Blog o optymalizacji podatkowej i finansach

Firma w Irlandii, działalność w Polsce

Firma w Irlandii, działalność w Polsce

Firma w UK i Irlandii

Rosnące wymagania wobec polskiego przedsiębiorcy związane z uszczelnianiem systemu podatkowego, połączone z wciąż relatywnie wysokimi kwotami podatkowymi oraz niską kwotą wolną od podatku stanowią dla niego przesłankę do poszukiwania bardziej przyjaznej dla prowadzenia biznesu jurysdykcji. Nie bez przyczyny osoby chcące nadal prowadzić działalność w Polsce, ale ograniczyć obciążenia skarbowe przenoszą firmy do Irlandii.

 

Według jednego z najbardziej prestiżowych kryteriów oceniających państwa pod kątem stworzenia biznesowi najlepszych warunków do rozwoju The World Bank’s ‘Doing Business’ report Irlandia jest absolutnym numerem jeden. A dlaczego się tak dzieje?

 

Rząd nastawiony na wspieranie biznesu

Pro biznesowo nastawiony rząd robi wszystko aby ułatwić firmom stabilny rozwój ograniczając ilość zmian legislacyjnych, stale upraszczając system podatkowy oraz wprowadzając szereg ułatwień proceduralnych jak np. zarządzanie i rozliczanie firmy przez Internet.

 

Morawiecki chwali się wynikami, a polskie firmy uciekają do Irlandii.

 

Inwestycje zagraniczne

Oprócz dbania o rodzimy biznes rząd Irlandii stworzył bardzo proste i atrakcyjne procedury dla inwestorów zagranicznych w tym z Polski. Najważniejszym faktem dla polskich przedsiębiorców jest możliwość zakładania spółek przez nierezydentów irlandzkich czyli osób, które na co dzień nie mieszkają w Irlandii oraz nie legitymują się irlandzkim obywatelstwem. Obydwa fakty nie przeszkadzają w uzyskaniu certyfikatu rezydencji podatkowej dla irlandzkiej spółki.

 

Zarabiasz w Polsce płacisz podatek w Irlandii

Spółki irlandzkie zarabiające w Irlandii oraz poza krajem rejestracji płacą podatek w Irlandii wg lokalnych stawek. Dzieje się tak ponieważ certyfikat rezydencji podatkowej spółki zależny jest od miejsca jej siedziby, a nie rezydencji jej dyrektorów i właścicieli. Obecnie podatek CIT w Irlandii wynosi jedynie 12.5% oraz 25% od zysków z operacji finansowych.

Dodatkowo każdy z dyrektorów może opodatkować swoje wynagrodzenie tylko w Irlandii, a nie w Polsce na mocy Umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania między Polską, a Irlandią.

 

Większość przedsiębiorców działających w Polsce wybiera spółkę limited

Większość zakładanych w Irlandii firm to spółki limited będące odpowiednikiem polskiej spółki z o.o.. Najważniejszymi powodami, dla których inwestorzy wybierają tę formę działalności są:

 

 • Brak minimalnego kapitału zakładowego
 • Niskie koszty rejestracji firmy
 • Niskie koszty księgowości firmy
 • Przyjazne przepisy dot. Prowadzenia spółki limited
 • Możliwość założenie firmy przez polskiego inwestora przez Internet
 • Możliwość rozliczenia firmy i kontaktu z urzędami przez polskiego inwestora przez Internet

 

Polskie mity na temat rajów podatkowych

 

Założenie działalności przez polskiego inwestora

Chociaż zarejestrowanie spółki limited w Irlandii wymaga spełnienia kilku warunków o charakterze formalnym, jest stosunkowo proste, jako że wszystkie czynności można załatwić drogą elektroniczną z dowolnego kraju UE w tym z Polski.

 

Niestety irlandzki system podatkowy nie pozwala na założenie odpowiednika jednoosobowej działalności gospodarczej w Irlandii osobom mieszkającym poza granicami Irlandii mniej niż 183 dni w roku.

 

Inne korzyści dla irlandzkich firm działających w Polsce

Przedsiębiorcom rejestrującym firmy na jej terytorium, Irlandia oferuje możliwość odkładania środków na tamtejsza emeryturę, wypłacaną niezależnie od miejsca zamieszkania osoby pobierającej to świadczenie oraz niewielkie składki na ubezpieczenia społeczne. Urzędy są przyjaźnie nastawione do prywatnej przedsiębiorczości, a firmy inwestujące w rozwój nowych technologii mogą liczyć na dodatkowe wsparcie. Inna korzyść to niskie, pozapłacowe koszty zatrudniania pracowników. Cudzoziemcy, pochodzący z krajów Unii Europejskiej mają prawo do łatwego zakupu nieruchomości. Całości pozytywnego obrazu Irlandii jako środowiska przyjaznego biznesowi dopełnia jej stabilna sytuacja polityczna i gospodarcza, oraz fakt, iż nie należąc do UK, nie będzie narażona na ewentualne negatywne skutki Brexitu.

