Blog o optymalizacji podatkowej i finansach

Brexit – konsekwencje i perspektywy dla biznesu.

Brexit - konsekwencje i perspektywy dla biznesu.

Firma w SzkocjiFirma w UK

Chociaż od historycznego referendum, jakie miało miejsce w Wielkiej Brytanii w czerwcu 2016 roku, a które zadecydowało o opuszczeniu przez ten kraj struktur Unii Europejskiej, minęło już sporo czasu, to temat ten wciąż budzi spore zainteresowanie. Zainteresowanie, które manifestuje się między innymi opracowywaniem coraz to nowych prognoz, dotyczących przyszłości Zjednoczonego Królestwa poza Unią, oraz Unii bez Zjednoczonego Królestwa. Część z nich wieszczy spore problemy, zarówno dla samej Wielkiej Brytanii jak i dla przebywających na jej terytorium obcokrajowców – obywateli UE. Jednakże po uważnej analizie faktów, tego typu obawy wydają się co najmniej mocno przesadzone…

Strach ma wielkie oczy

Niepokój co do ewentualnych następstw Brexitu dotyczy różnych sfer życia politycznego, gospodarczego czy społecznego. Związane są one m.in. z przyszłością porozumienia pokojowego zawartego pomiędzy Irlandią a Irlandia Północną, rewizji sporej liczby przepisów unijnych w celu dostosowania ich do nowo powstałej sytuacji, przyszłości Agencji Nuklearnej EUROATOM, zwolnienia się 73 miejsc w Europarlamencie, po opuszczeniu ich przez przedstawicieli UK, czy też zmniejszonych wpływów do unijnego budżetu. Jednakże z punktu widzenia przeciętnego obywatela Unii, nawet takiego, który swoją przyszłość zawodową wiąże z Wielką Brytanią, są to kwestie, drugo – a nawet trzeciorzędne. Potencjalny problem tkwi w jego przypadku gdzie indziej, a mianowicie w możliwości utraty praw, jakie przysługiwały im podczas pracy na Wyspach, a które wynikały z przynależności UK do Unii Europejskiej. W grupie szczególnego ryzyka mogą znaleźć się osoby (obywatele Unii, w tym oczywiście Polacy), które zostały oddelegowane do pracy w Wielkiej Brytanii, oraz osoby pracujące w UK, a mieszkające poza nią, w związku z czym zmuszone są do częstego przekraczania granic. Czy więc Brexit rzeczywiście oznacza koniec „biznesowego El Dorado”? Bezsens rejestrowania działalności gospodarczej w Anglii, Walii lub Szkocji? Zamknięcie drzwi prowadzących do miejsca, gdzie prowadzenie biznesu jest łatwe, pensje wysokie a podatki niskie? Oczywiście… że nie.

Ekonomia rządzi!

Wszyscy Ci, którzy po Brexicie drżącymi rękami przystąpili do pakowania swoich walizek w celu jak najszybszego opuszczenia Wysp Brytyjskich, i są pewni, że nie mają już tam czego szukać, powinni zdać sobie sprawę z podstawowej kwestii: żaden kraj, nawet dysponujący tak sprawną i prężną gospodarką jak Wielka Brytania nie będzie w stanie funkcjonować w całkowitej izolacji. To, że UK wyjdzie z Unii Europejskiej absolutnie nie oznacza, że zerwie z nią kontakty biznesowe. Rynek brytyjski nadal będzie atrakcyjny dla europejskiego eksportu, wysyłając jednocześnie własne towary do krajów UE. A żeby taki stan rzeczy utrzymać, konieczne będzie wypracowanie takich relacji z Unią, które sprawią, że gospodarcze kontakty będą opłacać się obydwu stronom. A zatem, radykalne posunięcia władz brytyjskich zmierzające do izolowania się na arenie międzynarodowego handlu są, najłagodniej mówiąc, bardzo mało prawdopodobne.

