Blog o optymalizacji podatkowej i finansach

Kto potrzebuje Tax ID w Delaware i jak go uzyskać w USA?

Kto potrzebuje Tax ID w Delaware i jak go uzyskać w USA?

Tax ID jest niezbędny dla każdego przedsiębiorcy, który zatrudnia pracowników w Stanach Zjednoczonych. Co więcej, identyfikator ten może okazać się konieczny do załatwienia niektórych formalności związanych z organizacją nowej spółki. Sprawdźmy dokładnie, w jakich okolicznościach jest konieczny i przydaje się amerykański identyfikator podatnika i pracodawcy.

Co to jest Tax ID?

Tax ID to dziewięciocyfrowy identyfikator nadawany osobom fizycznym i spółkom prowadzącym działalność gospodarczą i zatrudniającym pracowników w USA. Tak zwany Federal Taxpayer Identification Number (numer identyfikacji podatkowej) jest nadawany przez administrację fiskalną Stanów Zjednoczonych. Warto wiedzieć, że termin ten jest stosowany zamiennie z równoważnym – Employer Identification Number, w skrócie EIN. Pomimo nazwy nawiązującej do stosunku pracy, zatrudnianie pracowników nie jest obligatoryjne do uzyskania EIN. Identyfikator jest nadawany na cały okres funkcjonowanie firmy. Zazwyczaj w przypadku zmiany formy prowadzenia działalności np. ze spółki z ograniczoną odpowiedzialnością na spółkę akcyjną, konieczne jest uzyskanie nowego.

Zobacz także: Co to jest EIN i jak go uzyskać?

Komu potrzebny jest Tax ID?

Tax ID jest potrzebny firmom, które zamierzają prowadzić działalność i zatrudniać pracowników na terenie stanu Delaware i w całych Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej. Identyfikator jest nadawany firmom każdej wielkości niezależnie od formy prowadzenia działalności. Tax ID jest także nadawany organizacjom non-profit, funduszom oraz niektórym stowarzyszeniom. Warto mieć też świadomość, że Tax ID jest również konieczny do prowadzenia działalności jako samozatrudniony lub w formie spółki jednoosobowej. O identyfikator podatkowy muszą wystąpić także rolnicy.

Taxpayer Identification Number jest potrzebny spółkom i samozatrudnionym do:

 • identyfikacji rozliczeń z amerykańskim fiskusem,
 • może być wymagany przez niektóre banki w USA do otworzenia konta firmowego,
 • do pozyskania finansowania na inwestycje lub działalność,
 • zatrudniania i rozliczania pracowników.

Zobacz także: Gdzie obowiązuje oświadczenie Common Reporting Standard (CRS)?

Warto dodać, że w przypadku osób samozatrudnionych, które prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą i nie zatrudniają pracowników na pełny etat, amerykański numer identyfikacji podatkowej jest podstawą do skorzystania z indywidualnych planów emerytalnych, takich jak:

 • SEP IRA,
 • Keogh plan,
 • Solo 401(k).
Jak uzyskać Tax ID?

Zgodnie z ostatnimi zmianami w procedurze nadawania Employer Identification Number, które wprowadzono 13 maja 2019 roku, o identyfikator dla firmy może aplikować wyłącznie osoba fizyczna legitymująca się amerykańskim numerem ubezpieczenia socjalnego SSN (Social Security Number) lub indywidualnym identyfikatorem podatnika ITIN (Individual Taxpayer Identification Number). Aplikujący jest zobowiązany do podania swojego numeru SSN lub ITIN w formularzu SS-4 jako identyfikatora osoby lub strony odpowiedzialnej.

Zobacz także: Spółka dla startupu w USA – firma w Delaware

Warto mieć na uwadze, że numer SSN jest nadawany obywatelom Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej oraz posiadaczom zielonej karty z prawem do świadczenia pracy na terenie USA. Z kolei ITIN jest nadawany przez amerykański urząd skarbowy wszystkim, którzy powinni odprowadzać podatki w USA. Aby uzyskać EIN dla firmy kontrolowanej przez obcokrajowca, konieczne jest, aby uzyskał on wcześniej nr ITIN, o który aplikuje się na formularzu W-7. Procedura nadania ITIN może potrwać kilka tygodni.

Facebooktwitterlinkedin
Podsumowanie artykułu
Kto potrzebuje Tax ID w Delaware i jak go uzyskać w USA?
Tytuł
Kto potrzebuje Tax ID w Delaware i jak go uzyskać w USA?
Opis
Tax ID jest niezbędny dla każdego przedsiębiorcy, który zatrudnia pracowników w Stanach Zjednoczonych. Co więcej, identyfikator ten może okazać się konieczny do załatwienia niektórych formalności związanych z organizacją nowej spółki.
Autor
Copyrights
AT UK Consulting Ltd
Logo wydawcy
Masz pytania lub spostrzeżenia?
NASI EKSPERCI Z PRZYJEMNOŚCIĄ
PODZIELĄ SIĘ WIEDZĄ.

Komentarz FB

Masz pytania?

Chcesz założyć biznes za granicą?

Najnowsze wpisy

 • Co to jest EIN i jak go uzyskać?
  Co to jest EIN i jak go uzyskać?
  Każdy, kto zamierza prowadzić działalność gospodarczą na terenie USA prędzej czy później będzie musiał dowiedzieć się, co to jest Employer Identification Number (w skrócie EIN). Numer ten jest nadawany firmom niezależnie od formy prowadzenia działalności i służy do identyfikacji rozliczeń na rynku, z pracownikami i z amerykańskim fiskusem. (więcej…)

  Każdy, kto zamierza prowadzić działalność gospodarczą na terenie USA prędzej czy później będzie musiał dowiedzieć się, co to jest Employer Identification Number (w skrócie EIN)....

  Czytaj dalej
 • Gdzie obowiązuje oświadczenie Common Reporting Standard (CRS)?
  Gdzie obowiązuje oświadczenie Common Reporting Standard (CRS)?
  CSR, czyli Common Reporting Standard to standard automatycznej wymiany informacji finansowych, którego wprowadzenie sprawiło, że tajemnica bankowa praktycznie przestała istnieć w większości krajów. Jest to wymóg przekazywania informacji o kontach bankowych i ich właścicielach organom podatkowym w krajach rezydencji podatkowej właścicieli kont. CRS obowiązuje wszystkie banki i inne instytucje finansowe w krajach w których został wprowadzony.  (więcej…)

  CSR, czyli Common Reporting Standard to standard automatycznej wymiany informacji finansowych, którego wprowadzenie sprawiło, że tajemnica bankowa praktycznie przestała istnieć w większości krajów. Jest to...

  Czytaj dalej

STREFA WIEDZY

Zachęcamy do zapoznania się z najczęstszymi pytaniami związanymi z prowadzeniem firmy w Anglii. Zarówno Klienci naszej firmy, jak i przedsiębiorcy zastanawiający się nad przeniesieniem firmy do Anglii znajdą tutaj szereg przydatnych informacji natury księgowej, prawnej i organizacyjnej.

PRZEJDŹ DO FAQ
Newsletter
CO ZYSKUJESZ?
 • Wiedzę na temat firmy za granicą
 • Jak płacić mniejsze podatki
 • Gdzie ulokować zarobione pieniądze

DO GÓRY

testowo