Blog o optymalizacji podatkowej i finansach

Jaka emerytura przysługuje dyrektorowi brytyjskiej spółki limited?

Jaka emerytura przysługuje dyrektorowi brytyjskiej spółki limited?

Firma w Wielkiej Brytanii

Polskim przedsiębiorcom, którzy zdecydowali się na przeniesienie swojej działalności do Wielkiej Brytanii przysługuje brytyjska emerytura. Dowiedz się jakie warunki musisz spełnić, aby ją otrzymać.

Przedsiębiorca, który decyduje się przenieść swoją działalność do Wielkiej Brytanii i zatrudni się w swojej firmie, automatycznie staje się częścią brytyjskiego systemu emerytalnego, z którego może korzystać i w jego ramach będzie w przyszłości mógł pobierać odpowiednią emeryturę. Jeśli zarejestrowałeś na Wyspach spółkę LTD to po spełnieniu odpowiednich warunków nabędziesz prawo do pobierania tamtejszej emerytury.

Jak wygląda brytyjski system emerytalny?

System emerytalny w Wielkiej Brytanii składa się z trzech filarów:

 1. emerytura państwowa (New State Pension)
 2. emerytura firmowa (Workspace Pension)
 3. emerytura prywatna (Personal Pension).
Kto może się ubiegać o brytyjską emeryturę państwową?

Brytyjska emerytura państwowa przysługuje każdej osobie, która przepracowała na Wyspach przynajmniej 10 lat i osiągnęła wiek emerytalny. Ze względu na fakt, że w 2016 roku Wielka Brytania wprowadziła reformę systemu emerytur państwowych wiek jaki trzeba osiągnąć, aby przejść na emeryturę wzrasta z roku na rok, by ostatecznie osiągnąć pułap 68 lat zarówno dla mężczyzn i kobiet. W 2020 roku będzie on wynosił 66 lat, a w 2028 roku 67 lat. Na rządowej stronie można przy pomocy prostego kalkulatora obliczyć w jakim wieku nabyte zostanie prawo do przejścia na emeryturę.

Trzeba zaznaczyć, że mężczyźni urodzeni przed 6 kwietnia 1951 roku i kobiety urodzone przed 6 kwietnia 1953 roku otrzymują emeryturę na starych zasadach. W takim przypadku na state pension składają się: basic state pension oraz additional state pension.

 • Basic State Pension jest podstawą emerytury i uzależniona jest wyłącznie od stażu pracy i nie bierze pod uwagę dochodów. Przed reformą mężczyzna mógł przejść na emeryturę, gdy osiągnął wiek 65 lat i posiadał 44 lata stażu pracy. Dla kobiet było to 60 lat i 39 lat stażu pracy. Jednakże po wprowadzeniu reformy wiek ten się co prawda podniósł, ale minimalny staż pracy został zmniejszony do 30 lat.
 • Additional State Pension to dodatkowa kwota emerytury, która zależy od wysokości zarobków. Im wyższe zarobki tym wyższa składka emerytalna, a co za tym idzie wyższa kwota dodatkowa emerytury.
New state pension

Reforma z 2016 roku wprowadziła modyfikację powyższego systemu i osoby, które na emeryturę przejdą po 2016 roku, otrzymają ją już na poniższych zasadach. New state pension będzie wypłacana po osiągnięciu wieku emerytalnego i zazwyczaj będzie do tego wymagane posiadanie minimum 10 lat podczas których opłacane były składki emerytalne. Dzięki podpisaniu przez Wielką Brytanię umowy o koordynacji świadczeń z krajami należącymi do Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz Szwajcarii lata pracy w tych krajach także zostaną uwzględnione do brytyjskiej emerytury. W rezultacie wystarczy przepracować tylko 1 rok w Wielkiej Brytanii (przez rok odprowadzać składki w przypadku dyrektora spółki limited), aby przysługiwało prawo to niewielkiej części tamtejszej emerytury. Jeśli pozostałe lata przepracujemy w innych krajach Europejskiego Obszaru Gospodarczego – w tym w Polsce, to pracownik otrzyma odpowiednią część brytyjskiej emerytury. W przypadku obliczania lat zaliczanych do emerytury brytyjskiej ważna jest składka na ubezpieczenie społeczne (National Insurance Contributions), która musi odprowadzana przez cały rok. Wtedy i tylko wtedy zostanie on zaliczony do brytyjskiej emerytury. Jeden rok opłacania składek NIC oznacza 1/35 wysokości State Pension. Przewidywaną wysokość swojej brytyjskiej emerytury można sprawdzić na stronie rządowej.

Właściciele spółek LTD muszą pamiętać o samodzielnym opłacaniu składek NIC – w przeciwnym wypadku lata prowadzenia działalności w Wielkiej Brytanii nie będą zaliczone na poczet emerytury i w rezultacie nie będą mogli się o nią starać. Jeśli w ciągu roku zdarzyło się nie opłacić składek istnieje możliwość dopłaty do składek NIC.

