Blog o optymalizacji podatkowej i finansach

Jaka emerytura przysługuje dyrektorowi brytyjskiej spółki limited?

Jaka emerytura przysługuje dyrektorowi brytyjskiej spółki limited?

Polskim przedsiębiorcom, którzy zdecydowali się na przeniesienie swojej działalności do Wielkiej Brytanii przysługuje brytyjska emerytura. Dowiedz się jakie warunki musisz spełnić, aby ją otrzymać.

Przedsiębiorca, który decyduje się przenieść swoją działalność do Wielkiej Brytanii i zatrudni się w swojej firmie, automatycznie staje się częścią brytyjskiego systemu emerytalnego, z którego może korzystać i w jego ramach będzie w przyszłości mógł pobierać odpowiednią emeryturę. Jeśli zarejestrowałeś na Wyspach spółkę LTD to po spełnieniu odpowiednich warunków nabędziesz prawo do pobierania tamtejszej emerytury.

Jak wygląda brytyjski system emerytalny?

System emerytalny w Wielkiej Brytanii składa się z trzech filarów:

 1. emerytura państwowa (New State Pension)
 2. emerytura firmowa (Workspace Pension)
 3. emerytura prywatna (Personal Pension).
Kto może się ubiegać o brytyjską emeryturę państwową?

Brytyjska emerytura państwowa przysługuje każdej osobie, która przepracowała na Wyspach przynajmniej 10 lat i osiągnęła wiek emerytalny. Ze względu na fakt, że w 2016 roku Wielka Brytania wprowadziła reformę systemu emerytur państwowych wiek jaki trzeba osiągnąć, aby przejść na emeryturę wzrasta z roku na rok, by ostatecznie osiągnąć pułap 68 lat zarówno dla mężczyzn i kobiet. W 2020 roku będzie on wynosił 66 lat, a w 2028 roku 67 lat. Na rządowej stronie można przy pomocy prostego kalkulatora obliczyć w jakim wieku nabyte zostanie prawo do przejścia na emeryturę.

Trzeba zaznaczyć, że mężczyźni urodzeni przed 6 kwietnia 1951 roku i kobiety urodzone przed 6 kwietnia 1953 roku otrzymują emeryturę na starych zasadach. W takim przypadku na state pension składają się: basic state pension oraz additional state pension.

 • Basic State Pension jest podstawą emerytury i uzależniona jest wyłącznie od stażu pracy i nie bierze pod uwagę dochodów. Przed reformą mężczyzna mógł przejść na emeryturę, gdy osiągnął wiek 65 lat i posiadał 44 lata stażu pracy. Dla kobiet było to 60 lat i 39 lat stażu pracy. Jednakże po wprowadzeniu reformy wiek ten się co prawda podniósł, ale minimalny staż pracy został zmniejszony do 30 lat.
 • Additional State Pension to dodatkowa kwota emerytury, która zależy od wysokości zarobków. Im wyższe zarobki tym wyższa składka emerytalna, a co za tym idzie wyższa kwota dodatkowa emerytury.
New state pension

Reforma z 2016 roku wprowadziła modyfikację powyższego systemu i osoby, które na emeryturę przejdą po 2016 roku, otrzymają ją już na poniższych zasadach. New state pension będzie wypłacana po osiągnięciu wieku emerytalnego i zazwyczaj będzie do tego wymagane posiadanie minimum 10 lat podczas których opłacane były składki emerytalne. Dzięki podpisaniu przez Wielką Brytanię umowy o koordynacji świadczeń z krajami należącymi do Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz Szwajcarii lata pracy w tych krajach także zostaną uwzględnione do brytyjskiej emerytury. W rezultacie wystarczy przepracować tylko 1 rok w Wielkiej Brytanii (przez rok odprowadzać składki w przypadku dyrektora spółki limited), aby przysługiwało prawo to niewielkiej części tamtejszej emerytury. Jeśli pozostałe lata przepracujemy w innych krajach Europejskiego Obszaru Gospodarczego – w tym w Polsce, to pracownik otrzyma odpowiednią część brytyjskiej emerytury. W przypadku obliczania lat zaliczanych do emerytury brytyjskiej ważna jest składka na ubezpieczenie społeczne (National Insurance Contributions), która musi odprowadzana przez cały rok. Wtedy i tylko wtedy zostanie on zaliczony do brytyjskiej emerytury. Jeden rok opłacania składek NIC oznacza 1/35 wysokości State Pension. Przewidywaną wysokość swojej brytyjskiej emerytury można sprawdzić na stronie rządowej.

