Blog o optymalizacji podatkowej i finansach

Dlaczego nie trzeba bać się Brexitu?

Dlaczego nie trzeba bać się Brexitu?

Firma w UKOptymalizacja podatkowa

Brytyjczycy przewagą zaledwie 3,8% głosów zdecydowali o odłączeniu się od Unii Europejskiej. Choć niewątpliwie jest to fakt o doniosłym znaczeniu historycznym i politycznym, z punktu widzenia przedsiębiorców i pracowników najemnych prowadzących działalność na Wyspach Brytyjskich, najważniejsze są ewentualne konsekwencje gospodarcze.

Żądne sensacji media, w zdecydowanej większości, kreślą wyjątkowo czarne scenariusze następstw opuszczenia Unii przez Wielką Brytanię; Najczęściej poruszane przez nie kwestie to między innymi: utrata pracy przez imigrantów, zaostrzenie przepisów dotyczących zakładania i prowadzenia działalności gospodarczej w UK lub zamknięcie rynku brytyjskiego na firmy z krajów europejskich. Czy Brexit rzeczywiście niesie ze sobą tak poważne konsekwencje? Co jeśli doniesienia medialne są, kolokwialnie mówiąc, „przesadzone”, a sytuacja wcale nie jest tak trudna, jak mogłoby się wydawać? Poniżej przedstawiamy pięć powodów, w myśl których, naszym zdaniem, obawy przed Brexitem są traktowane nieco na wyrost.

1. Wielka Brytania nie przestaje istnieć.

Pomimo wyniku referendum, Wielka Brytania nie zniknie z mapy politycznej ani gospodarczej Europy. Co prawda jest to kraj o potężnej gospodarce, ale nawet on nie jest przecież samowystarczalny. Po wyjściu z Unii, będzie musiał zatem utrzymywać dobre stosunki z innymi państwami, w tym oczywiście z Polską.

W ramach wymiany handlowej z samym tylko krajem nad Wisłą w roku 2015, Wielka Brytania importowała towary o wartości około 50,6 mld złotych, wyeksportowała natomiast dobra za ok. 19,7 mld. Trudno sobie zatem wyobrazić, aby rynek brytyjski „zamknął” się na tak atrakcyjnego partnera, stanowiąc uniemożliwiające swobodną wymianę handlową prawo.

2. „Nie od razu brexit zbudowano”.

Wyjście Wielkiej Brytanii z UE nie będzie procesem dynamicznym. Okres przejściowy wyniesie co najmniej 2 lata – czas w zupełności wystarczający na przystosowanie się do nowych warunków. Co więcej – choć może wydać się to zaskakujące, kolejne miesiące są doskonałym momentem na założenie lub przeniesienie biznesu na Wyspy.

Dlaczego? Otóż w ciągu najbliższych dwóch lat, atrakcyjne przepisy prawne dotyczące działalności gospodarczej w UK nie ulegną zmianie. Tak długi czas wystarczy nie tylko na założenie firmy, ale także na ugruntowanie jej pozycji na rynku. Ponadto, nawet jeżeli później dojdzie do niekorzystnych zmian w przepisach, nie dotkną one już działających przedsiębiorstw, w myśl zasady „prawo nie działa wstecz”, dając im tym samym przewagę nad firmami, które zakładane będą po okresie przejściowym na mocy ewentualnych, mniej przyjaznych norm prawnych.

3. Imigranci nie przestaną być potrzebni.

Przybysze z zagranicy, w tym także Polacy, to poważne wsparcie dla brytyjskiego rynku pracy. Wedle ostatnich danych, na Wyspach przebywa już ponad 800 tys. naszych rodaków, z czego ponad 82% posiada pracę. Budujący jest również fakt, że od 2007 roku działa tam ponad 40 tys. polskich firm; co szósty Polak pracujący na Wyspach, prowadzi własną działalność. (Dane za http://www.biznes.newseria.pl)

Pracujący w Wielkiej Brytanii obywatele polscy, to nie tylko, wbrew obiegowej opinii, przedstawiciele najprostszych zawodów, ale też pracownicy zajmujący stanowiska wymagające wysokich kwalifikacji, jak chociażby lekarze czy informatycy. Jest zatem bardzo mało prawdopodobne, aby Wielka Brytania w szybkim tempie pozbyła się kilkuset tysięcy pracowników, ryzykując tym samym stabilność własnego rynku. Osoby pracujące w UK legalnie nie mają się czego obawiać. Problemy mogą mieć natomiast ci, którzy planują migrację zarobkową na Wyspy już po Brexicie.
Obawy naszych rodaków stara się także rozwiać Philip Hammond, brytyjski minister spraw zagranicznych.
W czasie telefonicznej rozmowy Witolda Waszczykowskiego z ministrem spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii Philipem Hammondem, brytyjski polityk potwierdził, że „wyniki referendum nie wpłyną na sytuację Polaków w UK”.

