Blog o optymalizacji podatkowej i finansach

Brytyjski sen – szef jednej z pierwszych polskich firm z branży SEO/SEM wybrał działalność gospodarczą w UK

Brytyjski sen - szef jednej z pierwszych polskich firm z branży SEO/SEM wybrał działalność gospodarczą w UK

Firma w UKInne

O tym, że Wojtek Holeksa prowadzi działalność gospodarczą w UK zdecydowały jego doświadczenia z polską biurokracją. Decyzję w tej sprawie ułatwiły wszystkie brytyjskie przepisy i regulacje ułatwiające życie przeciętnemu przedsiębiorcy. Właśnie dzięki nim Holeksa na Wyspach przebywa już od siedmiu lat. I nie zamierza wracać ze swoją firmą do Polski…

Otwarcie biznesu na Wyspach było dla niego drugą szansą. W kraju otworzył jedną z pierwszych firma zajmujących się marketingiem w internecie i pozycjonowaniem. Niestety, po kilku latach przedsięwzięcie upadło. – Ostatecznie wyszedł na jaw mój brak doświadczenia w prowadzeniu własnej firmy. Nie skupiałem uwagi tam, gdzie powinien, np. na przepływie pieniędzy itp. W związku z tym, kiedy w Polsce w 2009 – 2010 roku pojawił się kryzys ekonomiczny, nie byliśmy przygotowani – komentuje Holeksa.

Czytaj także: Jak prowadzić firmę w Wielkiej Brytanii

W Londynie przedsiębiorca postanowił spróbować kolejny raz. Jego losy układają się w dość klasyczną imigrancką historię – kupił bilet, poleciał w ciemno, wynajął pokój i zaczął szukać pracy. Finansowo był gotów przeżyć 2-3 miesiące w stolicy UK. Dzięki doświadczeniu i kompetencjom szybko udało mu się znaleźć pracę. Na początku prowadził partnerską działalność z osobą poznaną na Wyspach, ale szybko postanowił „iść na swoje”, a mianowicie otworzyć swoją własną działalność.

Holeksa w ciągu ledwie trzech dni założył spółkę LTD (limited), wszystkie formalności załatwiając online. Był zaskoczony tym, jak łatwo mu to poszło. – Było to dla mnie dość dziwne doświadczenie, bo cały czas nie mogłem uwierzyć w to, że państwo może chcieć pomóc obywatelowi prowadzić działalność gospodarczą – komentował.

Czytaj także: Programiści i specjaliści IT wybierają Londyn

– Wszystko jest tak sprawnie zaprojektowane, że małe lub mikro firmy mają bardzo małe koszta lub nawet ich brak, przynajmniej na początku. Jeśli nie przekraczasz ok. 1000 funtów miesięcznie przychodu, to w tym momencie twój ZUS i podatek wynosi 0 funtów. W Polsce na start, regularnego ZUSu dostajemy ponad 1000 zł. Ze względu na to, że przekształciliśmy naszą firmę, musieliśmy przejść na tzw. Flat Rate. Okazuje się, że rozwiązane jest to w taki sposób, że płaci się tylko i wyłącznie procent podatku VAT, który ustalony jest indywidualnie dla każdej branży. W mojej branży było to 13,5%, a dla mnie zostaje 7%. I nie ma znaczenia, ile miałem faktur kosztowych i ile wystawionych – wylicza polski przedsiębiorca w Londynie, który od 7 lat jest CEO firmy internetum.com, a od 2 lat marketin9.com.

To jeszcze nie wszystko! Holeksie szło na tyle dobrze, że postanowił założyć oddział swojej firmy w Polsce. Niestety, okazało się to dość trudne – nie udało mu się zarejestrować konta bankowego, a nawet wynająć biura, nie posiadając zarejestrowanej w Polsce spółki. Tona papierów i tona różnych zgód sprawił, że zdecydował się na założenie osobnej spółki, dzięki której będzie mógł prowadzić działalność w kraju.

