Blog o optymalizacji podatkowej i finansach

Gdzie obowiązuje oświadczenie Common Reporting Standard (CRS)?

Gdzie obowiązuje oświadczenie Common Reporting Standard (CRS)?

CSR, czyli Common Reporting Standard to standard automatycznej wymiany informacji finansowych, którego wprowadzenie sprawiło, że tajemnica bankowa praktycznie przestała istnieć w większości krajów. Jest to wymóg przekazywania informacji o kontach bankowych i ich właścicielach organom podatkowym w krajach rezydencji podatkowej właścicieli kont. CRS obowiązuje wszystkie banki i inne instytucje finansowe w krajach w których został wprowadzony. 

Jak działa CRS?

W ramach CRS banki i inne instytucje muszą ustalić rezydencję podatkową swoich klientów (zarówno osób fizycznych jak i  podmiotów, dla których prowadzone są rachunki finansowe). Przede wszystkim ustalają klientów, którzy są rezydentami podatkowymi w kraju innym niż ten, w którym posiadają rachunki bankowe. W przypadku takich klientów, banki są zobowiązane przekazywać informacje o rachunkach lokalnym organom podatkowym w kraju rezydencji podatkowej.

Jakie informacje są przekazywane w ramach CRS?

Instytucje finansowe są zobowiązane przekazać organom podatkowym informacje o wszystkich rachunkach raportowanych, co obejmuje m.in. konta powiernicze lub depozytowe, udziały w kapitale lub zyskach spółki będącej instytucją finansową czy pieniężne umowy ubezpieczenia lub umowy renty.

Zobacz także: Jak chronić firmę przed skutkami pandemii koronawirusa i polskim fiskusem?

Dane, które przekazują banki to:

 • informacje dotyczące posiadacza rachunku, tj. imię i nazwisko, datę i miejsce urodzenia osoby fizycznej, a w przypadku podmiotu jego nazwę lub firmę, ponadto adres (zamieszkania bądź siedziby) oraz numer identyfikacji podatkowej.
 • informacje o beneficjencie rzeczywistym czy też tzw. controlling person. W przypadku spółek, banki będzie interesował tzw. beneficjent rzeczywisty, który musi być osobą fizyczną, będącą udziałowcem tej spółki i posiadającym więcej niż 25% głosów. Jego dane będą raportowane do państwa rezydencji podatkowej.
 • informacje o rachunku, tj. numer rachunku (lub jego funkcjonalny odpowiednik jeśli rachunek nie ma numeru) oraz saldo rachunku lub jego wartość ustaloną na koniec roku kalendarzowego lub innego okresu sprawozdawczego (w różnych krajach okresy raportowania mogą przypadać na inny termin).
Jak uniknąć raportowania CRS?

Najbardziej  oczywistym sposobem na uniknięcie raportowania CRS jest posiadanie konta w kraju, który nie wprowadził standardu CRS. Np. Gruzja, USA, Puerto Rico, Ukraina, Kambodża. Banki w tych krajach nie są zobowiązane do przekazywania danych o kontach należących do nierezydentów. Zakładając spółkę np. w Delaware w USA oraz konto bankowe, jest się poza zasięgiem CRS.

Możliwa, lecz dużo bardziej czasochłonna jest także zmiana rezydencji podatkowej osoby. Niewątpliwą korzyścią jest wówczas także pozbycie się innych obciążeń podatkowych z kraju dotychczasowej rezydencji.

W przypadku kont firmowych możliwe jest zwiększenie liczby udziałowców, tak aby żaden z nich nie miał 25% udziałów. Banki muszą raportować w ramach CRS dane rzeczywistych beneficjentów kont,co w przypadku kont spółek, będzie oznaczać  osoby fizyczne posiadające co najmniej 25% udziałów.

Warto pamiętać też o tym, że ​banki wysyłają raporty jednego dnia w roku. W przypadku wielu banków jest to 31 grudnia. Jeśli klient dokona transferu środków przed datą raportowania, saldo raportowane wyniesie zero. Także CRS nie obejmuje firmowych rachunków bankowych założonych przed wprowadzeniem CRS w danym kraju.

Kraje, które wprowadziły CRS:

Andora, Antigua i Barbuda, Aruba, Australia, Austria, Bahamy, Bahrajn, Barbados, Belize, Brazylia, Brunei, Kanada, Chile, Chiny, Wyspy Cooka, Kostaryka, Curaçao, Dominika, Ghana, Grenada, Hong Kong, Indonezja, Izrael, Japonia, Kuwejt, Liban, Wyspy Marshalla, Makao, Malezja, Mauritius, Monako, Nauru, Nowa Zelandia, Niue Panama, Katar, Rosja, Saint Kitts i Nevis, Samoa, Saint Lucia, Saint Vincent i Grenadyny, Arabia Saudyjska, Singapur, Saint Maarten, Szwajcaria, Trynidadu i Tobago, Turcja, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Urugwaj, Vanuatu.

