Blog o optymalizacji podatkowej i finansach

Jaki jest limit przejścia na VAT w Irlandii?

Jaki jest limit przejścia na VAT w Irlandii?

Dobre warunki do rozwoju technologicznych startupów na długo przed Brexitem zwróciły uwagę przedsiębiorców na korzyści z prowadzenia biznesu w Irlandii. Szereg funduszy inwestycyjnych i centrów rozwoju przedsiębiorczości umożliwia pozyskanie środków na prowadzenie i rozwój nowej firmy. Ponadto, biznesowi w Irlandii sprzyjają przejrzysty system fiskalny i przyjazna biurokracja.

Stawki podatku od wartości dodanej  (VAT) obowiązującego w Irlandii można zawsze sprawdzić na stronie irlandzkiego urzędu skarbowego. Aktualnie obowiązuje stawka główna w wysokości 23%, czyli taka sama jak w Polsce. Oprócz tego stosowane są dwie stawki obniżone: 13,5 oraz 9%, a także stawki specjalne jak obowiązująca w obrocie żywym inwentarzem stawka 4,8% i ryczałt dla farmerów w wysokości 5,4%. Na stronach urzędu dostępne są dokładne informacje na temat grup produktów i usług objętych poszczególnymi stawkami. Można także skorzystać z wygodnej przeglądarki alfabetycznej lub z wyszukiwania po nazwie towaru, aby upewnić się co do wysokości stawki podatku od wartości dodanej nakładanej na dany asortyment. Przyjrzyjmy się zatem limitom przychodu, który obliguje irlandzkich przedsiębiorców, do rejestracji jako płatnik VAT.

Zobacz także: Firma w Irlandii dla polskiego rezydenta podatkowego

Rozliczanie VAT w firmach usługowych

W przypadku firm, które wyłącznie świadczą usługi limit przychodu, po którego przekroczeniu przedsiębiorca jest zobowiązany do zarejestrowanie się jako płatnik VAT wynosi 37 500,00 EUR. Warto zauważyć, że każdy przedsiębiorca może podjąć decyzję o rozliczaniu podatku VAT już podczas zakładania firmy. Co może być szczególnie interesujące, jeśli struktura kosztów zawiera towary i usługi opodatkowane podatkiem od wartości dodanej. O ile w przypadku działalności, w której koszty uzyskania przychodu są niewielkie korzystanie ze zwolnienia z VAT może okazać się rozwiązaniem interesującym to, warto mieć na uwadze, że niektórzy kontrahenci mogą preferować transakcje i płatnikami VAT.

Limit przejścia na VAT dla e-commerce i sprzedaży wysyłkowej

Mówi się, że Irlandia stała się swego rodzaju inkubatorem przedsiębiorczości Internetowej. Firmy wdrażające nowe technologie mogą korzystać z szeregu zachęt i wsparcia irlandzkich centrów technologicznych. Dobrze rozwija się także irlandzka sprzedaż Internetowa i wysyłkowa. Przedsiębiorcy szukający swojej szansy w tej branży mogą korzystać ze zwolnienia z VAT do osiągnięcia przychodów na poziomie 35 000,00 EUR. Powyżej rozlicznie podatku od wartości dodanej jest już obowiązkowe. Uzyskanie statusu irlandzkiego płatnika VAT umożliwia także realizowanie dostaw dla innych przedsiębiorców w Unii Europejskiej oraz optymalizację podatkową.

Zobacz także: Kiedy zarejestrować się do VAT w Irlandii?

VAT w irlandzkich firmach zaopatrujących się za granicą

Irlandzkie firmy handlowo-usługowe, które nabywają towary za granicą, są zobowiązane do przejścia na VAT po osiągnięciu przychodu na poziomie 41 000, 00 EUR. Warto dodać, że firmy preferujące korzystanie ze zwolnienia, niezależnie od rodzaju prowadzonej działalności, mogą korygować wysokość uzyskanego przychodu o wartość nadpłaconego podatku od wartości dodanej towarów kupionych w czasie roku fiskalnego. Jednakże status płatnika VAT umożliwia uniknięcie płacenia podatku VAT w kraju, w którym przedsiębiorca zaopatruje się w towary handlowe i usługi. Pod warunkiem spełnienia wszystkich warunków koniecznych do zastosowania stawki zerowej podatku VAT.

Zobacz także: Jak IR35 i Off-Payroll Tax dotyczy spółek ltd? [aktualizacja: 18.03.2020 r.]

