Blog o optymalizacji podatkowej i finansach

5 krajów z najniższym podatkiem dochodowym

5 krajów z najniższym podatkiem dochodowym

Założenie własnej działalności gospodarczej to wyzwanie, które wymaga dużych pokładów ambicji i samozaparcia. Wiele osób wstrzymuje się przed rozpoczęciem własnego biznesu przede wszystkim ze względu na wysokie podatki narzucane przedsiębiorcom w Polsce. Warto jednak mieć na uwadze to, że w wielu krajach świata PIT i CIT są o wiele niższe. Poniżej prezentujemy 5 państw z aktualnie najniższymi podatkami dochodowymi.

Zanim przystąpimy do prezentacji krajów z najniższym podatkiem dochodowym, omówmy różnicę między podatkami PIT I CIT. Skrót „PIT” pochodzi z języka angielskiego, gdzie jego rozwinięcie to „Personal Income Tax”, czyli podatek dochodowy od osób fizycznych. Z kolei płatnicy CIT (w języku angielskim „Corporate Income Tax”) to osoby prawne. Zaliczamy do nich przede wszystkim wszelakie spółki, ale także fundacje, stowarzyszenia oraz spółdzielnie.

Niniejszy ranking krajów z najniższym podatkiem dochodowym jest rozpatrywany pod kątem podatku CIT, jednak podajemy także PIT. Punktem odniesienia mogą być dla nas aktualne stawki podatkowe w Polsce.

Od 2020 roku CIT w Polsce wynosi 19% jako podstawa opodatkowania na zasadach ogólnych. Na terytorium RP obowiązuje również podatek dla małych podatników lub tych, którzy dopiero rozpoczynają działalność – wówczas wynosi on 9%. Z kolei maksymalna stawka PIT to aż 32% (19 lub 18% w przypadku osób samozatrudnionych).
Jak zatem wypada Polska na tle krajów z najniższym CIT-em?

5. Andora

Księstwo Andory mieści się w południowo-zachodniej Europie, granicząc z Francją oraz Hiszpanią. Kraj słynie z wyjątkowo niskich podatków – zarówno PIT, jak i CIT wynosi tam 10%. Stawki ustalono w 2015 roku, ze względu na silne naciski ze strony Unii Europejskiej.

4. Czarnogóra

Państwo leżące na południu Europy powstało w wyniku rozpadu Serbii i Czarnogóry. Podatek CIT w Czarnogórze to zaledwie 9%, nieco więcej wynosi PIT: 12,65%. Gospodarka Czarnogóry wciąż znajduje się w stanie odbudowy po wojnie domowej w Jugosławii, która w znacznym stopniu ograniczyła rozwój tamtejszych przedsiębiorstw.

3. Węgry

Śródlądowe państwo od 2004 roku jest członkiem Unii Europejskiej i może poszczycić się 9-procentowy podatkiem CIT. Więcej wynosi jednak węgierski PIT: 15%. W 2017 roku podatki na Węgrzech stanowiły 23,2% Produktu Krajowego Brutto.

2. Barbados

Państwo leży na wyspie o tej samej nazwie, która stanowi część Małych Antyli – archipelagu na Oceanie Atlantyckim. Główne dochody przynosi tam turystyka, uprawiana jest również trzcina cukrowa. Rozwój gospodarczy Barbadosu sięga 3-5% rocznie – z pewnością przyczyniają się do niego wyjątkowo niskie podatki. Posiadając przychody nieprzekraczające 1 mln Bds$, zapłacimy CIT równy 5,5%. Na 3% CIT liczyć mogą przedsiębiorcy z przychodami 1-20 mln Bds$. 2,5% CIT przysługuje przy przychodzie 20-30 mln Bds$, a 1% powyżej 30 mln Bds$. Kraj posiada jednocześnie nieproporcjonalnie wysoki PIT, równy 38%.

1. Arabia Saudyjska

Arabia Saudyjska leży w zachodniej Azji, granicząc z Irakiem, Jordanią, Kuwejtem, Omanem, Katarem, Jemenem oraz Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi. Państwo wyróżnia się na tle światowym monarchią absolutną, nie ma tam również konstytucji, a działalność partii politycznych jest zakazana. Gospodarka Arabii Saudyjskiej opiera się przede wszystkim na wydobyciu i sprzedaży ropy naftowej. Podatek CIT wynosi zaledwie 5%, tyle samo co podatek PIT.

