Blog o optymalizacji podatkowej i finansach

Dla branży kryptowalut nadal najkorzystniejsza jest Matla. Mimo że polskie media straszą regulacjami maltańskiego prawa

Dla branży kryptowalut nadal najkorzystniejsza jest Matla. Mimo że polskie media straszą regulacjami maltańskiego prawa

Unia Europejska zobligowała giełdy kryptowalut do wprowadzenia regulacji zabezpieczających rynek cyfrowej waluty przed praniem brudnych pieniędzy oraz wykorzystaniem go do finansowanie działalności przestępczej i terrorystycznej. Większość podmiotów była gotowa na oficjalne wprowadzenie systemów bezpieczeństwa, niektóre już od dawna stosowały tożsame z wprowadzoną regulacją ogólne procedury.

Wszechobecny krzywdzący kontroling rządzących?

Można spotkać się z głosami, że wprowadzenie procedur bezpieczeństwa stosowanych na tradycyjnych rynkach finansowych to ograniczanie wolnego rynku, które spowoduje wycofanie kapitału zgromadzonego na giełdach i będzie katalizatorem upadku prowadzących je przedsiębiorców. Nie mniej jednak większość graczy, o ile nie wprowadziła wcześniej tego typu regulacji, to deklaruje szybkie dostosowanie się do nowych wymogów. Mniejsze giełdy, dla których dodatkowe koszty transakcji okazały się zbyt wysokie, informują o zakończeniu działalności lub przenoszą firmy do Panamy, gdzie rynek kryptowalut jest jeszcze nietknięty przez szkodliwe rządowe regulacje.

ZOBACZ TAKŻE: Czym są bank holidays? Kalendarz dni wolnych na 2020 i 2021

„Portal Money.pl straszy przedsiębiorców, podczas gdy większość firm dawno wdrożyło AMI i KYC. Wszyscy klienci Admiral Tax od dawna są dostosowani do nowych regulacji prawnych. Nie było aktów paniki czy ucieczek. Panama to jeden z oferowanych przez nas kierunków optymalizacji podatkowej, aczkolwiek dla branży kryptowalut nadal idealnym miejscem do rozwoju jest Malta” – mówi Agnieszka Moryc, Dyrektor Zarządzająca Admiral Tax.

Co ma się zmienić?

Przede wszystkim zostają wprowadzone procedury identyfikujące strony transakcji oraz badające częstotliwość i wolumen transakcji w celu wychwycenia ewentualnych nieprawidłowości, konkretnie chodzi o procedury KYC i AML.

KYC (Know Your Customer) – to procedura umożliwiająca weryfikację tożsamości uczestników transakcji. W ramach KYC monitorowane są podstawowe dane osobowe lub firmowe oraz wszelkie ich zmiany. W związku z zabezpieczeniem transakcji system wymaga także wprowadzenia dodatkowych zabezpieczeń do weryfikacji użytkowników.

ZOBACZ TAKŻE: Współpraca Krajowej Administracji Skarbowej z przedsiębiorcami nie wzbudza entuzjazmu polskich przedsiębiorców

AML (Anti Money Laundering) – jest zbiorem dyrektyw, często procedowanych w tle transakcji, które zostały wprowadzone w celu przeciwdziałaniu praniu brudnych pieniędzy. Monitorowane są wszystkie przepływy i cechy transakcji, w tym m.in. częstotliwość, powtarzalność, wartość. Szczególnym zainteresowaniem mogą cieszyć się transakcje z krajami objętymi embargiem gospodarczym lub innymi sankcjami.

Jak giełda kryptowalut to na Malcie

Wygląda na to, że aktualnie najlepiej do dojrzałego prowadzenia finansów w formie kryptowalut w Europie przygotowana jest właśnie Malta. Maltański rząd zamierza w perspektywie zrezygnować z drogiego klasycznego systemu walutowego i oprzeć rozliczenia w państwie wyłącznie na cyfrowym pieniądzu. Poza tym strategia rozwoju i pozyskiwania kapitału na Malcie opiera się o tworzenie przyjaznych warunków do prowadzenia wysoce innowacyjnych przedsięwzięć finansowych z system rozliczeń opartym na walutach cyfrowych. Warto mieć również na uwadze, że system podatkowy państwa jest przygotowany w taki sposób, aby przedsiębiorcy prowadzący działalność tego typu rozważali ulokowanie swoich firm na Malcie w ramach szeroko pojętej optymalizacji podatkowej.

ZOBACZ TAKŻE: Kto może założyć spółkę w Wielkiej Brytanii?

Wszystko wskazuje na to, że kroki podjęte przez maltański rząd to właściwy kierunek. Postawienie kropki nad i w kwestii bezpieczeństwa transakcji na kryptowalutach przez Parlament Europejski, to także kurs w kierunku poprawy bezpieczeństwa osób i firm korzystających z tego rodzaju rozwiązań. Można zatem zakładać, że przed mechanizmami blokchain i kryptowalutami rysuje się perspektywa szybkiego rozwoju. Możliwe, że dzięki wprowadzonym zabezpieczeniom użytkownicy, którzy nie akceptowali do tej pory tej formy rozliczeń zdecydują się z niej skorzystać.

