Blog o optymalizacji podatkowej i finansach

Co sprzedający na Amazon i eBay muszą wiedzieć o VAT?

Co sprzedający na Amazon i eBay muszą wiedzieć o VAT?

Optymalizacja podatkowa

Amazon i eBay od 2018 roku wymagają od sprzedawców obowiązkowej rejestracji do VAT. Już na etapie zakładania konta sprzedawcy wymagane jest VAT ID. Sklepy wymagają także przestrzegania przepisów unijnych odnośnie sprzedaży wysyłkowej oraz weryfikują wielkość sprzedaży wymuszając rejestrację do VAT po przekroczeniu limitów. To czy firmie wystarczy VAT PL czy jest potrzebny VAT ID z innego kraju zależy od wielu czynników. Często istnieje konieczność rejestracji do VAT w więcej niż jednym kraju.

Rejestracja do VAT sprzedających on-line

W związku z tym, że sprzedaż internetowa posiada wiele możliwych modeli, należy rozważyć szereg czynników, aby właściwie określić gdzie i kiedy należy zarejestrować się do VAT.

Zakładając, że sprzedaż jest wysyłkowa – należy odpowiedzieć na następujące pytania:

 1. z jakiego kraju jest wysyłka towaru?
 2. z jakiego kraju jest wysyłka, jeśli korzysta się z pośredników magazynujących towar np. magazynów Amazona (usługa oferowana przez Amazon – fulfillment by Amazon), czyli gdzie znajduje się magazyn Amazon w którym jest przechowywany Twój towar?
 3. do jakiego kraju jest wysyłany towar już sprzedany?
 4. jaka jest wysokość sprzedaży w poszczególnych krajach do których wysyłasz towar jeśli sprzedajesz do klientów indywidualnych?
 5. kto jest kupującym towar – firma czy osoba prywatna
 6. w jakim kraju posiadasz firmę i w jakim jest już ona zarejestrowana do VAT?
 7. czy firma importuje do jakiegoś kraju towary i tam nalicza cło?
Kraj wysyłki towarów – obowiązkowa rejestracja do VAT

Co do zasady firma musi się zarejestrować do VAT w każdym kraju, z którego jest wysyłany towar i w tym przypadku nie ma żadnych limitów sprzedaży poniżej których nie trzeba się rejestrować. Rejestracja jest obowiązkowa i firma rejestruje się od pierwszej wysyłki towaru z danego kraju. Jest to istotne jeśli wysyłka następuje z innego kraju niż jest zarejestrowana firma, np. polska firma sprzedaje towary do Wielkiej Brytanii, które magazynowane są w Niemczech i stamtąd następuje wysyłka. Wówczas obowiązkowa jest rejestracja do VAT w Niemczech.

Zobacz także: Kiedy zarejestrować się do VAT sprzedając na Amazonie i Ebay. Rejestracja i rozliczenie VAT w UK.

Jeśli korzysta się z fulfillment by Amazon (FBA), czyli z usług logistycznych Amazona, firma musi się zarejestrować do VAT w kraju, w którym jest magazyn Amazona. Obecnie Amazon wymusza rejestrację do VAT w kraju, w którym położony jest magazyn, jeśli sprzedawca korzysta z FBA poprzez obowiązek podania lokalnego numeru VAT.

Jeśli wysyłka odbywa się z kilku krajów, we wszystkich tych krajach jest konieczność rejestracji do VAT.
Dla rejestracji do VAT w krajach wysyłki nie ma znaczenia miejsce rejestracji firmy.

Kraj docelowy wysyłanych towarów – rejestracja według limitów

Firma musi zarejestrować się do VAT w każdym kraju do którego są wysyłane towary, jeśli sprzedaż w danym kraju przekroczy limit rejestracji tego kraju i jest to sprzedaż B2C, czyli do klienta indywidualnego, a nie do firm. Niezależnie od tego czy wysyłka jest prowadzona przez firmę sprzedającego, czy poprzez magazyny Amazona, jeśli limit sprzedaży wysyłkowej w danym kraju został przekroczony, należy zarejestrować się tam do VAT. Limit czyli tzw. distance selling threshold dotyczy tylko sprzedaży B2C.

