Blog o optymalizacji podatkowej i finansach

Firma w Anglii – koszty

Firma w Anglii - koszty

Firma w UK i Irlandii

Koszty prowadzenia firmy w Anglii to jedno z najczęściej zadawanych pytań przez polskich przedsiębiorców planujących przeniesienie firmy na Wyspy. Przeanalizujemy z jakimi dokładnie opłatami wiąże się prowadzenie firmy w Anglii – począwszy od rejestracji firmy, po koszty związane z jej prowadzeniem. Porównamy koszty prowadzenia firmy w Polsce i Wielkiej Brytanii.

Koszt rejestracji firmy w Anglii

Najpopularniejszą formą prowadzenia działalności w Wielkiej Brytanii jest spółka limited (odpowiednik polskiej spółki z o.o.). Wielka Brytania od lat przoduje w rankingach oceniających warunki do prowadzenia biznesu. Rejestracja firmy nie wymaga od przedsiębiorcy skomplikowanych czynności. Do powołania spółki w Wielkiej Brytanii nie jest nawet wymagana fizyczna obecność przedsiębiorcy w brytyjskim urzędzie Companies House (rejestr spółek). Całą procedurę można wykonać przez Internet lub powierzyć profesjonalnej kancelarii podatkowej, która w całości zadba o kontakt z brytyjską administracją.

Rejestracja spółki w Anglii to wydatek rozpoczynający się od 69 funtów (około 395 złotych). W tej cenie zawiera się:

 • Rejestrację spółki w Anglii w Companies House oraz brytyjskim urzędzie skarbowym HMRC
 • opłaty urzędowe oraz przesłanie dokumentów rejestrowych drogą mailową

Kapitał zakładowy spółki jest deklarowany i nie jest wymagane jego wniesienie podczas rejestracji spółki. Dla porównania, rejestrując spółkę w Polsce konieczne jest wniesienie kapitału zakładowego od razu podczas rejestracji.

Rejestracja firmy w Anglii jest też tańsza od rejestracji spółki z o.o. w Polsce. Koszt rejestracji spółki z o.o. w Polsce zaczyna się od min. 600 złotych. Na tę kwotę składa się opłata sądowa wniosku o rejestrację spółki w KRS (500 złotych), opłata za ogłoszenie w Monitorze Sądowym i Gospodarczym (100 złotych). Polski przedsiębiorca musi dodatkowo zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych w wysokości 0,5-proc. kapitału zakładowego spółki. Kwota podatku jest pomniejszana o poniesione wydatki:

 • koszt stworzenia umowy spółki z o.o. w formie aktu notarialnego i jej odpisów,
 • wpis do KRS
 • ogłoszenie w Monitorze Sądowym i Gospodarczym

Przedsiębiorca chcący założyć spółkę z o.o. musi przedstawić odpisy umowy spółki (koszt 6 złotych za każdą stronę umowy). Podsumowując wszystkie wydatki jakie musi ponieść przedsiębiorca chcący założyć w Polsce spółkę z o.o. uzyskujemy koszt rzędu 1500-2000 złotych, pod warunkiem, że kapitał zakładowy spółki będzie na minimalnym poziomie (5000 złotych). Na tym tle Wielka Brytania wypada po prostu o niebo lepiej.

Adres rejestracyjny dla firmy w Wielkiej Brytanii

Do rejestracji firmy w Wielkiej Brytanii konieczne jest wskazanie adresu, pod którym firma będzie zarejestrowana i musi to być adres na terenie Wielkiej Brytanii. Co w przypadku, gdy przedsiębiorca nie posiada brytyjskiego adresu? Problem ten dotyczy wielu polskich przedsiębiorców planujących przeniesienie biznesu na Wyspy. Na szczęście, niektóre kancelarie podatkowe oferują swoim klientom usługę udostępnienia adresu na potrzebę rejestracji spółki. Rejestracja firmy wraz z udostępnieniem adresu w prestiżowej lokalizacji np. w Londynie to koszt rozpoczynający się od 159 funtów (około 795 złotych). Adres rejestracyjny firmy trzeba wliczyć w koszty prowadzenia firmy w Anglii, gdyż każda spółka musi posiadać adres rejestrowy na terenie Wielkiej Brytanii (koszt około 90 funtów rocznie).