Wysokość emerytury New State Pension

Wysokość emerytury wynosi tyle samo dla kobiet i mężczyzn. Po przepracowaniu 35 lat i osiągnięciu wieku emerytalnego wyniesie ona 168,60 funtów tygodniowo (2019). Przy czym kwota ta jest waloryzowana więc wraz ze zmianą inflacji będzie wzrastać lub spadać. Rząd w tym przypadku bierze pod uwagę dwa wskaźniki: średnio procentowy wzrost zarobków w Wielkiej Brytanii oraz procentowy wzrost cen mierzony indeksem CPI. Od tej kwoty można łatwo obliczyć jaka emerytura będzie przysługiwała osobie, która prowadziła spółkę LTD w Wielkiej Brytanii przez 8 lat. W takim przypadku tygodniowa emerytura wyniesie około 37,5 funta.

Informacje o emeryturze państwowej w Wielkiej Brytanii można uzyskać kontaktując się z Pension Service i International Pension Centre.

Jak zwiększyć emeryturę w przypadku prowadzenia spółki LTD?

Najlepszym sposobem na zwiększenie wysokości emerytury – poza odroczeniem wypłaty świadczenia – jest skorzystanie z trzeciego filaru brytyjskiego systemu emerytalnego czyli emerytury prywatnej. Przepisy w Wielkiej Brytanii pozwalają inwestować zgromadzone środki samodzielnie – jest to tzw. Self-Invested Personal Pension (SIPP). Kwota zwrotu w takim przypadku jest wysoka, ale jest to również obarczone wysokim ryzykiem.

Emerytura w miejscu pracy

Drugim filarem brytyjskiego systemu emerytalnego jest workplace pension czyli emerytura w miejscu pracy. Dyrektorzy spółek LTD zatrudniający pracowników, którzy zarabiają więcej niż 10 tys. funtów, rocznie muszą ich automatycznie zapisać do systemu workplace pension. Osoby zarabiające mniej niż 116 funtów tygodniowo nie muszą odprowadzać składek na emeryturę w miejscu pracy, ale mogą dobrowolnie zgłosić się do tego programu. W ramach workplace pension pracodawca pobiera minimum 5 proc. wartości pensji pracownika i sam dodaje 3 proc. jej wartości. Co ważne do tej kwoty państwo brytyjskie dodaje jeszcze 20 proc. W przypadku, gdy składka na workplace pension wynosi 40 funtów, to państwo brytyjskie dodaje do tej kwoty jeszcze 10 funtów. Plusem takiego rozwiązania jest możliwość skorzystania z workplace pension już w wieku 55 lat. Wówczas bez płacenia podatku można wypłacić 25 proc. zgromadzonych środków.

Gdzie ubiegać się o brytyjską emeryturę?

Po osiągnięciu wieku emerytalnego, nie trzeba udawać się do Wielkiej Brytanii, aby ubiegać się o brytyjską emeryturę. Można to zrobić w kraju aktualnego przebywania. Jeśli mieszka się w Polsce, należy zgłosić się do oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych odpowiedniego dla miejsca zamieszkania i pobrać formularz ZUS Rp-1E – dotyczy on przebiegu ubezpieczenia osoby wnioskującej. Do formularza należy dołączyć załączniki w postaci:

 • formularza unijnego E 207 PL – to jest dokument, w którym wnioskodawca opisuje przebieg ubezpieczenia. W punkcie numer 7 tego formularza znajduje się rubryka dotycząca Wielkiej Brytanii
 • potwierdzenie okresu składkowego – potwierdzeniem mogą być paski wypłat (payslipy), formularze P60, P45 czy National Insurance Record Statement
 • potwierdzenie prawa do nabycia polskiej emerytury – jest to świadectwo pracy lub legitymacja ubezpieczeniowa

Składając wniosek o emeryturę należy pamiętać o dokładność w wypełnianiu dokumentów. Warto więc przed złożeniem jeszcze raz je przejrzeć. Trzeba też pamiętać, że polska emerytura wypłacana przez ZUS nie ma wpływu na wysokość emerytury brytyjskiej i na odwrót.

Brexit a emerytura w Wielkiej Brytanii

Wraz z zamieszaniem wokół wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej pojawiają się pytanie czy Brexit wpłynie na wypłacanie emerytur Polakom prowadzącym w Wielkiej Brytanii swoje spółki. Nie ma obecnie pewności, jak będą wyglądać porozumienia w tej sprawie zawarte między Wielką Brytanią, a krajami Unii Europejskiej. Nie mniej jednak ze względu na olbrzymią liczbę Brytyjczyków pracujących i pobierających emerytury w różnych krajach Unii Europejskiej, jak i obywateli Unii pracujących w UK, trudno wyobrazić sobie sytuację, w której w wyniku Brexitu systemy emerytalne przestaną być skoordynowane, a Polacy, którzy nabyli prawa do emerytury w Wielkiej Brytanii nagle, z dnia na dzień je utracą.

