Blog o optymalizacji podatkowej i finansach

Firma w Irlandii, działalność w Polsce

Firma w Irlandii, działalność w Polsce

Firma w UK i Irlandii

Rosnące wymagania wobec polskiego przedsiębiorcy związane z uszczelnianiem systemu podatkowego, połączone z wciąż relatywnie wysokimi kwotami podatkowymi oraz niską kwotą wolną od podatku stanowią dla niego przesłankę do poszukiwania bardziej przyjaznej dla prowadzenia biznesu jurysdykcji. Nie bez przyczyny osoby chcące nadal prowadzić działalność w Polsce, ale ograniczyć obciążenia skarbowe przenoszą firmy do Irlandii.

 

Według jednego z najbardziej prestiżowych kryteriów oceniających państwa pod kątem stworzenia biznesowi najlepszych warunków do rozwoju The World Bank’s ‘Doing Business’ report Irlandia jest absolutnym numerem jeden. A dlaczego się tak dzieje?

 

Rząd nastawiony na wspieranie biznesu

Pro biznesowo nastawiony rząd robi wszystko aby ułatwić firmom stabilny rozwój ograniczając ilość zmian legislacyjnych, stale upraszczając system podatkowy oraz wprowadzając szereg ułatwień proceduralnych jak np. zarządzanie i rozliczanie firmy przez Internet.

 

Morawiecki chwali się wynikami, a polskie firmy uciekają do Irlandii.

 

Inwestycje zagraniczne

Oprócz dbania o rodzimy biznes rząd Irlandii stworzył bardzo proste i atrakcyjne procedury dla inwestorów zagranicznych w tym z Polski. Najważniejszym faktem dla polskich przedsiębiorców jest możliwość zakładania spółek przez nierezydentów irlandzkich czyli osób, które na co dzień nie mieszkają w Irlandii oraz nie legitymują się irlandzkim obywatelstwem. Obydwa fakty nie przeszkadzają w uzyskaniu certyfikatu rezydencji podatkowej dla irlandzkiej spółki.

 

Zarabiasz w Polsce płacisz podatek w Irlandii

Spółki irlandzkie zarabiające w Irlandii oraz poza krajem rejestracji płacą podatek w Irlandii wg lokalnych stawek. Dzieje się tak ponieważ certyfikat rezydencji podatkowej spółki zależny jest od miejsca jej siedziby, a nie rezydencji jej dyrektorów i właścicieli. Obecnie podatek CIT w Irlandii wynosi jedynie 12.5% oraz 25% od zysków z operacji finansowych.

Dodatkowo każdy z dyrektorów może opodatkować swoje wynagrodzenie tylko w Irlandii, a nie w Polsce na mocy Umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania między Polską, a Irlandią.

 

Większość przedsiębiorców działających w Polsce wybiera spółkę limited

Większość zakładanych w Irlandii firm to spółki limited będące odpowiednikiem polskiej spółki z o.o.. Najważniejszymi powodami, dla których inwestorzy wybierają tę formę działalności są:

 

 • Brak minimalnego kapitału zakładowego
 • Niskie koszty rejestracji firmy
 • Niskie koszty księgowości firmy
 • Przyjazne przepisy dot. Prowadzenia spółki limited
 • Możliwość założenie firmy przez polskiego inwestora przez Internet
 • Możliwość rozliczenia firmy i kontaktu z urzędami przez polskiego inwestora przez Internet

 

Polskie mity na temat rajów podatkowych

 

Założenie działalności przez polskiego inwestora

Chociaż zarejestrowanie spółki limited w Irlandii wymaga spełnienia kilku warunków o charakterze formalnym, jest stosunkowo proste, jako że wszystkie czynności można załatwić drogą elektroniczną z dowolnego kraju UE w tym z Polski.

 

Niestety irlandzki system podatkowy nie pozwala na założenie odpowiednika jednoosobowej działalności gospodarczej w Irlandii osobom mieszkającym poza granicami Irlandii mniej niż 183 dni w roku.

