Blog o optymalizacji podatkowej i finansach

Dlaczego warto przenieść fundację do Liechtensteinu?

Dlaczego warto przenieść fundację do Liechtensteinu?

To była największa transakcja zakupu dzieł sztuki przez państwo w powojennej historii Polski. Skarb Państwa za 100 mln euro kupił Kolekcję Książąt Czartoryskich stając się właścicielem m.in. „Damy z gronostajem” Leonarda da Vinci, czyniąc jednocześnie Fundację Czartoryskich jedną z najbogatszych instytucji kultury w kraju. Do krakowskiego sądu trafił wniosek o likwidację Fundacji Czartoryskich z powodu braku środków na dalszą działalność. Olbrzymie pieniądze Fundacji trafiły do raju podatkowego – są w Liechtensteinie.

Fundacja w Liechtensteinie – ochrona kapitału i brak podatku dochodowego

Dlaczego Zarząd Fundacji podjął decyzję o zakończeniu działalności w Polsce i powołaniu nowej fundacji w Liechtensteinie?

„Liechtenstein jest bardzo często wybieranym kierunkiem przez zamożnych klientów ceniących sobie wysokie bezpieczeństwo środków. Obowiązujące tam prawo gwarantuje działającym w Liechtensteinie fundacjom ochronę zgromadzonego kapitału i wymierne korzyści podatkowe.” komentuje Agnieszka Moryc, Dyrektor Zarządzająca Admiral Tax.

Jak czytamy w oświadczeniu przedstawicieli Fundacji: „Fundacja XX. Czartoryskich podjęła decyzję o przekazaniu środków zgromadzonych w okresie swojej działalności na rzecz nowo powstałej fundacji Le Jour Viendra z siedzibą w Liechtensteinie”.

Władze Fundacji obwiniają przepisy prawa funkcjonujące w Polsce za ograniczanie możliwości działalności fundacji z dużymi zasobami finansowymi. Liechtenstein ze względu na niskie podatki i liberalne przepisy względem depozytów bankowych jest uznawany za jeden z niewielu rajów podatkowych w Europie. Fundacje działające w ramach przepisów polskiego prawa są zmuszone do odprowadzania podatku dochodowego od przychodów spoza celów statutowych. Zgoła odmiennie wygląda to w Liechtensteinie, gdzie fundacje nie muszą płacić podatku dochodowego.

Konto bankowe w Liechtensteinie – tajemnica bankowa i wysokie bezpieczeństwo

System bankowy Liechtensteinu cechuje się wysoką poufnością i bezpieczeństwem powierzonych środków. Uchylenie tajemnicy bankowej jest możliwe jedynie w przypadku udowodnienia najcięższych przestępstw. Dodatkowo posiadacze rachunków bankowych są dalece chronieni przed próbami zajęć kont bankowych dla potrzeb postępowań wyjaśniających. W Liechtensteinie swoje siedziby ma wiele instytucji finansowych oraz zagranicznych firm.

Jeżeli jesteś zainteresowany korzyściami płynącymi z posiadania rachunku bankowego w Liechtensteinie lub rejestracji spółki/fundacji chroniącej Twój majątek – zachęcamy do skorzystania z darmowej konsultacji z doradcami Admiral Tax.

Facebooktwitterlinkedin
Masz pytania lub spostrzeżenia?
NASI EKSPERCI Z PRZYJEMNOŚCIĄ
PODZIELĄ SIĘ WIEDZĄ.

Komentarz FB

Masz pytania?

Chcesz założyć biznes za granicą?

Najnowsze wpisy

 • Polski rząd na nowo interpretuje prawo dla przedsiębiorców. Jak bronić swojej legalnej firmy?
  Polski rząd na nowo interpretuje prawo dla przedsiębiorców. Jak bronić swojej legalnej firmy?

  W sierpniu Urząd Skarbowy wydał interpretację, w której uznał, że podatek liniowy nie przysługuje menedżerowi, zatrudnionemu w spółce, w której zarządza jednym z działów np. sprzedażą czy produkcją. Wcześniej Skarbówka długo utrzymywała, że takiego przywileju nie mogą mieć jedynie członkowie zarządu spółki, gdyż ich praca nie może być traktowana jako działalność gospodarcza i dotyczy to solidarnie wszystkich członków zarządu. Pętla na gardłach jednoosobowych płatników liniówki się zaciska. Rząd ewidentnie zmierza do likwidacji podatku liniowego, ale planuje też znacznie więcej zmian. Cel jest jasny - pozyskać środki do budżetu państwa. Co grozi firmom? Czy zmiany wymuszą na przedsiębiorcach decyzje o zamykaniu biznesu? (więcej…)

  W sierpniu Urząd Skarbowy wydał interpretację, w której uznał, że podatek liniowy nie przysługuje menedżerowi, zatrudnionemu w spółce, w której zarządza jednym z działów np....

  Czytaj dalej
 • TEST PRZEDSIĘBIORCY: wykonaj bezpłatny test online
  TEST PRZEDSIĘBIORCY: wykonaj bezpłatny test online

  Ministerstwo Finansów planuje weryfikację setek tysięcy przedsiębiorców i objęcie ich tzw. testem przedsiębiorcy. Celem testu jest uniemożliwienie stosowania korzystnych rozwiązań w zakresie podatków i ubezpieczeń społecznych dla małych firm, w szczególności podatku liniowego. Negatywny wynik testu będzie miał poważne skutki zarówno dla samego przedsiębiorcy, jak i jego kontrahentów. Zespół Admiral Tax przygotował bezpłatny test online, który oszacuje poziom ryzyka dla danej firmy. (więcej…)

  Ministerstwo Finansów planuje weryfikację setek tysięcy przedsiębiorców i objęcie ich tzw. testem przedsiębiorcy. Celem testu jest uniemożliwienie stosowania korzystnych rozwiązań w zakresie podatków i ubezpieczeń...

  Czytaj dalej
 • Rośnie liczba firm zakładanych przed Brexitem
  Rośnie liczba firm zakładanych przed Brexitem

  W Wielkiej Brytanii powstaje coraz więcej firm. Między rokiem 2018 a 2019 zarejestrowano aż 672 890 nowych biznesów na Wyspach, co stanowi 8,5-procentowy wzrost w porównaniu z rokiem ubiegłym. Wiele z nich rejestrowanych jest przez Polaków, którzy postrzegają ten kraj jako korzystny pod względem biznesowym. (więcej…)

  W Wielkiej Brytanii powstaje coraz więcej firm. Między rokiem 2018 a 2019 zarejestrowano aż 672 890 nowych biznesów na Wyspach, co stanowi 8,5-procentowy wzrost w...

  Czytaj dalej

STREFA WIEDZY

Zachęcamy do zapoznania się z najczęstszymi pytaniami związanymi z prowadzeniem firmy w Anglii. Zarówno Klienci naszej firmy, jak i przedsiębiorcy zastanawiający się nad przeniesieniem firmy do Anglii znajdą tutaj szereg przydatnych informacji natury księgowej, prawnej i organizacyjnej.

PRZEJDŹ DO FAQ
Newsletter
CO ZYSKUJESZ?
 • Wiedzę na temat firmy za granicą
 • Jak płacić mniejsze podatki
 • Gdzie ulokować zarobione pieniądze
testowo