Co więcej, powodów do obaw nie powinni mieć ci, którzy planują wyjazd do UK w celu podjęcia tam pracy najemnej lub założenia działalności gospodarczej. Brytyjczycy doskonale zdają sobie sprawę, że każda firma, każdy pracownik, to siła robocza napędzająca gospodarkę oraz płatnik podatku zasilającego budżet państwa. Gwałtowne odcięcie się od napływu zagranicznych inwestorów i pracowników mogłoby mieć opłakane skutki dla brytyjskiej gospodarki, dlatego też takiego kroku zdecydowanie nie należy się spodziewać.

Powyższe argumenty prowadzą do optymistycznego wniosku, że biznes w Anglii, Walii lub Szkocji nadal będzie opłacalny – a przeniesienie lub założenie firmy w Wielkiej Brytanii jest dobrą metodą na zarobkowanie. Tym bardziej, że sam Brexit będzie procesem długotrwałym, co da przedsiębiorcom sporo czasu na dostosowanie się do nowych warunków.

Jak własna firma, to tylko w Wielkiej Brytanii

Pomimo czarnowidztwa uprawianego przez skrajnych euroentuzjastów, niewyobrażających sobie funkcjonowania poza Unią, zarówno Anglia, Walia oraz Szkocja po opuszczeniu jej struktur pozostaną z pewnością bardzo atrakcyjnymi jurysdykcjami dla wszystkich biznesmenów, ponieważ trudno sobie wyobrazić, aby obecne warunki prawne, jakże korzystne dla przedsiębiorców, uległy pogorszeniu, negatywnie odbijając się na kondycji gospodarczej tychże państw.

Dlaczego zatem biznes w UK opłaca się i będzie opłacać? Przyczyn jest wiele.

Przede wszystkim Wielka Brytania może poszczycić się stabilnym i przejrzystym prawem, stojącym w jawnej sprzeczności z prawem polskim, które zmienia się często, z reguły na niekorzyść adresatów, a do tego ilość nowych aktów prawnych przyprawia o ból głowy przeciętnego właściciela firmy w Polsce – gdyby bowiem ów przedsiębiorca zechciał dokładnie zapoznać się i zrozumieć wszystkie nowe akty prawne uchwalane przez polski parlament, to zabrakłoby mu czasu na pracę.

Bardzo ważne jest nastawienie urzędników wobec biznesmenów – urzędnicy brytyjscy słyną z przyjaznego, wręcz partnerskiego podejścia do właścicieli firm, ułatwiając im pracę w myśl oczywistej zależności: im łatwiej Ci się pracuje, tym więcej zarobisz, a im więcej zarobisz, tym więcej odprowadzisz podatków, a im więcej odprowadzisz podatków, tym kraj będzie bogatszy. A to będzie opłacało się wszystkim. Proste? Proste! A w Polsce? Kontrole, kontrole, kontrole… Przedsiębiorca to potencjalny oszust, a jeżeli ktoś spóźni się z podatkiem, to lepiej doprowadzić jego firmę do upadłości, niż zaczekać kilka tygodni na uregulowanie należnej daniny i pozwolić działać jej dalej.

Kolejna sprawa działająca na korzyść UK to kwestia kar za przestępstwa gospodarcze, a dokładnie podatkowe, które w Polsce są o wiele bardziej restrykcyjne. Oczywiście proceder ten jest naganny i jak najbardziej zasługuje na karę (i jest karany zarówno w Polsce jak i w Wielkiej Brytanii), z tym że w Polsce w jednym szeregu stawia się przestępcę podatkowego ze zwykłą gapą, która się pomyliła lub zapomniała dopełnić pewnej formalności. To tak jakby pijanego kierowcę, który zabija człowieka na przejściu dla pieszych porównać do kogoś, kto na parkingu pod blokiem trąci zderzak samochodu sąsiada…

Punkt czwarty: pieniądze. Zakładając firmę robimy to z myślą o zarobkach. Wielka Brytania, nie dosyć że oferuje o wiele wyższe korzyści finansowe niż nasz kraj, to jeszcze może pochwalić się gigantyczną wręcz kwotą wolną od podatku, wynoszącą w przeliczeniu na naszą walutę około 60,000 złotych! W porównaniu z nią, kwota w Polsce, nawet po jej podniesieniu do 6,600 zł, prezentuje się nad wyraz skromnie.

