Blog o optymalizacji podatkowej i finansach

Dlaczego Polacy zakładają firmy w Czechach?

Dlaczego Polacy zakładają firmy w Czechach?

Optymalizacja podatkowa

Czechy stanowią popularny cel zakładania działalności gospodarczej przez polskich przedsiębiorców. Kraj ten leży blisko Polski, stanowiąc jej bezpośredniego sąsiada, nie różni się także szczególnie pod względem kultury. Chęć założenia firmy w Czechach wynika nie tyle z niskich podatków, co z korzystnych sposobów ich naliczania. Ponadto przedsiębiorcy zyskują prostsze i liczniejsze możliwości zwrotów odprowadzonego podatku.

Jakie korzyści niesie za sobą firma w Czechach?

Polacy coraz częściej korzystają z możliwości rozpoczęcia różnych form działalności gospodarczej w Czechach, ze względu na tamtejsze liberalne podejście do przedsiębiorców. Czechy nie nakładają zbędnych ograniczeń na zagranicznych przedsiębiorców. Dotyczy to również braku obostrzeń w nabywaniu majątku w tym kraju. Warto jednak pamiętać, że jeśli marzy nam się firma w Czechach, musimy posiadać zaświadczenie o niekaralności.

W Czechach mamy dostęp do czterech różnych form działalności gospodarczej. Możemy wybrać działalność nieregulowaną, rzemieślniczą, zastrzeżoną oraz koncesjonowaną. Z kolei dostępne formy prawne to jednoosobowa działalność gospodarcza, spółka (jawna, komandytowa, akcyjna i z ograniczoną odpowiedzialnością).

Osoby chcące prowadzić jednoosobową działalność gospodarczą korzystają z preferencyjnych, ryczałtowych form opodatkowania. Samozatrudnienie w Czechach uzyskamy w ciągu jednego dnia. Wymaga jedynie uiszczenia opłaty miejskiej o wysokości 1000 koron, czyli około 160 złotych, a także przedstawienia dowodu osobistego, wcześniej wspomnianego zaświadczenia o niekaralności oraz adresu lokalu, w którym chcemy prowadzić działalność. Koniecznością jest również posiadanie adresu korespondencyjnego w Czechach.

Spółka w Czechach – dlaczego opłaca się najbardziej?

Szczególnie skorzystają ci, którzy zakładają w Czechach spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. To najpopularniejsza forma działalności gospodarczej w tym kraju. Spółka w Czechach jest znacznie prostszym do zrealizowania przedsięwzięciem od zakładania spółki w Polsce. Koszt założenia spółki w Czechach wynika z wysokości kapitału zakładowego, który może wynieść nawet 1 koronę. Średnie opłaty to około 10 tysięcy koron, czyli około 1680 złotych. Po złożeniu wniosku spółka powinna być widoczna w rejestrze już na drugi dzień roboczy. Zwykle proces rejestracji trwa od 2 do 4 tygodni – możemy przeprowadzić go całkowicie online. Mamy stały dostęp do elektronicznej komunikacji ze wszystkimi urzędami, bez względu na ich szczebel.

Spółka w Czechach gwarantuje duże ulgi inwestycyjne. Możemy przykładowo odliczyć podatek akcyzowy, nawet jeśli jeszcze nie rozpoczęliśmy działalności gospodarczej. Mniej restrykcyjnie niż w Polsce rozlicza się także podatek VAT od zakupu paliwa. Co ważne, obowiązują minimalne wymogi dotyczące sprawozdawczości podatkowej.

Podatek w Czechach – jakie są stawki?

W Czechach obowiązuje prostszy niż w Polsce system podatkowy oraz przepisy mu towarzyszące. Podatek CIT wynosi tyle samo co w Polsce, czyli 19%, a podatek PIT 15 lub 22%. Drugi wariant podatku PIT dotyczy jednak dochodów powyżej 1,2 miliona koron. Podstawowa stawka VAT to 21%, a obniżona 15%.

Czescy urzędnicy są z reguły bardziej przyjaźnie nastawieni do podatników, dlatego w milszej atmosferze załatwimy sprawy urzędowe. Spory atut to również zasada domniemania niewinności w przypadku niewywiązania się z obowiązków podatnika. Nawet jeśli stwierdzone zostanie nasze przewinienie, istnieje ograniczona wysokość kar. Zwykle urzędnicy przymykają jednak oko na drobne opóźnienia w uiszczaniu składek oraz podatków.

Wielu osobom może odpowiadać to, że Czechach nie ma obowiązku posiadania kasy fiskalnej. Kraj przewiduje ulgi podatkowe dla studentów i rodzin z dziećmi, a także osób dodatkowo ubezpieczających się w funduszach emerytalnych. Czeski urząd skarbowy zwraca podatek do 30 dni od złożenia deklaracji przez podatnika.

