Blog o optymalizacji podatkowej i finansach

Czy przenosząc firmę za granicę zapłacę exit tax?

Czy przenosząc firmę za granicę zapłacę exit tax?

Podatek exit tax dla przenoszących działalność poza granice Polski już obowiązuje. W teorii jest on jednym z narzędzi, które mają zatrzymać przedsiębiorców w Polsce i zapobiec przeniesieniu działalności gospodarczej do innego państwa.

Wprowadzony w Polsce podatek exit tax powinien dać nam wszystkim do myślenia. Jest to dowód na to, że polski rząd wszystkimi siłami chce powstrzymać Polaków przenoszeniem swoich biznesów do innych krajów. Jest to również dowód na to, że dostrzeżono to zjawisko i uznano go za zagrożenie.

Idea wprowadzenia exit tax była bardzo prosta. Powstrzymać polskich przedsiębiorców przed przenoszeniem swoich firm do innych krajów. Działania polskiego rządu mają zmusić osoby prowadzące firmy do pozostania w kraju i prób optymalizacji kosztów (podatki, ubezpieczenie).

Biznes ucieka bowiem tam, gdzie ma lepsze warunki rozwoju. Warto jednak wiedzieć, iż exit tax nie obowiązuje w każdym przypadku.

Kogo dotyczy exit tax?

Ustawa określa dwie stawki exit tax – 19 proc. i 3 proc. Pierwsza dotyczy tych składników majątku, których wartość da się ustalić. Druga z kolei odnosi się do tych aktywów, których wartości się nie ustala.

Exit tax dotyczy:

 • osób, które posiadają za granicą firmę i przenoszą do niej część majątku, który dotychczas związany był z działalnością na terenie RP
 • przedsiębiorców, którzy zmieniają rezydencję podatkową
 • przedsiębiorców, których przenoszone za granicę aktywa przekraczają kwotę 4 mln złotych

Powyższa lista jest otwarta, więc mając na uwadze ten fakt oraz znając działanie polskiego fiskusa można się spodziewać, że urzędnicy wskażą dodatkowe okoliczności, w ramach których mogą nałożyć exit tax.

W uproszczeniu, exit tax ma ma walczyć z przedsiębiorcami, którzy nie tylko zmieniają swoją rezydencję podatkową, ale także decydują się na transfer owego „składnika majątku”, którym mogą być na przykład maszyny produkcyjne.

Jak uniknąć exit tax?

Exit tax być może utrudnia przenoszenie biznesu wielkim korporacjom, ale nie sektorowi małych i średnich przedsiębiorstw, które z natury rzeczy dynamiczniej reagują na niekorzystne tendencje.

O to kilka możliwości jak przenieść firmę za granicę bez podlegania podatkowi exit tax:

 1. całkowite zamknięcie działalności w Polsce i otwarcie spółki w Wielkiej Brytanii lub spółki w Irlandii
 2. kupno gotowej spółki w Wielkiej Brytanii
 3. założenie spółki offshore (struktura podatkowa spółka LTD + spółka cywilna w kraju przyjaznym podatkowo).

 

>> POBIERZ PORADNIK: Brytyjska spółka bez tajemnic – TUTAJ! <<

 

 

Facebooktwitterlinkedin
Podsumowanie artykułu
Czy przenosząc firmę za granicę zapłacę exit tax?
Tytuł
Czy przenosząc firmę za granicę zapłacę exit tax?
Opis
Podatek exit tax dla przenoszących działalność poza granice Polski już obowiązuje. W teorii jest on jednym z narzędzi, które mają zatrzymać przedsiębiorców w Polsce i zapobiec przeniesieniu działalności gospodarczej do innego państwa.
Autor
Copyrights
AT UK Consulting Ltd
Logo wydawcy
Masz pytania lub spostrzeżenia?
NASI EKSPERCI Z PRZYJEMNOŚCIĄ
PODZIELĄ SIĘ WIEDZĄ.

Komentarz FB

Masz pytania?

Chcesz założyć biznes za granicą?

Najnowsze wpisy

 • Czym jest spółka Free Zone w Emiratach Arabskich?
  Czym jest spółka Free Zone w Emiratach Arabskich?
  Ustabilizowany biznes często szuka możliwości ekspansji i optymalizacji szeregu procesów biznesowych. Coraz częściej okazuje się, że właściwym krokiem jest utworzenie spółki offshore do prowadzenia określonych operacji. Okazuje, że spółki typu Free Zone w Zjednoczonych Emiratach Arabskich to jedno z lepszych rozwiązań do rozpoczęcia tego typu działalności. (więcej…)

  Ustabilizowany biznes często szuka możliwości ekspansji i optymalizacji szeregu procesów biznesowych. Coraz częściej okazuje się, że właściwym krokiem jest utworzenie spółki offshore do prowadzenia określonych...

  Czytaj dalej
 • „Tam, gdzie podatków nie ma”. Polscy przedsiębiorcy już wiedzą jakie korzyści daje offshore
  "Tam, gdzie podatków nie ma". Polscy przedsiębiorcy już wiedzą jakie korzyści daje offshore

  Sytuacja wywołana globalnym zamrożeniem gospodarki spowodowanym pandemią, przewartościowuje właśnie rynek. Poza oczywistym faktem, że jedne biznesy po prostu znikną, a inne się pojawiają, z obecnego obrazu rzeczywistości wyłania się ważna nauka dla polskich przedsiębiorców. Państwo, które pobiera wysokie podatki, w sytuacji kryzysu gwarantuje firmom niewiele więcej niż państwo, które nie zbiera danin. Ratując aktywna właściciele firm przenoszą się więc “tam, gdzie podatków nie ma” i wybierają offshore. (więcej…)

  Sytuacja wywołana globalnym zamrożeniem gospodarki spowodowanym pandemią, przewartościowuje właśnie rynek. Poza oczywistym faktem, że jedne biznesy po prostu znikną, a inne się pojawiają, z obecnego...

  Czytaj dalej
 • Wielka Brytania: duże zmiany w zasadach furlough (Job Retention Scheme)
  Wielka Brytania: duże zmiany w zasadach furlough (Job Retention Scheme)
  Brytyjski rząd wprowadził znaczące zmiany w zasadach kierowania pracowników na furlough (postojowe). Znacząco zmienia się sposób refundowania poniesionych kosztów i wysokość refundacji. Poniżej podsumowujemy najważniejsze informacje, z którymi powinni zapoznać się dyrektorzy oraz kadra zarządzająca firm - w tym brytyjskich spółek LTD, które chcą nadal otrzymywać pomoc w ramach Job Retention Scheme lub o taką pomoc się ubiegać. (więcej…)

  Brytyjski rząd wprowadził znaczące zmiany w zasadach kierowania pracowników na furlough (postojowe). Znacząco zmienia się sposób refundowania poniesionych kosztów i wysokość refundacji. Poniżej podsumowujemy najważniejsze...

  Czytaj dalej

STREFA WIEDZY

Zachęcamy do zapoznania się z najczęstszymi pytaniami związanymi z prowadzeniem firmy w Anglii. Zarówno Klienci naszej firmy, jak i przedsiębiorcy zastanawiający się nad przeniesieniem firmy do Anglii znajdą tutaj szereg przydatnych informacji natury księgowej, prawnej i organizacyjnej.

PRZEJDŹ DO FAQ
Newsletter
CO ZYSKUJESZ?
 • Wiedzę na temat firmy za granicą
 • Jak płacić mniejsze podatki
 • Gdzie ulokować zarobione pieniądze

DO GÓRY

testowo