Blog o optymalizacji podatkowej i finansach

Firma za granicą. Gdzie i dlaczego przenoszą się polskie firmy?

Firma za granicą. Gdzie i dlaczego przenoszą się polskie firmy?

Statystyki firm prowadzonych przez polskich obywateli za granicą stale rosną. Wysoka biurokracja, brak przyjaznych warunków do prowadzenia biznesu oraz nieprzejrzyste prawo to główne powody dla których przedsiębiorcy rezygnują z prowadzenia biznesu w Polsce. Jakie branże przenoszą się za granicę i w jakich krajach prowadzą firmy?

Firma w Anglii – najczęstszy wybór Polaków

Wielka Brytania, a konkretnie Anglia jest najczęściej wybieranym przez Polaków krajem do prowadzenia biznesu. Wg statystyk polskiego rządu Polacy w Wielkiej Brytanii założyli już ponad 60 000 firm i ta liczba dynamicznie rośnie. Niezwykła popularność Wielkiej Brytanii potwierdził także raport Admiral Tax przeprowadzone na przedsiębiorcach prowadzących biznes za granicą. Aż 61,3-proc. badanych zadeklarowało prowadzenie firmy w UK. Wielka Brytania od lat przoduje w prestiżowych rankingach oceniających warunki do prowadzenia biznesu.

 

 

Firmę do Wielkiej Brytanii najczęściej przenoszą:

 • Przedstawiciele branży IT
 • Freelancerzy, graficy
 • Branża e-commerce
 • Przedstawiciele branży marketingowej (usługi online)
 • Blogerzy, muzycy

Przeniesienie firmy do Anglii jest proste i nie wymaga fizycznej obecności w brytyjskim urzędzie – całość możemy załatwić online (sami lub za pośrednictwem profesjonalnej kancelarii księgowo-podatkowej). Rejestracja firmy nie wymaga dużych nakładów, podstawowy pakiet kosztuje już od 99 funtów.

Korzyści wynikające z prowadzenia firmy w Wielkiej Brytanii:

 • Wysoka kwota wolna od podatku (11850 funtów, czyli około 58 tys. złotych)
 • Składki na ubezpieczenie społeczne uzależnione od dochodu (brak stałej składki, w przeciwieństwie do ZUS w Polsce)
 • 19-proc. podatku CIT, należny podatek należy zapłacić dopiero 9 miesięcy po upływie roku podatkowego
 • Po 10 latach prowadzenia spółki nabywa się prawo do brytyjskiej emerytury
 • Proste i przejrzyste prawo, niska biurokracja

Więcej informacji na temat prowadzenia spółki w Wielkiej Brytanii znajdziesz w darmowym poradniku Admiral Tax dostępnym w tym miejscu.

Firma w Irlandii

Dużą popularnością (zwłaszcza wśród startupów) cieszy się Irlandia. Dzięki niskim podatkom Zielona Wyspa jest zagłębiem światowych korporacji – swoje europejskie siedziby w Irlandii zlokalizowały takie firmy jak Google, Amazon, Apple, Starbucks czy Facebook.

Firmę do Irlandii najczęściej przenoszą:

 • Startupy
 • Sklepy e-commerce
 • Przedstawiciele branży marketingowej (usługi online)

Założenie spółki w Irlandii nie wymaga dużych inwestycji. Minimalny kapitał zakładowy to 100 euro (w Polsce 5000 złotych dla sp. z o.o.), rejestracja spółki w Irlandii to koszt od 399 euro.

Korzyści wynikające z prowadzenia firmy w Irlandii:

 • Wysoka kwota wolna od podatku (16 500 euro, czyli około 70 tys. złotych)
 • Bardzo niski podatek CIT (12,5-proc.)
 • Przy dochodzie poniżej 320 tys. euro rocznie spółka jest zwolniona z podatku dochodowego przez okres 3 lat od rejestracji
 • Niskie składki na ubezpieczenie społeczne
 • Proste i przejrzyste prawo, niska biurokracja

Firma na Malcie – zagłębie kryptowalut i hazardu

Malta nazywana jest “rajem podatkowym Europy”. Dzieje się tak ponieważ miejscowy system podatkowy zakłada opodatkowanie zysków przedsiębiorstw na poziomie jedynie 5-proc. Oficjalnie stawka opodatkowania przedsiębiorstw to 35-proc. jednak w przypadku firm zagranicznych, oferowany jest zwrot w wysokości 6/7, co oznacza, że realny poziom opodatkowania wynosi 5-proc. Malta od lat pełni rolę światowego lidera branży hazardowej, podobną drogą zmierza w kwestii projektów związanych z kryptowalutami. Swoją działalność na Malcie kontynuuje polska giełda kryptowalut – BitBay.

