Blog o optymalizacji podatkowej i finansach

Gdzie obowiązuje oświadczenie Common Reporting Standard (CRS)?

Gdzie obowiązuje oświadczenie Common Reporting Standard (CRS)?

CSR, czyli Common Reporting Standard to standard automatycznej wymiany informacji finansowych, którego wprowadzenie sprawiło, że tajemnica bankowa praktycznie przestała istnieć w większości krajów. Jest to wymóg przekazywania informacji o kontach bankowych i ich właścicielach organom podatkowym w krajach rezydencji podatkowej właścicieli kont. CRS obowiązuje wszystkie banki i inne instytucje finansowe w krajach w których został wprowadzony. 

Jak działa CRS?

W ramach CRS banki i inne instytucje muszą ustalić rezydencję podatkową swoich klientów (zarówno osób fizycznych jak i  podmiotów, dla których prowadzone są rachunki finansowe). Przede wszystkim ustalają klientów, którzy są rezydentami podatkowymi w kraju innym niż ten, w którym posiadają rachunki bankowe. W przypadku takich klientów, banki są zobowiązane przekazywać informacje o rachunkach lokalnym organom podatkowym w kraju rezydencji podatkowej.

Jakie informacje są przekazywane w ramach CRS?

Instytucje finansowe są zobowiązane przekazać organom podatkowym informacje o wszystkich rachunkach raportowanych, co obejmuje m.in. konta powiernicze lub depozytowe, udziały w kapitale lub zyskach spółki będącej instytucją finansową czy pieniężne umowy ubezpieczenia lub umowy renty.

Zobacz także: Jak chronić firmę przed skutkami pandemii koronawirusa i polskim fiskusem?

Dane, które przekazują banki to:

 • informacje dotyczące posiadacza rachunku, tj. imię i nazwisko, datę i miejsce urodzenia osoby fizycznej, a w przypadku podmiotu jego nazwę lub firmę, ponadto adres (zamieszkania bądź siedziby) oraz numer identyfikacji podatkowej.
 • informacje o beneficjencie rzeczywistym czy też tzw. controlling person. W przypadku spółek, banki będzie interesował tzw. beneficjent rzeczywisty, który musi być osobą fizyczną, będącą udziałowcem tej spółki i posiadającym więcej niż 25% głosów. Jego dane będą raportowane do państwa rezydencji podatkowej.
 • informacje o rachunku, tj. numer rachunku (lub jego funkcjonalny odpowiednik jeśli rachunek nie ma numeru) oraz saldo rachunku lub jego wartość ustaloną na koniec roku kalendarzowego lub innego okresu sprawozdawczego (w różnych krajach okresy raportowania mogą przypadać na inny termin).
Jak uniknąć raportowania CRS?

Najbardziej  oczywistym sposobem na uniknięcie raportowania CRS jest posiadanie konta w kraju, który nie wprowadził standardu CRS. Np. Gruzja, USA, Puerto Rico, Ukraina, Kambodża. Banki w tych krajach nie są zobowiązane do przekazywania danych o kontach należących do nierezydentów. Zakładając spółkę np. w Delaware w USA oraz konto bankowe, jest się poza zasięgiem CRS.

Możliwa, lecz dużo bardziej czasochłonna jest także zmiana rezydencji podatkowej osoby. Niewątpliwą korzyścią jest wówczas także pozbycie się innych obciążeń podatkowych z kraju dotychczasowej rezydencji.

W przypadku kont firmowych możliwe jest zwiększenie liczby udziałowców, tak aby żaden z nich nie miał 25% udziałów. Banki muszą raportować w ramach CRS dane rzeczywistych beneficjentów kont,co w przypadku kont spółek, będzie oznaczać  osoby fizyczne posiadające co najmniej 25% udziałów.

Warto pamiętać też o tym, że ​banki wysyłają raporty jednego dnia w roku. W przypadku wielu banków jest to 31 grudnia. Jeśli klient dokona transferu środków przed datą raportowania, saldo raportowane wyniesie zero. Także CRS nie obejmuje firmowych rachunków bankowych założonych przed wprowadzeniem CRS w danym kraju.