VAT w firmach handlowo-usługowych

Wartość przychodu, do której możliwe jest korzystanie ze zwolnienia z VAT w firmach usługowo handlowych, które 90% przychodu uzyskują wyłącznie ze sprzedaży towarów, wynosi aż 75 000,00 EUR. Przedsiębiorcy o takiej strukturze sprzedaży, podobnie jak pozostali mogą wcześniej dobrowolnie zarejestrować się jako płatnik VAT. Wybór właściwej strategii podatkowej może mieć spory wpływ na prowadzenie firmy, niezależnie od branży w jakiej działa przedsiębiorca. W przypadku firm, które w początkowym okresie sporo inwestują, status podatnika VAT umożliwia odzyskanie nadpłaconego podatku od wartości dodanej wraz z rozliczaniem w urzędzie skarbowym kolejnych transakcji.

Zachęcamy do konsultacji w kwestii doboru strategii podatkowej dla firm już działających oraz dla nowych startupów, które będą operować z Irlandii. Doradzamy jak bezpiecznie rozpocząć działalność na wyspach i skorzystać do korzystnych okoliczności biznesowych.

Facebooktwitterlinkedin
Podsumowanie artykułu
Jaki jest limit przejścia na VAT w Irlandii?
Tytuł
Jaki jest limit przejścia na VAT w Irlandii?
Opis
Dobre warunki do rozwoju technologicznych startupów na długo przed Brexitem zwróciły uwagę przedsiębiorców na korzyści z prowadzenia biznesu w Irlandii.
Autor
Copyrights
AT UK Consulting Ltd
Logo wydawcy
Masz pytania lub spostrzeżenia?
NASI EKSPERCI Z PRZYJEMNOŚCIĄ
PODZIELĄ SIĘ WIEDZĄ.

Komentarz FB

Masz pytania?

Chcesz założyć biznes za granicą?

Najnowsze wpisy

 • Czym jest ulga abolicyjna i co oznacza jej zniesienie?
  Czym jest ulga abolicyjna i co oznacza jej zniesienie?
  Ulga abolicyjna to bardzo korzystny mechanizm podatkowy, dzięki któremu Polak zarabiający w państwie, w którym płaci niższe podatki niż w Polsce lub korzysta z ulg podatkowych, nie musi dodatkowo płacić podatku w Polsce, nawet jeśli pozostaje polskim rezydentem podatkowym. (więcej…)

  Ulga abolicyjna to bardzo korzystny mechanizm podatkowy, dzięki któremu Polak zarabiający w państwie, w którym płaci niższe podatki niż w Polsce lub korzysta z ulg...

  Czytaj dalej
 • Czym są podmioty powiązane i kogo obowiązują ceny transferowe?
  Czym są podmioty powiązane i kogo obowiązują ceny transferowe?
  Pojęcie podmiotów powiązanych i cen transferowych określa zasady i zobowiązania podatkowe dla przedsiębiorstw przeprowadzających różnego rodzaju transakcje w obrębie tych samych grup kapitałowych. Najczęstszym przypadkiem podmiotów powiązanych są spółki matki i ich zagraniczne lub krajowe spółki córki. Przy takich transakcjach, obowiązują specjalne ceny transferowe podlegające różnym regulacjom prawnym, innym niż transakcje przeprowadzane przez podmioty niepowiązane. Jakie zatem cechy charakterystyczne jednostki gospodarczej wpływają na uznanie jej za podmiot powiązany i w jakich dokładnie sytuacjach zastosowanie znajdują ceny transferowe? (więcej…)

  Pojęcie podmiotów powiązanych i cen transferowych określa zasady i zobowiązania podatkowe dla przedsiębiorstw przeprowadzających różnego rodzaju transakcje w obrębie tych samych grup kapitałowych. Najczęstszym przypadkiem...

  Czytaj dalej
 • Czym jest spółka Free Zone w Emiratach Arabskich?
  Czym jest spółka Free Zone w Emiratach Arabskich?
  Ustabilizowany biznes często szuka możliwości ekspansji i optymalizacji szeregu procesów biznesowych. Coraz częściej okazuje się, że właściwym krokiem jest utworzenie spółki offshore do prowadzenia określonych operacji. Okazuje, że spółki typu Free Zone w Zjednoczonych Emiratach Arabskich to jedno z lepszych rozwiązań do rozpoczęcia tego typu działalności. (więcej…)

  Ustabilizowany biznes często szuka możliwości ekspansji i optymalizacji szeregu procesów biznesowych. Coraz częściej okazuje się, że właściwym krokiem jest utworzenie spółki offshore do prowadzenia określonych...

  Czytaj dalej

STREFA WIEDZY

Zachęcamy do zapoznania się z najczęstszymi pytaniami związanymi z prowadzeniem firmy w Anglii. Zarówno Klienci naszej firmy, jak i przedsiębiorcy zastanawiający się nad przeniesieniem firmy do Anglii znajdą tutaj szereg przydatnych informacji natury księgowej, prawnej i organizacyjnej.

PRZEJDŹ DO FAQ
Newsletter
CO ZYSKUJESZ?
 • Wiedzę na temat firmy za granicą
 • Jak płacić mniejsze podatki
 • Gdzie ulokować zarobione pieniądze

DO GÓRY

testowo