Blog o optymalizacji podatkowej i finansach

Dlaczego warto przenieść fundację do Liechtensteinu?

Dlaczego warto przenieść fundację do Liechtensteinu?

To była największa transakcja zakupu dzieł sztuki przez państwo w powojennej historii Polski. Skarb Państwa za 100 mln euro kupił Kolekcję Książąt Czartoryskich stając się właścicielem m.in. „Damy z gronostajem” Leonarda da Vinci, czyniąc jednocześnie Fundację Czartoryskich jedną z najbogatszych instytucji kultury w kraju. Do krakowskiego sądu trafił wniosek o likwidację Fundacji Czartoryskich z powodu braku środków na dalszą działalność. Olbrzymie pieniądze Fundacji trafiły do raju podatkowego – są w Liechtensteinie.

Fundacja w Liechtensteinie – ochrona kapitału i brak podatku dochodowego

Dlaczego Zarząd Fundacji podjął decyzję o zakończeniu działalności w Polsce i powołaniu nowej fundacji w Liechtensteinie?

„Liechtenstein jest bardzo często wybieranym kierunkiem przez zamożnych klientów ceniących sobie wysokie bezpieczeństwo środków. Obowiązujące tam prawo gwarantuje działającym w Liechtensteinie fundacjom ochronę zgromadzonego kapitału i wymierne korzyści podatkowe.” komentuje Agnieszka Moryc, Dyrektor Zarządzająca Admiral Tax.

Jak czytamy w oświadczeniu przedstawicieli Fundacji: „Fundacja XX. Czartoryskich podjęła decyzję o przekazaniu środków zgromadzonych w okresie swojej działalności na rzecz nowo powstałej fundacji Le Jour Viendra z siedzibą w Liechtensteinie”.

Władze Fundacji obwiniają przepisy prawa funkcjonujące w Polsce za ograniczanie możliwości działalności fundacji z dużymi zasobami finansowymi. Liechtenstein ze względu na niskie podatki i liberalne przepisy względem depozytów bankowych jest uznawany za jeden z niewielu rajów podatkowych w Europie. Fundacje działające w ramach przepisów polskiego prawa są zmuszone do odprowadzania podatku dochodowego od przychodów spoza celów statutowych. Zgoła odmiennie wygląda to w Liechtensteinie, gdzie fundacje nie muszą płacić podatku dochodowego.

Konto bankowe w Liechtensteinie – tajemnica bankowa i wysokie bezpieczeństwo

System bankowy Liechtensteinu cechuje się wysoką poufnością i bezpieczeństwem powierzonych środków. Uchylenie tajemnicy bankowej jest możliwe jedynie w przypadku udowodnienia najcięższych przestępstw. Dodatkowo posiadacze rachunków bankowych są dalece chronieni przed próbami zajęć kont bankowych dla potrzeb postępowań wyjaśniających. W Liechtensteinie swoje siedziby ma wiele instytucji finansowych oraz zagranicznych firm.

Jeżeli jesteś zainteresowany korzyściami płynącymi z posiadania rachunku bankowego w Liechtensteinie lub rejestracji spółki/fundacji chroniącej Twój majątek – zachęcamy do skorzystania z darmowej konsultacji z doradcami Admiral Tax.

Facebooktwitterlinkedin
Podsumowanie artykułu
Dlaczego warto przenieść fundację do Liechtensteinu?
Tytuł
Dlaczego warto przenieść fundację do Liechtensteinu?
Opis
To była największa transakcja zakupu dzieł sztuki przez państwo w powojennej historii Polski. Skarb Państwa za 100 mln euro kupił Kolekcję Książąt Czartoryskich stając się właścicielem m.in. "Damy z gronostajem" Leonarda da Vinci, czyniąc jednocześnie Fundację Czartoryskich jedną z najbogatszych instytucji kultury w kraju.
Autor
Copyrights
AT UK Consulting Ltd
Logo wydawcy
Masz pytania lub spostrzeżenia?
NASI EKSPERCI Z PRZYJEMNOŚCIĄ
PODZIELĄ SIĘ WIEDZĄ.

Komentarz FB

Masz pytania?

Chcesz założyć biznes za granicą?

Najnowsze wpisy

 • „Tam, gdzie podatków nie ma”. Polscy przedsiębiorcy już wiedzą jakie korzyści daje offshore
  "Tam, gdzie podatków nie ma". Polscy przedsiębiorcy już wiedzą jakie korzyści daje offshore

  Sytuacja wywołana globalnym zamrożeniem gospodarki spowodowanym pandemią, przewartościowuje właśnie rynek. Poza oczywistym faktem, że jedne biznesy po prostu znikną, a inne się pojawiają, z obecnego obrazu rzeczywistości wyłania się ważna nauka dla polskich przedsiębiorców. Państwo, które pobiera wysokie podatki, w sytuacji kryzysu gwarantuje firmom niewiele więcej niż państwo, które nie zbiera danin. Ratując aktywna właściciele firm przenoszą się więc “tam, gdzie podatków nie ma” i wybierają offshore. (więcej…)

  Sytuacja wywołana globalnym zamrożeniem gospodarki spowodowanym pandemią, przewartościowuje właśnie rynek. Poza oczywistym faktem, że jedne biznesy po prostu znikną, a inne się pojawiają, z obecnego...

  Czytaj dalej
 • Wielka Brytania: duże zmiany w zasadach furlough (Job Retention Scheme)
  Wielka Brytania: duże zmiany w zasadach furlough (Job Retention Scheme)
  Brytyjski rząd wprowadził znaczące zmiany w zasadach kierowania pracowników na furlough (postojowe). Znacząco zmienia się sposób refundowania poniesionych kosztów i wysokość refundacji. Poniżej podsumowujemy najważniejsze informacje, z którymi powinni zapoznać się dyrektorzy oraz kadra zarządzająca firm - w tym brytyjskich spółek LTD, które chcą nadal otrzymywać pomoc w ramach Job Retention Scheme lub o taką pomoc się ubiegać. (więcej…)

  Brytyjski rząd wprowadził znaczące zmiany w zasadach kierowania pracowników na furlough (postojowe). Znacząco zmienia się sposób refundowania poniesionych kosztów i wysokość refundacji. Poniżej podsumowujemy najważniejsze...

  Czytaj dalej

STREFA WIEDZY

Zachęcamy do zapoznania się z najczęstszymi pytaniami związanymi z prowadzeniem firmy w Anglii. Zarówno Klienci naszej firmy, jak i przedsiębiorcy zastanawiający się nad przeniesieniem firmy do Anglii znajdą tutaj szereg przydatnych informacji natury księgowej, prawnej i organizacyjnej.

PRZEJDŹ DO FAQ
Newsletter
CO ZYSKUJESZ?
 • Wiedzę na temat firmy za granicą
 • Jak płacić mniejsze podatki
 • Gdzie ulokować zarobione pieniądze

DO GÓRY

testowo