Blog o optymalizacji podatkowej i finansach

Jak IR35 i Off-Payroll Tax dotyczy spółek ltd? [aktualizacja: 18.03.2020 r.]

Jak IR35 i Off-Payroll Tax dotyczy spółek ltd? [aktualizacja: 18.03.2020 r.]

Firma w Wielkiej Brytanii

Wprowadzone w 2000 roku w Wielkiej Brytanii przepisy IR35 są krytykowane przez właścicieli firm, księgowych i ekspertów. Przepisy IR35 miały zredukować liczbę tzw. “deemed employees” czyli zwykle jednoosobowych firm, które w rzeczywistości świadczą usługę tylko dla jednego pracodawcy i powinny być traktowane jak pracownik dla celów podatkowych. Po upływie 20 lat, IR35 zostaje zastąpione tzw. Off-Payroll Tax, które zmienia część zapisów.

Co to jest  IR35?

IR35 jest to zbiór przepisów, które mają na celu określenie statusu podwykonawców i ich firm oraz sprawdzenie czy usługi świadczone przez nich dla innych firm nie powinny być w rzeczywistości świadczone na umowach o pracę, a firmy zostały powołane tylko w celu uniknięcia płacenia podatku i składek pracowniczych. Firmy, które zostały powołane tylko po to, aby wykonywać usługi dla jednego zleceniodawcy, a ich relacja z tym wykonawcą przypomina bardziej relacje pracownik-pracodawca, są uznawane przez HMRC za tzw “deemed employees”. Gdy HMRC zakwalifikuje firmę jako “deemed employee”to przedsiębiorca musi zapłacić podatek oraz składki na ubezpieczenie społeczne, w takiej wysokości, jakby dotychczasowe wynagrodzenie wypłacane na podstawie faktury było w rzeczywistości otrzymywane przez pracownika, a nie firmę. W praktyce opodatkowanie dotyczy wszystkich płatności, które firma otrzymała w przeszłości i realnie zmniejsza przychód o nawet 25%. Problem ten dotyczy w takim samy stopniu samozatrudnionych, jak i spółek limited (LTD).

ZOBACZ TAKŻE: Wykreślenie spółki z rejestru Companies House – jakie będą konsekwencje?

Jak IR35 wpływa na spółkę ltd?

Jednoosobowa spółka ltd,  świadcząca usługi tylko dla jednej firmy, może być uznana za działającą pod IR35 i zasadność istnienia takiej formy prawnej może zostać podważona. Istnieje szereg znamion, które HMRC sprawdza i które decydują o tym, czy zamiast umowy ze spółką powinna być umowa z pracownikiem i czy firma rzeczywiście prowadzi działalność. Należą do nich m.in.:

 • zapisy kontraktu, które wskazują na relację pracowniczą (w kontrakcie są określone dni pracy, godziny pracy, wyznaczone przerwy w pracy, zapewnione urlopy, odzież robocza, sprzęt, umowa podpisana na konkretne imię i nazwisko, a nie na nazwę spółki),
 • fakt kto sprawuje kontrolę nad wykonaną usługą,
 • czy spółka ma stronę www, adres email, reklamuje swoje usługi, posiada konto bankowe, ponosi ryzyko finansowe.

W uproszczeniu, spółka lub osoba samozatrudniona, nie może wykonywać pracy, w sposób jaki wykonywałby ją pracownik. Jeśli firma wykonuje pracę, która spełnia znamiona tej wykonywanej osobiście, przedsiębiorca będzie musiał zapłacić podatki oraz składki od całości dochodów, które osiągnął za tą pracę.
Co ważne, za prawidłowe określenie stanu faktycznego i ewentualne zapłacenie podatku jest odpowiedzialna spółka, która wykonuje usługę, a nie spółka, która ją zatrudnia do wykonania usługi. Odpowiedzialność przeniesiona jest w pełni na wykonawcę .

Co to jest Off-Payroll Tax?

Off-Payroll Tax zastąpi od kwietnia 2020 roku zapisy IR35. Przepisy IR35 zostały uznane za niemożliwe do wdrożenia w większości przypadków ze względu za duże niejasności lub nieprecyzyjność zapisów. Nowe przepisy Off-Payroll Tax przenoszą odpowiedzialność za sprawdzenie statusu swoich podwykonawców i upewnienie się, że nie powinni być oni zatrudnieni na umowach o pracę na firmy, które zlecają wykonanie usługi. Zleceniodawca będzie odpowiedzialny za zapłacenie podatku oraz składek, które będą naliczane na podstawie wynagrodzenia widniejącego na fakturze, o ile okaże się, że zleceniobiorca powinien być zatrudniony jako pracownik, a nie usługobiorca.

PRZECZYTAJ: Co zrobić w przypadku śmierci dyrektora Spółki LTD?

Kogo dotyczy Off-Payroll Tax?