Wirtualne biuro w Anglii

Coraz więcej firm nie potrzebuje fizycznego biura, w którym prowadzi działalność. Dotyczy to w szczególności przedsiębiorców świadczących usługi online. W jaki sposób zatem odbierać biznesową korespondencję lub pisma urzędowe? Rozwiązaniem w takiej sytuacji jest usługa wirtualnego biura. Przedsiębiorca za dodatkową opłatą może wynająć wirtualne biuro w Wielkiej Brytanii. W ramach takiej usługi otrzymuje:

 • Odbiór poczty urzędowej
 • Odbiór poczty biznesowej
 • Przekazywanie dokumentów drogą e-mailową
 • Przekazywanie dokumentów drogą pocztową

Koszt usługi wirtualnego biura zależy od lokalizacji i wymaga odnowienia ważności usługi co roku. Usługa wirtualnego biura jest zdecydowanie tańsza od fizycznego wynajmowania nieruchomości w Wielkiej Brytanii, dodatkowo pozwala właścicielowi firmy na ochronę własnej prywatności oraz daje możliwość posługiwania się prestiżowym adresem, także w celach promocji własnej firmy. Admiral Tax oferuje swoim klientom usługę wirtualnego biura w Londynie, Edynburgu oraz irlandzkim mieście Cork.

Księgowość firmy w Anglii

Prowadzenie firmy w Wielkiej Brytanii jest o wiele prostsze od prowadzenia biznesu w Polsce. Obowiązki formalne są sprowadzone do minimum, a przedsiębiorca w Wielkiej Brytanii może w pełni skupić się na rozwoju własnego biznesu. Jak wynika z raportu Doing Business 2019 Banku Światowego, statystyczny przedsiębiorca prowadzący firmę w Wielkiej Brytanii spędza zdecydowanie mniej czasu na czynnościach administracyjnych – w skali roku średnio 105 godzin. Dla porównania przedsiębiorca prowadzący firmę w Polsce musi poświęcić aż 330 godzin na czynności administracyjne związane z płatnością podatków – aż o 225 godzin więcej!

Koszt prowadzenia księgowości brytyjskiej spółki limited przed profesjonalną kancelarię podatkową zależy od ilości dokumentów księgowych i rozpoczyna się już od 70 funtów (około 350 złotych). Dla porównania koszt prowadzenia księgowości polskiej spółki z o.o. to wydatek co najmniej 600 złotych, a w przypadku tradycyjnego biura rachunkowego możemy mówić o wydatku nawet 1500 złotych.

Firma w Anglii koszty – podsumowanie

Przedstawione koszty prowadzenia firmy w Anglii jasno pokazują konkurencyjność brytyjskiego systemu podatkowego względem Polski. Rejestracja spółki limited w Wielkiej Brytanii to wydatek od 350 złotych. Powołując w Polsce spółkę z o.o. musimy na samym początku ponieść wydatki rzędu 1500-2000 złotych. Różnice widać także na dalszym etapie prowadzenia działalności. Miesięczny koszt księgowości spółki w Anglii to wydatek od 350 złotych, gdzie dla podobnej spółki z o.o. w Polsce musimy zapłacić min. 600 złotych co miesiąc. Proste brytyjskie przepisy to przede wszystkim mniejsza biurokracja, a także mniej obowiązków księgowych i niższe koszty prowadzenia firmy w Anglii.

To jednak nie wszystkie zalety wynikające z prowadzenia firmy w Anglii. Należy pamiętać o kilkunastokrotnie wyższej kwocie wolnej od podatku (w Wielkiej brytanii wynosi aktualnie 12 500 funtów, czyli 62500 złotych) oraz o niższych składkach na ubezpieczenie społeczne. W tym artykule znajdziesz pełne porównanie kosztów składek ZUS w Polsce i Wielkiej Brytanii.

