Blog o optymalizacji podatkowej i finansach

Emerytura. Złota jesień przedsiębiorcy? Nie w Polsce!

Emerytura. Złota jesień przedsiębiorcy? Nie w Polsce!

Bez kategoriiFirma w UKPolskie piekiełko

W życiu każdego z nas przyjdzie kiedyś taki moment, w którym po raz ostatni wyjdziemy do pracy, a pod koniec dnia posprzątamy biurko, zamkniemy gabinet, pożegnamy się z kolegami, po czym przejdziemy na zasłużoną emeryturę… Pytanie, co dalej? Czy będziemy wtedy żyć jak w reklamach, prezentujących czas emerytury jako „złotą jesień”, beztroski relaks, podróże, zajmowanie się swoim hobby? Czy może raczej będziemy liczyć każdą złotówkę niecierpliwie oczekując na przelew bądź wizytę listonosza, który przyniesie cieniutki plik banknotów, na widok którego w oczach staną łzy? To wszystko zależy, gdzie ową emeryturę będziemy otrzymywać.

Pracuj i nie myśl o emeryturze. Po co martwić się o coś, czego nie ma…

W naszych realiach to niestety prawda. Nie od dzisiaj, kwestia wypłacanych emerytur jest niemalże hańbą dla państwa, które najpierw wymaga od obywatela ponad 40 lat ciężkiej pracy oraz regularnego opłacania składek emerytalnych, a następnie nie jest w stanie zabezpieczyć odpowiednio jego starości. Poza nielicznymi uprzywilejowanymi grupami społecznymi (górnicy, służby mundurowe) większość polskich emerytów, którzy zawczasu nie zadbali o swoją przyszłość (prywatne fundusze) zostanie zmuszona do życia na stosunkowo niskim poziomie. W szczególnie niekorzystnej sytuacji znajdą się prywatni przedsiębiorcy. Ale po kolei…

Kilka faktów

Przede wszystkim, jak naliczane są składki emerytalne? Otóż podstawa do obliczenia wysokości stawki nie może być wyższa niż 127,890 złotych, czyli trzydziestokrotność przeciętnego prognozowanego wynagrodzenia na dany rok kalendarzowy, w tym przypadku 2017. Od nadwyżki ponad tę sumę, składek nie pobiera się. Z drugiej strony, minimalna podstawa to 60% przeciętnego prognozowanego wynagrodzenia (4263 zł), czyli 2557 złotych 80 groszy. Natomiast sama składka to 19,52% wymiaru podstawy. Jak łatwo obliczyć, minimalna kwota, jaką należy odprowadzić do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych to 499 złotych 28 groszy.

I tutaj właśnie pojawia się w stosunku do prywatnych przedsiębiorców spory problem: otóż większość z nich odprowadza właśnie najniższe z możliwych składek, a nasz system jest skonstruowany tak, że im niższe stawki, tym niższa emerytura. A zatem, właścicielom firm, szczególnie tych małych i średnich, zatrudniających około 70% wszystkich pracujących w Polsce, wytwarzających około 60% PKB, „grozi” emerytura w wysokości… 1746 złotych brutto! Co gorsza, składki emerytalne prywatnych przedsiębiorców nie zależą od dochodu firmy, ale wyliczane są na podstawie średniego prywatnego wynagrodzenia (w praktyce, nawet jeżeli firma w danym miesiącu przynosi straty, składki płacić trzeba – a ZUS–u nie interesuje, skąd wziąć na to pieniądze). A do tego prognozy na przyszłość są bardzo pesymistyczne: za 20 do 30 lat, nawet połowa przedsiębiorców może otrzymywać najniższą emeryturę. Jest to swego rodzaju paradoks, jakich w naszym kraju pełno: najważniejsza dla gospodarki i budżetu państwa grupa zawodowa jest zagrożona emerytalną wegetacją, podczas gdy inne, dotowane z budżetu państwa (np. górnicy) otrzymają świadczenia wielokrotnie wyższe…

Sytuacji nie poprawia obniżenie wieku emerytalnego do 65 lat dla mężczyzn i 60 dla kobiet. Co prawda wiek ten daje prawo, a nie obowiązek przejścia na emeryturę, ale jak zauważa prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, prof. Gertruda Uścińska, zdecydowana większość Polaków decyduje się na zakończenie aktywności zawodowej od razu po osiągnięciu wieku, jaki ich do tego uprawnia; jest to około 83% pracujących, podczas gdy w Unii Europejskiej odsetek ten wynosi średnio 60%.