Anguilla, Argentyna, Belgia, Bermudy, BVI, Bułgaria, Francja, Finlandia, Gibraltar, Grecja, Grenlandia, Guernsey, Niemcy, Kajmany, Kolumbia, Chorwacja, Cypr, Czechy, Dania, Estonia, Wyspy Owcze, Węgry, Islandia, Indie, Irlandia, Wyspa Man, Włochy, Jersey, Korea, Łotwa, Liechtenstein, Litwa, Luksemburg, Malta, Meksyk, Montserrat, Holandia, Norwegia, Polska, Portugalia, Rumunia, San Marino, Seszele, Słowacja, Słowenia, RPA, Hiszpania, Szwecja, W. Turks i Caicos, Wielka Brytania.

Facebooktwitterlinkedin
Podsumowanie artykułu
Gdzie obowiązuje oświadczenie Common Reporting Standard (CRS)?
Tytuł
Gdzie obowiązuje oświadczenie Common Reporting Standard (CRS)?
Opis
CSR, czyli Common Reporting Standard to standard automatycznej wymiany informacji finansowych, którego wprowadzenie sprawiło, że tajemnica bankowa praktycznie przestała istnieć w większości krajów.
Autor
Copyrights
AT UK Consulting Ltd
Logo wydawcy
Masz pytania lub spostrzeżenia?
NASI EKSPERCI Z PRZYJEMNOŚCIĄ
PODZIELĄ SIĘ WIEDZĄ.

Komentarz FB

Masz pytania?

Chcesz założyć biznes za granicą?

Najnowsze wpisy

 • Czym jest spółka Free Zone w Emiratach Arabskich?
  Czym jest spółka Free Zone w Emiratach Arabskich?
  Ustabilizowany biznes często szuka możliwości ekspansji i optymalizacji szeregu procesów biznesowych. Coraz częściej okazuje się, że właściwym krokiem jest utworzenie spółki offshore do prowadzenia określonych operacji. Okazuje, że spółki typu Free Zone w Zjednoczonych Emiratach Arabskich to jedno z lepszych rozwiązań do rozpoczęcia tego typu działalności. (więcej…)

  Ustabilizowany biznes często szuka możliwości ekspansji i optymalizacji szeregu procesów biznesowych. Coraz częściej okazuje się, że właściwym krokiem jest utworzenie spółki offshore do prowadzenia określonych...

  Czytaj dalej
 • „Tam, gdzie podatków nie ma”. Polscy przedsiębiorcy już wiedzą jakie korzyści daje offshore
  "Tam, gdzie podatków nie ma". Polscy przedsiębiorcy już wiedzą jakie korzyści daje offshore

  Sytuacja wywołana globalnym zamrożeniem gospodarki spowodowanym pandemią, przewartościowuje właśnie rynek. Poza oczywistym faktem, że jedne biznesy po prostu znikną, a inne się pojawiają, z obecnego obrazu rzeczywistości wyłania się ważna nauka dla polskich przedsiębiorców. Państwo, które pobiera wysokie podatki, w sytuacji kryzysu gwarantuje firmom niewiele więcej niż państwo, które nie zbiera danin. Ratując aktywna właściciele firm przenoszą się więc “tam, gdzie podatków nie ma” i wybierają offshore. (więcej…)

  Sytuacja wywołana globalnym zamrożeniem gospodarki spowodowanym pandemią, przewartościowuje właśnie rynek. Poza oczywistym faktem, że jedne biznesy po prostu znikną, a inne się pojawiają, z obecnego...

  Czytaj dalej
 • Wielka Brytania: duże zmiany w zasadach furlough (Job Retention Scheme)
  Wielka Brytania: duże zmiany w zasadach furlough (Job Retention Scheme)
  Brytyjski rząd wprowadził znaczące zmiany w zasadach kierowania pracowników na furlough (postojowe). Znacząco zmienia się sposób refundowania poniesionych kosztów i wysokość refundacji. Poniżej podsumowujemy najważniejsze informacje, z którymi powinni zapoznać się dyrektorzy oraz kadra zarządzająca firm - w tym brytyjskich spółek LTD, które chcą nadal otrzymywać pomoc w ramach Job Retention Scheme lub o taką pomoc się ubiegać. (więcej…)

  Brytyjski rząd wprowadził znaczące zmiany w zasadach kierowania pracowników na furlough (postojowe). Znacząco zmienia się sposób refundowania poniesionych kosztów i wysokość refundacji. Poniżej podsumowujemy najważniejsze...

  Czytaj dalej

STREFA WIEDZY

Zachęcamy do zapoznania się z najczęstszymi pytaniami związanymi z prowadzeniem firmy w Anglii. Zarówno Klienci naszej firmy, jak i przedsiębiorcy zastanawiający się nad przeniesieniem firmy do Anglii znajdą tutaj szereg przydatnych informacji natury księgowej, prawnej i organizacyjnej.

PRZEJDŹ DO FAQ
Newsletter
CO ZYSKUJESZ?
 • Wiedzę na temat firmy za granicą
 • Jak płacić mniejsze podatki
 • Gdzie ulokować zarobione pieniądze

DO GÓRY

testowo