Prowadzenie firmy w Anglii to nie tylko mniejsza biurokracja i przyjaźniejsze warunki do prowadzenia biznesu, ale także jak wynika z naszego porównania zdecydowanie niższe koszty.

 

Więcej informacji na temat prowadzenia spółki w Wielkiej Brytanii znajdziesz w darmowym poradniku Admiral Tax dostępnym w tym miejscu.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat prowadzenia spółki za granicą i korzyści jakie z tego wynikają – skorzystaj z darmowej konsultacji z ekspertami Admiral Tax.

 

Firma w Anglii – koszty
5 (100%) 8 oceniającys
Facebooktwittergoogle_pluslinkedin
Masz pytania lub spostrzeżenia?
NASI EKSPERCI Z PRZYJEMNOŚCIĄ
PODZIELĄ SIĘ WIEDZĄ.

Komentarz FB

Masz pytania?

Chcesz założyć biznes za granicą?

Najnowsze wpisy

 • Kwota wolna od podatku w Wielkiej Brytanii
  Kwota wolna od podatku w Wielkiej Brytanii

  Firma w Anglii może przynieść spore oszczędności. Najlepszym tego przykładem jest stopniowy wzrost z roku na rok kwoty wolnej od podatku tzw. Personal Allowance, przysługującej każdemu przedsiębiorcy prowadzącemu działalność w Anglii. Bez względu na osiągany dochód na Wyspach, nikt nie jest wykluczony z przywileju stosowania równej dla każdego kwoty wolnej od podatku. Skutkiem stale rosnącej kwoty wolnej są oczywiście niższe zobowiązania z tytułu podatku dochodowego, co oznacza większe oszczędności dla osób, które zarejestrowały swoje przedsiębiorstwa na terenie Wielkiej Brytanii.

  Kwota wolna od podatku w Wielkiej Brytanii po raz kolejny wzrasta!

  Zarejestrowana firma w Anglii oznacza możliwość korzystania z wielu przywilejów dostępnych dla przedsiębiorców rozliczających się na Wyspach.

  W Wielkiej Brytanii praktycznie co roku wzrasta kwota wolna od podatku, dzięki czemu osoby rozliczające się w Anglii płacą niższe podatki, a często w razie osiągania dochodów poniżej kwoty wolnej, nie płacą ich wcale. W 2019 roku kwota wolna od podatku w UK wynosić będzie 12 500 funtów, co oznacza wzrost w stosunku do roku poprzedniego o 650 funtów (kwota wolna od podatku w 2018 roku wynosiła 11 850 funtów). W przeliczeniu na złote otrzymujemy ponad 60 000 zł dochodu pozbawionego opodatkowania w skali roku. Przypomnijmy, że kwota wolna w Polsce od dawna wynosiła 3091 zł, a na przestrzeni ostatnich lat została nieznacznie zwiększona, niestety tylko dla osób zarabiających najmniej. Co więcej, w wyniku zmian podatnicy osiągający stosunkowo wysokie dochody zostali całkowicie pozbawieni kwoty wolnej od podatku w Polsce, która z definicji powinna być równa dla każdego. Jak widzimy, kwota wolna od podatku w UK stale wzrasta, podczas gdy w Polsce stoi w miejscu lub pozornie rośnie w odniesieniu do tych zarabiających najmniej, ale z drugiej strony dla osób osiągających dochody powyżej średniej krajowej maleje lub nie obowiązuje wcale.

  Jak kwota wolna od podatku wzrasta w UK?

  Począwszy od 2010 roku kwota wolna od podatku w UK wzrosła w sumie o ponad 6 000 funtów, czyli około 30 000 polskich złotych (od 6 475 funtów w 2010 roku do 11 850 funtów w 2018 roku). W 2019 roku kwota wolna od podatku wynosić będzie już 12 500 funtów.

