Blog o optymalizacji podatkowej i finansach

Brexit – polscy przedsiębiorcy zakładają coraz więcej firm w Wielkiej Brytanii

Brexit - polscy przedsiębiorcy zakładają coraz więcej firm w Wielkiej Brytanii

Newsy

Atmosfera wokół Brexitu staje się coraz bardziej napięta. 15 stycznia 2019 r. Brytyjska Izba Gmin głosowała nad przyjęciem umowy w sprawie wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. 432 posłów zagłosowało przeciw i odrzuciło polityczną deklaracją ws. przyszłych relacji ze Wspólnotą. Wydarzenia w Wielkiej Brytanii odbijają się także na polskich przedsiębiorcach, którzy przejawiają wzmożone zainteresowanie rejestracją firmy w Wielkiej Brytanii właśnie teraz. Z jakiego powodu? Polacy chcą zdążyć przed nadciągającym Brexitem.

Termin Brexitu coraz bliżej

Rząd Theresy May uzyskał jedynie 202 głosy poparcia i niechlubnie zapisał się w historii brytyjskiego parlamentaryzmu, dzięki najwyższej porażce urzędującego premiera Wielkiej Brytanii. Opozycja zamierza wykorzystać porażkę May do jej odwołania – wniosek o wotum nieufności może zostać złożony w każdej chwili. Zgodnie z przyjętą w ubiegłym tygodniu zmianą proceduralną premier Theresa May będzie musiała przedstawić plany dotyczące następnych kroków dot. warunków wyjścia Wielkiej Brytanii z UE w ciągu trzech dni obrad Izby Gmin, tj. najpóźniej w poniedziałek.

Planowane wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej ma nastąpić 29 marca 2019 r. Na 73 dni przed planowanym opuszczeniem struktur Unii Europejskiej możliwe są następujące scenariusze – powtórzenie głosowania w Izbie Gmin, przedłużenie procesu wyjścia z UE na mocy art. 50 traktatu lub warianty mniej prawdopodobne – tzw. no brexit deal (wyjście z UE bez umowy) czy organizacja drugiego referendum ws. Brexitu.

Firma w Anglii zabezpieczeniem na wypadek Brexitu

Według danych Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii, obecnie ponad 5700 polskich firm eksportuje towary do Wielkiej Brytanii. Warunki wyjścia Wielkiej Brytanii z Wspólnoty będą mieć dla tych firm fundamentalne znaczenie. Brexit może jednak w praktyce dotknąć znacznie więcej przedsiębiorców, ponieważ wiele polskich firm to podwykonawcy w pracach związanych z rynkiem brytyjskim, a także spora część firm importuje towary i usługi z Wielkiej Brytanii. Skutki Brexitu odczuje także polska branża e-commerce, przedsiębiorcy sprzedający na Ebay czy Amazon – dla tych firm brytyjski rynek jest niezwykle cenny. Twardy Brexit może skutkować utrudnionym przepływem towarów, co dla e-commerce stanowi spore zagrożenie.

“W ostatnich tygodniach obserwujemy wzmożone zainteresowanie polskich przedsiębiorców rejestracją firmy w Wielkiej Brytanii. Polskim przedsiębiorcom zależy na rejestracji firmy w Anglii na starych zasadach.” – komentuje Agnieszka Moryc, Dyrektor Zarządzająca Admiral Tax.

Zdaniem Moryc w obliczu niepewnych warunków ws. wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej w najlepszej sytuacji znajdują się polskie firmy, które wcześniej zdecydowały się przenieść swoją działalność do Wielkiej Brytanii na potrzebę współpracy z brytyjskimi kontrahentami.

Firma w Anglii po Brexicie

Polscy przedsiębiorcy prowadzą na Wyspach ponad 60 tys. firm – tak wynika z danych polskiego Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii.Prowadzenie biznesu w Wielkiej Brytanii jest zdecydowanie prostsze niż ma to miejsce nad Wisłą. Brytyjski system prawny i podatkowy jest uznawany przez ekspertów oraz przedsiębiorców za niezwykle przyjazny dla przedsiębiorczości, Brexit może jedynie poprawić warunki do prowadzenia biznesu w Wielkiej Brytanii. O dziwo niższe podatki nie są decydującym czynnikiem skłaniającym polskich przedsiębiorców do rejestrowania firmy w Wielkiej Brytanii. Przedsiębiorców do tego kroku skłania przede wszystkim niższa biurokracja. W 2017 roku czas potrzebny na rozliczenie podatkowe w Wielkiej Brytanii wyniósł 105 godzin, czyli ponad trzykrotnie mniej niż w Polsce (336 godzin w 2017 roku). Brytyjski rząd po Brexicie zamierza przyciągnąć do Wielkiej Brytanii kolejnych przedsiębiorców. Niższa biurokracja, prostsze przepisy oraz niższe podatki – na tych fundamentach brytyjski rząd zamierza budować sukces ekonomiczny kraju po wyjściu z Unii Europejskiej. Jedno jest pewne – najbliższe tygodnie przyniosą dokładne odpowiedzi w sprawie Brexitu.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat potencjalnego wpływu Brexitu na prowadzenie firmy w Wielkiej Brytanii – skorzystaj z darmowej konsultacji z ekspertami Admiral Tax.