Facebooktwitterlinkedin
Masz pytania lub spostrzeżenia?
NASI EKSPERCI Z PRZYJEMNOŚCIĄ
PODZIELĄ SIĘ WIEDZĄ.

Komentarz FB

Masz pytania?

Chcesz założyć biznes za granicą?

Najnowsze wpisy

 • Urząd skarbowy wydaje interpretacje, których sam nie stosuje
  Urząd skarbowy wydaje interpretacje, których sam nie stosuje

  Polski system podatkowy pełen jest absurdów i trudnych do zrozumienia przepisów. Dochodzi do tak kuriozalnych sytuacji, w której urząd skarbowy idzie teoretycznie podatnikowi na rękę i wydaje korzystną dla niego interpretacje, ale później jej nie stosuje. (więcej…)

  Polski system podatkowy pełen jest absurdów i trudnych do zrozumienia przepisów. Dochodzi do tak kuriozalnych sytuacji, w której urząd skarbowy idzie teoretycznie podatnikowi na rękę...

  Czytaj dalej
 • Polski rząd na nowo interpretuje prawo dla przedsiębiorców. Jak bronić swojej legalnej firmy?
  Polski rząd na nowo interpretuje prawo dla przedsiębiorców. Jak bronić swojej legalnej firmy?

  W sierpniu Urząd Skarbowy wydał interpretację, w której uznał, że podatek liniowy nie przysługuje menedżerowi, zatrudnionemu w spółce, w której zarządza jednym z działów np. sprzedażą czy produkcją. Wcześniej Skarbówka długo utrzymywała, że takiego przywileju nie mogą mieć jedynie członkowie zarządu spółki, gdyż ich praca nie może być traktowana jako działalność gospodarcza i dotyczy to solidarnie wszystkich członków zarządu. Pętla na gardłach jednoosobowych płatników liniówki się zaciska. Rząd ewidentnie zmierza do likwidacji podatku liniowego, ale planuje też znacznie więcej zmian. Cel jest jasny - pozyskać środki do budżetu państwa. Co grozi firmom? Czy zmiany wymuszą na przedsiębiorcach decyzje o zamykaniu biznesu? (więcej…)

  W sierpniu Urząd Skarbowy wydał interpretację, w której uznał, że podatek liniowy nie przysługuje menedżerowi, zatrudnionemu w spółce, w której zarządza jednym z działów np....

  Czytaj dalej
 • TEST PRZEDSIĘBIORCY: wykonaj bezpłatny test online
  TEST PRZEDSIĘBIORCY: wykonaj bezpłatny test online

  Ministerstwo Finansów planuje weryfikację setek tysięcy przedsiębiorców i objęcie ich tzw. testem przedsiębiorcy. Celem testu jest uniemożliwienie stosowania korzystnych rozwiązań w zakresie podatków i ubezpieczeń społecznych dla małych firm, w szczególności podatku liniowego. Negatywny wynik testu będzie miał poważne skutki zarówno dla samego przedsiębiorcy, jak i jego kontrahentów. Zespół Admiral Tax przygotował bezpłatny test online, który oszacuje poziom ryzyka dla danej firmy. (więcej…)

  Ministerstwo Finansów planuje weryfikację setek tysięcy przedsiębiorców i objęcie ich tzw. testem przedsiębiorcy. Celem testu jest uniemożliwienie stosowania korzystnych rozwiązań w zakresie podatków i ubezpieczeń...

  Czytaj dalej

STREFA WIEDZY

Zachęcamy do zapoznania się z najczęstszymi pytaniami związanymi z prowadzeniem firmy w Anglii. Zarówno Klienci naszej firmy, jak i przedsiębiorcy zastanawiający się nad przeniesieniem firmy do Anglii znajdą tutaj szereg przydatnych informacji natury księgowej, prawnej i organizacyjnej.

PRZEJDŹ DO FAQ
Newsletter
CO ZYSKUJESZ?
 • Wiedzę na temat firmy za granicą
 • Jak płacić mniejsze podatki
 • Gdzie ulokować zarobione pieniądze
testowo