Blog o optymalizacji podatkowej i finansach

Czym jest ulga abolicyjna i co oznacza jej zniesienie?

Czym jest ulga abolicyjna i co oznacza jej zniesienie?

NewsyOptymalizacja podatkowa

Ulga abolicyjna to bardzo korzystny mechanizm podatkowy, dzięki któremu Polak zarabiający w państwie, w którym płaci niższe podatki niż w Polsce lub korzysta z ulg podatkowych, nie musi dodatkowo płacić podatku w Polsce, nawet jeśli pozostaje polskim rezydentem podatkowym.

Ulga abolicyjna została wprowadzona ustawą z 25 lipca 2008 r. o szczególnych rozwiązaniach dla podatników uzyskujących niektóre przychody poza terytorium RP, popularnie nazywaną „ustawą abolicyjną”. Stąd też wiele kontrowersji i sprzeciw wzbudza projekt zmian w Ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych, który ma znieść ulgę abolicyjną.

Co to jest abolicja podatkowa?

Obecnie podatnicy, którzy uzyskują przychody z zagranicy mają obowiązek wykazać zagraniczne przychody w Polsce, a zagraniczny podatek w odpowiedni sposób zadeklarować. W zależności od tego z jakiego kraju są dochody i jaką Polska ma podpisaną z tym krajem umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania, przychody zagraniczne mogą być w Polsce opodatkowane albo tzw. proporcjonalnym odliczeniem (niekorzystna metoda) albo metodą zwolnienia z progresją (korzystna). Korzystna metoda obowiązuje obecnie przykładowo osoby posiadające dochody z Wielkiej Brytanii.

Zobacz także: Współpraca Krajowej Administracji Skarbowej z przedsiębiorcami nie wzbudza entuzjazmu polskich przedsiębiorców

W uproszczeniu, przy zwolnieniu z progresją, zagraniczne dochody nie podlegają w Polsce opodatkowaniu w ogóle. Przy metodzie proporcjonalnego odliczenia, zagraniczne dochody należy opodatkować w Polsce (wyliczyć od nich podatek wg. polskiej skali podatkowej i pomniejszyć o ten, który już został zapłacony zagranicą). Aby obie te metody wyrównać dla podatników, wprowadzono właśnie ulgę abolicyjną, która znosi konieczność zapłaty podatku wyliczonego metodą zwolnienia z progresją. Innymi słowy, dzięki abolicji podatkowej, niezależnie od zapisów umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania lub braku takiej umowy, polscy rezydenci podatkowi nie muszą w Polsce płacić podatku od zagranicznych dochodów.

Abolicja podatkowa a Konwencja MLI

W 2017 r. Polska wraz z wieloma innymi krajami podpisała międzynarodową konwencję OECD (MLI), która zakłada stopniowe zmienianie umów międzynarodowych dotyczących  unikania podwójnego opodatkowania na mniej korzystne tj. wprowadzanie metody proporcjonalnego odliczenia. Dla wielu Polaków, w tym osób z brytyjskiej Polonii,która nie utraciła polskiej rezydencji podatkowej, oznacza to konieczność składania zeznań podatkowych w Polsce i obliczanie podatku wg polskich stawek i wykazywania go, jednak przed samym płaceniem podatku chroni ich ulga abolicyjna. Zniesienie ulgi abolicyjnej, spowodowałoby, że podatek wyliczony w Polsce musiałby również zostać zapłacony.

Kto zapłaci więcej po zniesieniu ulgi abolicyjnej?

Na zniesieniu ulgi abolicyjnej stracą Polacy, którzy pozostają rezydentami Polski, a pracują w krajach o niskich podatkach lub wysokich kwotach wolnych od podatku, które z Polską mają podpisaną umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania z zastosowaniem proporcjonalnego odliczenia oraz stopniowo wszyscy Polacy, którzy pracują w krajach będących sygnatariuszami MLI (w tym Wielka Brytania).

Zobacz także: Od 1 listopada zagraniczne firmy muszą posiadać konto w polskim banku

Dotknie to zarówno osoby mieszkające za granicą z polską rezydencją podatkową, jak i osoby mieszkające w Polsce i pracujące czasowo za granicą lub dla zagranicznych pracodawców np.marynarze, kierowcy.

Co zniesienie ulgi oznaczałoby dla dyrektorów spółek LTD w Wielkiej Brytanii?

Dyrektorzy lub udziałowcy spółek, którzy z racji pełnienia funkcji w zarządzie spółek otrzymują wynagrodzenie w Wielkiej Brytanii mogą rozliczać podatek na terenie Wielkiej Brytanii, co gwarantują zapisy umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania. Od przyszłego roku w świetle konwencji MLI będą musieli zadeklarować podatek w Polsce, ale dzięki uldze abolicyjnej nie będą musieli zapłacić. Zlikwidowanie ulgi spowodowałoby konieczność płacenia podatku w Polsce.

Czy likwidacja ulgi abolicyjnej działa wstecz?

Nawet jeśli ulga abolicyjna zostanie zlikwidowana obejmie dopiero kolejny rok podatkowy. Prawo nie zadziała wstecz.

