Blog o optymalizacji podatkowej i finansach

Dlaczego warto przenieść fundację do Liechtensteinu?

Dlaczego warto przenieść fundację do Liechtensteinu?

To była największa transakcja zakupu dzieł sztuki przez państwo w powojennej historii Polski. Skarb Państwa za 100 mln euro kupił Kolekcję Książąt Czartoryskich stając się właścicielem m.in. „Damy z gronostajem” Leonarda da Vinci, czyniąc jednocześnie Fundację Czartoryskich jedną z najbogatszych instytucji kultury w kraju. Do krakowskiego sądu trafił wniosek o likwidację Fundacji Czartoryskich z powodu braku środków na dalszą działalność. Olbrzymie pieniądze Fundacji trafiły do raju podatkowego – są w Liechtensteinie.

Fundacja w Liechtensteinie – ochrona kapitału i brak podatku dochodowego

Dlaczego Zarząd Fundacji podjął decyzję o zakończeniu działalności w Polsce i powołaniu nowej fundacji w Liechtensteinie?

„Liechtenstein jest bardzo często wybieranym kierunkiem przez zamożnych klientów ceniących sobie wysokie bezpieczeństwo środków. Obowiązujące tam prawo gwarantuje działającym w Liechtensteinie fundacjom ochronę zgromadzonego kapitału i wymierne korzyści podatkowe.” komentuje Agnieszka Moryc, Dyrektor Zarządzająca Admiral Tax.

Jak czytamy w oświadczeniu przedstawicieli Fundacji: „Fundacja XX. Czartoryskich podjęła decyzję o przekazaniu środków zgromadzonych w okresie swojej działalności na rzecz nowo powstałej fundacji Le Jour Viendra z siedzibą w Liechtensteinie”.

Władze Fundacji obwiniają przepisy prawa funkcjonujące w Polsce za ograniczanie możliwości działalności fundacji z dużymi zasobami finansowymi. Liechtenstein ze względu na niskie podatki i liberalne przepisy względem depozytów bankowych jest uznawany za jeden z niewielu rajów podatkowych w Europie. Fundacje działające w ramach przepisów polskiego prawa są zmuszone do odprowadzania podatku dochodowego od przychodów spoza celów statutowych. Zgoła odmiennie wygląda to w Liechtensteinie, gdzie fundacje nie muszą płacić podatku dochodowego.

Konto bankowe w Liechtensteinie – tajemnica bankowa i wysokie bezpieczeństwo

System bankowy Liechtensteinu cechuje się wysoką poufnością i bezpieczeństwem powierzonych środków. Uchylenie tajemnicy bankowej jest możliwe jedynie w przypadku udowodnienia najcięższych przestępstw. Dodatkowo posiadacze rachunków bankowych są dalece chronieni przed próbami zajęć kont bankowych dla potrzeb postępowań wyjaśniających. W Liechtensteinie swoje siedziby ma wiele instytucji finansowych oraz zagranicznych firm.

Jeżeli jesteś zainteresowany korzyściami płynącymi z posiadania rachunku bankowego w Liechtensteinie lub rejestracji spółki/fundacji chroniącej Twój majątek – zachęcamy do skorzystania z darmowej konsultacji z doradcami Admiral Tax.

Dlaczego warto przenieść fundację do Liechtensteinu?
5 (100%) 2 oceniającys
Facebooktwittergoogle_pluslinkedin
Masz pytania lub spostrzeżenia?
NASI EKSPERCI Z PRZYJEMNOŚCIĄ
PODZIELĄ SIĘ WIEDZĄ.

Komentarz FB

Masz pytania?

Chcesz założyć biznes za granicą?

Najnowsze wpisy

 • Split payment stanie się zmorą polskich przedsiębiorców?
  Split payment stanie się zmorą polskich przedsiębiorców?

  Rząd przedstawił właśnie do konsultacji projekt zmian w ustawie o VAT, który przewiduje wprowadzenie obowiązkowego mechanizmu podzielonej płatności w VAT. Obawy wzbudzają jednak kary, które rząd przewiduje dla przedsiębiorców - zarówno dla nabywców towarów i usług, jak i dla wystawców faktur, którzy popełnią przewinienie przy okazji split payment. (więcej…)

  Rząd przedstawił właśnie do konsultacji projekt zmian w ustawie o VAT, który przewiduje wprowadzenie obowiązkowego mechanizmu podzielonej płatności w VAT. Obawy wzbudzają jednak kary, które...

  Czytaj dalej
 • Polski przedsiębiorca bardziej narażony na utratę płynności finansowej niż przedsiębiorca brytyjski
  Polski przedsiębiorca bardziej narażony na utratę płynności finansowej niż przedsiębiorca brytyjski

  Z danych opublikowanych w raporcie „European Payment Report 2018” wynika, że polski przedsiębiorca czeka na opłacenie faktury średnio 33 dni. Tymczasem jego brytyjski odpowiednik otrzymuje przelew średnio o niemal tydzień szybciej. (więcej…)

  Z danych opublikowanych w raporcie „European Payment Report 2018” wynika, że polski przedsiębiorca czeka na opłacenie faktury średnio 33 dni. Tymczasem jego brytyjski odpowiednik otrzymuje...

  Czytaj dalej
 • Przedsiębiorca w Polsce bez prawa do błędu. Przedsiębiorca w UK może liczyć na duże wsparcie
  Przedsiębiorca w Polsce bez prawa do błędu. Przedsiębiorca w UK może liczyć na duże wsparcie

  Czy początkujący przedsiębiorca w Polsce ma prawo się pomylić? Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii twierdzi, że tak, ale jest w tym zakresie raczej odosobnione. (więcej…)

  Czy początkujący przedsiębiorca w Polsce ma prawo się pomylić? Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii twierdzi, że tak, ale jest w tym zakresie raczej odosobnione. (więcej…)...

  Czytaj dalej

STREFA WIEDZY

Zachęcamy do zapoznania się z najczęstszymi pytaniami związanymi z prowadzeniem firmy w Anglii. Zarówno Klienci naszej firmy, jak i przedsiębiorcy zastanawiający się nad przeniesieniem firmy do Anglii znajdą tutaj szereg przydatnych informacji natury księgowej, prawnej i organizacyjnej.

PRZEJDŹ DO FAQ
Newsletter
CO ZYSKUJESZ?
 • Wiedzę na temat firmy za granicą
 • Jak płacić mniejsze podatki
 • Gdzie ulokować zarobione pieniądze