Blog o optymalizacji podatkowej i finansach

Jak optymalizują podatki polscy przedsiębiorcy? Międzynarodowa optymalizacja podatkowa

Jak optymalizują podatki polscy przedsiębiorcy? Międzynarodowa optymalizacja podatkowa

Optymalizacja podatkowa to termin związany bezpośrednio z minimalizacją przewidzianych prawem zobowiązań podatkowych. Z uwagi na rosnące obciążenia podatkowe coraz więcej przedsiębiorców decyduje się na optymalizację podatkową w jurysdykcjach, które oferują korzystniejsze warunki do prowadzenia biznesu oraz mniejsze obciążenia fiskalne. W dzisiejszym artykule przeanalizujemy najciekawsze kierunków międzynarodowej optymalizacji podatkowej, począwszy od państw Europy, kończąc na krajach przyjaznych podatkowo.

Malta dla biznesów stacjonarnych działających w Polsce

Pierwsza omawiana struktura jest często wykorzystywana w celu optymalizacji podatkowej przez przedsiębiorców, którzy prowadzą stacjonarny biznes na terenie Polski i chcą wykazać dochód w Polsce, ale także dążą do zoptymalizowania należnego podatku dochodowego. Struktura ta to spółka komandytowa z maltańskim komplementariuszem. Konstrukcja ta zakłada utworzenie polskiej spółki komandytowej, składającej się z polskiej spółki z o.o. (pełniącej rolę komplementariusza) oraz maltańskiej spółki limited (pełniącej rolę komandytariusza).

Dzięki wykorzystaniu tak utworzonej struktury przedsiębiorca może zredukować podatek dochodowy do efektywnej stawki zero procent. Jest to możliwe dzięki formie prawnej spółki komandytowej, która nie jest płatnikiem podatku dochodowego, ale jedynie dzieli pomiędzy partnerami spółki jej zysk – polskiego komandytariusza i maltańskiego komplementariusza.

Zysk spółki komandytowej jest rozdzielany pomiędzy polską spółkę z o.o. (1-proc) oraz maltańską spółkę limited (99-proc). Na polskiej spółce z o.o. spoczywa obowiązek rozliczenia podatku CIT od wysokości 1-proc. dochodów spółki komandytowej. Pozostały zysk transferowany jest do spółki maltańskiej, która dzięki obowiązującym na Malcie przepisom może zmniejszyć podstawę opodatkowania poprzez wypłatę wynagrodzenia na rzecz partnerów spółki. Wynagrodzenie partnerów Spółki nie podlega podatkowi dochodowemu do kwoty około 500 tys. złotych netto rocznie i nie podlega objęciu składkami ubezpieczeniowymi. Stosowane rozwiązanie jest w pełni transparentne podatkowo, dyrektorzy zarządzający maltańskiej spółki otrzymują rozliczenie PIT, które wykazują w polskim urzędzie skarbowym. Dodatkowo maltańska spółka posiada numer NIP i VAT oraz status polskiego pracodawcy. Przedstawione rozwiązanie pozwala znacząco obniżyć wysokość obciążeń fiskalnych firmy, a co najważniejsze w zgodzie z indywidualnymi interpretacjami Ministerstwa Finansów.

Holding na Cyprze zredukuje podatek dochodowy

Holding cypryjski to jedna z możliwych form optymalizacji podatkowej z wykorzystaniem uwarunkowań prawnych i podatkowych Cypru – kraju, który w pewnym momencie stał się synonimem międzynarodowej optymalizacji podatkowej dla wielu polskich przedsiębiorców.

Proponowane rozwiązanie zakłada powołanie polskiej spółki komandytowej, w której cypryjska spółka komandytowo-akcyjna pełni rolę komandytariusza, polska spółka z o.o. pełni rolę komplementariusza. Cypryjska spółka komandytowo-akcyjna jest głównym udziałowcem w utworzonej strukturze (99-proc. zysku), natomiast jedynie 1-proc. zysku trafia do spółki polskiej. Zysk ten następnie jest kumulowany i do czasu podjęcia decyzji o wypłacie do Akcjonariusza nie podlega opodatkowaniu w Polsce oraz na Cyprze. Dodatkowo Akcjonariuszem spółki cypryjskiej może zostać powołana spółka partnerska zarejestrowana na Malcie. W momencie podjęcia decyzji o wypłacie dywidendy do akcjonariusza zysk trafia na Maltę, a tam dzielony jest na partnerów spółki. Podobnie jak w opisywanej strukturze maltańskiej, wynagrodzenie partnerów Spółki nie podlega podatkowi dochodowemu do kwoty około 500 tys. złotych netto rocznie i nie podlega objęciu składkami ubezpieczeniowymi. Holding cypryjski pozwala obniżyć podatek dochodowy, gwarantuje bezpieczeństwo inwestorom, dodatkowo cechuje się transparentnością podatkową. Proponowane rozwiązanie jest skierowane do przedsiębiorców, którym zależy na redukcji podatku dochodowego, najczęściej wykorzystywane jest przez deweloperów, fundusze inwestycyjne oraz przedsiębiorstwa produkcyjne.

1-proc. podatku dochodowego

Wielka Brytania ze względu na przyjazny system prawno-podatkowy oraz niską biurokracje jest najczęściej wybierana przez polskich przedsiębiorców zakładających firmę za granicą. Wykorzystanie brytyjskiej spółki limited w połączeniu ze spółką offshore zarejestrowanej w jednym z popularnych rajów podatkowych (np. Wyspy Marshalla, Brytyjskie Wyspy Dziewicze itp.) pozwala uzyskać wymierne korzyści w zakresie optymalizacji podatkowej. Dzięki wykorzystaniu takiej struktury jesteśmy w stanie zmniejszyć podstawę opodatkowania do zaledwie 1-proc.