Kolejna zaleta prowadzenia działalności gospodarczej w Wielkiej Brytanii wynika z… samego Brexitu! Dzięki wyjściu UK ze struktur unijnych, nie będzie ona zobowiązana do wprowadzania na swoim terytorium prawa tworzonego w Brukseli, częstokroć bardzo kontrowersyjnego. Owa zaleta może mieć szczególne znaczenie w świetle forsowania koncepcji „Europy dwóch prędkości” – gdyby ten projekt wszedł w życie, mógłby on oznaczać spore problemy w handlu pomiędzy krajami „starej” i „nowej” Unii. Paradoksalnie, w przypadku polskiego przedsiębiorcy, mogłoby się okazać, że o wiele łatwiej jest prowadzić mu interesy z Niemcami, Francją czy Beneluxem używając do tego spółki brytyjskiej, a nie polskiej.

Planując przeniesienie firmy do Wielkiej Brytanii, nie można zapominać o prestiżu, jakim na całym świecie cieszą się spółki brytyjskie. Renoma UK, jako stabilnej i przyjaznej dla biznesu jurysdykcji spływa na firmy działające pod jej sztandarem, co sprawia, że spółka LTD w Anglii będzie cieszyła się o wiele większym uznaniem, niż jej polski odpowiednik.

Zmiany, po których nic się nie zmieni

Obawy pesymistów związane z ewentualnymi negatywnymi konsekwencjami Brexitu nie powinny być raczej brane na poważnie. W Unii Europejskiej czy poza nią, Wielka Brytania i tak pozostanie rajem dla przedsiębiorców oferującym jedne z najlepszych na świecie warunków dla prowadzenia biznesu. Nikt zatem, kto planuje prowadzenie działalności gospodarczej w Wielkiej Brytanii nie powinien rezygnować ze swoich zamierzeń, ale przeciwnie, czym prędzej wprowadzać je w czyn. Gdyby jednak ktoś nie byłby w stanie wyzbyć się tych (skądinąd irracjonalnych obaw), zawsze może wziąć na celownik Szkocję, która w razie ewentualnych niekorzystnych zmian w prawie brytyjskim, chętnie przyjmie do siebie zagranicznych inwestorów, oferując im równie atrakcyjne warunki, jakie funkcjonują dziś na terenie całego Zjednoczonego Królestwa.

5 POWODÓW, DLA KTÓRYCH POWINIENEŚ ZAŁOŻYĆ FIRMĘ W UK

Chcesz wiedzieć więcej? Zapytaj eksperta.

5 (100%) 1 oceniający
Facebooktwittergoogle_pluslinkedin
Masz pytania lub spostrzeżenia?
NASI EKSPERCI Z PRZYJEMNOŚCIĄ
PODZIELĄ SIĘ WIEDZĄ.

Komentarz FB

Komentarze

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola zaznaczone są.*

Masz pytania?

Chcesz założyć biznes za granicą?

Najnowsze wpisy

 • Spółka w Wielkiej Brytanii – optymalizacja podatkowa dla branży hazardowej
  Spółka w Wielkiej Brytanii - optymalizacja podatkowa dla branży hazardowej
  Działasz w branży hazardowej i chcesz legalnie prowadzić działalność, nie płacąc jednocześnie wysokich podatków? Wystarczy przenieść swój biznes do kraju, który przychylniej spogląda na branżę hazardową, by bezpiecznie prowadzić działalność oraz dodatkowo zaoszczędzić znaczną kwotę, dzięki optymalizacji podatkowej. Czym jest wspominana optymalizacja podatkowa? Jest  to zespół działań mających na celu zminimalizowanie przewidzianych prawem zobowiązań podatkowych. Dzięki odpowiedniej strukturze możemy obniżyć podstawę opodatkowania do zaledwie 1%!