Off Payroll-Tax dotyczy firm ltd, które świadczą usługi dla firm z sektora publicznego lub świadczą usługi dla firm prywatnych i  spełniają przynajmniej dwa z poniższych warunków:

 • Obrót roczny większy niż £10.2 million
 • Balance sheet total mniejszy niż £5.1m
 • Zatrudniają nie więcej niż 50 pracowników

Firmy spełniające powyższe kryteria są odpowiedzialne za sprawdzenia statusu swoich podwykonawców, upewnienie się, że nie powinni oni być pracownikami zatrudnionymi na umowach o pracę. A w razie, gdy HMRC uzna, że ich podwykonawcy, będący firmami, powinni być zatrudniani na umowy pracownicze, wówczas to oni poniosą konsekwencje finansowe i zapłacą zaległe podatki i składki.

Firmy, które nie spełniają powyższych kryteriów są uznawane za małe przedsiębiorstwa i ich podwykonawców nie dotyczą zmiany w przepisach. Dla podmiotów, które nie kwalifikują się wg reguł Off- Payroll Tax w mocy pozostają przepisy IR35. Oznacza to, że w przypadku małych przedsiębiorstw nadal to podwykonawca jest odpowiedzialny za swój status i to on ponosi konsekwencje w przypadku stwierdzenia naruszenia.

AKTUALIZACJA 18.03.2020 r.: W związku z pandemią koronawirusa, brytyjski rząd zdecydował o opóźnieniu wdrożenia regulacji IR35. Nowe regulacje, które miały wejść w życie od kwietnia wejdą w życie za rok, czyli w kwietniu 2021 r. Spółki ltd, których mógł dotyczyć problem zyskały dodatkowy rok na przygotowanie się na zmiany.

Facebooktwitterlinkedin
Podsumowanie artykułu
Jak IR35 i Off-Payroll Tax dotyczy spółek ltd? [aktualizacja: 18.03.2020 r.]
Tytuł
Jak IR35 i Off-Payroll Tax dotyczy spółek ltd? [aktualizacja: 18.03.2020 r.]
Opis
Wprowadzone w 2000 roku w Wielkiej Brytanii przepisy IR35 są krytykowane przez właścicieli firm, księgowych i ekspertów. Przepisy IR35 miały zredukować liczbę tzw. “deemed employees” czyli zwykle jednoosobowych firm, które w rzeczywistości świadczą usługę tylko dla jednego pracodawcy i powinny być traktowane jak pracownik dla celów podatkowych. Po upływie 20 lat, IR35 zostaje zastąpione tzw. Off-Payroll Tax, które zmienia część zapisów.
Autor
Copyrights
AT UK Consulting Ltd
Logo wydawcy
Masz pytania lub spostrzeżenia?
NASI EKSPERCI Z PRZYJEMNOŚCIĄ
PODZIELĄ SIĘ WIEDZĄ.

Komentarz FB

Masz pytania?

Chcesz założyć biznes za granicą?

Najnowsze wpisy

 • Tax Return Self-Assessment w UK– kto i do kiedy musi złożyć zeznanie podatkowe?
  Tax Return Self-Assessment w UK– kto i do kiedy musi złożyć zeznanie podatkowe?
  Termin na złożenie Tax Return Self-Assessment mija w UK w dniu 31 stycznia. Obowiązek wysłania do HM Revenue and Customs zeznania podatkowego mają przede wszystkim osoby self-employed. Ale nie tylko. (więcej…)

  Termin na złożenie Tax Return Self-Assessment mija w UK w dniu 31 stycznia. Obowiązek wysłania do HM Revenue and Customs zeznania podatkowego mają przede wszystkim...

  Czytaj dalej
 • Wielka Brytania: duże zmiany w zasadach furlough (Job Retention Scheme)
  Wielka Brytania: duże zmiany w zasadach furlough (Job Retention Scheme)
  Brytyjski rząd wprowadził znaczące zmiany w zasadach kierowania pracowników na furlough (postojowe). Znacząco zmienia się sposób refundowania poniesionych kosztów i wysokość refundacji. Poniżej podsumowujemy najważniejsze informacje, z którymi powinni zapoznać się dyrektorzy oraz kadra zarządzająca firm - w tym brytyjskich spółek LTD, które chcą nadal otrzymywać pomoc w ramach Job Retention Scheme lub o taką pomoc się ubiegać. (więcej…)

  Brytyjski rząd wprowadził znaczące zmiany w zasadach kierowania pracowników na furlough (postojowe). Znacząco zmienia się sposób refundowania poniesionych kosztów i wysokość refundacji. Poniżej podsumowujemy najważniejsze...

  Czytaj dalej

STREFA WIEDZY

Zachęcamy do zapoznania się z najczęstszymi pytaniami związanymi z prowadzeniem firmy w Anglii. Zarówno Klienci naszej firmy, jak i przedsiębiorcy zastanawiający się nad przeniesieniem firmy do Anglii znajdą tutaj szereg przydatnych informacji natury księgowej, prawnej i organizacyjnej.

PRZEJDŹ DO FAQ
Newsletter
CO ZYSKUJESZ?
 • Wiedzę na temat firmy za granicą
 • Jak płacić mniejsze podatki
 • Gdzie ulokować zarobione pieniądze

DO GÓRY