Komunikat wydało polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych i poinformowało w nim o efektach rozmów dwóch ministrów. Hammond i Waszczykowski rozmawiali telefonicznie w sobotę o ewentualnych skutkach wyniku czwartkowego referendum. Brytyjski minister potwierdził, że „wyniki referendum nie wpłyną na sytuację Polaków w Wielkiej Brytanii, która pozostaje aktywnym partnerem na arenie międzynarodowej, w tym w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego”

http://www.polishexpress.co.uk/brytyjskie-msz-wyniki-referendum-nie-wplyna-na-sytuacje-polakow-w-uk/

4. Poza Unia Europejską nie znaczy poza Europą.

Jak wspominaliśmy w punkcie 1, Wielka Brytania po Brexicie nie znajdzie się w gospodarczej próżni. Do prawidłowego funkcjonowania będą jej bowiem niezbędne właściwe relacje z krajami UE. Może więc dojść do sytuacji, w której na mocy zawieranych z krajami Unii umów handlowych, Brytania pozostanie w Europejskim Obszarze Gospodarczym. Jest to tzw. „wariant norweski”
Profesor Gomułka twierdzi, że po wyjściu z UE zaczną się negocjacje z krajami unijnymi. A te sprawią, że Brytyjczycy będą mieli status podobny do Norwegii czy Szwajcarii.
Nikomu nie opłaca się koniec wolnego rynku – dodaje.

Przypomnijmy, że Norwegia jest członkiem Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG). Gwarantuje on swobodny przepływ: ludzi, kapitału, towarów i usług. Dodatkowo kraj ten jest także członkiem Strefy Schengen, czyli nie jest konieczna kontrola paszportowa przy przekraczaniu granic.

Najbardziej prawdopodobna prognoza wskazuje więc na to, że UK nie będąc członkiem Unii Europejskiej w sensie politycznym, utrzyma z nią ścisłą gospodarczą współpracę.

5. Nie martw się czymś, co może wcale nie nastąpić.

Choć obecnie taki rozwój wydarzeń jawi się jako mało prawdopodobny, do Brexitu, pomimo wyników referendum, może wcale nie dojść. Niebagatelną rolę odegra tu Szkocja która spośród wszystkich krajów Wspólnoty Narodów jest najbardziej niezadowolona z możliwości znalezienia się poza Unią. Szefowa autonomicznego szkockiego rządu, Nicola Sturgeon, jest zdecydowana podjąć wszelkie kroki, zmierzające do zablokowania Brexitu;

Konsekwencje prób wydobycia Wielkiej Brytanii z UE będą bardzo szkodliwe i bolesne. Chcę uchronić przed tym Szkocję – oświadczyła Sturgeon.
Zgodnie z brytyjskim prawodawstwem nie jest wykluczone, że Szkocja, Walia i Irlandia Północna, czyli trzy regiony, które odzyskały od Londynu część uprawnień, będą musiały zaaprobować decyzję brytyjskiego parlamentu o wystąpieniu Zjednoczonego Królestwa z Unii Europejskiej. Zapytana, czy zwróci się do parlamentu Szkocji o zablokowanie procedury Brexitu, Sturgeon odparła: „oczywiście”. – Jeśli szkocki parlament miałby podejmować decyzję, kierując się tym, co jest dobre dla Szkocji, to wtedy oczywiście na stole jest opcja, że nie zagłosujemy za czymś, co jest sprzeczne ze szkockimi interesami – powiedziała.

