Blog o optymalizacji podatkowej i finansach

Brytyjski sen – szef jednej z pierwszych polskich firm z branży SEO/SEM wybrał działalność gospodarczą w UK

Brytyjski sen - szef jednej z pierwszych polskich firm z branży SEO/SEM wybrał działalność gospodarczą w UK

Firma w Wielkiej BrytaniiInne

O tym, że Wojtek Holeksa prowadzi działalność gospodarczą w UK zdecydowały jego doświadczenia z polską biurokracją. Decyzję w tej sprawie ułatwiły wszystkie brytyjskie przepisy i regulacje ułatwiające życie przeciętnemu przedsiębiorcy. Właśnie dzięki nim Holeksa na Wyspach przebywa już od siedmiu lat. I nie zamierza wracać ze swoją firmą do Polski…

Otwarcie biznesu na Wyspach było dla niego drugą szansą. W kraju otworzył jedną z pierwszych firma zajmujących się marketingiem w internecie i pozycjonowaniem. Niestety, po kilku latach przedsięwzięcie upadło. – Ostatecznie wyszedł na jaw mój brak doświadczenia w prowadzeniu własnej firmy. Nie skupiałem uwagi tam, gdzie powinien, np. na przepływie pieniędzy itp. W związku z tym, kiedy w Polsce w 2009 – 2010 roku pojawił się kryzys ekonomiczny, nie byliśmy przygotowani – komentuje Holeksa.

Czytaj także: Jak prowadzić firmę w Wielkiej Brytanii

W Londynie przedsiębiorca postanowił spróbować kolejny raz. Jego losy układają się w dość klasyczną imigrancką historię – kupił bilet, poleciał w ciemno, wynajął pokój i zaczął szukać pracy. Finansowo był gotów przeżyć 2-3 miesiące w stolicy UK. Dzięki doświadczeniu i kompetencjom szybko udało mu się znaleźć pracę. Na początku prowadził partnerską działalność z osobą poznaną na Wyspach, ale szybko postanowił „iść na swoje”, a mianowicie otworzyć swoją własną działalność.

Holeksa w ciągu ledwie trzech dni założył spółkę LTD (limited), wszystkie formalności załatwiając online. Był zaskoczony tym, jak łatwo mu to poszło. – Było to dla mnie dość dziwne doświadczenie, bo cały czas nie mogłem uwierzyć w to, że państwo może chcieć pomóc obywatelowi prowadzić działalność gospodarczą – komentował.

Czytaj także: Programiści i specjaliści IT wybierają Londyn

– Wszystko jest tak sprawnie zaprojektowane, że małe lub mikro firmy mają bardzo małe koszta lub nawet ich brak, przynajmniej na początku. Jeśli nie przekraczasz ok. 1000 funtów miesięcznie przychodu, to w tym momencie twój ZUS i podatek wynosi 0 funtów. W Polsce na start, regularnego ZUSu dostajemy ponad 1000 zł. Ze względu na to, że przekształciliśmy naszą firmę, musieliśmy przejść na tzw. Flat Rate. Okazuje się, że rozwiązane jest to w taki sposób, że płaci się tylko i wyłącznie procent podatku VAT, który ustalony jest indywidualnie dla każdej branży. W mojej branży było to 13,5%, a dla mnie zostaje 7%. I nie ma znaczenia, ile miałem faktur kosztowych i ile wystawionych – wylicza polski przedsiębiorca w Londynie, który od 7 lat jest CEO firmy internetum.com, a od 2 lat marketin9.com.

To jeszcze nie wszystko! Holeksie szło na tyle dobrze, że postanowił założyć oddział swojej firmy w Polsce. Niestety, okazało się to dość trudne – nie udało mu się zarejestrować konta bankowego, a nawet wynająć biura, nie posiadając zarejestrowanej w Polsce spółki. Tona papierów i tona różnych zgód sprawił, że zdecydował się na założenie osobnej spółki, dzięki której będzie mógł prowadzić działalność w kraju.