Następujące limity obowiązują na terenie Unii Europejskiej:

 

Państwo członkowskie
Procedura szczególna dotycząca sprzedaży na odległość
W walucie krajowej
Równowartość w euro*
Austria
35 000 EUR
Belgia
35 000 EUR
Bułgaria
70 000 BGN
35 791 EUR
Cypr
35 000 EUR
Czechy
1 140 000 CZK
44 873 EUR
Niemcy
100 000 EUR
Dania
280 000 DKK
37 595 EUR
Estonia
35 000 EUR
Grecja
35 000 EUR
Hiszpania
35 000 EUR
Finlandia
35 000 EUR
Francja
35 000 EUR
Chorwacja
270 000 HRK
36 291 EUR
Węgry
35 000 EUR
Irlandia
35 000 EUR
Włochy
35 000 EUR
Litwa
35 000 EUR
Luksemburg
100 000 EUR
Łotwa
35 000 EUR
Malta
35 000 EUR
Holandia
100 000 EUR
Polska
160 000 PLN
37 859 EUR
Portugalia
35 000 EUR
Rumunia
118 000 RON
25 305 EUR
Szwecja
320 000 SEK
31 390 EUR
Słowacja
35 000 EUR
Słowenia
35 000 EUR
Wielka Brytania
70 000 GBP
80 197 EUR

 

*Według referencyjnych kursów wymiany euro opublikowanych przez Europejski Bank Centralny 23 marca 2018 r. (z wyjątkiem Rumunii, w przypadku której progi wyrażono w RON według kursu euro obowiązującego w odniesieniu do specjalnych programów w dniu przystąpienia tego kraju do UE, tj. 1.1.2007 r.)

Import towarów spoza UE to dodatkowe procedury

Jeśli firma importuje towary spoza Unii Europejskiej, które sprzedaje na rynkach unijnych, musi również zarejestrować się do VAT w kraju, do którego towar jest importowany. Procedurę rejestracji VAT regulują miejscowe przepisy dotyczące tego podatku.

Jeśli sprzedajemy na rynku brytyjskim

Jeśli polska firma sprzedaje towary na rynku brytyjskim i są one stamtąd wysyłane, np. poprzez magazyn Amazona, musi zarejestrować się do VAT w Wielkiej Brytanii i sporządzać deklaracje VAT do brytyjskiego urzędu skarbowego (tylko za sprzedaż wysyłaną z Wielkiej Brytanii, pozostałe transakcje VAT rozliczane są w Polsce). Innym rozwiązaniem dla firm sprzedających swoje produkty w Wielkiej Brytanii za pośrednictwem Amazon czy eBay jest rejestracja firmy limited w Anglii. Firma LTD jest odpowiednikiem polskiej spółki z o.o. i posiada jej wszystkie zalety, a jednocześnie jej prowadzenie i rejestracja jest o wiele prostsza i tańsza niż jej polskiego odpowiednika. W praktyce oznacza to, że wielu polskich przedsiębiorców, którzy nie zdecydowali się na spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością w Polsce ze względu na liczne administracyjne utrudnienia, chętnie zakłada brytyjską spółkę limited.