http://wiadomosci.wp.pl

Co więcej, sprzeciw wobec Brexitu głośno wyrażany jest w samym sercu Anglii – stołecznym Londynie. Jego mieszkańcy większością głosów opowiedzieli się za pozostaniem w UE, a obecnie nie chcą pogodzić się z wynikiem referendum, organizując kilkudziesięciotysięczne manifestacje, mające skłonić władze do odrzucenia niekorzystnej według nich decyzji obywateli. W miniony wtorek, na Trafalgar Square protestowało 32 tysiące Londyńczyków, a na najbliższą niedzielę planowana jest manifestacja 50 tysięcy mieszkańców stolicy.

http://www.polishexpress.co.uk

Także czołowi brytyjscy politycy, jak na przykład minister zdrowia Jeremy Hunt są zdecydowanie przeciwni Brexitowi, uważając go za szkodliwy dla przyszłości Wielkiej Brytanii. Szanse na niedopuszczenie do wyjścia UK ze struktur europejskich, Jeremy Hunt widzi w przeprowadzeniu jeszcze jednego referendum, bądź też w nowych wyborach, po których zwycięska opcja polityczna (Torysi), zdecyduje o pozostaniu w zjednoczonej Europie, pod warunkiem, że Unia zmieni politykę migracyjną.

http://wpolityce.pl

Może się zatem okazać, że stanowcza postawa Szkocji, londyńczyków oraz władz brytyjskich rozwieje troski nie tylko polskich przedsiębiorców.

 

Oceń ten post
Facebooktwittergoogle_pluslinkedin
Masz pytania lub spostrzeżenia?
NASI EKSPERCI Z PRZYJEMNOŚCIĄ
PODZIELĄ SIĘ WIEDZĄ.

Komentarz FB

Komentarze

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola zaznaczone są.*

Masz pytania?

Chcesz założyć biznes za granicą?

Najnowsze wpisy

 • Polskie absurdy prowadzenia firmy nad Wisłą
  Polskie absurdy prowadzenia firmy nad Wisłą
  Komisja Kodyfikacyjna Prawa Pracy zakończyła pracę nad nowym Kodeksem pracy. Jego powstawaniu towarzyszyły olbrzymie emocje - nic dziwnego, skoro niektóre z propozycji Komisji tworzyły absurdalne sytuacje dla pracodawców. Pełna treść zmian nie jest znana opinii publicznej, ale jedno jest pewne - na polskich przedsiębiorców spadną kolejne utrudnienia. "Prowadzenie biznesu w Polsce nie należy do najłatwiejszych czynności, przedsiębiorcy stają przed kolejnymi negatywnymi zmianami mającymi wpływ na ich biznes. Inne europejskie państwa -  jak Wielka Brytania czy Irlandia - od lat prezentują odmienne podejście oparte na przyjaznym podejściu do biznesu i braku biurokracji. Proponowane zmiany będą prowadzić do patologii na rynku pracy i odpływu polskich przedsiębiorców za granicę" - komentuje Agnieszka Moryc, Dyrektor Zarządzająca Admiral Tax.

  Zmiany w Kodeksie pracy

  Jedna z propozycji Komisji Kodyfikacyjnej dotyczyła możliwości rozwiązania umowy z pracownikiem. Zdaniem Komisji rozwiązaniu umowy powinno towarzyszyć zaproponowanie pracownikowi innego stanowiska, które odpowiadać będzie jego kwalifikacjom. W założeniu ma to wzmocnić pozycję pracownika, ale realizacja tych postulatów może okazać się dla wielu firm niewykonalna. Propozycja zakłada, że pracodawca nie będzie mógł w prosty sposób zakończyć współpracy (po wcześniejszym upływie okresu wypowiedzenia), lecz będzie musiał znaleźć mu nowe zajęcie w tej samej firmie. Nowe stanowisko musi odpowiadać kwalifikacjom i umiejętnościom pracownika, nie może stanowić degradacji i być "karą". Ponadto projekt zakłada, że pracodawca ma obowiązek poinformować pracownika o zamiarze zwolnienie go i wysłuchania w obecności świadka (dziś wystarczy wręczenie wypowiedzenia, a jeśli pracownik jest członkiem związku zawodowego, pracodawca musi przeprowadzić konsultacje). Największa rewolucja ma dotyczyć wprowadzenia przymusu pracy etatowej z jednoczesnym zakazem wykonywania pracy na umowach cywilno-prawnych dla tego samego pracodawcy (umowa o dzieło, umowa zlecenie). Alternatywą dla umowy o pracę będzie możliwość wykonywania niektórych prac na podstawie samozatrudnienia, co wiąże się z koniecznością zakładania działalności i opłacania wysokich składek, co i tak dla wielu osób wydaje się sensowną alternatywną, gdyż daje możliwość także przeniesienia swoich usług do innego kraju. Dla niektórych grup zawodowych (np. artystów) likwidacja umów cywilno-prawnych pozbawia ich narzędzia prawnego pozwalającego na realizację wielu dzieł dla różnych podmiotów. Nic dziwnego, że pierwsi z nich już decydują się na przeniesienie swoich biznesów za granicę, czego najlepszym przykładem jest Michał Wiśniewski. W wywiadzie dla Admiral Tax Michał przyznał, że "Wielka Brytania jest dla niego synonimem wolności biznesowej". Cały wywiad znajdziesz tutaj. Jak widać prowadzenie firmy w Polsce jest zadaniem trudnym i wymagającym. Na szczęście obowiązujące przepisy i swoboda świadczenia usług pozwalają polskim obywatelom na prowadzenie biznesu w całej Europie, w przyjaznych warunkach, bez zbędnej biurokracji. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat przeniesienia firmy za granicę – skorzystaj z darmowej konsultacji z ekspertami Admiral Tax.  

