Blog o optymalizacji podatkowej i finansach

Morawiecki chwali się wynikami, a polskie firmy uciekają do Irlandii.

Morawiecki chwali się wynikami, a polskie firmy uciekają do Irlandii.

Newsy

Polski rząd od lat obiecuje, że Polska pójdzie śladami Irlandii i stanie się zieloną wyspą na ekonomicznej mapie Europy. Niestety pomimo ciągłych obietnic niewiele się zmienia, a warunki i przepisy zamiast ulegać polepszeniu, stają się coraz bardziej skomplikowane. Nie jest zatem zaskoczeniem, że polscy przedsiębiorcy poszukują sposobów na zabezpieczenie swoich biznesów przed niestabilną sytuacją polityczną, a przy okazji korzystają z bardziej przyjaznych systemów podatkowych i oszczędzają i to całkiem sporo.

 

Pierwszym kierunkiem, który od kilku lat cieszy się niesłabnącym powodzeniem, jest Wielka Brytania. Do dziś na Wyspach zostało zarejestrowanych blisko czterdzieści tysięcy polskich firm, a ich liczba stale rośnie. Poza Wielką Brytanią coraz większym zainteresowaniem cieszy się Irlandia, również z powodu Brexitu.

 

Choć nic nie wskazuje na to, by Brexit miał oznaczać pogorszenie warunków prowadzenia firmy na Wyspach, a wręcz przeciwnie coraz częściej mówi się o tym, że rząd brytyjski będzie starał się przyciągać przedsiębiorców korzystniejszymi warunkami, wielu z nich chce sobie zapewnić ciągłość działania w ramach wspólnego rynku Unii Europejskiej. Irlandia jako państwo, które nie należy do Korony Brytyjskiej, jest całkowicie niezależne i bez względu na konsekwencje postępującego Brexitu pozostanie w strukturach UE.

 

Firma w Irlandii już od €299 – sprawdź.

 

Ale dlaczego jeszcze polskie firmy tak chętnie decydują się na przeniesienie siedziby do Irlandii? Przedsiębiorcy są tutaj jednomyślni i wskazują cztery podstawowe korzyści.

 

Pierwszą z nich jest podatek CIT, który wynosi zaledwie 12,5%. Wyjątek stanowi jedynie podatek od zysków osiągniętych na operacjach finansowych, który równy jest 25%. Drugą pozycją na liście jest bardzo wysoka kwota wolna od podatku, wyższa nawet niż w Wielkiej Brytanii, bo wynosi aż 16 500 Euro, czyli blisko 70 455 zł (stan na dzień 23.07.2017) i przysługuje każdemu z dyrektorów spółki z osobna. Trzecim punktem są minimalne składki na ubezpieczenie społeczne (USC – Universal Social Charge) płacone w wysokości 0,5%, 2,5%, 8% i 11% wysokości dochodu. W niektórych przypadkach można zostać z nich zwolnionym, a obowiązek zapłaty pojawia się tylko w momencie, kiedy dyrektor wykazuje zysk, w przeciwieństwie do stałej kwoty składek dla przedsiębiorcy prowadzącego DG w Polsce. Czwartym i chyba najważniejszym punktem na liście korzyści z przeniesienia firmy do Irlandii jest trzyletnie zwolnienie z podatku dochodowego dla nowo powołanych spółek, które nie wykazują w tym okresie zysku większego niż 1 mln Euro, co w praktyce daje firmie nieopodatkowany milion euro zysku na start. Niestety ze zwolnienia nie mogą skorzystać spółki z branży usługowej i wydobywczej, a istota zwolnienia polega na odliczeniu od podatku kwoty składek ubezpieczeniowych poniesionych przez nową firmą. 

 

Założenie firmy jest też bardzo proste i możliwe za pośrednictwem internetu lub miejscowego agenta, najczęściej w postaci biura księgowego, które dopełni wszelkich formalności za przedsiębiorcę. Do założenia firmy w Irlandii wystarczy jeden udziałowiec będący obywatelem Europejskiego Obszaru Gospodarczego, a nie-rezydenci irlandzcy mogą skorzystać ze specjalnych, uproszczonych metod rejestracji firmy. Jedynym wymaganiem jest posiadanie Sekretarza spółki, który jest odpowiedzialny przed irlandzkim urzędem za sprawy finansowe i terminowe rozliczenia spółki. Najwygodniejszą formą jest powołanie w roli Sekretarza biura księgowego obsługującego spółkę, co jeszcze bardziej upraszcza działalność operacyjną.

 

Umowa powołania spółki jest standardowa, nieskomplikowana i do pobrania ze strony internetowej urzędu. Nie jest wymagana wizyta u notariusza celem jej potwierdzenia, ani uiszczanie równie wysokich opłat urzędowych, jak w przypadku polskich spółek kapitałowych.

 

Przedsiębiorco, zobacz jak Twoja konkurencja przenosi się za granicę?

