Blog o optymalizacji podatkowej i finansach

Jak przenieść firmę do Anglii?

Jak przenieść firmę do Anglii?

Firma w UK i Irlandii

Coraz więcej polskich przedsiębiorców w obliczu rosnących obciążeń podatkowych, wysokiej biurokracji i mało przyjaznego systemu prawnego decyduje się na przeniesienie biznesu do Wielkiej Brytanii. Firma w Anglii, to niezwykle popularna forma prowadzenia działalności i metoda na wydajne zmniejszenie obciążeń podatkowych i spore oszczędności.

Firma w Anglii – proces rejestracji

Spółka limited (odpowiednik polskiej spółki z o.o.) jest najpopularniejszą formą prowadzenia biznesu w Wielkiej Brytanii. Wg minister przedsiębiorczości i technologii Jadwigi Emilewicz Polacy założyli na Wyspach Brytyjskich już ponad 60 tys. firm. Rejestracja spółki limited w Anglii jest prosta – w niecałe 24 godziny można stać się właścicielem prestiżowej formy prawnej, ułatwiającej prowadzenie biznesu na całym świecie.

 

 

Aby założyć spółkę w Wielkiej Brytanii należy mieć ukończone 16 lat. Do powołania spółki limited konieczny jest dyrektor, który może być jednocześnie jedynym udziałowcem spółki. Profesjonalne kancelarie księgowo-podatkowe jak Admiral Tax załatwiają wszelkie formalności za klienta. Rejestracja spółki w Anglii to koszt od 79 funtów za podstawowy pakiet, do 564 funtów za pakiet zawierający wirtualny adres w Londynie i pozwalający na natychmiastowe rozpoczęcie działalności operacyjnej, zatrudnianie pracowników czy otwarcie rachunku bankowego np. w polskim banku. Po wybraniu pakietu i dokonaniu płatności klient wypełnia formularz podając dane dyrektora spółki, proponowaną nazwę spółki. Doradcy Admiral Tax przesyłają informacje o spółce do Companies House i potwierdzają jej zarejestrowanie – od teraz spółka widnieje w brytyjskim rejestrze spółek.

Pełen cennik dot. rejestracji i prowadzenia firmy w Anglii znajdziesz tutaj: Firma w Anglii – cennik

Firma w Anglii – dla kogo?

Nie ma ograniczeń co do tego, kto może być właścicielem spółki limited w Wielkiej Brytanii, natomiast nie wszystkie rodzaje biznesów nadają się do przeniesienia z Polski do Anglii. Firma w Anglii jest najczęściej wybierana przez przedstawicieli IT, freelancerów, grafików, specjalistów ds. marketingu, konsultingu czy artystów.

Firma w Anglii – zarządzana przez Internet

Prowadzenie firmy nie wymaga fizycznej obecności w Wielkiej Brytanii (wyjątkiem jest uzyskanie nr NIN, potrzebnego do brytyjskiego ubezpieczenia społecznego i emerytury). Kontakt z urzędami odbywa się w całości elektronicznie.

Firma w Anglii – proste rozliczenie

Obowiązkiem dyrektora spółki jest złożyć rozliczenie roczne działalności spółki (annual accounts) oraz sprawozdanie roczne (confirmation statement). Rok podatkowy dla spółek limited obejmuje zazwyczaj okres 12 miesięcy i rozpoczyna się dzień po zakończeniu poprzedniego roku podatkowego lub w przypadku nowopowstałych firm rozpoczyna się z dniem rejestracji w Companies House, a kończy po upływie roku, ostatniego dnia miesiąca, w którym spółka została zarejestrowana. Korzystając z profesjonalnego biura księgowego nie musimy martwić się o jakiekolwiek formalności – o wszystko dbają wykwalifikowani księgowi z wieloletnim doświadczeniem w prowadzeniu oraz rozliczaniu brytyjskich spółek.

Firma w Anglii, a Brexit

Nadchodzący Brexit wywołuje u części przedsiębiorców uczucie niepewności związane z dalszym prowadzeniem firmy w Anglii. Zupełnie niepotrzebnie – jak pokazują statystyki Companies House ponad połowa wszystkich dyrektorów spółek limited nie jest rezydentami Wielkiej Brytanii. Opublikowana “biała księga Brexitu” pozwala z optymizmem patrzeć na dalszą współpracę Wielkiej Brytanii z Unią Europejską w dziedzinie gospodarki.

“Brytyjski rząd od samego początku dyskusji na temat Brexitu podkreśla niezwykle ważne znaczenie gospodarki dla warunków porozumienia z Unią Europejską. Planowana obniżka podatku dochodowego dla przedsiębiorców ( z 19-proc. do 17-proc. w 2019) to tylko początek działań inicjowanych przez brytyjski rząd, by przyciągnąć i utrzymać europejskich przedsiębiorców.” – komentuje Agnieszka Moryc, Dyrektor Zarządzająca Admiral Tax.