Wspomniana struktura biznesowa składa się z następujących podmiotów:

 1. Spółki LTD w Wielkiej Brytanii.
 2. Spółki typu offshore w dowolnym „raju podatkowym”.
 3. Specjalnej skonstruowanej umowy pomiędzy spółkami LTD i offshore.

Struktura zakłada uruchomienie spółki LTD w Wielkiej Brytanii oraz spółki typu offshore, a następnie połączenie obydwu spółek poprzez stosowną umową agencyjną.

Wykorzystanie połączenia spółek limited oraz offshore pozwala na nieograniczony transfer zysku ze spółki limited do spółki offshore. W ten sposób jesteśmy w stanie bardzo skutecznie zredukować podatek dochodowy, którego wysokość maksymalnie będzie obliczana od 5-proc. pozostawionego zysku w spółce limited. Reszta środków zostanie wytransferowana do spółki offshore, gdzie nie podlega żadnemu opodatkowaniu. Rozwiązanie tego typu stosowane jest przez największe korporacje, z Google na czele.

Spółki offshore – anonimowość i ochrona przed wierzycielami

Spółki offshore w rajach podatkowych pozwalają przedsiębiorcom na przeniesienie majątku do państw gwarantujących unikalne korzyści podatkowe. Dedykowane rozwiązania tworzone przez kancelarię podatkową Admiral Tax pozwalają w pełni wyeliminować podatek dochodowy, dodatkowo w znaczący sposób chroniąc poufność właściciela spółki offshore w jednym z tzw. “rajów podatkowych”. Do najpopularniejszych rajów podatkowych zaliczyć można Brytyjskie Wyspy Dziewicze, Panamę, amerykański stan Delaware, Emiraty Arabskie czy Hongkong. Rejestracja spółki offshore w jednym z wymienionych terytoriów pozwala prowadzić działalność bez oglądania się na skomplikowane przepisy, zachowując także niespotykany nigdzie indziej stopień anonimowości. Rejestracja spółki offshore pozwala także chronić majątek przed wierzycielami. Kompleksowa usługa kancelarii Admiral Tax poza możliwością rejestracji spółki offshore w wybranej jurysdykcji, zawiera także możliwość otwarcia zagranicznego konta bankowego.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat optymalizacji podatkowej – skorzystaj z darmowej konsultacji z ekspertami Admiral Tax.

Jak optymalizują podatki polscy przedsiębiorcy? Międzynarodowa optymalizacja podatkowa
4.8 (96.67%) 6 oceniającys
Facebooktwittergoogle_pluslinkedin
Masz pytania lub spostrzeżenia?
NASI EKSPERCI Z PRZYJEMNOŚCIĄ
PODZIELĄ SIĘ WIEDZĄ.

Komentarz FB

Masz pytania?

Chcesz założyć biznes za granicą?

Najnowsze wpisy

 • Split payment stanie się zmorą polskich przedsiębiorców?
  Split payment stanie się zmorą polskich przedsiębiorców?

  Rząd przedstawił właśnie do konsultacji projekt zmian w ustawie o VAT, który przewiduje wprowadzenie obowiązkowego mechanizmu podzielonej płatności w VAT. Obawy wzbudzają jednak kary, które rząd przewiduje dla przedsiębiorców - zarówno dla nabywców towarów i usług, jak i dla wystawców faktur, którzy popełnią przewinienie przy okazji split payment. (więcej…)

  Rząd przedstawił właśnie do konsultacji projekt zmian w ustawie o VAT, który przewiduje wprowadzenie obowiązkowego mechanizmu podzielonej płatności w VAT. Obawy wzbudzają jednak kary, które...

  Czytaj dalej
 • Polski przedsiębiorca bardziej narażony na utratę płynności finansowej niż przedsiębiorca brytyjski
  Polski przedsiębiorca bardziej narażony na utratę płynności finansowej niż przedsiębiorca brytyjski

  Z danych opublikowanych w raporcie „European Payment Report 2018” wynika, że polski przedsiębiorca czeka na opłacenie faktury średnio 33 dni. Tymczasem jego brytyjski odpowiednik otrzymuje przelew średnio o niemal tydzień szybciej. (więcej…)

  Z danych opublikowanych w raporcie „European Payment Report 2018” wynika, że polski przedsiębiorca czeka na opłacenie faktury średnio 33 dni. Tymczasem jego brytyjski odpowiednik otrzymuje...

  Czytaj dalej
 • Przedsiębiorca w Polsce bez prawa do błędu. Przedsiębiorca w UK może liczyć na duże wsparcie
  Przedsiębiorca w Polsce bez prawa do błędu. Przedsiębiorca w UK może liczyć na duże wsparcie

  Czy początkujący przedsiębiorca w Polsce ma prawo się pomylić? Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii twierdzi, że tak, ale jest w tym zakresie raczej odosobnione. (więcej…)

  Czy początkujący przedsiębiorca w Polsce ma prawo się pomylić? Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii twierdzi, że tak, ale jest w tym zakresie raczej odosobnione. (więcej…)...

  Czytaj dalej

STREFA WIEDZY

Zachęcamy do zapoznania się z najczęstszymi pytaniami związanymi z prowadzeniem firmy w Anglii. Zarówno Klienci naszej firmy, jak i przedsiębiorcy zastanawiający się nad przeniesieniem firmy do Anglii znajdą tutaj szereg przydatnych informacji natury księgowej, prawnej i organizacyjnej.

PRZEJDŹ DO FAQ
Newsletter
CO ZYSKUJESZ?
 • Wiedzę na temat firmy za granicą
 • Jak płacić mniejsze podatki
 • Gdzie ulokować zarobione pieniądze