 

Dzięki tak liberalnym przepisom i atrakcyjnym stawkom podatkowym Irlandia stała się celem biznesowym nie tylko dla MŚP, ale również międzynarodowych korporacji. Swoje europejskie centrale zdecydowały się przenieść tam z Wielkiej Brytanii takie firmy jak Google, Apple czy Starbucks. I nie ma się co dziwić, gdyż dla przykładu w Anglii płaciłyby 20% podatku, w Holandii 25%, a Niemczech, Francji czy Hiszpanii aż 30%. W Irlandii natomiast jedynie 12,5% podatku CIT.

 

Ale jakie polskie firmy najczęściej przenoszą swojej siedziby do Irlandii? Wśród najczęściej rejestrowanych pojawiają się przedsiębiorcy z branży IT, handlu internetowego, usług doradczych i konsultingowych, pośrednictwie w sprzedaży towarów i usług, marketingu i reklamy, transportu, działalności rozrywkowej, dropshippingu oraz usług specjalistycznych niewymagających specjalnych koncesji ani pozwoleń.

 

Podsumowując każdy z przedsiębiorców myślących poważnie o obniżeniu podatków i rozwinięciu biznesu powinien przeanalizować możliwość przeniesienia firmy za granicę. Najlepsze warunki gwarantują zdecydowanie Wielka Brytania oraz Irlandia, która, niezależna od Korony Brytyjskiej, wychodzi naprzeciw oczekiwaniom firm, które z różnych przyczyn obawiają się skutków Brexitu.

Morawiecki chwali się wynikami, a polskie firmy uciekają do Irlandii.
5 (100%) 15 oceniającys
Facebooktwittergoogle_pluslinkedin
Masz pytania lub spostrzeżenia?
NASI EKSPERCI Z PRZYJEMNOŚCIĄ
PODZIELĄ SIĘ WIEDZĄ.

Komentarz FB

Masz pytania?

Chcesz założyć biznes za granicą?

Najnowsze wpisy

 • Kwota wolna od podatku w Polsce dramatycznie niska. Co w tym względzie dzieje się w UK?
  Kwota wolna od podatku w Polsce dramatycznie niska. Co w tym względzie dzieje się w UK?

  Wraz z rozpoczęciem się 6 kwietnia nowego roku podatkowego w UK, przedsiębiorcy prowadzący działalność na Wyspach mogą się cieszyć nową kwotą wolną od podatku w wysokości £12 500. Tymczasem w Polsce kwota wolna nadal stoi w miejscu i dla większości podatników wynosi ona od wielu lat 3091 zł. (więcej…)

  Wraz z rozpoczęciem się 6 kwietnia nowego roku podatkowego w UK, przedsiębiorcy prowadzący działalność na Wyspach mogą się cieszyć nową kwotą wolną od podatku w...

  Czytaj dalej
 • Flat white economy w UK, czyli dlaczego polskie firmy IT przenoszą się do Londynu
  Flat white economy w UK, czyli dlaczego polskie firmy IT przenoszą się do Londynu

  Nie jest żadną tajemnicą, że specjaliści z branży cyfrowej – w tym także z Polski - szczególnie upodobali sobie Wielką Brytanię do prowadzenia działalności gospodarczej. Rejestracja spółek LTD przez naszych rodaków na Wyspach wciąż rośnie a tzw. flat white economy rozwija się w trybie przyspieszonym w UK także dzięki Polakom. (więcej…)

  Nie jest żadną tajemnicą, że specjaliści z branży cyfrowej – w tym także z Polski - szczególnie upodobali sobie Wielką Brytanię do prowadzenia działalności gospodarczej....

  Czytaj dalej
 • Raport ZPP: Bariery w prowadzeniu działalności gospodarczej w Polsce od lat nie ulegają zmianie
  Raport ZPP: Bariery w prowadzeniu działalności gospodarczej w Polsce od lat nie ulegają zmianie

  Najnowszy raport Związku Przedsiębiorców i Pracodawców wykazał, że biznes wciąż napotyka w Polsce na te same bariery w rozwoju. Dane zebrane przez ZPP w dużej mierze pokrywają się z ustaleniami ekspertów kancelarii podatkowej Admiral Tax, opublikowanymi w raporcie „Czego życzą sobie przedsiębiorcy w 2018 roku”. (więcej…)

  Najnowszy raport Związku Przedsiębiorców i Pracodawców wykazał, że biznes wciąż napotyka w Polsce na te same bariery w rozwoju. Dane zebrane przez ZPP w dużej...

  Czytaj dalej

STREFA WIEDZY

Zachęcamy do zapoznania się z najczęstszymi pytaniami związanymi z prowadzeniem firmy w Anglii. Zarówno Klienci naszej firmy, jak i przedsiębiorcy zastanawiający się nad przeniesieniem firmy do Anglii znajdą tutaj szereg przydatnych informacji natury księgowej, prawnej i organizacyjnej.

PRZEJDŹ DO FAQ
Newsletter
CO ZYSKUJESZ?
 • Wiedzę na temat firmy za granicą
 • Jak płacić mniejsze podatki
 • Gdzie ulokować zarobione pieniądze