Oczywiście, o swoją przyszłość można troszczyć się w inny sposób, niż tylko opłacając składki; np. odprowadzając konkretne kwoty na prywatne fundusze, ale nie dla każdego wydatek rzędu kilkuset złotych miesięcznie jest możliwy do zaakceptowania. A Otwarte Fundusze Emerytalne? Cóż… wszyscy pamiętamy jeszcze „skok na OFE” z 2014 roku, kiedy to obligacje należące do owych funduszy zostały przetransferowane do ZUS–u. Nie jest to zatem zbyt pewna metoda zabezpieczenia swojej przyszłości.

Nie wszystko stracone

Jeżeli jakiś przedsiębiorca urabiający sobie ręce po łokcie dla zapewnienia sobie godziwego bytu drży przy tym o swój los po przejściu na emeryturę, zawsze może zrezygnować z wątpliwej jakości opieki naszego państwa, przenosząc swoją działalność za granicę, do kraju, który zapewni mu o wiele lepsze warunki zarówno w życiu zawodowym, jak i po jego zakończeniu. Dobrym rozwiązaniem jest przeniesienie firmy do UK, kraju który oferuje nie tylko przyjazne dla prowadzenia biznesu środowisko, ale także w o wiele większym stopniu troszczy się o tych obywateli. Którzy zakończyli już aktywność zawodową.

Emerytura w Wielkiej Brytanii

Rejestracja firmy w Wielkiej Brytanii oznacza opłacanie tam podatków oraz składek ubezpieczeniowych (National Insurance Contributions), uprawniających do uzyskania emerytury. Ale żeby ją otrzymać, należy spełnić kilka warunków:

Warunek pierwszy: odpowiedni wiek emerytalny; a dokładnie:

wiek emerytalny

Warunek drugi to konieczność przepracowania odpowiedniej ilości tzw. lat kwalifikujących, czyli lat pracy, w trakcie których pracownik osiąga dochód odpowiednio wysoki, aby opłacać National Insurance Contributions, ewentualnie był z tego obowiązku zwolniony, ale przyczyny musiały być inne niż zbyt niskie zarobki.

A teraz kilka informacji na temat brytyjskiej emerytury:

Instytucją odpowiedzialną za wypłatę świadczeń jest Department for Work and Pensions. A sama emerytura dzieli się na trzy kategorie:

 • State Pension (emerytura państwowa), niezależna od wysokości zarobków, zależy jednak od czasu pracy
 • Personal Pension (emerytura prywatna), wypłacana dzięki wcześniejszym dobrowolnym wpłatom świadczeniobiorcy na konto banku lub towarzystwa ubezpieczeniowego. Możliwa do uzyskania po ukończeniu 50 roku życia
 • Company Pension (emerytura firmowa), pochodząca z funduszu emerytalnego tworzonego przez pracodawcę. W ramach funduszu, pracownik wpłaca na jego konto określony procent zarobków, a drugie tyle pokrywa pracodawca (opłacający też koszta administrowania funduszem)

Najbliższa polskiej emeryturze jest State Pension, dlatego też skoncentrujemy się na niej:

Wysokość emerytury państwowej (state pension) wynosi około 110 funtów tygodniowo (co, w zależności od kursu funta oznacza, że w przeliczeniu na polska walutę oznacza świadczenie w wysokości ok. 550 – 600 złotych tygodniowo, czyli 2200 – 2400 miesięcznie – czyli o ponad 600 złotych więcej, niż przewidywana emerytura dla polskiego przedsiębiorcy). Do jej uzyskania prawo mają mężczyźni, którzy opłacali National Insurance Contribution przez 44 lata oraz kobiety, które opłacały składki przez 39 lat.

