Blog o optymalizacji podatkowej i finansach

Jak przywrócić zamkniętą spółkę ltd?

Jak przywrócić zamkniętą spółkę ltd?

Firma w Wielkiej Brytanii

Spółkę ltd, która została rozwiązana i widnieje w Companies House jako “dissolved” można przywrócić, czyli uczynić ją ponownie aktywną. Jeżeli działalność została wykreślona z rejestru handlowego Companies House, prawdopodobnie została ona rozwiązana dobrowolnie przez udziałowców lub wykreślona przymusowo przez urząd, ponieważ nie składała sprawozdań lub innych wymaganych prawnie raportów. Możliwe jest jednak przywrócenie spółki, a proces zależy od tego, kto dokonał wykreślenia. Poniżej przedstawiamy wskazówki dla dyrektorów na temat tego, jak przywrócić spółkę.

Jeżeli spółka została przymusowo skreślona z rejestru przez Companies House, dyrektorzy mogą złożyć wniosek o ponowną rejestrację administracyjną. Jednak jeśli to sami dyrektorzy dobrowolnie rozwiązali spółkę i chcą kontynuować działalność, spółka może być przywrócona jedynie na mocy decyzji sądowej.

Wniosek o przywrócenie administracyjne

Przywrócenie administracyjne to procedura przywracania spółki, która została przymusowo rozwiązana, np. wykreślona z rejestru, ponieważ nie dopełniła obowiązku składania sprawozdań na czas. Wniosek o przywrócenie spółki można złożyć, kontaktując się z Companies House i wysyłając formularz przywrócenia administracyjnego, wraz z wszelkimi zaległymi sprawozdaniami, rozliczeniami spółki, opłatami za zaległe rozliczenia oraz wszelkie kary,  które zostały nałożone na spółkę za spóźnione rozliczenia. Koszt formularza, płatny czekiem wraz z formularzem wynosi 100 funtów. W momencie wysyłania formularza, wszelkie zaległości podatkowe oraz kary, które spółka miała na siebie nałożone muszą zostać uregulowane. Te ostatnie mogą dotyczyć spóźnionych sprawozdań składanych do Companies House. Dodatkowo, jeśli spółka miała jakieś aktywa, wymagany jest list zrzeczenia od Bona Vacantia (rządowy dział prawny).

ZOBACZ TAKŻE: Wykreślenie spółki z rejestru Companies House – jakie będą konsekwencje?

Musisz pamiętać o tym, że o przywrócenie spółki w trybie administracyjnym możesz zaaplikować jedynie, jeśli:

 • Byłeś dyrektorem lub udziałowcem byłej spółki;
 • Spółka została wykreślona z rejestru handlowego Companies House w ciągu ostatnich sześciu lat;
 • Spółka kontynuowała działalność do momentu rozwiązania;
 • Spółka nie została rozwiązana przez udziałowców

Jeżeli powyższe nie ma zastosowania, będziesz musiał postarać się o przywrócenie spółki na mocy postanowienia sądu.

Przywrócenie na mocy postanowienia sądu

Jeżeli spółka została dobrowolnie wykreślona z rejestru przez dyrektorów lub akcjonariuszy, proces przywrócenia wymaga postanowienia sądu. Koszt złożenia wniosku waha się od 500 do 800 funtów i jest powiększony o koszty dodatkowe np. koszty prawników. Spółkę poprzez postanowienie sądu mogą przywrócić zarówno dyrektorzy, właściciele, jak również strony trzecie np. kontrahenci, wierzyciele, pracownicy.  Istnieje wiele powodów, dla których dyrektorzy/ akcjonariusze mogą chcieć przywrócić rozwiązaną spółkę, np.:

Wznowienie działalności handlowej

Jednym z powodów przywrócenia spółki może być to, że dyrektorzy chcą wznowić działalność handlową, szczególnie, jeśli dany rynek przeżywa rozkwit. W takim przypadku od rozwiązania spółki nie może upłynąć więcej niż sześć lat. Możesz złożyć wniosek o przywrócenie, wnieść dodatkowe opłaty, przedstawić sprawozdania i zaświadczenia.

Zwolnienie aktywów

Limit sześciu lat, o którym piszemy, miałby również zastosowanie, jeśli chciałbyś przywrócić spółkę w celu uwolnienia aktywa. Jeżeli właśnie dlatego chcesz przywrócić wykreśloną spółkę, spółka zostanie tymczasowo wpisana do rejestru Companies House.

ZOBACZ TAKŻE: Wielka Brytania: czy nazwa spółki LTD ma znaczenie?

Po tym, jak spółka została rozwiązana i upłynęło trochę czasu, aktywa spółki stają się własnością państwa. Do aktywów spółki może mieć również zastosowanie prawo Bona Vacantia lub mienia bezpańskiego. W tym przypadku nie ma potrzeby, żebyś przedstawiał sprawozdania i zaświadczenia spółki, ponieważ spółka nie została przywrócona na stałe; przywrócenie jest jedynie tymczasowe, w celu zwolnienia aktywów.

Roszczenia względem spółki

Roszczenia względem spółki są kolejnym powodem przywrócenia rozwiązanej działalności. Jeżeli ktoś chce dochodzić swoich praw z roszczenia przeciwko spółce, nie ma żadnego ograniczenia czasowego: okres sześciu lat nie ma tutaj zastosowania. I tak na przykład pracownik może mieć roszczenia z tytułu uszkodzenia ciała, chociaż w takim przypadku musi również przedstawić odpowiednią dokumentację medyczną. Jednak jeśli kwota roszczenia jest niska, można zastosować opłatę uznaniową (tzw. discretionary grant) – wtedy nie ma konieczności przywracania działalności spółki.

