Blog o optymalizacji podatkowej i finansach

Jak legalnie przenieść firmę do raju podatkowego

Jak legalnie przenieść firmę do raju podatkowego

Wraz ze wzrostem świadomości polskich przedsiębiorców oraz postępującą globalizacją przeniesienie firmy za granicę nie jest już niczym wyjątkowym. Wiele kancelarii prawnych doradza swoim klientom takie rozwiązania celem zmniejszenia wciąż rosnących obciążeń podatkowych. Jednak na co zwrócić szczególną uwagę planując przeniesienie firmy do tak zwanego raju podatkowego?

Miejsce rejestracji

Pierwszym i najważniejszym punktem jest wybranie odpowiedniego kraju na siedzibę nowo powstałej firmy. Często popełnianym przez przedsiębiorców błędem jest kierowanie się wysokością ceny, jaką należy ponieść za założenie firmy w raju podatkowym. Wychodzą oni z błędnego założenia, że każdy raj podatkowy rządzi się tymi samymi prawami. Niestety rzeczywistość pokazuje, że jest odwrotnie. Szczególną uwagę należy zwrócić na stabilny system finansowo prawny. Warto brać pod uwagę kraje, które od lat cieszą się dobrą sławą i są wybierane przez wielkie korporacje jako element ich międzynarodowej optymalizacji podatkowej. Pomimo tego, że wiele przedsiębiorstw zajmujących się rejestracją spółek offshore ma w swojej ofercie nawet kilkadziesiąt krajów, w których zakładają firmy, warto skupić się na tych spełniających kryterium bezpieczeństwa gospodarki, systemu finansowego i prawnego.

Rodzaj prowadzonej działalności

Drugim ważnym punktem jest rodzaj biznesu prowadzonego przez przenoszoną firmę. Wiele z krajów posiada szczególnie uproszczone procedury bądź dodatkowe ulgi dla wybranych branż. Nie bez przyczyny firmy zajmujące się transportem morskim tak chętnie rejestrowane są na Antylach Holenderskich, Mauritiusie czy Seszelach. Jednak to, co działa dla nich, niekoniecznie będzie dobrym wyborem dla firm finansowych, które wybrały sobie takie destynacje jak Panama, Brytyjskie Wyspy Dziewicze czy Wyspy Marshalla. Spółki działające w handlu międzynarodowym przenoszą się natomiast do państw azjatyckich takich jak Singapur czy Hongkong. Holdingi z kolei zadomowiły się na Cyprze, Malcie oraz w stanie Delaware i Wyoming. Dlatego nie warto wybierać takiego rozwiązania, które jest najpopularniejsze, ale takie, które najlepiej pasuje do natury prowadzonego biznesu.

Dlaczego polski biznes ucieka do Irlandii?

Sprowadzenie pieniędzy do kraju

Trzeci punkt, to wykazanie dochodu. Każdy przedsiębiorca ma inne potrzeby, dlatego warto odpowiedzieć na pytanie, jak spożytkowany będzie zysk spółki. A możliwości jest wiele. Spółka offshore może zostać tak zwanym cash-boxe’m czyli przechowywać bezpiecznie zysk na jednym z zagranicznych kont bankowych. Może reinwestować środki w kolejne spółki i biznesy. W takim przypadku warto przeanalizować, czy przepisy fiskalne umożliwiają łatwy przepływ kapitału między wybranym rajem podatkowym a miejscem planowanej inwestycji. Lub spółka może być po prostu głównym źródłem utrzymania i wypłacać właścicielowi miesięczne wynagrodzenie.

Bankowość  

Czwartym punktem jest wybranie odpowiedniego miejsca na otwarcie konta bankowego. Najlepiej wybrać taki bank, który wprowadził maksymalnie uproszczone procedury otwarcia rachunku dla firmy zagranicznej. Opcje są trzy. Pierwsza z nich to rachunek w banku offshore’owym nastawionym na obsługę spółek zagranicznych. Takie banki zwykle posiadają siedzibę w krajach, gdzie rejestrowane są spółki offshore i nie wymagają osobistej wizyty właściciela firmy. Druga opcja, to otwarcie konta w Europie. Krajami, które szczególnie chętnie prowadzą takie rachunki to Szwajcaria, Liechtenstein, Łotwa oraz Czechy. Niestety procedura otwarcia konta może być bardziej skomplikowana, a koszt prowadzenia rachunku wyższy, ale nie na tyle, by finalnie miało to duży wpływ na bilans firmy. Trzecia opcja, to otwarcie rachunku w Polsce. Jest to zdecydowanie najszybsza, najłatwiejsza i najtańsza metoda, ale nie gwarantuje właścicielowi tak wysokiego poziomu anonimowości co rachunek zagraniczny.  

Zabezpiecz swoje pieniądze na koncie zagranicznym.

Gdzie przenieść moją działalność?

Poniżej kilka przydatnych informacji, gdzie należy skierować wzrok planując przenieść firmę za granicę ze względu na profil prowadzonej działalności.

Holding – Cypr, Malta, Delaware, Wyoming

Transport międzynarodowy – Antyle Holenderskie, Mauritius, Seszele

Finanse – Panama, Wyspy Marshalla, Brytyjskie Wyspy Dziewicze

Handel międzynarodowy – Singapur, Hongkong

Biznes internetowy – Malta, Wyspa Man, Panama.

