Blog o optymalizacji podatkowej i finansach

Aplikacje o dofinansowanie dla pracowników furlough FAQs: najczęściej zadawane pytania [19.05.2020 r.]

Aplikacje o dofinansowanie dla pracowników furlough FAQs: najczęściej zadawane pytania [19.05.2020 r.]

Oto najczęściej zadawane pytania dotyczące programu wsparcia dla pracowników ze statusem furlough, którzy w ramach Job Retention Scheme otrzymują dofinansowanie.

Jak przenieść pracownika na postojowe (nadać status furlough)?

Należy pisemnie powiadomić pracownika, że zostaje przeniesiony na postojowe (furlough). W piśmie musi być podany okres postojowego.

Jak prawidłowo obliczyć 80% z kwoty wynagrodzenia?

Kwotę wylicza się używając systemu HMRC na podstawie zgłaszanych wynagrodzeń. Jeśli wynagrodzenie pracownika jest stałe i otrzymuje on jednakową kwotę co miesiąc, to dla obliczenia 80% przyjmujemy wynagrodzenie w wysokości na dzień 19 marca 2020 r. Jeśli wynagrodzenie jest zmienne to pod uwagę brane jest wynagrodzenie z tego samego miesiąca w roku poprzednim lub średnią z ostatniego w zależności od tego, która kwota jest wyższa.

Czy przechodząc w status furlough jako jedyny dyrektor spółki limited mogę pracować w tym czasie?

Dyrektor nie może aktywnie prowadzić sprzedaży na rzecz firmy i wykonywać usług, jeśli posiada status furlough. Może on natomiast wykonywać swoje obowiązki dyrektorskie sprecyzowanie w Companies Act 2006, tj. między innymi dbać o wywiązywanie się ze składania rozliczeń spółki.

Czy pracownicy będący w statusie furlough mogą pracować?

Nie, pracownicy nie mogą wykonywać żadnych czynności na rzecz firmy.

Czy jak zatrudnię pracownika od 20 kwietnia to czy mogę go przenieść go na postojowe?

Nie, do postojowego uprawnieni są jedynie pracownicy zatrudnieni w dniu  28 lutego b.r.

Na jaki okres i od kiedy jest przyznawana refundacja w ramach Job Retention Scheme? [AKTUALIZACJA]

Zwrotem objęte są wynagrodzenia w okresie od 1 marca przez okres 4 kolejnych miesięcy. Rząd brytyjski zastrzega, że może ów okres wydłużyć zależnie od rozwoju sytuacji. 

[AKTUALIZACJA]: Program Job Retention Scheme został wydłużony do 31 października 2020 roku. Do lipca zasady pozostają niezmienne, czyli pracodawca może uzyskać i wypłacić 80% wynagrodzenia pracownikowi przenoszonemu na postojowe (furlough) z limitem wypłaty 2500 funtów, a pracownik nie może świadczyć pracy na rzecz pracodawcy. Od sierpnia planowane są zmiany mające na celu przywrócenie pracowników furlough do pracy na pół etatu lub pełen etat oraz przeniesienie na pracodawcę części kosztów wynagrodzeń tych pracowników.

Czy można złożyć od razu wniosek na cały okres 4 miesięcy postojowego?

Maksymalny okres przyszły, na który można wnioskować o zwrot 80% wynagrodzenia to 14 dni od daty składania aplikacji. Oznacza to konieczność składania kilku aplikacji w ciągu 4 miesięcy, z zachowaniem odstępów czasowych.

Czy pracownik, na którego wnioskujemy o postojowe musi mieć NIN?

Tak, każdy pracownik, na którego chcemy otrzymać postojowe musi mieć NIN.

Czy pracownik musi mieć adres w Wielkiej Brytanii?

Nie.

Jakie dokumenty trzeba dołączyć do wniosku?

Nie trzeba dołączać żadnych dokumentów

Czy trzeba mieć konto bankowe w Wielkiej Brytanii?

Tak, konto musi być w formacie brytyjskim. Konto Revolut w formacie brytyjskim jest akceptowane.

Czy poza numerem NIN i kontem w banku potrzebne są jeszcze jakieś dane do uzyskania refundacji? 

Dyrektor aplikujący w imieniu firmy o wsparcie musi posiadać aktywny brytyjski numer telefonu w UK. Numer można uzyskać online.

Czy spółka może wnioskować o refundację postojowego na polskie konto bankowe?

Nie, spółka musi wskazać konto brytyjskie.

Czy nowa spółka może się starać o postojowe?

Jeśli spółka prowadziła payroll i zatrudniała pracowników na dzień 28 lutego 2020 rok, a zatrudnieni pracownicy posiadają NIN, może się ubiegać o wsparcie.

Czy wypłaty w okresie postojowego dofinansowanego z programu powinny być na „0” czy  wypłacane normalnie? 

Wynagrodzenia powinny być normalnie wypłacane na konta pracowników, najpóźniej niezwłocznie po otrzymaniu dofinansowania.

Jak długo będę czekał na zwrot?

Zgodnie z oficjalną informacją zwrot powinien wpłynąć na konto do 6 dni roboczych po złożeniu aplikacji.

Mam konto Revolut. Czy mogę otrzymać refundację na to konto?

Tak, konto Revolut w formacie bankowości brytyjskiej jest akceptowane.