 

Inne korzyści dla irlandzkich firm działających w Polsce

Przedsiębiorcom rejestrującym firmy na jej terytorium, Irlandia oferuje możliwość odkładania środków na tamtejsza emeryturę, wypłacaną niezależnie od miejsca zamieszkania osoby pobierającej to świadczenie oraz niewielkie składki na ubezpieczenia społeczne. Urzędy są przyjaźnie nastawione do prywatnej przedsiębiorczości, a firmy inwestujące w rozwój nowych technologii mogą liczyć na dodatkowe wsparcie. Inna korzyść to niskie, pozapłacowe koszty zatrudniania pracowników. Cudzoziemcy, pochodzący z krajów Unii Europejskiej mają prawo do łatwego zakupu nieruchomości. Całości pozytywnego obrazu Irlandii jako środowiska przyjaznego biznesowi dopełnia jej stabilna sytuacja polityczna i gospodarcza, oraz fakt, iż nie należąc do UK, nie będzie narażona na ewentualne negatywne skutki Brexitu.

Firma w Irlandii, działalność w Polsce
5 (100%) 7 oceniającys
Facebooktwittergoogle_pluslinkedin
Masz pytania lub spostrzeżenia?
NASI EKSPERCI Z PRZYJEMNOŚCIĄ
PODZIELĄ SIĘ WIEDZĄ.

Komentarz FB

Masz pytania?

Chcesz założyć biznes za granicą?

Najnowsze wpisy

 • Kwota wolna od podatku w Wielkiej Brytanii
  Kwota wolna od podatku w Wielkiej Brytanii

  Firma w Anglii może przynieść spore oszczędności. Najlepszym tego przykładem jest stopniowy wzrost z roku na rok kwoty wolnej od podatku tzw. Personal Allowance, przysługującej każdemu przedsiębiorcy prowadzącemu działalność w Anglii. Bez względu na osiągany dochód na Wyspach, nikt nie jest wykluczony z przywileju stosowania równej dla każdego kwoty wolnej od podatku. Skutkiem stale rosnącej kwoty wolnej są oczywiście niższe zobowiązania z tytułu podatku dochodowego, co oznacza większe oszczędności dla osób, które zarejestrowały swoje przedsiębiorstwa na terenie Wielkiej Brytanii.

  Kwota wolna od podatku w Wielkiej Brytanii po raz kolejny wzrasta!

  Zarejestrowana firma w Anglii oznacza możliwość korzystania z wielu przywilejów dostępnych dla przedsiębiorców rozliczających się na Wyspach.

  W Wielkiej Brytanii praktycznie co roku wzrasta kwota wolna od podatku, dzięki czemu osoby rozliczające się w Anglii płacą niższe podatki, a często w razie osiągania dochodów poniżej kwoty wolnej, nie płacą ich wcale. W 2019 roku kwota wolna od podatku w UK wynosić będzie 12 500 funtów, co oznacza wzrost w stosunku do roku poprzedniego o 650 funtów (kwota wolna od podatku w 2018 roku wynosiła 11 850 funtów). W przeliczeniu na złote otrzymujemy ponad 60 000 zł dochodu pozbawionego opodatkowania w skali roku. Przypomnijmy, że kwota wolna w Polsce od dawna wynosiła 3091 zł, a na przestrzeni ostatnich lat została nieznacznie zwiększona, niestety tylko dla osób zarabiających najmniej. Co więcej, w wyniku zmian podatnicy osiągający stosunkowo wysokie dochody zostali całkowicie pozbawieni kwoty wolnej od podatku w Polsce, która z definicji powinna być równa dla każdego. Jak widzimy, kwota wolna od podatku w UK stale wzrasta, podczas gdy w Polsce stoi w miejscu lub pozornie rośnie w odniesieniu do tych zarabiających najmniej, ale z drugiej strony dla osób osiągających dochody powyżej średniej krajowej maleje lub nie obowiązuje wcale.

  Jak kwota wolna od podatku wzrasta w UK?

  Począwszy od 2010 roku kwota wolna od podatku w UK wzrosła w sumie o ponad 6 000 funtów, czyli około 30 000 polskich złotych (od 6 475 funtów w 2010 roku do 11 850 funtów w 2018 roku). W 2019 roku kwota wolna od podatku wynosić będzie już 12 500 funtów.