Co więcej, nawet nie przepracowanie odpowiedniej ilości lat kwalifikujących, uprawnia do uzyskania świadczeń, z tym, że jeżeli mamy co najmniej 25% lat kwalifikujących, możemy uzyskać State Pension w wysokości min. 20,05 funtów na tydzień. Dlaczego minimum? Ponieważ jeżeli mamy więcej lat kwalifikujących niż 25%, wysokość całkowitej emerytury będzie obniżana o 2,5 % za każdy brakujący rok. Krótko mówiąc, im dłuższy staż pracy, tym wyższe świadczenie (podobnie jak u nas, z tym że ostateczna emerytura jest wyższa, nawet ta minimalna).

Ale to nie jedyny ukłon, jaki w stronę swoich obywateli wykonuje brytyjskie prawo, gdyby bowiem zdarzyło się, że obiektywne okoliczności (opieka nad dzieckiem lub osobą chorą/niepełnosprawną) uniemożliwiały pracę, ilość lat kwalifikujących będzie zmniejszona o czas, w którym trwały owe okoliczności. Takie rozwiązanie jest możliwe dzięki funkcjonowaniu programu rządowego o nazwie Home Responsibilities Protection.

Ale to nie wszystko; Wielka Brytania dba o osoby u schyłku ich życia zawodowego jeszcze na inne sposoby, a dokładnie poprzez różnego typu dodatkowe świadczenia, takie jak:

 • Guarantee Credit: działa, jeżeli osoba po przekroczeniu 60. roku życia nie osiąga dochodu 109,45 funta tygodniowo. Guarantee Credit pokrywa wtedy różnicę. Kiedy osoba taka pozostaje w związku, a łączne dochody są niższe niż 165,07 funta na tydzień, Guarantee Credit również pokryje istniejąca różnicę.
 • Saving Credits: skierowany do osób, które ukończyły 65 lat. Wynosi 16,44 funtów na tydzień dla osób samotnych i 21,51 dla osób pozostających w związku. (Guarantee Credit i Saving Credit tworzą razem tzw. Pension Credit.
 • Winter Fuel Payment: jego adresatem są osoby o niskich dochodach. Winter Fuel Payment pomaga pokryć koszta ogrzewania domostwa podczas zimy. Jego wysokość, zależna od dochodu świadczeniobiorcy, waha się pomiędzy 100 a 300 funtów. Winter Fuel Payment jest wypłacany jednorazowo. Zasiłki Cold Weather Payment i Warm Front Scheme. Podobnie jak Winter Fuel Payment pomaga w ogrzewaniu mieszkania.
 • 50% zniżki na bilety autobusowe dla osób, które ukończyły 60 lat
 • Brak obowiązku opłacania licencji telewizyjnej po ukończeniu 75. roku życia.

Gdzie lepiej?

Ale to nie jedyny ukłon, jaki w stronę swoich obywateli wykonuje brytyjskie prawo, gdyby bowiem
Wielka Brytania niewątpliwie słynie jako raj dla przedsiębiorców, czy jednak jest jednocześnie rajem dla emerytów? Jeżeli ktoś spodziewa się, że sam fakt przeniesienia działalności gospodarczej do Anglii sprawi, że emerytura sama spadnie z nieba, grzeszy naiwnością. Podobnie jak w Polsce, także w UK należy przepracować pewien czas oraz opłacać odpowiednie składki. Ale – a jest to duże ale – w stosunku do warunków polskich emerytury brytyjskie są wyższe, a po drugie, tamtejsze prawo przewiduje bardzo szeroki wachlarz świadczeń dodatkowych, zapobiegających życiu w niedostatku osób, które zakończyły już aktywność zawodową. Co więcej, budżet brytyjski w o wiele większym stopniu gwarantuje stabilne wypłaty emerytur, niż polski ZUS, znajdujący się z permanentnych tarapatach finansowych. Tak więc, założenie firmy w Wielkiej Brytanii przekłada się nie tylko na wyższe zarobki i łatwiejszą pracę, ale także na pewniejszą i dostatniejszą emeryturę.