Czy spółka musi posiadać konto brytyjskie, aby otrzymać dofinansowanie? [NOWE]
Spółka nie musi posiadać brytyjskiego konta. Jeśli dyrektor na konto prywatne w Wielkiej Brytanii, może na nie otrzymywać wpłaty w ramach Job Retention Scheme.
Na co można przeznaczyć pieniądze z Job Retention Scheme?
Jeśli firma nie wypłaciła wcześniej wynagrodzeń pracownikom, którzy byli przeniesieni na postojowe (furlough), pieniądze otrzymane z HMRC należy wypłacić pracownikom. Jeśli spółka wypłaciła wynagrodzenia wcześniej, może je przeznaczyć na inne koszty firmy.

——-

Jeśli Państwa pytania nie ma wśród najczęściej zadawanych, zapraszamy do kontaktu mailowego lub telefonicznego z doradcami Admiral Tax: +48 12 44 66 333 , e-mail: [email protected]

WAŻNA INFORMACJA:

W związku z trudną sytuacją zdecydowaliśmy się pomóc naszym klientom z uzyskiwaniu rządowego wsparcia finansowego dla spółek limited  i pierwszą aplikację dla jednego pracownika składamy w imieniu naszych klientów BEZ POBIERANIA OPŁAT.

Wsparciem obejmujemy zarówno obecnych oraz nowych klientów.

Facebooktwitterlinkedin
Podsumowanie artykułu
Aplikacje Job Retention Scheme FAQs: najczęściej zadawane pytania [27.04.2020 r.]
Tytuł
Aplikacje Job Retention Scheme FAQs: najczęściej zadawane pytania [27.04.2020 r.]
Opis
Oto najczęściej zadawane pytania dotyczące programu wsparcia w zakresie postojowego dla pracowników brytyjskich firm. 
Autor
Copyrights
AT UK Consulting Ltd
Logo wydawcy
Masz pytania lub spostrzeżenia?
NASI EKSPERCI Z PRZYJEMNOŚCIĄ
PODZIELĄ SIĘ WIEDZĄ.

Komentarz FB

Masz pytania?

Chcesz założyć biznes za granicą?

Najnowsze wpisy

 • Kto potrzebuje Tax ID w Delaware i jak go uzyskać w USA?
  Kto potrzebuje Tax ID w Delaware i jak go uzyskać w USA?
  Tax ID jest niezbędny dla każdego przedsiębiorcy, który zatrudnia pracowników w Stanach Zjednoczonych. Co więcej, identyfikator ten może okazać się konieczny do załatwienia niektórych formalności związanych z organizacją nowej spółki. Sprawdźmy dokładnie, w jakich okolicznościach jest konieczny i przydaje się amerykański identyfikator podatnika i pracodawcy. (więcej…)

  Tax ID jest niezbędny dla każdego przedsiębiorcy, który zatrudnia pracowników w Stanach Zjednoczonych. Co więcej, identyfikator ten może okazać się konieczny do załatwienia niektórych formalności...

  Czytaj dalej
 • Co to jest EIN i jak go uzyskać?
  Co to jest EIN i jak go uzyskać?
  Każdy, kto zamierza prowadzić działalność gospodarczą na terenie USA prędzej czy później będzie musiał dowiedzieć się, co to jest Employer Identification Number (w skrócie EIN). Numer ten jest nadawany firmom niezależnie od formy prowadzenia działalności i służy do identyfikacji rozliczeń na rynku, z pracownikami i z amerykańskim fiskusem. (więcej…)

  Każdy, kto zamierza prowadzić działalność gospodarczą na terenie USA prędzej czy później będzie musiał dowiedzieć się, co to jest Employer Identification Number (w skrócie EIN)....

  Czytaj dalej
 • Gdzie obowiązuje oświadczenie Common Reporting Standard (CRS)?
  Gdzie obowiązuje oświadczenie Common Reporting Standard (CRS)?
  CSR, czyli Common Reporting Standard to standard automatycznej wymiany informacji finansowych, którego wprowadzenie sprawiło, że tajemnica bankowa praktycznie przestała istnieć w większości krajów. Jest to wymóg przekazywania informacji o kontach bankowych i ich właścicielach organom podatkowym w krajach rezydencji podatkowej właścicieli kont. CRS obowiązuje wszystkie banki i inne instytucje finansowe w krajach w których został wprowadzony.  (więcej…)

  CSR, czyli Common Reporting Standard to standard automatycznej wymiany informacji finansowych, którego wprowadzenie sprawiło, że tajemnica bankowa praktycznie przestała istnieć w większości krajów. Jest to...

  Czytaj dalej

STREFA WIEDZY

Zachęcamy do zapoznania się z najczęstszymi pytaniami związanymi z prowadzeniem firmy w Anglii. Zarówno Klienci naszej firmy, jak i przedsiębiorcy zastanawiający się nad przeniesieniem firmy do Anglii znajdą tutaj szereg przydatnych informacji natury księgowej, prawnej i organizacyjnej.

PRZEJDŹ DO FAQ
Newsletter
CO ZYSKUJESZ?
 • Wiedzę na temat firmy za granicą
 • Jak płacić mniejsze podatki
 • Gdzie ulokować zarobione pieniądze

DO GÓRY

testowo