Czy ulga zostanie zniesiona?

Zniesienie ulgi abolicyjnej zdaniem ekspertów jest dyskryminacją podatników zarabiających w różnych krajach Unii Europejskiej, co nie powinno mieć miejsca i łamie prawa Europejskiej Karty Praw Człowieka oraz samego traktatu UE. W zależności od tego czy umowa z danym krajem jest korzystna czy nie, podatnik albo nie będzie płacił wcale podatku, albo będzie musiał go zapłacić ze względu na brak ulgi, która znosiła te niekorzystne różnice i wprowadzała równe zasady.

Pomysł zniesienia ulgi abolicyjnej pojawił się na razie tylko w założeniach projektu i już wzbudził sprzeciw wielu środowisk.

Fot. Biznes.interia.pl

Facebooktwitterlinkedin
Podsumowanie artykułu
Czym jest ulga abolicyjna i co oznacza jej zniesienie?
Tytuł
Czym jest ulga abolicyjna i co oznacza jej zniesienie?
Opis
Ulga abolicyjna to bardzo korzystny mechanizm podatkowy, dzięki któremu Polak zarabiający w państwie, w którym płaci niższe podatki niż w Polsce lub korzysta z ulg podatkowych, nie musi dodatkowo płacić podatku w Polsce, nawet jeśli pozostaje polskim rezydentem podatkowym.
Autor
Copyrights
AT UK Consulting Limited
Logo wydawcy
Masz pytania lub spostrzeżenia?
NASI EKSPERCI Z PRZYJEMNOŚCIĄ
PODZIELĄ SIĘ WIEDZĄ.

Komentarz FB

Masz pytania?

Chcesz założyć biznes za granicą?

Najnowsze wpisy

 • Koniec roku podatkowego i zmiana firmy księgowej
  Koniec roku podatkowego i zmiana firmy księgowej
  Zmiana firmy księgowej to poważny krok, który wymaga odpowiedniego planowania. Dużo mówi się o tym, że najlepszy na zmianę jest koniec roku podatkowego, ale tak naprawdę każdy moment jest dobry na to, aby zmienić obsługę księgową na lepszą.  (więcej…)

  Zmiana firmy księgowej to poważny krok, który wymaga odpowiedniego planowania. Dużo mówi się o tym, że najlepszy na zmianę jest koniec roku podatkowego, ale tak...

  Czytaj dalej
 • Co oznacza ozusowanie umów zlecenia? Wzrost kosztów zatrudnienia w Polsce
  Co oznacza ozusowanie umów zlecenia? Wzrost kosztów zatrudnienia w Polsce
  Rząd rozważa pełne ozusowanie umów zlecenia. Ewentualne zmiany miałyby wejść w życie z dniem 1 stycznia 2021 roku, ale na tym etapie wydaje się to już nierealne. Cały czas mówimy tylko o propozycji, która ma być konsultowana ze środowiskami zrzeszającymi i reprezentującymi interesy pracodawców oraz pracowników. Jak wprowadzenie zmian wpłynie na realną wielkość wynagrodzeń i koszty pracy? (więcej…)

  Rząd rozważa pełne ozusowanie umów zlecenia. Ewentualne zmiany miałyby wejść w życie z dniem 1 stycznia 2021 roku, ale na tym etapie wydaje się to...

  Czytaj dalej
 • Czym są podmioty powiązane i kogo obowiązują ceny transferowe?
  Czym są podmioty powiązane i kogo obowiązują ceny transferowe?
  Pojęcie podmiotów powiązanych i cen transferowych określa zasady i zobowiązania podatkowe dla przedsiębiorstw przeprowadzających różnego rodzaju transakcje w obrębie tych samych grup kapitałowych. Najczęstszym przypadkiem podmiotów powiązanych są spółki matki i ich zagraniczne lub krajowe spółki córki. Przy takich transakcjach, obowiązują specjalne ceny transferowe podlegające różnym regulacjom prawnym, innym niż transakcje przeprowadzane przez podmioty niepowiązane. Jakie zatem cechy charakterystyczne jednostki gospodarczej wpływają na uznanie jej za podmiot powiązany i w jakich dokładnie sytuacjach zastosowanie znajdują ceny transferowe? (więcej…)

  Pojęcie podmiotów powiązanych i cen transferowych określa zasady i zobowiązania podatkowe dla przedsiębiorstw przeprowadzających różnego rodzaju transakcje w obrębie tych samych grup kapitałowych. Najczęstszym przypadkiem...

  Czytaj dalej

STREFA WIEDZY

Zachęcamy do zapoznania się z najczęstszymi pytaniami związanymi z prowadzeniem firmy w Anglii. Zarówno Klienci naszej firmy, jak i przedsiębiorcy zastanawiający się nad przeniesieniem firmy do Anglii znajdą tutaj szereg przydatnych informacji natury księgowej, prawnej i organizacyjnej.

PRZEJDŹ DO FAQ
Newsletter
CO ZYSKUJESZ?
 • Wiedzę na temat firmy za granicą
 • Jak płacić mniejsze podatki
 • Gdzie ulokować zarobione pieniądze

DO GÓRY

testowo