Firmę na Maltę najczęściej wybierają:

 • Firmy z branży hazardowej
 • Firmy z branży projektów kryptograficznych (m.in. giełdy kryptowalut)

Firma na Malcie daje szereg możliwości, także z zakresu optymalizacji podatkowej.

Główne korzyści wynikające z prowadzenia firmy na Malcie:

 • Niska efektywna stawka podatku dochodowego CIT
 • Możliwość obniżenia podatku dochodowego do 0-proc.
 • Możliwość wykorzystania spółki maltańskiej w połączeniu z polską spółką komandytową
 • Przyjazne prawo dla projektów związanych z branżą hazardową oraz kryptowalutami

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat prowadzenia spółki za granicą i korzyści jakie z tego wynikają – skorzystaj z darmowej konsultacji z ekspertami Admiral Tax.

Facebooktwitterlinkedin
Masz pytania lub spostrzeżenia?
NASI EKSPERCI Z PRZYJEMNOŚCIĄ
PODZIELĄ SIĘ WIEDZĄ.

Komentarz FB

Masz pytania?

Chcesz założyć biznes za granicą?

Najnowsze wpisy

 • Polski rząd na nowo interpretuje prawo dla przedsiębiorców. Jak bronić swojej legalnej firmy?
  Polski rząd na nowo interpretuje prawo dla przedsiębiorców. Jak bronić swojej legalnej firmy?

  W sierpniu Urząd Skarbowy wydał interpretację, w której uznał, że podatek liniowy nie przysługuje menedżerowi, zatrudnionemu w spółce, w której zarządza jednym z działów np. sprzedażą czy produkcją. Wcześniej Skarbówka długo utrzymywała, że takiego przywileju nie mogą mieć jedynie członkowie zarządu spółki, gdyż ich praca nie może być traktowana jako działalność gospodarcza i dotyczy to solidarnie wszystkich członków zarządu. Pętla na gardłach jednoosobowych płatników liniówki się zaciska. Rząd ewidentnie zmierza do likwidacji podatku liniowego, ale planuje też znacznie więcej zmian. Cel jest jasny - pozyskać środki do budżetu państwa. Co grozi firmom? Czy zmiany wymuszą na przedsiębiorcach decyzje o zamykaniu biznesu? (więcej…)

  W sierpniu Urząd Skarbowy wydał interpretację, w której uznał, że podatek liniowy nie przysługuje menedżerowi, zatrudnionemu w spółce, w której zarządza jednym z działów np....

  Czytaj dalej
 • TEST PRZEDSIĘBIORCY: wykonaj bezpłatny test online
  TEST PRZEDSIĘBIORCY: wykonaj bezpłatny test online

  Ministerstwo Finansów planuje weryfikację setek tysięcy przedsiębiorców i objęcie ich tzw. testem przedsiębiorcy. Celem testu jest uniemożliwienie stosowania korzystnych rozwiązań w zakresie podatków i ubezpieczeń społecznych dla małych firm, w szczególności podatku liniowego. Negatywny wynik testu będzie miał poważne skutki zarówno dla samego przedsiębiorcy, jak i jego kontrahentów. Zespół Admiral Tax przygotował bezpłatny test online, który oszacuje poziom ryzyka dla danej firmy. (więcej…)

  Ministerstwo Finansów planuje weryfikację setek tysięcy przedsiębiorców i objęcie ich tzw. testem przedsiębiorcy. Celem testu jest uniemożliwienie stosowania korzystnych rozwiązań w zakresie podatków i ubezpieczeń...

  Czytaj dalej
 • Rośnie liczba firm zakładanych przed Brexitem
  Rośnie liczba firm zakładanych przed Brexitem

  W Wielkiej Brytanii powstaje coraz więcej firm. Między rokiem 2018 a 2019 zarejestrowano aż 672 890 nowych biznesów na Wyspach, co stanowi 8,5-procentowy wzrost w porównaniu z rokiem ubiegłym. Wiele z nich rejestrowanych jest przez Polaków, którzy postrzegają ten kraj jako korzystny pod względem biznesowym. (więcej…)

  W Wielkiej Brytanii powstaje coraz więcej firm. Między rokiem 2018 a 2019 zarejestrowano aż 672 890 nowych biznesów na Wyspach, co stanowi 8,5-procentowy wzrost w...

  Czytaj dalej

STREFA WIEDZY

Zachęcamy do zapoznania się z najczęstszymi pytaniami związanymi z prowadzeniem firmy w Anglii. Zarówno Klienci naszej firmy, jak i przedsiębiorcy zastanawiający się nad przeniesieniem firmy do Anglii znajdą tutaj szereg przydatnych informacji natury księgowej, prawnej i organizacyjnej.

PRZEJDŹ DO FAQ
Newsletter
CO ZYSKUJESZ?
 • Wiedzę na temat firmy za granicą
 • Jak płacić mniejsze podatki
 • Gdzie ulokować zarobione pieniądze
testowo