Ciekawostka – w ciągu kilku pierwszych miesięcy miały miejsce trzy wizyty z urzędu skarbowego. Dla porównania przez 7 lat w macierzystej spółce w UK HM Revenue ani razu nie zapukało do drzwi…

 

Cały wywiad z Wojtkiem Holeksą przeczytasz >> TUTAJ <<

 

 

Facebooktwitterlinkedin
Podsumowanie artykułu
Brytyjski sen - szef jednej z pierwszych polskich firm z branży SEO/SEM wybrał działalność gospodarczą w UK
Tytuł
Brytyjski sen - szef jednej z pierwszych polskich firm z branży SEO/SEM wybrał działalność gospodarczą w UK
Opis
O tym, że Wojtek Holeksa prowadzi działalność gospodarczą w UK zdecydowały jego doświadczenia z polską biurokracją. Decyzję w tej sprawie ułatwiły wszystkie brytyjskie przepisy i regulacje ułatwiające życie przeciętnemu przedsiębiorcy. Właśnie dzięki nim Holeksa na Wyspach przebywa już od siedmiu lat. I nie zamierza wracać ze swoją firmą do Polski...
Autor
Copyrights
AT UK Consulting Ltd
Logo wydawcy
Masz pytania lub spostrzeżenia?
NASI EKSPERCI Z PRZYJEMNOŚCIĄ
PODZIELĄ SIĘ WIEDZĄ.

Komentarz FB

Masz pytania?

Chcesz założyć biznes za granicą?

Najnowsze wpisy

 • Czym jest ulga abolicyjna i co oznacza jej zniesienie?
  Czym jest ulga abolicyjna i co oznacza jej zniesienie?
  Ulga abolicyjna to bardzo korzystny mechanizm podatkowy, dzięki któremu Polak zarabiający w państwie, w którym płaci niższe podatki niż w Polsce lub korzysta z ulg podatkowych, nie musi dodatkowo płacić podatku w Polsce, nawet jeśli pozostaje polskim rezydentem podatkowym. (więcej…)

  Ulga abolicyjna to bardzo korzystny mechanizm podatkowy, dzięki któremu Polak zarabiający w państwie, w którym płaci niższe podatki niż w Polsce lub korzysta z ulg...

  Czytaj dalej
 • Czym są podmioty powiązane i kogo obowiązują ceny transferowe?
  Czym są podmioty powiązane i kogo obowiązują ceny transferowe?
  Pojęcie podmiotów powiązanych i cen transferowych określa zasady i zobowiązania podatkowe dla przedsiębiorstw przeprowadzających różnego rodzaju transakcje w obrębie tych samych grup kapitałowych. Najczęstszym przypadkiem podmiotów powiązanych są spółki matki i ich zagraniczne lub krajowe spółki córki. Przy takich transakcjach, obowiązują specjalne ceny transferowe podlegające różnym regulacjom prawnym, innym niż transakcje przeprowadzane przez podmioty niepowiązane. Jakie zatem cechy charakterystyczne jednostki gospodarczej wpływają na uznanie jej za podmiot powiązany i w jakich dokładnie sytuacjach zastosowanie znajdują ceny transferowe? (więcej…)

  Pojęcie podmiotów powiązanych i cen transferowych określa zasady i zobowiązania podatkowe dla przedsiębiorstw przeprowadzających różnego rodzaju transakcje w obrębie tych samych grup kapitałowych. Najczęstszym przypadkiem...

  Czytaj dalej
 • Czym jest spółka Free Zone w Emiratach Arabskich?
  Czym jest spółka Free Zone w Emiratach Arabskich?
  Ustabilizowany biznes często szuka możliwości ekspansji i optymalizacji szeregu procesów biznesowych. Coraz częściej okazuje się, że właściwym krokiem jest utworzenie spółki offshore do prowadzenia określonych operacji. Okazuje, że spółki typu Free Zone w Zjednoczonych Emiratach Arabskich to jedno z lepszych rozwiązań do rozpoczęcia tego typu działalności. (więcej…)

  Ustabilizowany biznes często szuka możliwości ekspansji i optymalizacji szeregu procesów biznesowych. Coraz częściej okazuje się, że właściwym krokiem jest utworzenie spółki offshore do prowadzenia określonych...

  Czytaj dalej

STREFA WIEDZY

Zachęcamy do zapoznania się z najczęstszymi pytaniami związanymi z prowadzeniem firmy w Anglii. Zarówno Klienci naszej firmy, jak i przedsiębiorcy zastanawiający się nad przeniesieniem firmy do Anglii znajdą tutaj szereg przydatnych informacji natury księgowej, prawnej i organizacyjnej.

PRZEJDŹ DO FAQ
Newsletter
CO ZYSKUJESZ?
 • Wiedzę na temat firmy za granicą
 • Jak płacić mniejsze podatki
 • Gdzie ulokować zarobione pieniądze

DO GÓRY

testowo