Właściciele spółek LTD muszą pamiętać o samodzielnym opłacaniu składek NIC – w przeciwnym wypadku lata prowadzenia działalności w Wielkiej Brytanii nie będą zaliczone na poczet emerytury i w rezultacie nie będą mogli się o nią starać. Jeśli w ciągu roku zdarzyło się nie opłacić składek istnieje możliwość dopłaty do składek NIC.

Wysokość emerytury New State Pension

Wysokość emerytury wynosi tyle samo dla kobiet i mężczyzn. Po przepracowaniu 35 lat i osiągnięciu wieku emerytalnego wyniesie ona 168,60 funtów tygodniowo (2019). Przy czym kwota ta jest waloryzowana więc wraz ze zmianą inflacji będzie wzrastać lub spadać. Rząd w tym przypadku bierze pod uwagę dwa wskaźniki: średnio procentowy wzrost zarobków w Wielkiej Brytanii oraz procentowy wzrost cen mierzony indeksem CPI. Od tej kwoty można łatwo obliczyć jaka emerytura będzie przysługiwała osobie, która prowadziła spółkę LTD w Wielkiej Brytanii przez 8 lat. W takim przypadku tygodniowa emerytura wyniesie około 37,5 funta.

Informacje o emeryturze państwowej w Wielkiej Brytanii można uzyskać kontaktując się z Pension Service i International Pension Centre.

Jak zwiększyć emeryturę w przypadku prowadzenia spółki LTD?

Najlepszym sposobem na zwiększenie wysokości emerytury – poza odroczeniem wypłaty świadczenia – jest skorzystanie z trzeciego filaru brytyjskiego systemu emerytalnego czyli emerytury prywatnej. Przepisy w Wielkiej Brytanii pozwalają inwestować zgromadzone środki samodzielnie – jest to tzw. Self-Invested Personal Pension (SIPP). Kwota zwrotu w takim przypadku jest wysoka, ale jest to również obarczone wysokim ryzykiem.

Emerytura w miejscu pracy

Drugim filarem brytyjskiego systemu emerytalnego jest workplace pension czyli emerytura w miejscu pracy. Dyrektorzy spółek LTD zatrudniający pracowników, którzy zarabiają więcej niż 10 tys. funtów, rocznie muszą ich automatycznie zapisać do systemu workplace pension. Osoby zarabiające mniej niż 116 funtów tygodniowo nie muszą odprowadzać składek na emeryturę w miejscu pracy, ale mogą dobrowolnie zgłosić się do tego programu. W ramach workplace pension pracodawca pobiera minimum 5 proc. wartości pensji pracownika i sam dodaje 3 proc. jej wartości. Co ważne do tej kwoty państwo brytyjskie dodaje jeszcze 20 proc. W przypadku, gdy składka na workplace pension wynosi 40 funtów, to państwo brytyjskie dodaje do tej kwoty jeszcze 10 funtów. Plusem takiego rozwiązania jest możliwość skorzystania z workplace pension już w wieku 55 lat. Wówczas bez płacenia podatku można wypłacić 25 proc. zgromadzonych środków.

Gdzie ubiegać się o brytyjską emeryturę?

