumowuje Agnieszka Moryc, Dyrektor Zarządzająca Admiral Tax. Szwajcaria nie po raz pierwszy obiera odmienny kurs. Kraj kojarzony z private bankingiem w prawdziwym wydaniu, od lat gwarantujący pełne bezpieczeństwo sektora finansowego oraz niespotykaną nigdzie dyskrecję widzi ogromny potencjał w rynku kryptowalut. Zug, miasteczko położone nad jeziorem Zug, liczące mniej niż 30 000 mieszkańców umożliwia swoim mieszkańcom zapłatę podatków komunalnych poprzez kryptowaluty.

  Szwajcaria - niskie podatki i ponad 550 mln USD zebrane w ICO's

  Dzięki niskim podatkom w Zug działa kilkanaście firm z branży fin-tech oraz wiele projektów opartych o technologię blockchain. To tutaj swoją siedzibę ma m.in. druga największa kryptowaluta pod względem kapitalizacji (68 mld USD). Według danych zebranych przez Financial Times Szwajcaria staje się jednym z liderów na rynku kryptowalut i wprowadza oferty publiczne oparte o kryptowaluty (ICO). W okresie od stycznia do października 2017 r. całkowita wartość tych ofert publicznych wyniosła 550 mln dolarów, czyli 12 razy więcej niż w Polsce (45 mln dol.). ICO więcej wyniosły tylko w USA - 580 mln dol. Warto dodać, że Szwajcarski Organ ds. Nadzoru Rynku Finansowego (FINMA) w październiku 2017 roku wydał licencję dla pierwszej giełdy kryptowalut, która ma działać w zgodzie z najwyższymi szwajcarskimi standardami finansowymi. Giełda ma współgrać ze szwajcarskimi przepisami  odnośnie prania brudnych pieniędzy oraz znajomości tożsamości klientów (KYC). Giełda będzie nadzorowana przez FINMA aby upewnić się, że wszystkie zasady są przestrzegane. W obliczu komunikatów KNF nt. polskich giełd kryptowalut Szwajcaria jest bezpiecznym miejscem do prowadzenia podobnych projektów w zgodzie z prawem, bez ryzyka wypowiedzenia rachunków bankowych i zamrożenia środków klientów. Firmy z branży finansowej oraz innowacyjne projekty oparte o blockchain wybrały kanton Zug jako miejsce prowadzenia działalności ze względu na preferencyjne stawki podatkowe (bardzo niskie podatki, negocjowane indywidualnie z przedsiębiorcą) oraz elastyczne, liberalne podejście do rynku kryptowalut. Szwajcaria od lat zabiega o zagranicznych inwestorów i ich kapitał. Jak pokazuje historia Szwajcaria ma wiele cech, dzięki którym nie można uciec od porównań do zdecentralizowanego spojrzenia na świat. System polityczny jest oparty na bezpośredniej kontroli obywateli oraz etosie praw jednostki. W połączeniu ze szwajcarską neutralnością, przyjaznym podejściu do biznesu oraz niespotykanej nigdzie ochronie poufności i finansów, Szwajcaria może skutecznie przyciągać projekty z obszaru kryptowalut.

  Przenieś firmę do Szwajcarii

  Admiral Tax od lat oferuje swoim klientom usługi private bankingu w Szwajcarii. Szwajcarskie banki przechowują około 30% światowych depozytów prywatnych, a sama Szwajcaria jest jednym z głównych centrów finansowych na świecie. Tajemnica bankowa to jeden z fundamentów szwajcarskiego systemu bankowego, który składa się na ponad 10% PKB Szwajcarii. Oferujemy kompleksową pomoc w założeniu prywatnego konta w Szwajcarii. Wychodząc naprzeciw dynamicznemu rozwojowi projektów blockchain - pomagamy także założyć spółkę w kantonie Zug. Doświadczeni doradcy podatkowi Admiral Tax pomogą w skompletowaniu niezbędnych dokumentów oraz wypełnieniu wniosków. Osobom prywatnym handlującym kryptowalutami polecamy brytyjską spółkę LTD (limited). Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat korzyści z prowadzenia firmy w Szwajcarii – skorzystaj z darmowej konsultacji z ekspertami Admiral Tax.

  Dynamiczny rozwój technologii blockchain oraz kryptowalut  nie podlega dyskusji. Technologie, które mogą zmienić funkcjonowanie wielu gałęzi codziennego życia stały się strategiczną częścią rozwoju niewielkiego miasteczka...

  Czytaj dalej

STREFA WIEDZY

Zachęcamy do zapoznania się z najczęstszymi pytaniami związanymi z prowadzeniem firmy w Anglii. Zarówno Klienci naszej firmy, jak i przedsiębiorcy zastanawiający się nad przeniesieniem firmy do Anglii znajdą tutaj szereg przydatnych informacji natury księgowej, prawnej i organizacyjnej.

PRZEJDŹ DO FAQ
Newsletter
CO ZYSKUJESZ?
 • Wiedzę na temat firmy za granicą
 • Jak płacić mniejsze podatki
 • Gdzie ulokować zarobione pieniądze