Facebooktwitterlinkedin
Podsumowanie artykułu
Jaka emerytura przysługuje dyrektorowi brytyjskiej spółki limited?
Tytuł
Jaka emerytura przysługuje dyrektorowi brytyjskiej spółki limited?
Opis
Polskim przedsiębiorcom, którzy zdecydowali się na przeniesienie swojej działalności do Wielkiej Brytanii przysługuje brytyjska emerytura. Dowiedz się jakie warunki musisz spełnić, aby ją otrzymać.
Autor
Copyrights
AT UK Consulting Ltd
Logo wydawcy
Masz pytania lub spostrzeżenia?
NASI EKSPERCI Z PRZYJEMNOŚCIĄ
PODZIELĄ SIĘ WIEDZĄ.

Komentarz FB

Masz pytania?

Chcesz założyć biznes za granicą?

Najnowsze wpisy

 • Czym jest spółka Free Zone w Emiratach Arabskich?
  Czym jest spółka Free Zone w Emiratach Arabskich?
  Ustabilizowany biznes często szuka możliwości ekspansji i optymalizacji szeregu procesów biznesowych. Coraz częściej okazuje się, że właściwym krokiem jest utworzenie spółki offshore do prowadzenia określonych operacji. Okazuje, że spółki typu Free Zone w Zjednoczonych Emiratach Arabskich to jedno z lepszych rozwiązań do rozpoczęcia tego typu działalności. (więcej…)

  Ustabilizowany biznes często szuka możliwości ekspansji i optymalizacji szeregu procesów biznesowych. Coraz częściej okazuje się, że właściwym krokiem jest utworzenie spółki offshore do prowadzenia określonych...

  Czytaj dalej
 • „Tam, gdzie podatków nie ma”. Polscy przedsiębiorcy już wiedzą jakie korzyści daje offshore
  "Tam, gdzie podatków nie ma". Polscy przedsiębiorcy już wiedzą jakie korzyści daje offshore

  Sytuacja wywołana globalnym zamrożeniem gospodarki spowodowanym pandemią, przewartościowuje właśnie rynek. Poza oczywistym faktem, że jedne biznesy po prostu znikną, a inne się pojawiają, z obecnego obrazu rzeczywistości wyłania się ważna nauka dla polskich przedsiębiorców. Państwo, które pobiera wysokie podatki, w sytuacji kryzysu gwarantuje firmom niewiele więcej niż państwo, które nie zbiera danin. Ratując aktywna właściciele firm przenoszą się więc “tam, gdzie podatków nie ma” i wybierają offshore. (więcej…)

  Sytuacja wywołana globalnym zamrożeniem gospodarki spowodowanym pandemią, przewartościowuje właśnie rynek. Poza oczywistym faktem, że jedne biznesy po prostu znikną, a inne się pojawiają, z obecnego...

  Czytaj dalej
 • Wielka Brytania: duże zmiany w zasadach furlough (Job Retention Scheme)
  Wielka Brytania: duże zmiany w zasadach furlough (Job Retention Scheme)
  Brytyjski rząd wprowadził znaczące zmiany w zasadach kierowania pracowników na furlough (postojowe). Znacząco zmienia się sposób refundowania poniesionych kosztów i wysokość refundacji. Poniżej podsumowujemy najważniejsze informacje, z którymi powinni zapoznać się dyrektorzy oraz kadra zarządzająca firm - w tym brytyjskich spółek LTD, które chcą nadal otrzymywać pomoc w ramach Job Retention Scheme lub o taką pomoc się ubiegać. (więcej…)

  Brytyjski rząd wprowadził znaczące zmiany w zasadach kierowania pracowników na furlough (postojowe). Znacząco zmienia się sposób refundowania poniesionych kosztów i wysokość refundacji. Poniżej podsumowujemy najważniejsze...

  Czytaj dalej

STREFA WIEDZY

Zachęcamy do zapoznania się z najczęstszymi pytaniami związanymi z prowadzeniem firmy w Anglii. Zarówno Klienci naszej firmy, jak i przedsiębiorcy zastanawiający się nad przeniesieniem firmy do Anglii znajdą tutaj szereg przydatnych informacji natury księgowej, prawnej i organizacyjnej.

PRZEJDŹ DO FAQ
Newsletter
CO ZYSKUJESZ?
 • Wiedzę na temat firmy za granicą
 • Jak płacić mniejsze podatki
 • Gdzie ulokować zarobione pieniądze

DO GÓRY

testowo