Ciekawostka – w ciągu kilku pierwszych miesięcy miały miejsce trzy wizyty z urzędu skarbowego. Dla porównania przez 7 lat w macierzystej spółce w UK HM Revenue ani razu nie zapukało do drzwi…

 

Cały wywiad z Wojtkiem Holeksą przeczytasz >> TUTAJ <<

 

 

Brytyjski sen – szef jednej z pierwszych polskich firm z branży SEO/SEM wybrał działalność gospodarczą w UK
5 (100%) 1 oceniający
Facebooktwittergoogle_pluslinkedin
Masz pytania lub spostrzeżenia?
NASI EKSPERCI Z PRZYJEMNOŚCIĄ
PODZIELĄ SIĘ WIEDZĄ.

Komentarz FB

Masz pytania?

Chcesz założyć biznes za granicą?

Najnowsze wpisy

 • Kwota wolna od podatku w Polsce dramatycznie niska. Co w tym względzie dzieje się w UK?
  Kwota wolna od podatku w Polsce dramatycznie niska. Co w tym względzie dzieje się w UK?

  Wraz z rozpoczęciem się 6 kwietnia nowego roku podatkowego w UK, przedsiębiorcy prowadzący działalność na Wyspach mogą się cieszyć nową kwotą wolną od podatku w wysokości £12 500. Tymczasem w Polsce kwota wolna nadal stoi w miejscu i dla większości podatników wynosi ona od wielu lat 3091 zł. (więcej…)

  Wraz z rozpoczęciem się 6 kwietnia nowego roku podatkowego w UK, przedsiębiorcy prowadzący działalność na Wyspach mogą się cieszyć nową kwotą wolną od podatku w...

  Czytaj dalej
 • Flat white economy w UK, czyli dlaczego polskie firmy IT przenoszą się do Londynu
  Flat white economy w UK, czyli dlaczego polskie firmy IT przenoszą się do Londynu

  Nie jest żadną tajemnicą, że specjaliści z branży cyfrowej – w tym także z Polski - szczególnie upodobali sobie Wielką Brytanię do prowadzenia działalności gospodarczej. Rejestracja spółek LTD przez naszych rodaków na Wyspach wciąż rośnie a tzw. flat white economy rozwija się w trybie przyspieszonym w UK także dzięki Polakom. (więcej…)

  Nie jest żadną tajemnicą, że specjaliści z branży cyfrowej – w tym także z Polski - szczególnie upodobali sobie Wielką Brytanię do prowadzenia działalności gospodarczej....

  Czytaj dalej
 • Raport ZPP: Bariery w prowadzeniu działalności gospodarczej w Polsce od lat nie ulegają zmianie
  Raport ZPP: Bariery w prowadzeniu działalności gospodarczej w Polsce od lat nie ulegają zmianie

  Najnowszy raport Związku Przedsiębiorców i Pracodawców wykazał, że biznes wciąż napotyka w Polsce na te same bariery w rozwoju. Dane zebrane przez ZPP w dużej mierze pokrywają się z ustaleniami ekspertów kancelarii podatkowej Admiral Tax, opublikowanymi w raporcie „Czego życzą sobie przedsiębiorcy w 2018 roku”. (więcej…)

  Najnowszy raport Związku Przedsiębiorców i Pracodawców wykazał, że biznes wciąż napotyka w Polsce na te same bariery w rozwoju. Dane zebrane przez ZPP w dużej...

  Czytaj dalej

STREFA WIEDZY

Zachęcamy do zapoznania się z najczęstszymi pytaniami związanymi z prowadzeniem firmy w Anglii. Zarówno Klienci naszej firmy, jak i przedsiębiorcy zastanawiający się nad przeniesieniem firmy do Anglii znajdą tutaj szereg przydatnych informacji natury księgowej, prawnej i organizacyjnej.

PRZEJDŹ DO FAQ
Newsletter
CO ZYSKUJESZ?
 • Wiedzę na temat firmy za granicą
 • Jak płacić mniejsze podatki
 • Gdzie ulokować zarobione pieniądze