5 (100%) 1 oceniający
Facebooktwittergoogle_pluslinkedin
Masz pytania lub spostrzeżenia?
NASI EKSPERCI Z PRZYJEMNOŚCIĄ
PODZIELĄ SIĘ WIEDZĄ.

Komentarz FB

Komentarze

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola zaznaczone są.*

Masz pytania?

Chcesz założyć biznes za granicą?

Najnowsze wpisy

 • Polskie absurdy prowadzenia firmy nad Wisłą
  Polskie absurdy prowadzenia firmy nad Wisłą
  Komisja Kodyfikacyjna Prawa Pracy zakończyła pracę nad nowym Kodeksem pracy. Jego powstawaniu towarzyszyły olbrzymie emocje - nic dziwnego, skoro niektóre z propozycji Komisji tworzyły absurdalne sytuacje dla pracodawców. Pełna treść zmian nie jest znana opinii publicznej, ale jedno jest pewne - na polskich przedsiębiorców spadną kolejne utrudnienia. "Prowadzenie biznesu w Polsce nie należy do najłatwiejszych czynności, przedsiębiorcy stają przed kolejnymi negatywnymi zmianami mającymi wpływ na ich biznes. Inne europejskie państwa -  jak Wielka Brytania czy Irlandia - od lat prezentują odmienne podejście oparte na przyjaznym podejściu do biznesu i braku biurokracji. Proponowane zmiany będą prowadzić do patologii na rynku pracy i odpływu polskich przedsiębiorców za granicę" - komentuje Agnieszka Moryc, Dyrektor Zarządzająca Admiral Tax.

  Zmiany w Kodeksie pracy

  Jedna z propozycji Komisji Kodyfikacyjnej dotyczyła możliwości rozwiązania umowy z pracownikiem. Zdaniem Komisji rozwiązaniu umowy powinno towarzyszyć zaproponowanie pracownikowi innego stanowiska, które odpowiadać będzie jego kwalifikacjom. W założeniu ma to wzmocnić pozycję pracownika, ale realizacja tych postulatów może okazać się dla wielu firm niewykonalna. Propozycja zakłada, że pracodawca nie będzie mógł w prosty sposób zakończyć współpracy (po wcześniejszym upływie okresu wypowiedzenia), lecz będzie musiał znaleźć mu nowe zajęcie w tej samej firmie. Nowe stanowisko musi odpowiadać kwalifikacjom i umiejętnościom pracownika, nie może stanowić degradacji i być "karą". Ponadto projekt zakłada, że pracodawca ma obowiązek poinformować pracownika o zamiarze zwolnienie go i wysłuchania w obecności świadka (dziś wystarczy wręczenie wypowiedzenia, a jeśli pracownik jest członkiem związku zawodowego, pracodawca musi przeprowadzić konsultacje). Największa rewolucja ma dotyczyć wprowadzenia przymusu pracy etatowej z jednoczesnym zakazem wykonywania pracy na umowach cywilno-prawnych dla tego samego pracodawcy (umowa o dzieło, umowa zlecenie). Alternatywą dla umowy o pracę będzie możliwość wykonywania niektórych prac na podstawie samozatrudnienia, co wiąże się z koniecznością zakładania działalności i opłacania wysokich składek, co i tak dla wielu osób wydaje się sensowną alternatywną, gdyż daje możliwość także przeniesienia swoich usług do innego kraju. Dla niektórych grup zawodowych (np. artystów) likwidacja umów cywilno-prawnych pozbawia ich narzędzia prawnego pozwalającego na realizację wielu dzieł dla różnych podmiotów. Nic dziwnego, że pierwsi z nich już decydują się na przeniesienie swoich biznesów za granicę, czego najlepszym przykładem jest Michał Wiśniewski. W wywiadzie dla Admiral Tax Michał przyznał, że "Wielka Brytania jest dla niego synonimem wolności biznesowej". Cały wywiad znajdziesz tutaj. Jak widać prowadzenie firmy w Polsce jest zadaniem trudnym i wymagającym. Na szczęście obowiązujące przepisy i swoboda świadczenia usług pozwalają polskim obywatelom na prowadzenie biznesu w całej Europie, w przyjaznych warunkach, bez zbędnej biurokracji. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat przeniesienia firmy za granicę – skorzystaj z darmowej konsultacji z ekspertami Admiral Tax.  