Kraje, które wprowadziły CRS:

Andora, Antigua i Barbuda, Aruba, Australia, Austria, Bahamy, Bahrajn, Barbados, Belize, Brazylia, Brunei, Kanada, Chile, Chiny, Wyspy Cooka, Kostaryka, Curaçao, Dominika, Ghana, Grenada, Hong Kong, Indonezja, Izrael, Japonia, Kuwejt, Liban, Wyspy Marshalla, Makao, Malezja, Mauritius, Monako, Nauru, Nowa Zelandia, Niue Panama, Katar, Rosja, Saint Kitts i Nevis, Samoa, Saint Lucia, Saint Vincent i Grenadyny, Arabia Saudyjska, Singapur, Saint Maarten, Szwajcaria, Trynidadu i Tobago, Turcja, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Urugwaj, Vanuatu.

Anguilla, Argentyna, Belgia, Bermudy, BVI, Bułgaria, Francja, Finlandia, Gibraltar, Grecja, Grenlandia, Guernsey, Niemcy, Kajmany, Kolumbia, Chorwacja, Cypr, Czechy, Dania, Estonia, Wyspy Owcze, Węgry, Islandia, Indie, Irlandia, Wyspa Man, Włochy, Jersey, Korea, Łotwa, Liechtenstein, Litwa, Luksemburg, Malta, Meksyk, Montserrat, Holandia, Norwegia, Polska, Portugalia, Rumunia, San Marino, Seszele, Słowacja, Słowenia, RPA, Hiszpania, Szwecja, W. Turks i Caicos, Wielka Brytania.

Facebooktwitterlinkedin
Podsumowanie artykułu
Gdzie obowiązuje oświadczenie Common Reporting Standard (CRS)?
Tytuł
Gdzie obowiązuje oświadczenie Common Reporting Standard (CRS)?
Opis
CSR, czyli Common Reporting Standard to standard automatycznej wymiany informacji finansowych, którego wprowadzenie sprawiło, że tajemnica bankowa praktycznie przestała istnieć w większości krajów.
Autor
Copyrights
AT UK Consulting Ltd
Logo wydawcy
Masz pytania lub spostrzeżenia?
NASI EKSPERCI Z PRZYJEMNOŚCIĄ
PODZIELĄ SIĘ WIEDZĄ.

Komentarz FB

Masz pytania?

Chcesz założyć biznes za granicą?

Najnowsze wpisy

 • Kto potrzebuje Tax ID w Delaware i jak go uzyskać w USA?
  Kto potrzebuje Tax ID w Delaware i jak go uzyskać w USA?
  Tax ID jest niezbędny dla każdego przedsiębiorcy, który zatrudnia pracowników w Stanach Zjednoczonych. Co więcej, identyfikator ten może okazać się konieczny do załatwienia niektórych formalności związanych z organizacją nowej spółki. Sprawdźmy dokładnie, w jakich okolicznościach jest konieczny i przydaje się amerykański identyfikator podatnika i pracodawcy. (więcej…)

  Tax ID jest niezbędny dla każdego przedsiębiorcy, który zatrudnia pracowników w Stanach Zjednoczonych. Co więcej, identyfikator ten może okazać się konieczny do załatwienia niektórych formalności...

  Czytaj dalej
 • Co to jest EIN i jak go uzyskać?
  Co to jest EIN i jak go uzyskać?
  Każdy, kto zamierza prowadzić działalność gospodarczą na terenie USA prędzej czy później będzie musiał dowiedzieć się, co to jest Employer Identification Number (w skrócie EIN). Numer ten jest nadawany firmom niezależnie od formy prowadzenia działalności i służy do identyfikacji rozliczeń na rynku, z pracownikami i z amerykańskim fiskusem. (więcej…)

  Każdy, kto zamierza prowadzić działalność gospodarczą na terenie USA prędzej czy później będzie musiał dowiedzieć się, co to jest Employer Identification Number (w skrócie EIN)....

  Czytaj dalej

STREFA WIEDZY

Zachęcamy do zapoznania się z najczęstszymi pytaniami związanymi z prowadzeniem firmy w Anglii. Zarówno Klienci naszej firmy, jak i przedsiębiorcy zastanawiający się nad przeniesieniem firmy do Anglii znajdą tutaj szereg przydatnych informacji natury księgowej, prawnej i organizacyjnej.

PRZEJDŹ DO FAQ
Newsletter
CO ZYSKUJESZ?
 • Wiedzę na temat firmy za granicą
 • Jak płacić mniejsze podatki
 • Gdzie ulokować zarobione pieniądze

DO GÓRY

testowo