Rejestracja spółki w Anglii dla sprzedających towary w Wielkiej Brytanii niesie ze sobą wiele korzyści. Prowadzenie biznesu w Wielkiej Brytanii jest łatwe – nie ma biurokracji, którą znamy z polskich urzędów, większość spraw można załatwić online bezpośrednio lub korzystając z usług wyspecjalizowanego biura księgowego. Spółka limited pozwala zaoszczędzić kilkadziesiąt tysięcy złotych każdego roku a formalności i procedury wymagane przy jej prowadzeniu, są mniej kłopotliwe dla przedsiębiorców, niż prowadzenie działalności w Polsce. Dyrektor spółki LTD nie ponosi odpowiedzialności za jej długi (tylko do wysokości wkładu), może skorzystać z wysokiej kwoty wolnej od podatku (aktualnie 12.500 funtów do 2020 r. czyli ponad 60 tysięcy złotych), mniejszych obciążeń na ubezpieczenie społeczne. Dodatkowo można wypłacać środki ze spółki bez podatku korzystając z dywidendy, kilometrówki czy zwrotów kosztów delegacji.

Jakie są obowiązki brytyjskiego a jakie polskiego podatnika VAT?

Zarówno prowadzenie firmy w Anglii jak i w Polsce wiąże się z koniecznością przestrzegania przepisów VAT. Wartość sprzedawanych towarów i usług powiększamy wówczas o kwotę podatku VAT, uzależnioną od stawki VAT przyporządkowanej danemu rodzajowi sprzedaży. Aktualnie w Wielkiej Brytanii używamy stawki podstawowej 20%, zredukowanej 5% i stawki 0%. W Polsce natomiast obowiązuje 23% stawka podstawowa, stawki obniżone 8% i 5% oraz stawka zerowa.

Obowiązek dostarczania deklaracji VAT do organów podatkowych dotyczy brytyjskich i polskich podatków VAT. W Wielkiej Brytanii składamy deklarację VAT RETURN, a w Polsce deklarację VAT. Oczywiście dokumenty różnią się między sobą, a przepisy obowiązujące w obu krajach są odmienne, ale każdy czynny podatnik VAT zobligowany jest do dostarczenia do urzędu skarbowego lub jego brytyjskiego odpowiednika deklaracji VAT stanowiącej podstawę rozliczenia podatku od towarów i usług w odpowiednim terminie.

W Wielkiej Brytanii okresem rozliczeniowym zazwyczaj jest kwartał, a w Polsce podatnicy mogą wybrać rozliczenie miesięczne lub kwartalne, pod warunkiem posiadania statusu czynnego podatnika VAT przez co najmniej 12 miesięcy. W przeciwnym wypadku, przedsiębiorca zobowiązany jest do rozliczenia miesięcznego z podatku od towarów i usług w Polsce.

Korzyści wynikające z prowadzenia firmy w Wielkiej Brytanii

Wielka Brytania wyrasta na kraj, w którym polskie firmy mogą się lepiej rozwijać niż w Polsce. Chłonność i wielkość rynku brytyjskiego jest nieporównywalnie większa niż polskiego, a potencjalne administracyjne czy językowe bariery wejścia znacznie niższe niż np. na rynek niemiecki. Pod koniec 2018 roku wartość polskiego eksportu do Wielkiej Brytanii wynosiła 58,2 mld złotych – to pokazuje jak często polskie firmy obierają kierunek brytyjski.

Co przemawia za Wielką Brytanią?

 • Wysoka kwota wolna od podatku (12.500 funtów oraz planowane jej zwiększenia na lata kolejne aż do progu 13.310 funtów)
 • Składki na ubezpieczenie społeczne uzależnione od dochodu (brak stałej składki, w przeciwieństwie do ZUS w Polsce)
 • 17-proc. podatku CIT (od 2020 r.) należny podatek należy zapłacić dopiero 9 miesięcy po upływie roku podatkowego
 • Kwartalne rozliczenie i niższe stawki VAT (20%, 5%, 0%)
 • Po 10 latach prowadzenia spółki nabywa się prawo do brytyjskiej emerytury
 • Proste i przejrzyste prawo, niska biurokracja

 

Facebooktwitterlinkedin
Podsumowanie artykułu
Opis
Amazon i eBay od 2018 roku wymagają od sprzedawców obowiązkowej rejestracji do VAT. Już na etapie zakładania konta sprzedawcy wymagane jest VAT ID. Sklepy wymagają także przestrzegania przepisów unijnych odnośnie sprzedaży wysyłkowej oraz weryfikują wielkość sprzedaży wymuszając rejestrację do VAT po przekroczeniu limitów.
Autor
Copyrights
AT UK Consulting Ltd
Logo wydawcy
Masz pytania lub spostrzeżenia?
NASI EKSPERCI Z PRZYJEMNOŚCIĄ
PODZIELĄ SIĘ WIEDZĄ.