Spółka limited – korzyści

Prowadzenie spółki limited wiąże się z szeregiem korzyści. Przede wszystkim prowadzenie biznesu w Wielkiej Brytanii jest łatwe – nie ma biurokracji, którą znamy z polskich urzędów, większość spraw można załatwić online bezpośrednio lub korzystając z usług wyspecjalizowanego biura księgowego. Spółka limited pozwala zaoszczędzić kilkadziesiąt tysięcy złotych każdego roku. Dzieje się tak, ponieważ dyrektor spółki może skorzystać z wysokiej kwoty wolnej od podatku (aktualnie 11 850 funtów, czyli około 58 tysięcy złotych), mniejszych obciążeń na ubezpieczenie społeczne. Dodatkowo można wypłacać środki ze spółki bez podatku korzystając z dywidendy, kilometrówki czy zwrotów kosztów delegacji. To wszystko na zdecydowanie prostszych zasadach niż w Polsce, bez konieczności udowadniania każdego wydatku. Więcej informacji na temat tego jak wypłacać pieniądze ze spółki limited znajdziesz w tym artykule.

Więcej informacji na temat prowadzenia spółki w Wielkiej Brytanii znajdziesz w darmowym poradniku Admiral Tax dostępnym w tym miejscu.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat prowadzenia spółki Wielkiej Brytanii i korzyści jakie z tego wynikają – skorzystaj z darmowej konsultacji z ekspertami Admiral Tax.

Facebooktwitterlinkedin
Podsumowanie artykułu
Jak przenieść firmę do Anglii?
Tytuł
Jak przenieść firmę do Anglii?
Opis
Coraz więcej polskich przedsiębiorców w obliczu rosnących obciążeń podatkowych, wysokiej biurokracji i mało przyjaznego systemu prawnego decyduje się na przeniesienie biznesu do Wielkiej Brytanii. Firma w Anglii, to niezwykle popularna forma prowadzenia działalności i metoda na wydajne zmniejszenie obciążeń podatkowych i spore oszczędności.
Autor
Copyrights
AT UK Consulting Ltd
Logo wydawcy
Masz pytania lub spostrzeżenia?
NASI EKSPERCI Z PRZYJEMNOŚCIĄ
PODZIELĄ SIĘ WIEDZĄ.

Komentarz FB

Masz pytania?

Chcesz założyć biznes za granicą?

Najnowsze wpisy

 • Czym jest spółka Free Zone w Emiratach Arabskich?
  Czym jest spółka Free Zone w Emiratach Arabskich?
  Ustabilizowany biznes często szuka możliwości ekspansji i optymalizacji szeregu procesów biznesowych. Coraz częściej okazuje się, że właściwym krokiem jest utworzenie spółki offshore do prowadzenia określonych operacji. Okazuje, że spółki typu Free Zone w Zjednoczonych Emiratach Arabskich to jedno z lepszych rozwiązań do rozpoczęcia tego typu działalności. (więcej…)

  Ustabilizowany biznes często szuka możliwości ekspansji i optymalizacji szeregu procesów biznesowych. Coraz częściej okazuje się, że właściwym krokiem jest utworzenie spółki offshore do prowadzenia określonych...

  Czytaj dalej
 • „Tam, gdzie podatków nie ma”. Polscy przedsiębiorcy już wiedzą jakie korzyści daje offshore
  "Tam, gdzie podatków nie ma". Polscy przedsiębiorcy już wiedzą jakie korzyści daje offshore

  Sytuacja wywołana globalnym zamrożeniem gospodarki spowodowanym pandemią, przewartościowuje właśnie rynek. Poza oczywistym faktem, że jedne biznesy po prostu znikną, a inne się pojawiają, z obecnego obrazu rzeczywistości wyłania się ważna nauka dla polskich przedsiębiorców. Państwo, które pobiera wysokie podatki, w sytuacji kryzysu gwarantuje firmom niewiele więcej niż państwo, które nie zbiera danin. Ratując aktywna właściciele firm przenoszą się więc “tam, gdzie podatków nie ma” i wybierają offshore. (więcej…)

  Sytuacja wywołana globalnym zamrożeniem gospodarki spowodowanym pandemią, przewartościowuje właśnie rynek. Poza oczywistym faktem, że jedne biznesy po prostu znikną, a inne się pojawiają, z obecnego...

  Czytaj dalej
 • Wielka Brytania: duże zmiany w zasadach furlough (Job Retention Scheme)
  Wielka Brytania: duże zmiany w zasadach furlough (Job Retention Scheme)
  Brytyjski rząd wprowadził znaczące zmiany w zasadach kierowania pracowników na furlough (postojowe). Znacząco zmienia się sposób refundowania poniesionych kosztów i wysokość refundacji. Poniżej podsumowujemy najważniejsze informacje, z którymi powinni zapoznać się dyrektorzy oraz kadra zarządzająca firm - w tym brytyjskich spółek LTD, które chcą nadal otrzymywać pomoc w ramach Job Retention Scheme lub o taką pomoc się ubiegać. (więcej…)

  Brytyjski rząd wprowadził znaczące zmiany w zasadach kierowania pracowników na furlough (postojowe). Znacząco zmienia się sposób refundowania poniesionych kosztów i wysokość refundacji. Poniżej podsumowujemy najważniejsze...

  Czytaj dalej

STREFA WIEDZY

Zachęcamy do zapoznania się z najczęstszymi pytaniami związanymi z prowadzeniem firmy w Anglii. Zarówno Klienci naszej firmy, jak i przedsiębiorcy zastanawiający się nad przeniesieniem firmy do Anglii znajdą tutaj szereg przydatnych informacji natury księgowej, prawnej i organizacyjnej.

PRZEJDŹ DO FAQ
Newsletter
CO ZYSKUJESZ?
 • Wiedzę na temat firmy za granicą
 • Jak płacić mniejsze podatki
 • Gdzie ulokować zarobione pieniądze

DO GÓRY

testowo