  Komisja Kodyfikacyjna Prawa Pracy zakończyła pracę nad nowym Kodeksem pracy. Jego powstawaniu towarzyszyły olbrzymie emocje - nic dziwnego, skoro niektóre z propozycji Komisji tworzyły absurdalne...

  Czytaj dalej
 • Szwajcaria – raj dla kryptowalut
  Szwajcaria - raj dla kryptowalut
  Dynamiczny rozwój technologii blockchain oraz kryptowalut  nie podlega dyskusji. Technologie, które mogą zmienić funkcjonowanie wielu gałęzi codziennego życia stały się strategiczną częścią rozwoju niewielkiego miasteczka Zug w Szwajcarii. To tutaj siedziby ma wiele projektów fin-tech oraz takie projekty znane ze świata kryptowalut jak Ethereum, ShapeShift, Xapo. Niskie podatki i preferencyjne warunki przyciągnęły wielomilionowy kapitał i innowacyjne projekty z całego świata, czyniąc z tego rejonu Szwajcarii "dolinę kryptowalut". W obliczu wzmożonego zainteresowania kryptowalutami rządy wielu państw zwiększają regulacje lub całkowicie zakazują handlu kryptowalutami. Podobnie sprawa ma się w Polsce, gdzie największe giełdy kryptowalut zostały wpisane na listę ostrzeżeń KNF, a Naczelny Sąd Administracyjny wydał wyrok oznaczający konieczność zapłaty nawet 32% podatku od handlu kryptowalutami w Polsce. W przeciwieństwie do Polski, inne europejskie kraje jak Szwajcaria czy Gibraltar otwierają się na innowacyjne projekty. "Dynamiczny rozwój kryptowalut oraz technologii blockchain jest dużym wyzwaniem dla rządzących. Rewolucja dzieje się na naszych oczach, a my jako Admiral Tax uczestniczymy w niej od samego początku doradzając w kwestiach podatkowych prywatnym inwestorom. Szwajcaria dzięki  preferencyjnym warunkom jest najstabilniejszym miejscem w Europie do prowadzenia tego typu projektów." - podsumowuje Agnieszka Moryc, Dyrektor Zarządzająca Admiral Tax. Szwajcaria nie po raz pierwszy obiera odmienny kurs. Kraj kojarzony z private bankingiem w prawdziwym wydaniu, od lat gwarantujący pełne bezpieczeństwo sektora finansowego oraz niespotykaną nigdzie dyskrecję widzi ogromny potencjał w rynku kryptowalut. Zug, miasteczko położone nad jeziorem Zug, liczące mniej niż 30 000 mieszkańców umożliwia swoim mieszkańcom zapłatę podatków komunalnych poprzez kryptowaluty.