Komentarz FB

Masz pytania?

Chcesz założyć biznes za granicą?

Najnowsze wpisy

 • Czym jest ulga abolicyjna i co oznacza jej zniesienie?
  Czym jest ulga abolicyjna i co oznacza jej zniesienie?
  Ulga abolicyjna to bardzo korzystny mechanizm podatkowy, dzięki któremu Polak zarabiający w państwie, w którym płaci niższe podatki niż w Polsce lub korzysta z ulg podatkowych, nie musi dodatkowo płacić podatku w Polsce, nawet jeśli pozostaje polskim rezydentem podatkowym. (więcej…)

  Ulga abolicyjna to bardzo korzystny mechanizm podatkowy, dzięki któremu Polak zarabiający w państwie, w którym płaci niższe podatki niż w Polsce lub korzysta z ulg...

  Czytaj dalej
 • Czym są podmioty powiązane i kogo obowiązują ceny transferowe?
  Czym są podmioty powiązane i kogo obowiązują ceny transferowe?
  Pojęcie podmiotów powiązanych i cen transferowych określa zasady i zobowiązania podatkowe dla przedsiębiorstw przeprowadzających różnego rodzaju transakcje w obrębie tych samych grup kapitałowych. Najczęstszym przypadkiem podmiotów powiązanych są spółki matki i ich zagraniczne lub krajowe spółki córki. Przy takich transakcjach, obowiązują specjalne ceny transferowe podlegające różnym regulacjom prawnym, innym niż transakcje przeprowadzane przez podmioty niepowiązane. Jakie zatem cechy charakterystyczne jednostki gospodarczej wpływają na uznanie jej za podmiot powiązany i w jakich dokładnie sytuacjach zastosowanie znajdują ceny transferowe? (więcej…)

  Pojęcie podmiotów powiązanych i cen transferowych określa zasady i zobowiązania podatkowe dla przedsiębiorstw przeprowadzających różnego rodzaju transakcje w obrębie tych samych grup kapitałowych. Najczęstszym przypadkiem...

  Czytaj dalej
 • Czym jest spółka Free Zone w Emiratach Arabskich?
  Czym jest spółka Free Zone w Emiratach Arabskich?
  Ustabilizowany biznes często szuka możliwości ekspansji i optymalizacji szeregu procesów biznesowych. Coraz częściej okazuje się, że właściwym krokiem jest utworzenie spółki offshore do prowadzenia określonych operacji. Okazuje, że spółki typu Free Zone w Zjednoczonych Emiratach Arabskich to jedno z lepszych rozwiązań do rozpoczęcia tego typu działalności. (więcej…)

  Ustabilizowany biznes często szuka możliwości ekspansji i optymalizacji szeregu procesów biznesowych. Coraz częściej okazuje się, że właściwym krokiem jest utworzenie spółki offshore do prowadzenia określonych...

  Czytaj dalej

STREFA WIEDZY

Zachęcamy do zapoznania się z najczęstszymi pytaniami związanymi z prowadzeniem firmy w Anglii. Zarówno Klienci naszej firmy, jak i przedsiębiorcy zastanawiający się nad przeniesieniem firmy do Anglii znajdą tutaj szereg przydatnych informacji natury księgowej, prawnej i organizacyjnej.

PRZEJDŹ DO FAQ
Newsletter
CO ZYSKUJESZ?
 • Wiedzę na temat firmy za granicą
 • Jak płacić mniejsze podatki
 • Gdzie ulokować zarobione pieniądze

DO GÓRY

testowo