  Komisja Kodyfikacyjna Prawa Pracy zakończyła pracę nad nowym Kodeksem pracy. Jego powstawaniu towarzyszyły olbrzymie emocje - nic dziwnego, skoro niektóre z propozycji Komisji tworzyły absurdalne...

  Czytaj dalej
 • Szwajcaria – raj dla kryptowalut
  Szwajcaria - raj dla kryptowalut
  Dynamiczny rozwój technologii blockchain oraz kryptowalut  nie podlega dyskusji. Technologie, które mogą zmienić funkcjonowanie wielu gałęzi codziennego życia stały się strategiczną częścią rozwoju niewielkiego miasteczka Zug w Szwajcarii. To tutaj siedziby ma wiele projektów fin-tech oraz takie projekty znane ze świata kryptowalut jak Ethereum, ShapeShift, Xapo. Niskie podatki i preferencyjne warunki przyciągnęły wielomilionowy kapitał i innowacyjne projekty z całego świata, czyniąc z tego rejonu Szwajcarii "dolinę kryptowalut". W obliczu wzmożonego zainteresowania kryptowalutami rządy wielu państw zwiększają regulacje lub całkowicie zakazują handlu kryptowalutami. Podobnie sprawa ma się w Polsce, gdzie największe giełdy kryptowalut zostały wpisane na listę ostrzeżeń KNF, a Naczelny Sąd Administracyjny wydał wyrok oznaczający konieczność zapłaty nawet 32% podatku od handlu kryptowalutami w Polsce. W przeciwieństwie do Polski, inne europejskie kraje jak Szwajcaria czy Gibraltar otwierają się na innowacyjne projekty. "Dynamiczny rozwój kryptowalut oraz technologii blockchain jest dużym wyzwaniem dla rządzących. Rewolucja dzieje się na naszych oczach, a my jako Admiral Tax uczestniczymy w niej od samego początku doradzając w kwestiach podatkowych prywatnym inwestorom. Szwajcaria dzięki  preferencyjnym warunkom jest najstabilniejszym miejscem w Europie do prowadzenia tego typu projektów." - podsumowuje Agnieszka Moryc, Dyrektor Zarządzająca Admiral Tax. Szwajcaria nie po raz pierwszy obiera odmienny kurs. Kraj kojarzony z private bankingiem w prawdziwym wydaniu, od lat gwarantujący pełne bezpieczeństwo sektora finansowego oraz niespotykaną nigdzie dyskrecję widzi ogromny potencjał w rynku kryptowalut. Zug, miasteczko położone nad jeziorem Zug, liczące mniej niż 30 000 mieszkańców umożliwia swoim mieszkańcom zapłatę podatków komunalnych poprzez kryptowaluty.