  Progi podatkowe w UK od 2019 roku

  Dodatkowo w 2019 roku na Wyspach zostanie również podniesiony drugi próg podatkowy do kwoty 50 000 funtów. W 2018 roku drugi próg podatkowy obowiązywał od kwoty 46 350 funtów, co oznacza wzrost o 3 650 funtów w stosunku do roku poprzedniego, działalność w Anglii będzie zatem jeszcze bardziej opłacalna niż dotychczas dla szerszego grona przedsiębiorców.

  Czy działalność w Anglii się opłaca?

  Polacy rejestrujący firmy w Wielkiej Brytanii mogą cieszyć się nie tylko wysoką kwotą wolną od podatku, ale także niższymi zobowiązaniami z tytułu składek i ograniczonymi do minimum formalnościami w urzędach. Przepisy w Wielkiej Brytanii skonstruowane są w sposób ułatwiający i zachęcający do prowadzenia biznesu na Wyspach. Firma w Anglii oznacza zatem minimum formalności oraz przejrzyste zasady księgowości. Co więcej, nie ma przeciwwskazań, aby rejestrację firmy i późniejsze jej rozliczenie zlecić biuru rachunkowemu.

  Rejestracja firmy w Anglii

  Sprawdź ofertę Tax Admiral i ciesz się wysoką kwotą wolną od podatku oraz innymi przywilejami przysługującymi przedsiębiorcom prowadzącym działalność w Wielkiej Brytanii!

  Firma w Anglii może przynieść spore oszczędności. Najlepszym tego przykładem jest stopniowy wzrost z roku na rok kwoty wolnej od podatku tzw. Personal Allowance, przysługującej...

  Czytaj dalej
 • Reformom brakuje rozmachu – otoczenie podatkowe dla biznesu w Polsce jest wciąż mało przyjazne
  Reformom brakuje rozmachu – otoczenie podatkowe dla biznesu w Polsce jest wciąż mało przyjazne

  Rząd szumnie zapowiadał przeprowadzenie reform, które ułatwią życie polskim przedsiębiorcom, i w ramach bloku reform - Pakietu 100 zmian dla firm, Konstytucji dla Biznesu oraz Pakietu MŚP, wprowadził niewątpliwie kilka ciekawych rozwiązań. (więcej…)

  Rząd szumnie zapowiadał przeprowadzenie reform, które ułatwią życie polskim przedsiębiorcom, i w ramach bloku reform - Pakietu 100 zmian dla firm, Konstytucji dla Biznesu oraz...

  Czytaj dalej
 • Gdzie szukać informacji o Brexicie? Bieżące informacje dla firm
  Gdzie szukać informacji o Brexicie? Bieżące informacje dla firm

  Nadal nie ma pewności co do Brexitu i możliwych jego konsekwencji, jednak brytyjski rząd nie pozostawia przedsiębiorców bez wsparcia informacyjnego. Rząd brytyjski uruchomił strony internetowe, na których można znaleźć informacje dotyczące tego jak biznesy z poszczególnych sektorów mogą przygotować się do Brexitu. Listę przydatnych linków prezentujemy poniżej. (więcej…)

  Nadal nie ma pewności co do Brexitu i możliwych jego konsekwencji, jednak brytyjski rząd nie pozostawia przedsiębiorców bez wsparcia informacyjnego. Rząd brytyjski uruchomił strony internetowe,...

  Czytaj dalej

STREFA WIEDZY

Zachęcamy do zapoznania się z najczęstszymi pytaniami związanymi z prowadzeniem firmy w Anglii. Zarówno Klienci naszej firmy, jak i przedsiębiorcy zastanawiający się nad przeniesieniem firmy do Anglii znajdą tutaj szereg przydatnych informacji natury księgowej, prawnej i organizacyjnej.

PRZEJDŹ DO FAQ
Newsletter
CO ZYSKUJESZ?
 • Wiedzę na temat firmy za granicą
 • Jak płacić mniejsze podatki
 • Gdzie ulokować zarobione pieniądze