  Szwajcaria - niskie podatki i ponad 550 mln USD zebrane w ICO's

  Dzięki niskim podatkom w Zug działa kilkanaście firm z branży fin-tech oraz wiele projektów opartych o technologię blockchain. To tutaj swoją siedzibę ma m.in. druga największa kryptowaluta pod względem kapitalizacji (68 mld USD). Według danych zebranych przez Financial Times Szwajcaria staje się jednym z liderów na rynku kryptowalut i wprowadza oferty publiczne oparte o kryptowaluty (ICO). W okresie od stycznia do października 2017 r. całkowita wartość tych ofert publicznych wyniosła 550 mln dolarów, czyli 12 razy więcej niż w Polsce (45 mln dol.). ICO więcej wyniosły tylko w USA - 580 mln dol. Warto dodać, że Szwajcarski Organ ds. Nadzoru Rynku Finansowego (FINMA) w październiku 2017 roku wydał licencję dla pierwszej giełdy kryptowalut, która ma działać w zgodzie z najwyższymi szwajcarskimi standardami finansowymi. Giełda ma współgrać ze szwajcarskimi przepisami  odnośnie prania brudnych pieniędzy oraz znajomości tożsamości klientów (KYC). Giełda będzie nadzorowana przez FINMA aby upewnić się, że wszystkie zasady są przestrzegane. W obliczu komunikatów KNF nt. polskich giełd kryptowalut Szwajcaria jest bezpiecznym miejscem do prowadzenia podobnych projektów w zgodzie z prawem, bez ryzyka wypowiedzenia rachunków bankowych i zamrożenia środków klientów. Firmy z branży finansowej oraz innowacyjne projekty oparte o blockchain wybrały kanton Zug jako miejsce prowadzenia działalności ze względu na preferencyjne stawki podatkowe (bardzo niskie podatki, negocjowane indywidualnie z przedsiębiorcą) oraz elastyczne, liberalne podejście do rynku kryptowalut. Szwajcaria od lat zabiega o zagranicznych inwestorów i ich kapitał. Jak pokazuje historia Szwajcaria ma wiele cech, dzięki którym nie można uciec od porównań do zdecentralizowanego spojrzenia na świat. System polityczny jest oparty na bezpośredniej kontroli obywateli oraz etosie praw jednostki. W połączeniu ze szwajcarską neutralnością, przyjaznym podejściu do biznesu oraz niespotykanej nigdzie ochronie poufności i finansów, Szwajcaria może skutecznie przyciągać projekty z obszaru kryptowalut.

  Przenieś firmę do Szwajcarii

  Admiral Tax od lat oferuje swoim klientom usługi private bankingu w Szwajcarii. Szwajcarskie banki przechowują około 30% światowych depozytów prywatnych, a sama Szwajcaria jest jednym z głównych centrów finansowych na świecie. Tajemnica bankowa to jeden z fundamentów szwajcarskiego systemu bankowego, który składa się na ponad 10% PKB Szwajcarii. Oferujemy kompleksową pomoc w założeniu prywatnego konta w Szwajcarii. Wychodząc naprzeciw dynamicznemu rozwojowi projektów blockchain - pomagamy także założyć spółkę w kantonie Zug. Doświadczeni doradcy podatkowi Admiral Tax pomogą w skompletowaniu niezbędnych dokumentów oraz wypełnieniu wniosków. Osobom prywatnym handlującym kryptowalutami polecamy brytyjską spółkę LTD (limited). Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat korzyści z prowadzenia firmy w Szwajcarii – skorzystaj z darmowej konsultacji z ekspertami Admiral Tax.

  Dynamiczny rozwój technologii blockchain oraz kryptowalut  nie podlega dyskusji. Technologie, które mogą zmienić funkcjonowanie wielu gałęzi codziennego życia stały się strategiczną częścią rozwoju niewielkiego miasteczka...

  Czytaj dalej
 • Wyrok NSA w sprawie handlu kryptowalutami – nawet 32% podatku
  Wyrok NSA w sprawie handlu kryptowalutami - nawet 32% podatku
  Dochody z handlu kryptowalutami należy rozliczać jak przychody z praw majątkowych. Naczelny Sąd Administracyjny rozstrzygnął spór o opodatkowanie przychodów uzyskanych z handlu kryptowalutami. Oznacza to konieczność rozliczania się wg skali podatkowej, co grozi nawet 32% podatkiem od dochodów. Wyrok zapadł po rozpatrzeniu przez NSA sprawy podatnika, który dokonywał transakcji na rynku kryptowalut i nie powiadomił o tym Urzędu Skarbowego. W złożonej interpretacji Urząd Skarbowy wyjaśniał, że podatek ma być zaś obliczony na zasadach ogólnych, czyli według skali podatkowej. Nie zgodził się, by do rozliczania handlu kryptowalutami zastosować 19-procentowy ryczałt z art. 30a ust. 1 pkt 3 ustawy o PIT. Wyrok jest prawomocny. Pełna treść orzeczenia NSA dostępna jest tutaj, natomiast interpretacja zapytania podatnika rozpatrywana przez WSA tutaj.