Jak długo trwa proces?

Po tym, jak złożysz do sądu wymagane dokumenty, dostaniesz zawiadomienie o terminie rozprawy mającej na celu przywrócenie spółki do rejestru. Sąd musi sprawdzić, czy wszystkie formularze i dokumenty, np. zaświadczenia czy sprawozdania finansowe są aktualne. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, procedura powinna potrwać ok. cztery miesiące. Jeśli w trakcie trwania przywracania spółki, niezbędne okażą się dodatkowe dokumenty, proces ten znacznie się wydłuża.

Jeśli zamierzasz przywrócić spółkę lub potrzebujesz więcej informacji na temat procedur, eksperci z Admiral Tax chętnie udzielą Ci wszelkiego wsparcia.

> POBIERZ poradnik „Brytyjska spółka limited bez tajemnic” <<

Brytyjska spółka bez tajemnic

 

Facebooktwitterlinkedin
Podsumowanie artykułu
Jak przywrócić zamkniętą spółkę ltd?
Tytuł
Jak przywrócić zamkniętą spółkę ltd?
Opis
Spółkę ltd, która została rozwiązana i widnieje w Companies House jako “dissolved” można przywrócić, czyli uczynić ją ponownie aktywną. Jeżeli działalność została wykreślona z rejestru handlowego Companies House, prawdopodobnie została ona rozwiązana dobrowolnie przez udziałowców lub wykreślona przymusowo przez urząd, ponieważ nie składała sprawozdań lub innych wymaganych prawnie raportów.
Autor
Copyrights
AT UK Consulting Ltd
Logo wydawcy
Masz pytania lub spostrzeżenia?
NASI EKSPERCI Z PRZYJEMNOŚCIĄ
PODZIELĄ SIĘ WIEDZĄ.

Komentarz FB

Masz pytania?

Chcesz założyć biznes za granicą?

Najnowsze wpisy

 • Czym jest ulga abolicyjna i co oznacza jej zniesienie?
  Czym jest ulga abolicyjna i co oznacza jej zniesienie?
  Ulga abolicyjna to bardzo korzystny mechanizm podatkowy, dzięki któremu Polak zarabiający w państwie, w którym płaci niższe podatki niż w Polsce lub korzysta z ulg podatkowych, nie musi dodatkowo płacić podatku w Polsce, nawet jeśli pozostaje polskim rezydentem podatkowym. (więcej…)

  Ulga abolicyjna to bardzo korzystny mechanizm podatkowy, dzięki któremu Polak zarabiający w państwie, w którym płaci niższe podatki niż w Polsce lub korzysta z ulg...

  Czytaj dalej
 • Czym są podmioty powiązane i kogo obowiązują ceny transferowe?
  Czym są podmioty powiązane i kogo obowiązują ceny transferowe?
  Pojęcie podmiotów powiązanych i cen transferowych określa zasady i zobowiązania podatkowe dla przedsiębiorstw przeprowadzających różnego rodzaju transakcje w obrębie tych samych grup kapitałowych. Najczęstszym przypadkiem podmiotów powiązanych są spółki matki i ich zagraniczne lub krajowe spółki córki. Przy takich transakcjach, obowiązują specjalne ceny transferowe podlegające różnym regulacjom prawnym, innym niż transakcje przeprowadzane przez podmioty niepowiązane. Jakie zatem cechy charakterystyczne jednostki gospodarczej wpływają na uznanie jej za podmiot powiązany i w jakich dokładnie sytuacjach zastosowanie znajdują ceny transferowe? (więcej…)

  Pojęcie podmiotów powiązanych i cen transferowych określa zasady i zobowiązania podatkowe dla przedsiębiorstw przeprowadzających różnego rodzaju transakcje w obrębie tych samych grup kapitałowych. Najczęstszym przypadkiem...

  Czytaj dalej
 • Czym jest spółka Free Zone w Emiratach Arabskich?
  Czym jest spółka Free Zone w Emiratach Arabskich?
  Ustabilizowany biznes często szuka możliwości ekspansji i optymalizacji szeregu procesów biznesowych. Coraz częściej okazuje się, że właściwym krokiem jest utworzenie spółki offshore do prowadzenia określonych operacji. Okazuje, że spółki typu Free Zone w Zjednoczonych Emiratach Arabskich to jedno z lepszych rozwiązań do rozpoczęcia tego typu działalności. (więcej…)

  Ustabilizowany biznes często szuka możliwości ekspansji i optymalizacji szeregu procesów biznesowych. Coraz częściej okazuje się, że właściwym krokiem jest utworzenie spółki offshore do prowadzenia określonych...

  Czytaj dalej

STREFA WIEDZY

Zachęcamy do zapoznania się z najczęstszymi pytaniami związanymi z prowadzeniem firmy w Anglii. Zarówno Klienci naszej firmy, jak i przedsiębiorcy zastanawiający się nad przeniesieniem firmy do Anglii znajdą tutaj szereg przydatnych informacji natury księgowej, prawnej i organizacyjnej.

PRZEJDŹ DO FAQ
Newsletter
CO ZYSKUJESZ?
 • Wiedzę na temat firmy za granicą
 • Jak płacić mniejsze podatki
 • Gdzie ulokować zarobione pieniądze

DO GÓRY

testowo