Po osiągnięciu wieku emerytalnego, nie trzeba udawać się do Wielkiej Brytanii, aby ubiegać się o brytyjską emeryturę. Można to zrobić w kraju aktualnego przebywania. Jeśli mieszka się w Polsce, należy zgłosić się do oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych odpowiedniego dla miejsca zamieszkania i pobrać formularz ZUS Rp-1E – dotyczy on przebiegu ubezpieczenia osoby wnioskującej. Do formularza należy dołączyć załączniki w postaci:

 • formularza unijnego E 207 PL – to jest dokument, w którym wnioskodawca opisuje przebieg ubezpieczenia. W punkcie numer 7 tego formularza znajduje się rubryka dotycząca Wielkiej Brytanii
 • potwierdzenie okresu składkowego – potwierdzeniem mogą być paski wypłat (payslipy), formularze P60, P45 czy National Insurance Record Statement
 • potwierdzenie prawa do nabycia polskiej emerytury – jest to świadectwo pracy lub legitymacja ubezpieczeniowa

Składając wniosek o emeryturę należy pamiętać o dokładność w wypełnianiu dokumentów. Warto więc przed złożeniem jeszcze raz je przejrzeć. Trzeba też pamiętać, że polska emerytura wypłacana przez ZUS nie ma wpływu na wysokość emerytury brytyjskiej i na odwrót.

Brexit a emerytura w Wielkiej Brytanii

Wraz z zamieszaniem wokół wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej pojawiają się pytanie czy Brexit wpłynie na wypłacanie emerytur Polakom prowadzącym w Wielkiej Brytanii swoje spółki. Nie ma obecnie pewności, jak będą wyglądać porozumienia w tej sprawie zawarte między Wielką Brytanią, a krajami Unii Europejskiej. Nie mniej jednak ze względu na olbrzymią liczbę Brytyjczyków pracujących i pobierających emerytury w różnych krajach Unii Europejskiej, jak i obywateli Unii pracujących w UK, trudno wyobrazić sobie sytuację, w której w wyniku Brexitu systemy emerytalne przestaną być skoordynowane, a Polacy, którzy nabyli prawa do emerytury w Wielkiej Brytanii nagle, z dnia na dzień je utracą.

Facebooktwitterlinkedin
Masz pytania lub spostrzeżenia?
NASI EKSPERCI Z PRZYJEMNOŚCIĄ
PODZIELĄ SIĘ WIEDZĄ.

Komentarz FB

Masz pytania?

Chcesz założyć biznes za granicą?

Najnowsze wpisy

 • W 2020 roku Wielka Brytania obniży stawkę podatku CIT
  W 2020 roku Wielka Brytania obniży stawkę podatku CIT

  Brytyjski podjął decyzję o obniżeniu stawki podatku CIT w Wielkiej Brytanii z obecnych 19 proc. do 17 proc. W 2020 roku wszyscy właściciele przedsiębiorstw działających na terenie Zjednoczonego Królestwa zapłacą niższy podatek dochodowy. (więcej…)

  Brytyjski podjął decyzję o obniżeniu stawki podatku CIT w Wielkiej Brytanii z obecnych 19 proc. do 17 proc. W 2020 roku wszyscy właściciele przedsiębiorstw działających...

  Czytaj dalej
 • Jak założyć i prowadzić firmę. Wszystko co powinieneś wiedzieć zaczynając biznes
  Jak założyć i prowadzić firmę. Wszystko co powinieneś wiedzieć zaczynając biznes

  Prowadzenie własnej firmy to marzenie wielu osób. Niestety bardzo często brak odpowiedniej wiedzy, strach przed formalnościami oraz porażką odwodzą wiele osób od podjęcia decyzji o rozpoczęciu własnej działalności. Zespół ekspertów Admiral Tax przygotował poradnik dostępny za darmo, w którym znajdziesz najważniejsze informacje i porady, które pomogą Ci w rozpoczęciu własnej działalności.

  Własna firma - jak założyć pierwszy biznes

  Świat przedsiębiorczości stoi otworem dla wszystkich, a rozwijaniu własnej działalności sprzyja globalizacja i postępująca digitalizacja kolejnych obszarów życia. Jako eksperci Admiral Tax nie mamy wątpliwości, że niezależność i możliwość pełnej samorealizacji to główne powody, dla których decydujemy się na prowadzenie własnej firmy. Początkujący przedsiębiorca na samym początku staje jednak przed dziesiątkiem pytań: jaką formę działalności wybrać, w jakiej branży, jak zatrudniać pracowników czy jak pozyskać finansowanie. Od natłoku pytań może rozboleć głowa, dlatego warto skorzystać z wiedzy doświadczonych ekspertów, posiadających wiedzę m.in. z zakresu finansów, ekonomii, rachunkowości czy prawa.