 

Facebooktwitterlinkedin
Podsumowanie artykułu
Brexit - polscy przedsiębiorcy zakładają coraz więcej firm w Wielkiej Brytanii
Tytuł
Brexit - polscy przedsiębiorcy zakładają coraz więcej firm w Wielkiej Brytanii
Opis
Atmosfera wokół Brexitu staje się coraz bardziej napięta. 15 stycznia 2019 r. Brytyjska Izba Gmin głosowała nad przyjęciem umowy w sprawie wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. 432 posłów zagłosowało przeciw i odrzuciło polityczną deklaracją ws. przyszłych relacji ze Wspólnotą.
Autor
Copyrights
AT UK Consulting Ltd
Logo wydawcy
Masz pytania lub spostrzeżenia?
NASI EKSPERCI Z PRZYJEMNOŚCIĄ
PODZIELĄ SIĘ WIEDZĄ.

Komentarz FB

Masz pytania?

Chcesz założyć biznes za granicą?

Najnowsze wpisy

 • Czym jest spółka Free Zone w Emiratach Arabskich?
  Czym jest spółka Free Zone w Emiratach Arabskich?
  Ustabilizowany biznes często szuka możliwości ekspansji i optymalizacji szeregu procesów biznesowych. Coraz częściej okazuje się, że właściwym krokiem jest utworzenie spółki offshore do prowadzenia określonych operacji. Okazuje, że spółki typu Free Zone w Zjednoczonych Emiratach Arabskich to jedno z lepszych rozwiązań do rozpoczęcia tego typu działalności. (więcej…)

  Ustabilizowany biznes często szuka możliwości ekspansji i optymalizacji szeregu procesów biznesowych. Coraz częściej okazuje się, że właściwym krokiem jest utworzenie spółki offshore do prowadzenia określonych...

  Czytaj dalej
 • „Tam, gdzie podatków nie ma”. Polscy przedsiębiorcy już wiedzą jakie korzyści daje offshore
  "Tam, gdzie podatków nie ma". Polscy przedsiębiorcy już wiedzą jakie korzyści daje offshore

  Sytuacja wywołana globalnym zamrożeniem gospodarki spowodowanym pandemią, przewartościowuje właśnie rynek. Poza oczywistym faktem, że jedne biznesy po prostu znikną, a inne się pojawiają, z obecnego obrazu rzeczywistości wyłania się ważna nauka dla polskich przedsiębiorców. Państwo, które pobiera wysokie podatki, w sytuacji kryzysu gwarantuje firmom niewiele więcej niż państwo, które nie zbiera danin. Ratując aktywna właściciele firm przenoszą się więc “tam, gdzie podatków nie ma” i wybierają offshore. (więcej…)

  Sytuacja wywołana globalnym zamrożeniem gospodarki spowodowanym pandemią, przewartościowuje właśnie rynek. Poza oczywistym faktem, że jedne biznesy po prostu znikną, a inne się pojawiają, z obecnego...

  Czytaj dalej
 • Wielka Brytania: duże zmiany w zasadach furlough (Job Retention Scheme)
  Wielka Brytania: duże zmiany w zasadach furlough (Job Retention Scheme)
  Brytyjski rząd wprowadził znaczące zmiany w zasadach kierowania pracowników na furlough (postojowe). Znacząco zmienia się sposób refundowania poniesionych kosztów i wysokość refundacji. Poniżej podsumowujemy najważniejsze informacje, z którymi powinni zapoznać się dyrektorzy oraz kadra zarządzająca firm - w tym brytyjskich spółek LTD, które chcą nadal otrzymywać pomoc w ramach Job Retention Scheme lub o taką pomoc się ubiegać. (więcej…)

  Brytyjski rząd wprowadził znaczące zmiany w zasadach kierowania pracowników na furlough (postojowe). Znacząco zmienia się sposób refundowania poniesionych kosztów i wysokość refundacji. Poniżej podsumowujemy najważniejsze...

  Czytaj dalej

STREFA WIEDZY

Zachęcamy do zapoznania się z najczęstszymi pytaniami związanymi z prowadzeniem firmy w Anglii. Zarówno Klienci naszej firmy, jak i przedsiębiorcy zastanawiający się nad przeniesieniem firmy do Anglii znajdą tutaj szereg przydatnych informacji natury księgowej, prawnej i organizacyjnej.

PRZEJDŹ DO FAQ
Newsletter
CO ZYSKUJESZ?
 • Wiedzę na temat firmy za granicą
 • Jak płacić mniejsze podatki
 • Gdzie ulokować zarobione pieniądze

DO GÓRY

testowo