Blog o optymalizacji podatkowej i finansach

Firma w Gruzji – dla kogo to korzystne rozwiązanie?

Firma w Gruzji - dla kogo to korzystne rozwiązanie?

Raje podatkowe

Gruzja – kraj, który kojarzy się z winem, górami i przyrodą. Jednak to też kraj, który przoduje w obszarze reform gospodarczych, które przeprowadzono w krajach postsowieckich. Z tego powodu plasuje się w światowej czołówce krajów przyjaznych przedsiębiorcom, zaraz po liderach takich, jak Singapur, Hong Kong czy Wielka Brytania. Gruzini są otwarci także na zagranicznych inwestorów. Przemawiają za tym nowoczesne rozwiązania podatkowe oraz uproszczona biurokracja., który przyjęto, by zachęcać przedsiębiorców do zakładania firm właśnie tutaj.

Dlaczego warto rozpocząć biznes w Gruzji?

Gruzja posiada nie tylko atrakcyjne położenie geograficzne, pośrednicząc między Azją a Europą. Są tam również niższe niż w Europie koszty życia oraz stosunkowo niskie koszty prowadzenia księgowości, zaczynające się od 40 euro miesięcznie. Biznes w Gruzji jest opłacalny także ze względu na wysoką kwotę wolną od podatku, która wynosi 100 tys. lari, czyli około 139 tys. złotych.

Podstawą zmian gospodarczych w Gruzji było zapewnienie przedsiębiorcom, także zagranicznym, preferencyjnych warunków do prowadzenia działalności gospodarczej. Ustanowiono więc Umowę o wolnym Handlu, która eliminuje wszystkie cła na towary pochodzące z Gruzji, które są importowane do Unii Europejskiej. Co więcej, na początku 2018 roku Gruzja zawarła Umowę o wolnym handlu także z Chinami. W efekcie zagraniczny kapitał prężnie rozwija gruzińską gospodarkę.

Dodatkowe udogodnienia przysługują firmie założonej w specjalnej strefie ekonomicznej (tzw. Free Zone), np. Wolnej Strefie Tbilisi czy Wolnej Strefie Przemysłowej Hualing Kutaisi. Przedsiębiorcy korzystają wtedy z szybkiego procesu rejestracji i ograniczają formalności do minimum. Co jednak najistotniejsze, mogą korzystać z całościowego zwolnienia z podatku dochodowego. Bez spełniania żadnych dodatkowych warunków. Po rozpoczęciu działalności gospodarczej w Gruzji wiele działań z nią związanych jesteśmy w stanie przeprowadzić w 100% online, a więc zdalnie. Dostęp internetowy jest również do systemu podatkowo-administracyjnego.

Sporym atutem dla przedsiębiorców jest możliwość nabywania w Gruzji nieruchomości na cele komercyjne. Należy jednak zaznaczyć, że wykluczono ze sprzedaży obcemu kapitałowi grunty rolne, do których zakupu potrzebne jest gruzińskie obywatelstwo.

Prawo podatkowe w Gruzji

Gruzja kusi zagranicznych przedsiębiorców także przyjaznym prawem podatkowym. Szczególnie ciekawy jest także brak składek na ubezpieczenia społeczne, czyli odpowiednika polskiego ZUS-u. Nie płacimy żadnych składek rentowych, emerytalnych i chorobowych. Co więcej, CIT w Gruzji jest płatny dopiero w momencie dystrybucji zysku do majątku wspólników. Tym samym firma w Gruzji nie ma jako takiego opodatkowania bieżącej działalności. Należy przy tym pamiętać, że koszty niezwiązane ze spółką są opodatkowane. Powinniśmy zatem dokumentować każdą transakcję, a także zachować czujność w przypadku umów pożyczek oraz wpłat na udziały lub akcje spółek.

Rok podatkowy w Gruzji pokrywa się z rokiem kalendarzowym. Poszczególne stawki podatków wynoszą:
 • 20% podatku PIT,
 • 15% podatku dochodowego od osób prawnych, jeśli wypłacamy dywidendę,
 • 0, 5 lub 12% podatku importowego,
 • 1% podatku od nieruchomości,
 • zerowy podatek socjalny,
 • 18% podatku VAT.

Podatek VAT nie jest dla przedsiębiorców obowiązkowy. Jeśli obrót dobrami, które podlegają pod VAT, nie przekroczy 100 tys. lari (ponad 30 tys. EUR), nie musimy płacić VAT-u.