  Korzyści ze spółki w Wielkiej Brytanii

  Spółka w Wielkiej Brytanii to jedna z najbardziej renomowanych form działalności gospodarczej na świecie. Jest to także idealna struktura dla właściciela serwisu uzyskującego przychody z programów partnerskich oraz reklam hazardu. Powołanie spółki Limited (LTD) jest bardzo proste. Dzięki pomocy firmy księgowej możemy powołać spółkę nawet w 24 godziny, bez konieczności wychodzenia z domu - całym procesem zajmą się doradcy, wliczając w to także adres rejestracyjny dla firmy w prestiżowej lokalizacji. Brytyjski system podatkowy można określić jako prosty i przejrzysty - przedsiębiorca dzięki dużej liczbie ulg i zwolnień może legalnie prowadzić działalność, płacąc niewielkie podatki. Każda spółka musi powołać minimum jednego Dyrektora - może nim być dowolna osoba, także właściciel spółki. Każdy Dyrektor może wypłacić w ramach wynagrodzenia do 11 500 funtów w skali roku bez jakiegokolwiek podatku. To wszystko możliwe, dzięki wysokiej kwocie wolnej od podatku, która zwiększana jest każdego roku w Wielkiej Brytanii. Kolejną zaletą prowadzenia działalności w Wielkiej Brytanii jest możliwość odkładania na brytyjską emeryturę - już po 10 latach prowadzenia działalności Dyrektor spółki nabywa prawo do brytyjskiej emerytury. W tej chwili jej wysokość to około 3000 złotych. Niewielka ilość obowiązków formalno – prawnych niezbędnych w prowadzeniu działalności gospodarczej sprzyja rozwojowi biznesu. Właściciel może skupić się wyłącznie na rozwijaniu swojego serwisu, nie myśląc o kontaktach z urzędami, gdyż tym zajmuje się kancelaria księgowo-podatkowa. Prowadząc spółkę w Wielkiej Brytanii możemy fakturować wszelkie przychody z programów partnerskich. Dodatkowo jak w każdym biznesie możemy odliczać koszty prowadzenia działalności: m.in. koszty techniczne, wynagrodzeń pracowników, delegacji. Dzięki temu właściciel serwisu może legalnie prowadzić biznes, płacąc niskie podatki, które z roku na rok są w Wielkiej Brytanii obniżane. “Wielka Brytania jest najczęściej wybieranym krajem przez przedsiębiorców reklamujących hazard. Wielu naszych klientów z branży medialnej, IT i hazardu wybrało właśnie Wielką Brytanię jako kraj prowadzenia działalności gospodarczej. Wielka Brytania to sprawdzony wybór dla tego sektora” - podsumowuje Agnieszka Moryc Dyrektor Zarządzająca Admiral Tax. Michał Wiśniewski jest jednym z najbardziej znanych przedstawicieli branży rozliczających przychody z reklam hazardu w Wielkiej Brytanii. W wywiadzie udzielonym portalowi Polish Express Michał mówi: "Jako Polak w ogóle nie mam możliwości prowadzenia działalności hazardowej w Polsce, a moja firma w UK jak najbardziej.Obecnie prawo brytyjskie dopuszcza taką działalność i posiadanie spółki w Wielkiej Brytanii jest dla mnie jedyną rozsądną alternatywą."

