Blog o optymalizacji podatkowej i finansach

Gdzie zapłacisz najniższy podatek od kryptowalut? Polska, Wielka Brytania, Irlandia – porównanie

Gdzie zapłacisz najniższy podatek od kryptowalut? Polska, Wielka Brytania, Irlandia - porównanie

Rozwój technologii informatycznych doprowadził do powstania wirtualnych walut, zwanych kryptowalutami, które, mimo iż nie istnieją realnie, posiadają wartość, dzięki której mogą stać się przedmiotem obrotu handlowego, a co za tym idzie – opodatkowania.

 

Kryptowaluty

Kryptowaluta, znana także pod nazwą „waluta kryptograficzna” to rozproszony system księgowy bazujący na kryptografii, przechowujący informację o stanie posiadania w umownych jednostkach. Stan posiadania związany jest z poszczególnymi węzłami systemu – inaczej „portfelami” – w taki sposób, aby kontrolę nad danym portfelem miał wyłącznie posiadacz odpowiadającego mu klucza prywatnego i niemożliwe było dwukrotne wydanie tej samej jednostki.

Jedną z najpopularniejszych kryptowalut jest obecnie bitcoin. Inne to np. litecoin, ethereum, ripple, IOTA czy cardano.

 

Podatek od kryptowalut w Polsce

Sprawa opodatkowania kryptowalut w Polsce stała się nieco problematyczna, a to ze względu na lukę w przepisach nie obejmujących nowego środka płatniczego, jakim są waluty kryptograficzne. W końcu jednak Ministerstwo Finansów podjęło decyzję o obłożeniu ich podatkiem, ponieważ uznało, że kryptowaluty posiadają wymierną wartość, pomimo braku postaci fizycznej.

Ostatecznie zdecydowano, że przychody ze sprzedaży kryptowalut należy zaliczyć do źródeł przychodu i w związku z tym rozliczać je wedle ogólnej skali podatkowej, której progi wynoszą – 18% lub 32%. Granicę między powyższymi progami stanowi przychód ok. 85,5 tys. zł.

Jeżeli handel walutą kryptograficzną dokonywany jest przez podmiot prowadzący działalność gospodarczą, może zostać obłożony podatkiem liniowym o stawce 19%.

Wymiana kryptowalut zwolniona jest z podatku VAT, a to na mocy interpretacji wydanej przez Izbę Skarbową w dniu 15 lutego 2016 roku.

 

Podatek od kryptowalut w Wielkiej Brytanii

Pewne rozwiązania prawa podatkowego dotyczące kryptowalut w Wielkiej Brytanii są zbliżone do tych obowiązujących w Polsce. Przykładem jest zwolnienie transakcji dokonywanych przy użyciu kryptowalut z podatku VAT (zanim zdecydowano się na ten krok, VAT od takich transakcji wynosił 20%).

Obrót kryptowalutami w UK, dokonywany przez podmioty indywidualne, opodatkowany jest zgodnie ze standardowymi stawkami podatku PIT.

Wynoszą one odpowiednio:

 • 0% – od zysku do 11 850 funtów rocznie,
 • 20% od zysku od 11 850 do 32 000 funtów rocznie,
 • 40% od zysku od 32 000 do 150 000 funtów rocznie,
 • 45% od zysku powyżej 150 000 funtów rocznie.

 

Jeżeli kryptowalutami obracają firmy, obowiązuje je podatek CIT w wysokości 19%.

Polscy traderzy i minerzy zauważyli, że mogą prowadzić działalność poprzez brytyjską spółkę limited, a zysk osiągnięty ze sprzedaży kryptowalut wypłacić sobie w formie wynagrodzenia dyrektorskiego nie płacąc podatku do 11 850 funtów rocznie, czyli blisko 60 000 zł, zgodnie z powyższymi stawkami podatkowymi.

Dodatkowo brytyjski system podatkowy umożliwia wprowadzenie kapitału założycielskiego oraz późniejsze podniesienie kapitału zakładowego w walucie wirtualnej. Daje to kolejne pole do legalnego zmniejszenia podatków od zysków osiągniętych na karypto walutach.

 

Podatek od kryptowalut w Irlandii

Również Irlandia objęła obrót kryptowalutami odpowiednim podatkiem, a dokładnie, podatkiem od zysków kapitałowych. Każdy podmiot dokonujący transakcji przy użyciu kryptowalut (sprzedaż, darowizna, wymiana), zobowiązany jest zgłosić to do Urzędu Podatkowego w celu naliczenia odpowiedniego podatku. Jest jednak jeden szczegół: pierwsze 1270 EURO rocznego zysku osiągniętego wskutek obrotu krypto walutą nie podlega opodatkowaniu. Natomiast każdy dochód ponad tę kwotę, jest obłożony 33% stawką podatku od zysków kapitałowych. Ów dochód musi być uwzględniony w rocznym zeznaniu podatkowym i nie ma od niego zwolnień.