Eksportując towary za granicę, jesteśmy zwolnieni z jakichkolwiek podatków. Jeśli z kolei importujemy do Free Zone, płacimy wyłącznie cło w wysokości 4%. Import do Gruzji podlega VAT-owi oraz podatkowi sprzedaży krajowej o wysokości 4%.

Tajemnica bankowa – czym wyróżnia się Gruzja?

Gruzja nie wdrożyła regulacji CRS, czyli Common Reporting Standard. Jest to wymóg zgłaszania i gromadzenia informacji bankowych, który obowiązuje instytucje finansowe na całym świecie. Wobec tego władze Gruzji nie przetwarzają ani nie przekazują informacji o gruzińskich saldach rachunków. Kraj podpisał również umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania z Polską.

Firma w Gruzji – jaka forma prawna?

W Gruzji występuje kilka form prawnych prowadzenia działalności gospodarczej. Najczęściej wybierane to spółka z ograniczoną odpowiedzialnością oraz spółka jawna.
Spółka w Gruzji zalecana jest tym przedsiębiorcom, którzy planują aktywność międzynarodową. Wspólnicy posiadają również ograniczoną odpowiedzialność za zobowiązania spółki, zachowując niskie koszty prowadzenia działalności.

Spółka w Gruzji to korzystne rozwiązanie dla przedsiębiorców prowadzących usługi związane m.in. z marketingiem internetowym, programowaniem, transportem, a także importem lub eksportem towarów. Coraz popularniejsze branże to przykładowo hotelarstwo, infrastruktura, rolnictwo czy gospodarka odpadami.

Podczas zakładania spółki prawo nie wprowadza ograniczeń dotyczących narodowości, miejsca zamieszkania czy wymogu stałego pobytu na terenie kraju. Decydując się na rejestrację, musimy sporządzić statut spółki, skompletować potrzebne dokumenty (m.in. wniosek formalny o rejestrację) i złożyć je do rejestru podmiotów prawnych.

 

>> SPRAWDŹ OFERTĘ SPÓŁKI W GRUZJI <<

 

Facebooktwitterlinkedin
Masz pytania lub spostrzeżenia?
NASI EKSPERCI Z PRZYJEMNOŚCIĄ
PODZIELĄ SIĘ WIEDZĄ.

Komentarz FB

Masz pytania?

Chcesz założyć biznes za granicą?

Najnowsze wpisy

 • W 2020 roku Wielka Brytania obniży stawkę podatku CIT
  W 2020 roku Wielka Brytania obniży stawkę podatku CIT

  Brytyjski podjął decyzję o obniżeniu stawki podatku CIT w Wielkiej Brytanii z obecnych 19 proc. do 17 proc. W 2020 roku wszyscy właściciele przedsiębiorstw działających na terenie Zjednoczonego Królestwa zapłacą niższy podatek dochodowy. (więcej…)

  Brytyjski podjął decyzję o obniżeniu stawki podatku CIT w Wielkiej Brytanii z obecnych 19 proc. do 17 proc. W 2020 roku wszyscy właściciele przedsiębiorstw działających...

  Czytaj dalej
 • Jak założyć i prowadzić firmę. Wszystko co powinieneś wiedzieć zaczynając biznes
  Jak założyć i prowadzić firmę. Wszystko co powinieneś wiedzieć zaczynając biznes

  Prowadzenie własnej firmy to marzenie wielu osób. Niestety bardzo często brak odpowiedniej wiedzy, strach przed formalnościami oraz porażką odwodzą wiele osób od podjęcia decyzji o rozpoczęciu własnej działalności. Zespół ekspertów Admiral Tax przygotował poradnik dostępny za darmo, w którym znajdziesz najważniejsze informacje i porady, które pomogą Ci w rozpoczęciu własnej działalności.

  Własna firma - jak założyć pierwszy biznes

  Świat przedsiębiorczości stoi otworem dla wszystkich, a rozwijaniu własnej działalności sprzyja globalizacja i postępująca digitalizacja kolejnych obszarów życia. Jako eksperci Admiral Tax nie mamy wątpliwości, że niezależność i możliwość pełnej samorealizacji to główne powody, dla których decydujemy się na prowadzenie własnej firmy. Początkujący przedsiębiorca na samym początku staje jednak przed dziesiątkiem pytań: jaką formę działalności wybrać, w jakiej branży, jak zatrudniać pracowników czy jak pozyskać finansowanie. Od natłoku pytań może rozboleć głowa, dlatego warto skorzystać z wiedzy doświadczonych ekspertów, posiadających wiedzę m.in. z zakresu finansów, ekonomii, rachunkowości czy prawa.