  Optymalizacja podatkowa - spółka Limited w Wielkiej Brytanii + spółka offshore

  Optymalizacja podatkowa prowadzona zgodnie z prawem jest całkowicie legalna i zalecana jest większości przedsiębiorstw. Jedną z najbardziej interesujących struktur służących międzynarodowej optymalizacji finansowej jest połączenie brytyjskiej spółki LTD (Limited) oraz spółki offshore zarejestrowanej w jednym z popularnych rajów podatkowych (np. Wyspy Marshalla, Brytyjskie Wyspy Dziewicze itp.). Jest to struktura, dzięki której jesteśmy w stanie zmniejszyć podstawę opodatkowania do zaledwie 1%. Wspomniana struktura biznesowa składa się z następujących podmiotów:
  1. Spółki LTD w Wielkiej Brytanii.
  2. Spółki typu offshore w dowolnym „raju podatkowym”.
  3. Specjalnej skonstruowanej umowy pomiędzy spółkami LTD i offshore.
  Struktura zakłada uruchomienie spółki LTD w Wielkiej Brytanii do której dołączamy spółkę typu offshore oraz łączymy te struktury stosowną umową agencyjną. Struktura LTD + offshore pozwala na nieograniczone przesuwanie zysku z LTD do offshore. W ten sposób jesteśmy w stanie bardzo skutecznie zredukować podatek dochodowy, którego wysokość maksymalnie będzie liczona od 5% pozostawionego zysku w spółce LTD. Reszta środków zostanie wytransferowana do spółki offshore. Zasada jest bardzo prosta: 95 % zysku zostaje wytransferowane do spółki offshore a rozliczamy się wyłącznie z 5% dochodu, który pozostał w spółce LTD. Posłużymy się stosownym przykładem. Wydawca serwisu czerpiącego przychody z affiliacji oraz reklam hazardu osiągnął zysk w wysokości 300 000 PLN. Jeśli takie przychody wykażemy legalnie w Polsce - zapłacimy 19% podatku. Podatek CIT od spółek LTD w Wielkiej Brytanii wynosi 20%. W strukturze LTD + offshore zapłacimy maksymalnie 20% z 5% zysku, które pozostanie w spółce LTD czyli 20% z 15 000 zł to zaledwie 3000 zł podatku z właściwego zysku 300 000 zł, reszta naszych środków czyli 95% jest transferowana do spółki offshore gdzie nie podlega żadnemu opodatkowaniu. Dzięki takiemu „zabiegowi” zmniejszyliśmy 20 krotnie nasz podatek. Takie rozwiązanie jest wykorzystywane m.in. przez Google - światowy gigant uchronił przed opodatkowaniem w ten sposób ponad 16 mld euro w 2016 roku.

  Spółka w Wielkiej Brytanii - prestiż i brak biurokracji

  Bardzo ważnym aspektem w tej strukturze jest to, że spółka LTD z Wielkiej Brytanii jest najbardziej rozpoznawalną i szanowaną strukturą biznesową w Europie oraz na całym świecie. Spółka LTD jest odpowiednikiem polskiej spółki z o.o. Prestiż, który wynika z posiadania spółki LTD może w bardzo pozytywny sposób wpłynąć na nasze relacje biznesowe, ważnym czynnikiem jest także pozytywne podejście Wielkiej Brytanii do podmiotów świadczących usługi w branży hazardowej. Spółka offshore jest w stanie zapewnić inwestorowi anonimowość. Dodatkowo spółka offshore nigdy nie zapłaci podatku od dochodów osiągniętych poza krajem jej zarejestrowania. Wspomniana anonimowość w spółce offshore zapewniana jest przez serwis nominowany dyrektorów i udziałowców a my jako beneficjenci spółki offshore nie jesteśmy widoczni w żadnym rejestrze spółek. Profesjonalne kancelarie podatkowe jak Admiral Tax zajmują się profesjonalnie opracowaniem skutecznych struktur międzynarodowych dla klientów z całego świata, także z branży hazardowej.
  Fizyczny obieg pieniędzy wygląda następująco:
  1. Spółka LTD generuje zysk.
  2. 95% zysku spółka LTD transferuje do spółki offshore.
  3. Spółka LTD płaci podatek od 5% pozostawionego zysku, czyli realnie 1%.
  Dodatkowo dyrektorowi spółki LTD przysługuje 11 500 GBP kwoty wolnej od podatku, które zmniejszają podstawę opodatkowania o kolejne 60 000 zł. Posiadając strukturę LTD + offshore nie dość, że w sposób transparentny wykazujemy dochód ze spółki LTD, to spółka offshore nie płaci podatku od nadwyżki z racji tego, że zysk osiągnięty jest poza krajem jej siedziby.
  Korzyści z posiadania struktury:
  1. Kwota 11 500 GBP wolna od podatku
  2. Wykazywanie w sposób jawny naszego dochodu ze spółki LTD na polskim koncie – co jest w pełni zgodne z umową o unikaniu podwójnego opodatkowania między Polską a Wielką Brytanią.
  3. Prestiżowa struktura biznesowa jaką jest spółka LTD.
  4. Nieograniczona możliwość przesuwania nadwyżek pieniężnych do spółki offshore.
  5. Swobodne zarządzanie całą strukturą oraz pieniędzmi.
  6. Legalna i akceptowalna przez brytyjskie urzędy metoda funkcjonowania firmy.
  Ważnym aspektem całej struktury jest właściwe powołanie spółki LTD, spółki offshore oraz umowy pomiędzy tymi spółkami. Wszystko powinno odbyć się zgodnie z angielskim prawem a tym samym powinno zostać wykonane przez kancelarię prawno – podatkową, która posiada stosowne doświadczenie w tych kwestiach. Szczególnie dotyczy to wspomnianej umowy pomiędzy LTD a spółka offshore.