Raje podatkowe, czyli kraje przyjazne podatkowo

Choć wydawać może się, że przedsiębiorca w Arabii Saudyjskiej posiada najbardziej preferencyjne warunki do założenia własnej działalności gospodarczej, istnieją przecież jeszcze kraje określane mianem „rajów podatkowych”. Tamtejsze stawki PIT i CIT wynoszą po prostu 0%. Z tego powodu kapitał zagraniczny chętnie lokowany jest na Bahamach, Bermudach, Kajmanach czy Anguilli. Nie zapominajmy również o dziesiątkach państw, których system podatkowy jest na tyle różny od polskiego, że nie sposób było włączyć je do tego zestawienia.

Korzystając z przepisów o unikaniu podwójnego opodatkowania, możemy założyć działalność gospodarczą w wybranym państwie, który posiada najkorzystniejsze dla nas prawo podatkowe. Działanie to jest możliwe nawet w przypadku, gdy fizycznie działalność prowadzimy na terenie swojego kraju.

Klienci Admiral Tax najczęściej decydują się na struktury podatkowe przy wykorzystaniu:

 

WIĘCEJ NA TEN TEMAT: Jak optymalizują podatki polscy przedsiębiorcy?

 

 

Facebooktwitterlinkedin
Masz pytania lub spostrzeżenia?
NASI EKSPERCI Z PRZYJEMNOŚCIĄ
PODZIELĄ SIĘ WIEDZĄ.

Komentarz FB

Masz pytania?

Chcesz założyć biznes za granicą?

Najnowsze wpisy

 • BREXIT: 7 rzeczy, o których przedsiębiorcy powinni pamiętać w okresie przejściowym
  BREXIT: 7 rzeczy, o których przedsiębiorcy powinni pamiętać w okresie przejściowym
  Wielka Brytania znajduje się obecnie w okresie przejściowym po opuszczeniu Unii Europejskiej. W związku z tym, eksperci Admiral Tax raz jeszcze podsumowują to, o czym pamiętać powinni przedsiębiorcy, którzy prowadzą firmy w Wielkiej Brytanii. Przedstawiamy listę obszarów, na które przedsiębiorcy prowadzący spółki limited powinni zwrócić uwagę podczas 11-miesięcznego okresu przejściowego. (więcej…)

  Wielka Brytania znajduje się obecnie w okresie przejściowym po opuszczeniu Unii Europejskiej. W związku z tym, eksperci Admiral Tax raz jeszcze podsumowują to, o czym...

  Czytaj dalej
 • BREXIT: jak umowa o wystąpieniu z Unii Europejskiej wpłynie na przyszłe stosunki handlowe i VAT?
  BREXIT: jak umowa o wystąpieniu z Unii Europejskiej wpłynie na przyszłe stosunki handlowe i VAT?
  Poniżej podsumowujemy najważniejsze fakty związane z Brexitem i wynikającymi z niego skutkami prawnymi dla przedsiębiorców posiadających spółki LTD zarejestrowane w Wielkiej Brytanii oraz europejskich podmiotów gospodarczych kooperujących ze brytyjskimi partnerami.  (więcej…)

  Poniżej podsumowujemy najważniejsze fakty związane z Brexitem i wynikającymi z niego skutkami prawnymi dla przedsiębiorców posiadających spółki LTD zarejestrowane w Wielkiej Brytanii oraz europejskich podmiotów...

  Czytaj dalej
 • Co zrobić w przypadku śmierci dyrektora Spółki LTD?
  Co zrobić w przypadku śmierci dyrektora Spółki LTD?
  Śmierć osoby zarządzającej firmą ma wprawdzie zupełnie inny wymiar niż w życiu prywatnym, ale jej konsekwencje mogą być dla biznesu bardzo poważne. Jak zatem przygotować Spółkę LTD na taką sytuację, szczególnie wtedy, gdy mamy do czynienia z odejściem jej dyrektora? (więcej…)

  Śmierć osoby zarządzającej firmą ma wprawdzie zupełnie inny wymiar niż w życiu prywatnym, ale jej konsekwencje mogą być dla biznesu bardzo poważne. Jak zatem przygotować...

  Czytaj dalej

STREFA WIEDZY

Zachęcamy do zapoznania się z najczęstszymi pytaniami związanymi z prowadzeniem firmy w Anglii. Zarówno Klienci naszej firmy, jak i przedsiębiorcy zastanawiający się nad przeniesieniem firmy do Anglii znajdą tutaj szereg przydatnych informacji natury księgowej, prawnej i organizacyjnej.

PRZEJDŹ DO FAQ
Newsletter
CO ZYSKUJESZ?
 • Wiedzę na temat firmy za granicą
 • Jak płacić mniejsze podatki
 • Gdzie ulokować zarobione pieniądze

DO GÓRY

testowo