Blog o optymalizacji podatkowej i finansach

Kwota wolna od podatku w Wielkiej Brytanii. Zmiany na korzyść podatników w roku 2021, 2022 i 2023

Kwota wolna od podatku w Wielkiej Brytanii. Zmiany na korzyść podatników w roku 2021, 2022 i 2023

Optymalizacja podatkowa

Każdorazowe podniesienie kwoty wolnej od podatku w Wielkiej Brytanii to dobra wiadomość dla wszystkich brytyjskich podatników, także polskich przedsiębiorców prowadzących tam działalność gospodarczą. Mimo, że brytyjski rząd przyzwyczaił nas do ciągłego zwiększania kwot, to informacja ta za każdym razem cieszy jednakowo. Czy zmieni się ona w kwietniu 2020 roku? Jakie zmiany planowane są na lata kolejne?

Od kwietnia bieżącego roku mogą brytyjscy podatnicy mogą liczyć na kwotę wolną od podatku w wysokości 12 500 funtów, co w przeliczeniu na złotówki daje ok. 61 000 zł. Punktem odniesienia może być kwota wolna od podatku w Polsce, wynosząca zaledwie 3 091 zł. Mimo, że już teraz wiemy, iż w kwietniu 2021 roku kwota ta nie wzrośnie i pozostanie na poziomie 12 500 funtów, to bardzo dobre informacje brytyjski fiskus ma na lata kolejne.

Nawet 65 tysięcy złotych kwoty wolnej od podatku w latach 2023-2024

Równie optymistycznie klarują się perspektywy podatkowe w Wielkiej Brytanii na przyszłe lata. Rząd zapowiada sukcesywne podnoszenie kwoty wolnej od podatku, a także limitów stawek. W latach 2021-2022 kwota wolna od podatku ma wzrosnąć do 12 760 funtów, w 2022 i 2023 roku do 13 030 funtów, a w latach 2023-2024 do 13 310 funtów (czyli około 65 000 zł). Analogicznie Basic Rate Limit (pierwszy próg podatkowy) wynosić będzie odpowiednio 38 300, 39 200 i 40 100 funtów w kolejnych latach podatkowych. Wzrośnie również Higher Rate Threshold (drugi próg podatkowy), choć nie podano jeszcze konkretnych danych na ten temat.

Jak informuje rząd Wielkiej Brytanii, rosnące kwoty wolne od podatku mają stanowić motywację dla osób o niskich i średnich dochodach do podejmowania nowych działań zwiększających przychody do ich budżetów domowych. Ma to mieć przełożenie na wyższą konsumpcję, rozpędzenie gospodarki, a także wzrost oszczędności podatników w zakresie świadczeń na rzecz państwa. To bardzo dobre wiadomości dla dyrektorów spółek limited, którzy rozliczają dochody osiągane z wynagrodzenia według brytyjskich stawek PIT.

Jak podają źródła zbliżone do rządkowych, wkrótce oficjalnie zostanie ogłoszone także obniżenie podatku CIT do poziomu 17%, co niewątpliwie dodatkowo przyspieszy rozwój biznesu w Wielkiej Brytanii, stojącej w przededniu ważnych decyzji związanych z Brexitem i dążącej do zachowaniu lub polepszenia doskonałych warunków dla przedsiębiorców w UE na Wyspach.

Kwota wolna w UK 2020-2023

Od 2020 roku także CIT obniżony o 2%

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami brytyjskiego rządu, oficjalnie potwierdzono, iż począwszy od nowego roku podatkowego, czyli 1 kwietnia 2020 roku, podatek dochodowy dla firm zostaje obniżony aż o 2 punkty. Oznacza to, że nowa stawka CIT (Corporate Income Tax) w Wielkiej Brytanii wynosić będzie od 2020 roku jedynie 17%. Poprzednio obowiązująca stawka wynosiła 19%.

Decyzji tej spodziewali się eksperci i jest wynikiem chęci zatrzymania oraz dalszego przyciągania zagranicznego biznesu w Wielkiej Brytanii po Brexicie. W kolejnych latach spodziewane jest dalsze obniżanie CIT. Wielka Brytania poza UE będzie dążyć do uzyskania najniższej stawki podatku dochodowego od przedsiębiorstw w Europie, co skutecznie pozwoli jej konkurować z krajami Unii w zakresie inwestycji i lokacji biznesu, przyciągając także europejskich inwestorów.