  Księgowość dla branży hazardowej - skorzystaj z pomocy profesjonalistów

  Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat optymalizacji podatkowej dla firm z branży hazardowej oraz możliwych form prowadzenia działalności – skorzystaj z darmowej konsultacji z ekspertami Admiral Tax.

  Działasz w branży hazardowej i chcesz legalnie prowadzić działalność, nie płacąc jednocześnie wysokich podatków? Wystarczy przenieść swój biznes do kraju, który przychylniej spogląda na branżę...

  Czytaj dalej
 • Polskie absurdy prowadzenia firmy nad Wisłą
  Polskie absurdy prowadzenia firmy nad Wisłą
  Komisja Kodyfikacyjna Prawa Pracy zakończyła pracę nad nowym Kodeksem pracy. Jego powstawaniu towarzyszyły olbrzymie emocje - nic dziwnego, skoro niektóre z propozycji Komisji tworzyły absurdalne sytuacje dla pracodawców. Pełna treść zmian nie jest znana opinii publicznej, ale jedno jest pewne - na polskich przedsiębiorców spadną kolejne utrudnienia. "Prowadzenie biznesu w Polsce nie należy do najłatwiejszych czynności, przedsiębiorcy stają przed kolejnymi negatywnymi zmianami mającymi wpływ na ich biznes. Inne europejskie państwa -  jak Wielka Brytania czy Irlandia - od lat prezentują odmienne podejście oparte na przyjaznym podejściu do biznesu i braku biurokracji. Proponowane zmiany będą prowadzić do patologii na rynku pracy i odpływu polskich przedsiębiorców za granicę" - komentuje Agnieszka Moryc, Dyrektor Zarządzająca Admiral Tax.

  Zmiany w Kodeksie pracy

  Jedna z propozycji Komisji Kodyfikacyjnej dotyczyła możliwości rozwiązania umowy z pracownikiem. Zdaniem Komisji rozwiązaniu umowy powinno towarzyszyć zaproponowanie pracownikowi innego stanowiska, które odpowiadać będzie jego kwalifikacjom. W założeniu ma to wzmocnić pozycję pracownika, ale realizacja tych postulatów może okazać się dla wielu firm niewykonalna. Propozycja zakłada, że pracodawca nie będzie mógł w prosty sposób zakończyć współpracy (po wcześniejszym upływie okresu wypowiedzenia), lecz będzie musiał znaleźć mu nowe zajęcie w tej samej firmie. Nowe stanowisko musi odpowiadać kwalifikacjom i umiejętnościom pracownika, nie może stanowić degradacji i być "karą". Ponadto projekt zakłada, że pracodawca ma obowiązek poinformować pracownika o zamiarze zwolnienie go i wysłuchania w obecności świadka (dziś wystarczy wręczenie wypowiedzenia, a jeśli pracownik jest członkiem związku zawodowego, pracodawca musi przeprowadzić konsultacje). Największa rewolucja ma dotyczyć wprowadzenia przymusu pracy etatowej z jednoczesnym zakazem wykonywania pracy na umowach cywilno-prawnych dla tego samego pracodawcy (umowa o dzieło, umowa zlecenie). Alternatywą dla umowy o pracę będzie możliwość wykonywania niektórych prac na podstawie samozatrudnienia, co wiąże się z koniecznością zakładania działalności i opłacania wysokich składek, co i tak dla wielu osób wydaje się sensowną alternatywną, gdyż daje możliwość także przeniesienia swoich usług do innego kraju. Dla niektórych grup zawodowych (np. artystów) likwidacja umów cywilno-prawnych pozbawia ich narzędzia prawnego pozwalającego na realizację wielu dzieł dla różnych podmiotów. Nic dziwnego, że pierwsi z nich już decydują się na przeniesienie swoich biznesów za granicę, czego najlepszym przykładem jest Michał Wiśniewski. W wywiadzie dla Admiral Tax Michał przyznał, że "Wielka Brytania jest dla niego synonimem wolności biznesowej". Cały wywiad znajdziesz tutaj. Jak widać prowadzenie firmy w Polsce jest zadaniem trudnym i wymagającym. Na szczęście obowiązujące przepisy i swoboda świadczenia usług pozwalają polskim obywatelom na prowadzenie biznesu w całej Europie, w przyjaznych warunkach, bez zbędnej biurokracji. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat przeniesienia firmy za granicę – skorzystaj z darmowej konsultacji z ekspertami Admiral Tax.  