 

Podsumowanie

Jak widać polski trader prowadząc działalność przez spółkę brytyjską nie zapłaci podatku dochodowego do kwoty 11850 funtów rocznego zysku co stanowi ekwiwalent około 60 000 zł rocznie. Polski trader tylko do 8000 zł czyli porównywalnie ze swoim irlandzkim kolegą po fachu. Dlatego naturalnym jest, że coraz więcej osób zajmujących się wydobyciem i obrotem krypto walutą otwiera firmy w Wielkiej Brytanii celem zmniejszenia obciążenia podatkowego.

Facebooktwitterlinkedin
Podsumowanie artykułu
Gdzie zapłacisz najniższy podatek od kryptowalut? Polska, Wielka Brytania, Irlandia - porównanie
Tytuł
Gdzie zapłacisz najniższy podatek od kryptowalut? Polska, Wielka Brytania, Irlandia - porównanie
Opis
Rozwój technologii informatycznych doprowadził do powstania wirtualnych walut, zwanych kryptowalutami, które, mimo iż nie istnieją realnie, posiadają wartość, dzięki której mogą stać się przedmiotem obrotu handlowego, a co za tym idzie - opodatkowania.
Autor
Copyrights
AT UK Consulting Ltd
Logo wydawcy
Masz pytania lub spostrzeżenia?
NASI EKSPERCI Z PRZYJEMNOŚCIĄ
PODZIELĄ SIĘ WIEDZĄ.

Komentarz FB

Masz pytania?

Chcesz założyć biznes za granicą?

Najnowsze wpisy

 • Czym jest spółka Free Zone w Emiratach Arabskich?
  Czym jest spółka Free Zone w Emiratach Arabskich?
  Ustabilizowany biznes często szuka możliwości ekspansji i optymalizacji szeregu procesów biznesowych. Coraz częściej okazuje się, że właściwym krokiem jest utworzenie spółki offshore do prowadzenia określonych operacji. Okazuje, że spółki typu Free Zone w Zjednoczonych Emiratach Arabskich to jedno z lepszych rozwiązań do rozpoczęcia tego typu działalności. (więcej…)

  Ustabilizowany biznes często szuka możliwości ekspansji i optymalizacji szeregu procesów biznesowych. Coraz częściej okazuje się, że właściwym krokiem jest utworzenie spółki offshore do prowadzenia określonych...

  Czytaj dalej
 • „Tam, gdzie podatków nie ma”. Polscy przedsiębiorcy już wiedzą jakie korzyści daje offshore
  "Tam, gdzie podatków nie ma". Polscy przedsiębiorcy już wiedzą jakie korzyści daje offshore

  Sytuacja wywołana globalnym zamrożeniem gospodarki spowodowanym pandemią, przewartościowuje właśnie rynek. Poza oczywistym faktem, że jedne biznesy po prostu znikną, a inne się pojawiają, z obecnego obrazu rzeczywistości wyłania się ważna nauka dla polskich przedsiębiorców. Państwo, które pobiera wysokie podatki, w sytuacji kryzysu gwarantuje firmom niewiele więcej niż państwo, które nie zbiera danin. Ratując aktywna właściciele firm przenoszą się więc “tam, gdzie podatków nie ma” i wybierają offshore. (więcej…)

  Sytuacja wywołana globalnym zamrożeniem gospodarki spowodowanym pandemią, przewartościowuje właśnie rynek. Poza oczywistym faktem, że jedne biznesy po prostu znikną, a inne się pojawiają, z obecnego...

  Czytaj dalej
 • Wielka Brytania: duże zmiany w zasadach furlough (Job Retention Scheme)
  Wielka Brytania: duże zmiany w zasadach furlough (Job Retention Scheme)
  Brytyjski rząd wprowadził znaczące zmiany w zasadach kierowania pracowników na furlough (postojowe). Znacząco zmienia się sposób refundowania poniesionych kosztów i wysokość refundacji. Poniżej podsumowujemy najważniejsze informacje, z którymi powinni zapoznać się dyrektorzy oraz kadra zarządzająca firm - w tym brytyjskich spółek LTD, które chcą nadal otrzymywać pomoc w ramach Job Retention Scheme lub o taką pomoc się ubiegać. (więcej…)

  Brytyjski rząd wprowadził znaczące zmiany w zasadach kierowania pracowników na furlough (postojowe). Znacząco zmienia się sposób refundowania poniesionych kosztów i wysokość refundacji. Poniżej podsumowujemy najważniejsze...

  Czytaj dalej

STREFA WIEDZY

Zachęcamy do zapoznania się z najczęstszymi pytaniami związanymi z prowadzeniem firmy w Anglii. Zarówno Klienci naszej firmy, jak i przedsiębiorcy zastanawiający się nad przeniesieniem firmy do Anglii znajdą tutaj szereg przydatnych informacji natury księgowej, prawnej i organizacyjnej.

PRZEJDŹ DO FAQ
Newsletter
CO ZYSKUJESZ?
 • Wiedzę na temat firmy za granicą
 • Jak płacić mniejsze podatki
 • Gdzie ulokować zarobione pieniądze

DO GÓRY

testowo