  Progi podatkowe w UK od 2019 roku

  Dodatkowo w 2019 roku na Wyspach zostanie również podniesiony drugi próg podatkowy do kwoty 50 000 funtów. W 2018 roku drugi próg podatkowy obowiązywał od kwoty 46 350 funtów, co oznacza wzrost o 3 650 funtów w stosunku do roku poprzedniego, działalność w Anglii będzie zatem jeszcze bardziej opłacalna niż dotychczas dla szerszego grona przedsiębiorców.

  Czy działalność w Anglii się opłaca?

  Polacy rejestrujący firmy w Wielkiej Brytanii mogą cieszyć się nie tylko wysoką kwotą wolną od podatku, ale także niższymi zobowiązaniami z tytułu składek i ograniczonymi do minimum formalnościami w urzędach. Przepisy w Wielkiej Brytanii skonstruowane są w sposób ułatwiający i zachęcający do prowadzenia biznesu na Wyspach. Firma w Anglii oznacza zatem minimum formalności oraz przejrzyste zasady księgowości. Co więcej, nie ma przeciwwskazań, aby rejestrację firmy i późniejsze jej rozliczenie zlecić biuru rachunkowemu.

  Rejestracja firmy w Anglii

  Sprawdź ofertę Tax Admiral i ciesz się wysoką kwotą wolną od podatku oraz innymi przywilejami przysługującymi przedsiębiorcom prowadzącym działalność w Wielkiej Brytanii!

  Firma w Anglii może przynieść spore oszczędności. Najlepszym tego przykładem jest stopniowy wzrost z roku na rok kwoty wolnej od podatku tzw. Personal Allowance, przysługującej...

  Czytaj dalej
 • Reformom brakuje rozmachu – otoczenie podatkowe dla biznesu w Polsce jest wciąż mało przyjazne
  Reformom brakuje rozmachu – otoczenie podatkowe dla biznesu w Polsce jest wciąż mało przyjazne

  Rząd szumnie zapowiadał przeprowadzenie reform, które ułatwią życie polskim przedsiębiorcom, i w ramach bloku reform - Pakietu 100 zmian dla firm, Konstytucji dla Biznesu oraz Pakietu MŚP, wprowadził niewątpliwie kilka ciekawych rozwiązań. (więcej…)

  Rząd szumnie zapowiadał przeprowadzenie reform, które ułatwią życie polskim przedsiębiorcom, i w ramach bloku reform - Pakietu 100 zmian dla firm, Konstytucji dla Biznesu oraz...

  Czytaj dalej
 • Gdzie szukać informacji o Brexicie? Bieżące informacje dla firm
  Gdzie szukać informacji o Brexicie? Bieżące informacje dla firm

  Nadal nie ma pewności co do Brexitu i możliwych jego konsekwencji, jednak brytyjski rząd nie pozostawia przedsiębiorców bez wsparcia informacyjnego. Rząd brytyjski uruchomił strony internetowe, na których można znaleźć informacje dotyczące tego jak biznesy z poszczególnych sektorów mogą przygotować się do Brexitu. Listę przydatnych linków prezentujemy poniżej. (więcej…)

  Nadal nie ma pewności co do Brexitu i możliwych jego konsekwencji, jednak brytyjski rząd nie pozostawia przedsiębiorców bez wsparcia informacyjnego. Rząd brytyjski uruchomił strony internetowe,...

  Czytaj dalej

STREFA WIEDZY

Zachęcamy do zapoznania się z najczęstszymi pytaniami związanymi z prowadzeniem firmy w Anglii. Zarówno Klienci naszej firmy, jak i przedsiębiorcy zastanawiający się nad przeniesieniem firmy do Anglii znajdą tutaj szereg przydatnych informacji natury księgowej, prawnej i organizacyjnej.

PRZEJDŹ DO FAQ
Newsletter
CO ZYSKUJESZ?
 • Wiedzę na temat firmy za granicą
 • Jak płacić mniejsze podatki
 • Gdzie ulokować zarobione pieniądze