  Komisja Kodyfikacyjna Prawa Pracy zakończyła pracę nad nowym Kodeksem pracy. Jego powstawaniu towarzyszyły olbrzymie emocje - nic dziwnego, skoro niektóre z propozycji Komisji tworzyły absurdalne...

  Czytaj dalej
 • Szwajcaria – raj dla kryptowalut
  Szwajcaria - raj dla kryptowalut
  Dynamiczny rozwój technologii blockchain oraz kryptowalut  nie podlega dyskusji. Technologie, które mogą zmienić funkcjonowanie wielu gałęzi codziennego życia stały się strategiczną częścią rozwoju niewielkiego miasteczka Zug w Szwajcarii. To tutaj siedziby ma wiele projektów fin-tech oraz takie projekty znane ze świata kryptowalut jak Ethereum, ShapeShift, Xapo. Niskie podatki i preferencyjne warunki przyciągnęły wielomilionowy kapitał i innowacyjne projekty z całego świata, czyniąc z tego rejonu Szwajcarii "dolinę kryptowalut". W obliczu wzmożonego zainteresowania kryptowalutami rządy wielu państw zwiększają regulacje lub całkowicie zakazują handlu kryptowalutami. Podobnie sprawa ma się w Polsce, gdzie największe giełdy kryptowalut zostały wpisane na listę ostrzeżeń KNF, a Naczelny Sąd Administracyjny wydał wyrok oznaczający konieczność zapłaty nawet 32% podatku od handlu kryptowalutami w Polsce. W przeciwieństwie do Polski, inne europejskie kraje jak Szwajcaria czy Gibraltar otwierają się na innowacyjne projekty. "Dynamiczny rozwój kryptowalut oraz technologii blockchain jest dużym wyzwaniem dla rządzących. Rewolucja dzieje się na naszych oczach, a my jako Admiral Tax uczestniczymy w niej od samego początku doradzając w kwestiach podatkowych prywatnym inwestorom. Szwajcaria dzięki  preferencyjnym warunkom jest najstabilniejszym miejscem w Europie do prowadzenia tego typu projektów." - podsumowuje Agnieszka Moryc, Dyrektor Zarządzająca Admiral Tax. Szwajcaria nie po raz pierwszy obiera odmienny kurs. Kraj kojarzony z private bankingiem w prawdziwym wydaniu, od lat gwarantujący pełne bezpieczeństwo sektora finansowego oraz niespotykaną nigdzie dyskrecję widzi ogromny potencjał w rynku kryptowalut. Zug, miasteczko położone nad jeziorem Zug, liczące mniej niż 30 000 mieszkańców umożliwia swoim mieszkańcom zapłatę podatków komunalnych poprzez kryptowaluty.