Na zakończenie

Afera Panama Papers pokazała tylko, że spółki zagraniczne są normalnym elementem funkcjonowania osób i przedsiębiorstw, a prowadzone odpowiedzialnie i z rozwagą zwiększają zyski firm bez żadnego ryzyka. Nie bez przyczyny takie firmy jak FedEx, American Airlines, czy Bank of America przeniosły wydzielone części biznesu do krajów określanych mianem rajów podatkowych, korzystając całkowicie legalnie z oferowanych przez nie przywilejów fiskalnych.

Facebooktwitterlinkedin
Podsumowanie artykułu
Jak legalnie przenieść firmę do raju podatkowego
Tytuł
Jak legalnie przenieść firmę do raju podatkowego
Opis
Wraz ze wzrostem świadomości polskich przedsiębiorców oraz postępującą globalizacją przeniesienie firmy za granicę nie jest już niczym wyjątkowym. Wiele kancelarii prawnych doradza swoim klientom takie rozwiązania celem zmniejszenia wciąż rosnących obciążeń podatkowych. Jednak na co zwrócić szczególną uwagę planując przeniesienie firmy do tak zwanego raju podatkowego?
Autor
Copyrights
AT UK Consulting Ltd
Logo wydawcy
Masz pytania lub spostrzeżenia?
NASI EKSPERCI Z PRZYJEMNOŚCIĄ
PODZIELĄ SIĘ WIEDZĄ.

Komentarz FB

Masz pytania?

Chcesz założyć biznes za granicą?

Najnowsze wpisy

 • Czym jest spółka Free Zone w Emiratach Arabskich?
  Czym jest spółka Free Zone w Emiratach Arabskich?
  Ustabilizowany biznes często szuka możliwości ekspansji i optymalizacji szeregu procesów biznesowych. Coraz częściej okazuje się, że właściwym krokiem jest utworzenie spółki offshore do prowadzenia określonych operacji. Okazuje, że spółki typu Free Zone w Zjednoczonych Emiratach Arabskich to jedno z lepszych rozwiązań do rozpoczęcia tego typu działalności. (więcej…)

  Ustabilizowany biznes często szuka możliwości ekspansji i optymalizacji szeregu procesów biznesowych. Coraz częściej okazuje się, że właściwym krokiem jest utworzenie spółki offshore do prowadzenia określonych...

  Czytaj dalej
 • „Tam, gdzie podatków nie ma”. Polscy przedsiębiorcy już wiedzą jakie korzyści daje offshore
  "Tam, gdzie podatków nie ma". Polscy przedsiębiorcy już wiedzą jakie korzyści daje offshore

  Sytuacja wywołana globalnym zamrożeniem gospodarki spowodowanym pandemią, przewartościowuje właśnie rynek. Poza oczywistym faktem, że jedne biznesy po prostu znikną, a inne się pojawiają, z obecnego obrazu rzeczywistości wyłania się ważna nauka dla polskich przedsiębiorców. Państwo, które pobiera wysokie podatki, w sytuacji kryzysu gwarantuje firmom niewiele więcej niż państwo, które nie zbiera danin. Ratując aktywna właściciele firm przenoszą się więc “tam, gdzie podatków nie ma” i wybierają offshore. (więcej…)

  Sytuacja wywołana globalnym zamrożeniem gospodarki spowodowanym pandemią, przewartościowuje właśnie rynek. Poza oczywistym faktem, że jedne biznesy po prostu znikną, a inne się pojawiają, z obecnego...

  Czytaj dalej
 • Wielka Brytania: duże zmiany w zasadach furlough (Job Retention Scheme)
  Wielka Brytania: duże zmiany w zasadach furlough (Job Retention Scheme)
  Brytyjski rząd wprowadził znaczące zmiany w zasadach kierowania pracowników na furlough (postojowe). Znacząco zmienia się sposób refundowania poniesionych kosztów i wysokość refundacji. Poniżej podsumowujemy najważniejsze informacje, z którymi powinni zapoznać się dyrektorzy oraz kadra zarządzająca firm - w tym brytyjskich spółek LTD, które chcą nadal otrzymywać pomoc w ramach Job Retention Scheme lub o taką pomoc się ubiegać. (więcej…)

  Brytyjski rząd wprowadził znaczące zmiany w zasadach kierowania pracowników na furlough (postojowe). Znacząco zmienia się sposób refundowania poniesionych kosztów i wysokość refundacji. Poniżej podsumowujemy najważniejsze...

  Czytaj dalej

STREFA WIEDZY

Zachęcamy do zapoznania się z najczęstszymi pytaniami związanymi z prowadzeniem firmy w Anglii. Zarówno Klienci naszej firmy, jak i przedsiębiorcy zastanawiający się nad przeniesieniem firmy do Anglii znajdą tutaj szereg przydatnych informacji natury księgowej, prawnej i organizacyjnej.

PRZEJDŹ DO FAQ
Newsletter
CO ZYSKUJESZ?
 • Wiedzę na temat firmy za granicą
 • Jak płacić mniejsze podatki
 • Gdzie ulokować zarobione pieniądze

DO GÓRY

testowo