Ubezpieczenie w Czechach

Pokutuje opinia, że w Czechach podatnicy mają dostęp do wyższej jakości usług służby zdrowia. Dotyczy to przede wszystkim szybszych terminów wizyt u specjalistów. Wiąże się to jednak z odmiennie rozliczanymi składkami ubezpieczeniowymi. Ich wysokość wynika z dochodu, co dla części przedsiębiorców może stanowić zaletę, a dla innych wadę.

Składka emerytalna wynosi 14,6% dochodu, a zdrowotna 6,75%. Najlepiej zarabiający przedsiębiorcy mogą płacić zatem znacznie wyższe składki niż w Polsce. W Czechach płacimy je za miesiąc poprzedni i odprowadzamy do Czeskiej Administracji Ubezpieczenia Społecznego (ČSSZ) oraz Kasy Chorych.

 

>> Sprawdź ofertę Admiral Tax: SPÓŁKA W CZECHACH <<

 

Facebooktwitterlinkedin
Podsumowanie artykułu
Dlaczego Polacy zakładają firmy w Czechach?
Tytuł
Dlaczego Polacy zakładają firmy w Czechach?
Opis
Czechy stanowią popularny cel zakładania działalności gospodarczej przez polskich przedsiębiorców. Kraj ten leży blisko Polski, stanowiąc jej bezpośredniego sąsiada, nie różni się także szczególnie pod względem kultury.
Autor
Copyrights
AT UK Consulting Ltd
Logo wydawcy
Masz pytania lub spostrzeżenia?
NASI EKSPERCI Z PRZYJEMNOŚCIĄ
PODZIELĄ SIĘ WIEDZĄ.

Komentarz FB

Masz pytania?

Chcesz założyć biznes za granicą?

Najnowsze wpisy

 • Koniec roku podatkowego i zmiana firmy księgowej
  Koniec roku podatkowego i zmiana firmy księgowej
  Zmiana firmy księgowej to poważny krok, który wymaga odpowiedniego planowania. Dużo mówi się o tym, że najlepszy na zmianę jest koniec roku podatkowego, ale tak naprawdę każdy moment jest dobry na to, aby zmienić obsługę księgową na lepszą.  (więcej…)

  Zmiana firmy księgowej to poważny krok, który wymaga odpowiedniego planowania. Dużo mówi się o tym, że najlepszy na zmianę jest koniec roku podatkowego, ale tak...

  Czytaj dalej
 • Co oznacza ozusowanie umów zlecenia? Wzrost kosztów zatrudnienia w Polsce
  Co oznacza ozusowanie umów zlecenia? Wzrost kosztów zatrudnienia w Polsce
  Rząd rozważa pełne ozusowanie umów zlecenia. Ewentualne zmiany miałyby wejść w życie z dniem 1 stycznia 2021 roku, ale na tym etapie wydaje się to już nierealne. Cały czas mówimy tylko o propozycji, która ma być konsultowana ze środowiskami zrzeszającymi i reprezentującymi interesy pracodawców oraz pracowników. Jak wprowadzenie zmian wpłynie na realną wielkość wynagrodzeń i koszty pracy? (więcej…)

  Rząd rozważa pełne ozusowanie umów zlecenia. Ewentualne zmiany miałyby wejść w życie z dniem 1 stycznia 2021 roku, ale na tym etapie wydaje się to...

  Czytaj dalej
 • Czym jest ulga abolicyjna i co oznacza jej zniesienie?
  Czym jest ulga abolicyjna i co oznacza jej zniesienie?
  Ulga abolicyjna to bardzo korzystny mechanizm podatkowy, dzięki któremu Polak zarabiający w państwie, w którym płaci niższe podatki niż w Polsce lub korzysta z ulg podatkowych, nie musi dodatkowo płacić podatku w Polsce, nawet jeśli pozostaje polskim rezydentem podatkowym. (więcej…)

  Ulga abolicyjna to bardzo korzystny mechanizm podatkowy, dzięki któremu Polak zarabiający w państwie, w którym płaci niższe podatki niż w Polsce lub korzysta z ulg...

  Czytaj dalej

STREFA WIEDZY

Zachęcamy do zapoznania się z najczęstszymi pytaniami związanymi z prowadzeniem firmy w Anglii. Zarówno Klienci naszej firmy, jak i przedsiębiorcy zastanawiający się nad przeniesieniem firmy do Anglii znajdą tutaj szereg przydatnych informacji natury księgowej, prawnej i organizacyjnej.

PRZEJDŹ DO FAQ
Newsletter
CO ZYSKUJESZ?
 • Wiedzę na temat firmy za granicą
 • Jak płacić mniejsze podatki
 • Gdzie ulokować zarobione pieniądze

DO GÓRY

testowo