  Szwajcaria - niskie podatki i ponad 550 mln USD zebrane w ICO's

  Dzięki niskim podatkom w Zug działa kilkanaście firm z branży fin-tech oraz wiele projektów opartych o technologię blockchain. To tutaj swoją siedzibę ma m.in. druga największa kryptowaluta pod względem kapitalizacji (68 mld USD). Według danych zebranych przez Financial Times Szwajcaria staje się jednym z liderów na rynku kryptowalut i wprowadza oferty publiczne oparte o kryptowaluty (ICO). W okresie od stycznia do października 2017 r. całkowita wartość tych ofert publicznych wyniosła 550 mln dolarów, czyli 12 razy więcej niż w Polsce (45 mln dol.). ICO więcej wyniosły tylko w USA - 580 mln dol. Warto dodać, że Szwajcarski Organ ds. Nadzoru Rynku Finansowego (FINMA) w październiku 2017 roku wydał licencję dla pierwszej giełdy kryptowalut, która ma działać w zgodzie z najwyższymi szwajcarskimi standardami finansowymi. Giełda ma współgrać ze szwajcarskimi przepisami  odnośnie prania brudnych pieniędzy oraz znajomości tożsamości klientów (KYC). Giełda będzie nadzorowana przez FINMA aby upewnić się, że wszystkie zasady są przestrzegane. W obliczu komunikatów KNF nt. polskich giełd kryptowalut Szwajcaria jest bezpiecznym miejscem do prowadzenia podobnych projektów w zgodzie z prawem, bez ryzyka wypowiedzenia rachunków bankowych i zamrożenia środków klientów. Firmy z branży finansowej oraz innowacyjne projekty oparte o blockchain wybrały kanton Zug jako miejsce prowadzenia działalności ze względu na preferencyjne stawki podatkowe (bardzo niskie podatki, negocjowane indywidualnie z przedsiębiorcą) oraz elastyczne, liberalne podejście do rynku kryptowalut. Szwajcaria od lat zabiega o zagranicznych inwestorów i ich kapitał. Jak pokazuje historia Szwajcaria ma wiele cech, dzięki którym nie można uciec od porównań do zdecentralizowanego spojrzenia na świat. System polityczny jest oparty na bezpośredniej kontroli obywateli oraz etosie praw jednostki. W połączeniu ze szwajcarską neutralnością, przyjaznym podejściu do biznesu oraz niespotykanej nigdzie ochronie poufności i finansów, Szwajcaria może skutecznie przyciągać projekty z obszaru kryptowalut.

  Przenieś firmę do Szwajcarii

  Admiral Tax od lat oferuje swoim klientom usługi private bankingu w Szwajcarii. Szwajcarskie banki przechowują około 30% światowych depozytów prywatnych, a sama Szwajcaria jest jednym z głównych centrów finansowych na świecie. Tajemnica bankowa to jeden z fundamentów szwajcarskiego systemu bankowego, który składa się na ponad 10% PKB Szwajcarii. Oferujemy kompleksową pomoc w założeniu prywatnego konta w Szwajcarii. Wychodząc naprzeciw dynamicznemu rozwojowi projektów blockchain - pomagamy także założyć spółkę w kantonie Zug. Doświadczeni doradcy podatkowi Admiral Tax pomogą w skompletowaniu niezbędnych dokumentów oraz wypełnieniu wniosków. Osobom prywatnym handlującym kryptowalutami polecamy brytyjską spółkę LTD (limited). Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat korzyści z prowadzenia firmy w Szwajcarii – skorzystaj z darmowej konsultacji z ekspertami Admiral Tax.

  Dynamiczny rozwój technologii blockchain oraz kryptowalut  nie podlega dyskusji. Technologie, które mogą zmienić funkcjonowanie wielu gałęzi codziennego życia stały się strategiczną częścią rozwoju niewielkiego miasteczka...

  Czytaj dalej

STREFA WIEDZY

Zachęcamy do zapoznania się z najczęstszymi pytaniami związanymi z prowadzeniem firmy w Anglii. Zarówno Klienci naszej firmy, jak i przedsiębiorcy zastanawiający się nad przeniesieniem firmy do Anglii znajdą tutaj szereg przydatnych informacji natury księgowej, prawnej i organizacyjnej.

PRZEJDŹ DO FAQ
Newsletter
CO ZYSKUJESZ?
 • Wiedzę na temat firmy za granicą
 • Jak płacić mniejsze podatki
 • Gdzie ulokować zarobione pieniądze