  O tym, jak dużym zainteresowaniem cieszy się praca na własny rachunek, świadczy chociażby stale powiększające się grono klientów Admiral Tax. Jako doradcy kancelarii Admiral Tax świadczymy dla przedsiębiorców usługi z zakresu księgowości i optymalizacji podatkowej, a także zastępujemy ich w kontaktach z urzędami.

   
  Pobierz poradnik “Jak założyć i prowadzić firmę. Wszystko co powinieneś wiedzieć zaczynając biznes'” za darmo!

  W niniejszym poradniku postanowiliśmy Ci przybliżyć podstawowe zagadnienia związane z rozpoczęciem i prowadzeniem własnej działalności gospodarczej. Tylko tutaj dowiesz się:

  •    jaką wybrać branżę, •    jak stworzyć odpowiedni biznesplan, •    jak wyglądają kwestie zobowiązań podatkowych wobec urzędów skarbowych, •    jakie koszty wiążą się z zatrudnieniem pracowników, •    gdzie w Europie warunki do prowadzenia biznesu są najbardziej korzystne.

  Pamiętaj jednak, że dobry plan to nie wszystko - decydując się na rozpoczęcie działalności gospodarczej powinieneś zadbać o najmniejsze detale, tak, aby później oszczędzić sobie przykrych niespodzianek Dzięki naszym poradom z pewnością zdołasz uniknąć wielu kosztownych pomyłek!

  Agnieszka Moryc, CEO Admiral Tax: “Mam nadzieję, że nasz poradnik będzie dla Ciebie prawdziwą kopalnią wiedzy. Liczę na to, że zgromadzone w nim informacje znacząco ułatwią Ci podjęcie decyzji o założeniu firmy i o postawieniu pierwszych kroków w biznesie. Powodzenia!”

  Pobierz e-book “Jak założyć i prowadzić firmę. Wszystko co powinieneś wiedzieć zaczynając biznes” za darmo!
  Darmowy poradnik jak założyć firmę

  Zapraszamy do przesyłania nam wszelkich uwag i komentarzy, które  pomogą  nam w dalszym ulepszaniu niniejszego poradnika. Propozycje, sugestie bądź pytania prosimy wysyłać pod adresem: [email protected]

   

  Prowadzenie własnej firmy to marzenie wielu osób. Niestety bardzo często brak odpowiedniej wiedzy, strach przed formalnościami oraz porażką odwodzą wiele osób od podjęcia decyzji o...

  Czytaj dalej
 • Dlaczego ekspansję zagraniczną polskie firmy zaczynają od Wielkiej Brytanii?
  Dlaczego ekspansję zagraniczną polskie firmy zaczynają od Wielkiej Brytanii?

  W ciągu ostatniej dekady w polskiej gospodarce pojawiło się zjawisko nazwane przez ekspertów umiędzynarodowieniem polskich firm. Rodzimi przedsiębiorcy szybko dostrzegli potencjał jaki drzemie w rynkach międzynarodowych. Statystyki pokazują, że to Wielka Brytania jest krajem, w którym coraz chętniej swoją ekspansję zaczynają polskie firmy. (więcej…)

  W ciągu ostatniej dekady w polskiej gospodarce pojawiło się zjawisko nazwane przez ekspertów umiędzynarodowieniem polskich firm. Rodzimi przedsiębiorcy szybko dostrzegli potencjał jaki drzemie w rynkach...

  Czytaj dalej

STREFA WIEDZY

Zachęcamy do zapoznania się z najczęstszymi pytaniami związanymi z prowadzeniem firmy w Anglii. Zarówno Klienci naszej firmy, jak i przedsiębiorcy zastanawiający się nad przeniesieniem firmy do Anglii znajdą tutaj szereg przydatnych informacji natury księgowej, prawnej i organizacyjnej.

PRZEJDŹ DO FAQ
Newsletter
CO ZYSKUJESZ?
 • Wiedzę na temat firmy za granicą
 • Jak płacić mniejsze podatki
 • Gdzie ulokować zarobione pieniądze

DO GÓRY

testowo