  Szwajcaria - niskie podatki i ponad 550 mln USD zebrane w ICO's

  Dzięki niskim podatkom w Zug działa kilkanaście firm z branży fin-tech oraz wiele projektów opartych o technologię blockchain. To tutaj swoją siedzibę ma m.in. druga największa kryptowaluta pod względem kapitalizacji (68 mld USD). Według danych zebranych przez Financial Times Szwajcaria staje się jednym z liderów na rynku kryptowalut i wprowadza oferty publiczne oparte o kryptowaluty (ICO). W okresie od stycznia do października 2017 r. całkowita wartość tych ofert publicznych wyniosła 550 mln dolarów, czyli 12 razy więcej niż w Polsce (45 mln dol.). ICO więcej wyniosły tylko w USA - 580 mln dol. Warto dodać, że Szwajcarski Organ ds. Nadzoru Rynku Finansowego (FINMA) w październiku 2017 roku wydał licencję dla pierwszej giełdy kryptowalut, która ma działać w zgodzie z najwyższymi szwajcarskimi standardami finansowymi. Giełda ma współgrać ze szwajcarskimi przepisami  odnośnie prania brudnych pieniędzy oraz znajomości tożsamości klientów (KYC). Giełda będzie nadzorowana przez FINMA aby upewnić się, że wszystkie zasady są przestrzegane. W obliczu komunikatów KNF nt. polskich giełd kryptowalut Szwajcaria jest bezpiecznym miejscem do prowadzenia podobnych projektów w zgodzie z prawem, bez ryzyka wypowiedzenia rachunków bankowych i zamrożenia środków klientów. Firmy z branży finansowej oraz innowacyjne projekty oparte o blockchain wybrały kanton Zug jako miejsce prowadzenia działalności ze względu na preferencyjne stawki podatkowe (bardzo niskie podatki, negocjowane indywidualnie z przedsiębiorcą) oraz elastyczne, liberalne podejście do rynku kryptowalut. Szwajcaria od lat zabiega o zagranicznych inwestorów i ich kapitał. Jak pokazuje historia Szwajcaria ma wiele cech, dzięki którym nie można uciec od porównań do zdecentralizowanego spojrzenia na świat. System polityczny jest oparty na bezpośredniej kontroli obywateli oraz etosie praw jednostki. W połączeniu ze szwajcarską neutralnością, przyjaznym podejściu do biznesu oraz niespotykanej nigdzie ochronie poufności i finansów, Szwajcaria może skutecznie przyciągać projekty z obszaru kryptowalut.

  Przenieś firmę do Szwajcarii

  Admiral Tax od lat oferuje swoim klientom usługi private bankingu w Szwajcarii. Szwajcarskie banki przechowują około 30% światowych depozytów prywatnych, a sama Szwajcaria jest jednym z głównych centrów finansowych na świecie. Tajemnica bankowa to jeden z fundamentów szwajcarskiego systemu bankowego, który składa się na ponad 10% PKB Szwajcarii. Oferujemy kompleksową pomoc w założeniu prywatnego konta w Szwajcarii. Wychodząc naprzeciw dynamicznemu rozwojowi projektów blockchain - pomagamy także założyć spółkę w kantonie Zug. Doświadczeni doradcy podatkowi Admiral Tax pomogą w skompletowaniu niezbędnych dokumentów oraz wypełnieniu wniosków. Osobom prywatnym handlującym kryptowalutami polecamy brytyjską spółkę LTD (limited). Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat korzyści z prowadzenia firmy w Szwajcarii – skorzystaj z darmowej konsultacji z ekspertami Admiral Tax.

  Dynamiczny rozwój technologii blockchain oraz kryptowalut  nie podlega dyskusji. Technologie, które mogą zmienić funkcjonowanie wielu gałęzi codziennego życia stały się strategiczną częścią rozwoju niewielkiego miasteczka...

  Czytaj dalej
 • Wyrok NSA w sprawie handlu kryptowalutami – nawet 32% podatku
  Wyrok NSA w sprawie handlu kryptowalutami - nawet 32% podatku
  Dochody z handlu kryptowalutami należy rozliczać jak przychody z praw majątkowych. Naczelny Sąd Administracyjny rozstrzygnął spór o opodatkowanie przychodów uzyskanych z handlu kryptowalutami. Oznacza to konieczność rozliczania się wg skali podatkowej, co grozi nawet 32% podatkiem od dochodów. Wyrok zapadł po rozpatrzeniu przez NSA sprawy podatnika, który dokonywał transakcji na rynku kryptowalut i nie powiadomił o tym Urzędu Skarbowego. W złożonej interpretacji Urząd Skarbowy wyjaśniał, że podatek ma być zaś obliczony na zasadach ogólnych, czyli według skali podatkowej. Nie zgodził się, by do rozliczania handlu kryptowalutami zastosować 19-procentowy ryczałt z art. 30a ust. 1 pkt 3 ustawy o PIT. Wyrok jest prawomocny. Pełna treść orzeczenia NSA dostępna jest tutaj, natomiast interpretacja zapytania podatnika rozpatrywana przez WSA tutaj.