  Podatek od kryptowalut w Wielkiej Brytanii - spółka Limited

  W związku z niekorzystnymi przepisami polskiego ustawodawcy rozwiązaniem dla handlujących kryptowalutami jest działalność w Wielkiej Brytanii. Wielka Brytania dla celów podatkowych traktuje kryptowaluty jak każdą inną walutę obcą. To jakim podatkiem zostanie opodatkowany zysk z kryptowalut, zależy od okoliczności. Zasady opodatkowania przedstawia raport wydany przez brytyjski urząd podatkowy (Revenue and Customs Brief 9 (2014): Bitcoin and other cryptocurrencies) skierowany do osób handlujących kryptowalutami, posiadaczy kopalni kryptowalut, giełd oraz firm akceptujących kryptowaluty jako formę płatności. W przypadku spółek limited, które czerpią przychody z tytułu obrotu kryptowalutami, zyski z tytułu sprzedaży kryptowalut (wymiany na funty) są wliczane do przychodów spółki i opodatkowane standardowym podatkiem w wysokości 19% (Corporation Tax). Pod względem podatkowym, jest to korzystniejsze niż obrót kryptowalutami przez osoby prywatne. Spółka może także rozliczyć ewentualne straty oraz wliczyć koszty poniesione w związku z handlem kryptowalutami. Brytyjski system pozwala także w pełni legalnie rozliczać dochody z tytułu tzw. kopania kryptowalut. Poza uregulowanymi kwestiami podatkowymi w odniesieniu do działalności związanej z kryptowalutami, spółki limited oferują szereg innych korzyści. Dyrektorom spółek oraz pracownikom przypada 11 500 GBP dochodów wolnych od opodatkowania (od 19 kwietnia 2018 kwota wzrasta do 11 850 funtów), dodatkowo koszty ubezpieczenia społecznego są dużo niższe od polskiego ZUSu i naliczane są dopiero po przekroczeniu 8164 GBP dochodu rocznie. Właściciel spółki ma jeszcze więcej możliwości wypłacania środków ze spółki bez opodatkowania - więcej na ten temat w tym artykule. Jak widać dzięki możliwości odliczenia pensji Dyrektora oraz dodatkowych kosztów możemy wypłacić ponad 60 000 złotych z handlu kryptowalutami bez jakiegokolwiek podatku. Z tych powodów coraz więcej inwestorów oraz osób prowadzących działalność w branży kryptowalut zakłada firmy w Wielkiej Brytanii. Najlepszą formą działalności dla handlu kryptowalutami jest brytyjska spółka Limited (LTD).

  Nie płać podatku od sprzedaży kryptowalut

  Eksperci Admiral Tax przygotowali rozwiązanie podatkowe, dzięki któremu inwestorzy rynku kryptowalut, spełniający określone wymogi, mogą uniknąć zapłaty podatku dochodowego. Istnieje możliwość obniżenia podatku od sprzedaży kryptowalut do 0%! Nie zwlekaj – już dziś skorzystaj z darmowej konsultacji z ekspertami Admiral Tax i nie płać podatku od kryptowalut.  

  Dochody z handlu kryptowalutami należy rozliczać jak przychody z praw majątkowych. Naczelny Sąd Administracyjny rozstrzygnął spór o opodatkowanie przychodów uzyskanych z handlu kryptowalutami. Oznacza to...

  Czytaj dalej

STREFA WIEDZY

Zachęcamy do zapoznania się z najczęstszymi pytaniami związanymi z prowadzeniem firmy w Anglii. Zarówno Klienci naszej firmy, jak i przedsiębiorcy zastanawiający się nad przeniesieniem firmy do Anglii znajdą tutaj szereg przydatnych informacji natury księgowej, prawnej i organizacyjnej.

PRZEJDŹ DO FAQ
Newsletter
CO ZYSKUJESZ?
 • Wiedzę na temat firmy za granicą
 • Jak płacić mniejsze podatki
 • Gdzie ulokować zarobione pieniądze