  O tym, jak dużym zainteresowaniem cieszy się praca na własny rachunek, świadczy chociażby stale powiększające się grono klientów Admiral Tax. Jako doradcy kancelarii Admiral Tax świadczymy dla przedsiębiorców usługi z zakresu księgowości i optymalizacji podatkowej, a także zastępujemy ich w kontaktach z urzędami.

   
  Pobierz poradnik “Jak założyć i prowadzić firmę. Wszystko co powinieneś wiedzieć zaczynając biznes'” za darmo!

  W niniejszym poradniku postanowiliśmy Ci przybliżyć podstawowe zagadnienia związane z rozpoczęciem i prowadzeniem własnej działalności gospodarczej. Tylko tutaj dowiesz się:

  •    jaką wybrać branżę, •    jak stworzyć odpowiedni biznesplan, •    jak wyglądają kwestie zobowiązań podatkowych wobec urzędów skarbowych, •    jakie koszty wiążą się z zatrudnieniem pracowników, •    gdzie w Europie warunki do prowadzenia biznesu są najbardziej korzystne.

  Pamiętaj jednak, że dobry plan to nie wszystko - decydując się na rozpoczęcie działalności gospodarczej powinieneś zadbać o najmniejsze detale, tak, aby później oszczędzić sobie przykrych niespodzianek Dzięki naszym poradom z pewnością zdołasz uniknąć wielu kosztownych pomyłek!

  Agnieszka Moryc, CEO Admiral Tax: “Mam nadzieję, że nasz poradnik będzie dla Ciebie prawdziwą kopalnią wiedzy. Liczę na to, że zgromadzone w nim informacje znacząco ułatwią Ci podjęcie decyzji o założeniu firmy i o postawieniu pierwszych kroków w biznesie. Powodzenia!”

  Pobierz e-book “Jak założyć i prowadzić firmę. Wszystko co powinieneś wiedzieć zaczynając biznes” za darmo!
  Darmowy poradnik jak założyć firmę

  Zapraszamy do przesyłania nam wszelkich uwag i komentarzy, które  pomogą  nam w dalszym ulepszaniu niniejszego poradnika. Propozycje, sugestie bądź pytania prosimy wysyłać pod adresem: [email protected]

   

  Prowadzenie własnej firmy to marzenie wielu osób. Niestety bardzo często brak odpowiedniej wiedzy, strach przed formalnościami oraz porażką odwodzą wiele osób od podjęcia decyzji o...

  Czytaj dalej
 • Dlaczego ekspansję zagraniczną polskie firmy zaczynają od Wielkiej Brytanii?
  Dlaczego ekspansję zagraniczną polskie firmy zaczynają od Wielkiej Brytanii?

  W ciągu ostatniej dekady w polskiej gospodarce pojawiło się zjawisko nazwane przez ekspertów umiędzynarodowieniem polskich firm. Rodzimi przedsiębiorcy szybko dostrzegli potencjał jaki drzemie w rynkach międzynarodowych. Statystyki pokazują, że to Wielka Brytania jest krajem, w którym coraz chętniej swoją ekspansję zaczynają polskie firmy. (więcej…)

  W ciągu ostatniej dekady w polskiej gospodarce pojawiło się zjawisko nazwane przez ekspertów umiędzynarodowieniem polskich firm. Rodzimi przedsiębiorcy szybko dostrzegli potencjał jaki drzemie w rynkach...

  Czytaj dalej

STREFA WIEDZY

Zachęcamy do zapoznania się z najczęstszymi pytaniami związanymi z prowadzeniem firmy w Anglii. Zarówno Klienci naszej firmy, jak i przedsiębiorcy zastanawiający się nad przeniesieniem firmy do Anglii znajdą tutaj szereg przydatnych informacji natury księgowej, prawnej i organizacyjnej.

PRZEJDŹ DO FAQ
Newsletter
CO ZYSKUJESZ?
 • Wiedzę na temat firmy za granicą
 • Jak płacić mniejsze podatki
 • Gdzie ulokować zarobione pieniądze

DO GÓRY

testowo