  Podatek od kryptowalut w Wielkiej Brytanii - spółka Limited

  W związku z niekorzystnymi przepisami polskiego ustawodawcy rozwiązaniem dla handlujących kryptowalutami jest działalność w Wielkiej Brytanii. Wielka Brytania dla celów podatkowych traktuje kryptowaluty jak każdą inną walutę obcą. To jakim podatkiem zostanie opodatkowany zysk z kryptowalut, zależy od okoliczności. Zasady opodatkowania przedstawia raport wydany przez brytyjski urząd podatkowy (Revenue and Customs Brief 9 (2014): Bitcoin and other cryptocurrencies) skierowany do osób handlujących kryptowalutami, posiadaczy kopalni kryptowalut, giełd oraz firm akceptujących kryptowaluty jako formę płatności. W przypadku spółek limited, które czerpią przychody z tytułu obrotu kryptowalutami, zyski z tytułu sprzedaży kryptowalut (wymiany na funty) są wliczane do przychodów spółki i opodatkowane standardowym podatkiem w wysokości 19% (Corporation Tax). Pod względem podatkowym, jest to korzystniejsze niż obrót kryptowalutami przez osoby prywatne. Spółka może także rozliczyć ewentualne straty oraz wliczyć koszty poniesione w związku z handlem kryptowalutami. Brytyjski system pozwala także w pełni legalnie rozliczać dochody z tytułu tzw. kopania kryptowalut. Poza uregulowanymi kwestiami podatkowymi w odniesieniu do działalności związanej z kryptowalutami, spółki limited oferują szereg innych korzyści. Dyrektorom spółek oraz pracownikom przypada 11 500 GBP dochodów wolnych od opodatkowania (od 19 kwietnia 2018 kwota wzrasta do 11 850 funtów), dodatkowo koszty ubezpieczenia społecznego są dużo niższe od polskiego ZUSu i naliczane są dopiero po przekroczeniu 8164 GBP dochodu rocznie. Właściciel spółki ma jeszcze więcej możliwości wypłacania środków ze spółki bez opodatkowania - więcej na ten temat w tym artykule. Jak widać dzięki możliwości odliczenia pensji Dyrektora oraz dodatkowych kosztów możemy wypłacić ponad 60 000 złotych z handlu kryptowalutami bez jakiegokolwiek podatku. Z tych powodów coraz więcej inwestorów oraz osób prowadzących działalność w branży kryptowalut zakłada firmy w Wielkiej Brytanii. Najlepszą formą działalności dla handlu kryptowalutami jest brytyjska spółka Limited (LTD).

  Nie płać podatku od sprzedaży kryptowalut

  Eksperci Admiral Tax przygotowali rozwiązanie podatkowe, dzięki któremu inwestorzy rynku kryptowalut, spełniający określone wymogi, mogą uniknąć zapłaty podatku dochodowego. Istnieje możliwość obniżenia podatku od sprzedaży kryptowalut do 0%! Nie zwlekaj – już dziś skorzystaj z darmowej konsultacji z ekspertami Admiral Tax i nie płać podatku od kryptowalut.  

  Dochody z handlu kryptowalutami należy rozliczać jak przychody z praw majątkowych. Naczelny Sąd Administracyjny rozstrzygnął spór o opodatkowanie przychodów uzyskanych z handlu kryptowalutami. Oznacza to...

  Czytaj dalej

STREFA WIEDZY

Zachęcamy do zapoznania się z najczęstszymi pytaniami związanymi z prowadzeniem firmy w Anglii. Zarówno Klienci naszej firmy, jak i przedsiębiorcy zastanawiający się nad przeniesieniem firmy do Anglii znajdą tutaj szereg przydatnych informacji natury księgowej, prawnej i organizacyjnej.

PRZEJDŹ DO FAQ
Newsletter
CO ZYSKUJESZ?
 • Wiedzę na temat firmy za granicą
 • Jak płacić mniejsze podatki
 • Gdzie ulokować zarobione pieniądze