Mnogość korzyści dla początkujących przedsiębiorców

Znacznie korzystniejszy dla przedsiębiorców system podatkowy Wielkiej Brytanii to nie jedyna zachęta dla Polaków do zakładania firmy na Wyspach. Bardzo cenne są także proste w porównaniu do Polski przepisy, a także ograniczona do minimum biurokracja. Załatwianie spraw urzędowych przebiega szybko i sprawnie, a większość czynności jesteśmy w stanie wykonać bez konieczności udawania się do brytyjskiego urzędu.

Równie korzystne dla przedsiębiorców są warunki ubezpieczeniowe na Wyspach. Osoby rozliczające się w Wielkiej Brytanii, które nie przekroczą odpowiedniego progu, nie mają obowiązku płacenia składek na ubezpieczenia społeczne – co więcej, składki te są dostosowywane właśnie do przychodów, które wypracuje przedsiębiorca. Jest to spora różnica względem Polski, gdzie często to właśnie zbyt wysoki ZUS stanowi bezpośredni powód decyzji o zamknięciu firmy.

POBIERZ ZA DARMO:

Brytyjska spółka bez tajemnic

PORADNIK [e-book]

Facebooktwitterlinkedin
Masz pytania lub spostrzeżenia?
NASI EKSPERCI Z PRZYJEMNOŚCIĄ
PODZIELĄ SIĘ WIEDZĄ.

Komentarz FB

Masz pytania?

Chcesz założyć biznes za granicą?

Najnowsze wpisy

 • Brexit: po 31 stycznia zmian dla przedsiębiorców nie będzie
  Brexit: po 31 stycznia zmian dla przedsiębiorców nie będzie

  Choć 2020 rok ma stanowić ostateczną datę Brexitu, już teraz wiemy, że przedsiębiorcy nie odczują w nim znaczących zmian. Wraz z początkiem lutego rozpocznie się tak zwany okres przejściowy, który będzie trwać do końca grudnia. Gwarantuje on pełną kontynuację bieżących relacji pomiędzy Wielką Brytanią a Unią Europejską. (więcej…)

  Choć 2020 rok ma stanowić ostateczną datę Brexitu, już teraz wiemy, że przedsiębiorcy nie odczują w nim znaczących zmian. Wraz z początkiem lutego rozpocznie się...

  Czytaj dalej
 • Czy moja firma jest gotowa na Brexit? Lista dla dyrektorów LTD
  Czy moja firma jest gotowa na Brexit? Lista dla dyrektorów LTD

  Wielka Brytania przygotowuje się do wyjścia z UE. Termin wyjścia ze struktur Unii Europejskiej rząd brytyjski ustalił na 31 października 2019 roku. Wszystko wskazuje, że będzie to Brexit bez umowy ('no-deal"). Co warto sprawdzić zanim nastąpi Brexit? Oto lista ważna dla dyrektorów brytyjskich spółek limited. (więcej…)

  Wielka Brytania przygotowuje się do wyjścia z UE. Termin wyjścia ze struktur Unii Europejskiej rząd brytyjski ustalił na 31 października 2019 roku. Wszystko wskazuje, że...

  Czytaj dalej
 • Co sprzedający na Amazon i eBay muszą wiedzieć o VAT?
  Co sprzedający na Amazon i eBay muszą wiedzieć o VAT?

  Amazon i eBay od 2018 roku wymagają od sprzedawców obowiązkowej rejestracji do VAT. Już na etapie zakładania konta sprzedawcy wymagane jest VAT ID. Sklepy wymagają także przestrzegania przepisów unijnych odnośnie sprzedaży wysyłkowej oraz weryfikują wielkość sprzedaży wymuszając rejestrację do VAT po przekroczeniu limitów. To czy firmie wystarczy VAT PL czy jest potrzebny VAT ID z innego kraju zależy od wielu czynników. Często istnieje konieczność rejestracji do VAT w więcej niż jednym kraju. (więcej…)

  Amazon i eBay od 2018 roku wymagają od sprzedawców obowiązkowej rejestracji do VAT. Już na etapie zakładania konta sprzedawcy wymagane jest VAT ID. Sklepy wymagają...

  Czytaj dalej

STREFA WIEDZY

Zachęcamy do zapoznania się z najczęstszymi pytaniami związanymi z prowadzeniem firmy w Anglii. Zarówno Klienci naszej firmy, jak i przedsiębiorcy zastanawiający się nad przeniesieniem firmy do Anglii znajdą tutaj szereg przydatnych informacji natury księgowej, prawnej i organizacyjnej.

PRZEJDŹ DO FAQ
Newsletter
CO ZYSKUJESZ?
 • Wiedzę na temat firmy za granicą
 • Jak płacić mniejsze podatki
 • Gdzie ulokować zarobione pieniądze

DO GÓRY

testowo