Facebooktwitterlinkedin
Podsumowanie artykułu
Dla branży kryptowalut nadal najkorzystniejsza jest Matla. Mimo że polskie media straszą regulacjami maltańskiego prawa
Tytuł
Dla branży kryptowalut nadal najkorzystniejsza jest Matla. Mimo że polskie media straszą regulacjami maltańskiego prawa
Opis
Unia Europejska zobligowała giełdy kryptowalut do wprowadzenia regulacji zabezpieczających rynek cyfrowej waluty przed praniem brudnych pieniędzy oraz wykorzystaniem go do finansowanie działalności przestępczej i terrorystycznej.
Autor
Copyrights
AT UK Consulting Ltd
Logo wydawcy
Masz pytania lub spostrzeżenia?
NASI EKSPERCI Z PRZYJEMNOŚCIĄ
PODZIELĄ SIĘ WIEDZĄ.

Komentarz FB

Masz pytania?

Chcesz założyć biznes za granicą?

Najnowsze wpisy

 • Czym jest spółka Free Zone w Emiratach Arabskich?
  Czym jest spółka Free Zone w Emiratach Arabskich?
  Ustabilizowany biznes często szuka możliwości ekspansji i optymalizacji szeregu procesów biznesowych. Coraz częściej okazuje się, że właściwym krokiem jest utworzenie spółki offshore do prowadzenia określonych operacji. Okazuje, że spółki typu Free Zone w Zjednoczonych Emiratach Arabskich to jedno z lepszych rozwiązań do rozpoczęcia tego typu działalności. (więcej…)

  Ustabilizowany biznes często szuka możliwości ekspansji i optymalizacji szeregu procesów biznesowych. Coraz częściej okazuje się, że właściwym krokiem jest utworzenie spółki offshore do prowadzenia określonych...

  Czytaj dalej
 • „Tam, gdzie podatków nie ma”. Polscy przedsiębiorcy już wiedzą jakie korzyści daje offshore
  "Tam, gdzie podatków nie ma". Polscy przedsiębiorcy już wiedzą jakie korzyści daje offshore

  Sytuacja wywołana globalnym zamrożeniem gospodarki spowodowanym pandemią, przewartościowuje właśnie rynek. Poza oczywistym faktem, że jedne biznesy po prostu znikną, a inne się pojawiają, z obecnego obrazu rzeczywistości wyłania się ważna nauka dla polskich przedsiębiorców. Państwo, które pobiera wysokie podatki, w sytuacji kryzysu gwarantuje firmom niewiele więcej niż państwo, które nie zbiera danin. Ratując aktywna właściciele firm przenoszą się więc “tam, gdzie podatków nie ma” i wybierają offshore. (więcej…)

  Sytuacja wywołana globalnym zamrożeniem gospodarki spowodowanym pandemią, przewartościowuje właśnie rynek. Poza oczywistym faktem, że jedne biznesy po prostu znikną, a inne się pojawiają, z obecnego...

  Czytaj dalej
 • Wielka Brytania: duże zmiany w zasadach furlough (Job Retention Scheme)
  Wielka Brytania: duże zmiany w zasadach furlough (Job Retention Scheme)
  Brytyjski rząd wprowadził znaczące zmiany w zasadach kierowania pracowników na furlough (postojowe). Znacząco zmienia się sposób refundowania poniesionych kosztów i wysokość refundacji. Poniżej podsumowujemy najważniejsze informacje, z którymi powinni zapoznać się dyrektorzy oraz kadra zarządzająca firm - w tym brytyjskich spółek LTD, które chcą nadal otrzymywać pomoc w ramach Job Retention Scheme lub o taką pomoc się ubiegać. (więcej…)

  Brytyjski rząd wprowadził znaczące zmiany w zasadach kierowania pracowników na furlough (postojowe). Znacząco zmienia się sposób refundowania poniesionych kosztów i wysokość refundacji. Poniżej podsumowujemy najważniejsze...

  Czytaj dalej

STREFA WIEDZY

Zachęcamy do zapoznania się z najczęstszymi pytaniami związanymi z prowadzeniem firmy w Anglii. Zarówno Klienci naszej firmy, jak i przedsiębiorcy zastanawiający się nad przeniesieniem firmy do Anglii znajdą tutaj szereg przydatnych informacji natury księgowej, prawnej i organizacyjnej.

PRZEJDŹ DO FAQ
Newsletter
CO ZYSKUJESZ?
 • Wiedzę na temat firmy za granicą
 • Jak płacić mniejsze podatki
 • Gdzie ulokować zarobione pieniądze

DO GÓRY

testowo