Blog o optymalizacji podatkowej i finansach

5 krajów z najniższym podatkiem dochodowym

5 krajów z najniższym podatkiem dochodowym

Założenie własnej działalności gospodarczej to wyzwanie, które wymaga dużych pokładów ambicji i samozaparcia. Wiele osób wstrzymuje się przed rozpoczęciem własnego biznesu przede wszystkim ze względu na wysokie podatki narzucane przedsiębiorcom w Polsce. Warto jednak mieć na uwadze to, że w wielu krajach świata PIT i CIT są o wiele niższe. Poniżej prezentujemy 5 państw z aktualnie najniższymi podatkami dochodowymi.

Zanim przystąpimy do prezentacji krajów z najniższym podatkiem dochodowym, omówmy różnicę między podatkami PIT I CIT. Skrót „PIT” pochodzi z języka angielskiego, gdzie jego rozwinięcie to „Personal Income Tax”, czyli podatek dochodowy od osób fizycznych. Z kolei płatnicy CIT (w języku angielskim „Corporate Income Tax”) to osoby prawne. Zaliczamy do nich przede wszystkim wszelakie spółki, ale także fundacje, stowarzyszenia oraz spółdzielnie.

Niniejszy ranking krajów z najniższym podatkiem dochodowym jest rozpatrywany pod kątem podatku CIT, jednak podajemy także PIT. Punktem odniesienia mogą być dla nas aktualne stawki podatkowe w Polsce.

Od 2020 roku CIT w Polsce wynosi 19% jako podstawa opodatkowania na zasadach ogólnych. Na terytorium RP obowiązuje również podatek dla małych podatników lub tych, którzy dopiero rozpoczynają działalność – wówczas wynosi on 9%. Z kolei maksymalna stawka PIT to aż 32% (19 lub 18% w przypadku osób samozatrudnionych).
Jak zatem wypada Polska na tle krajów z najniższym CIT-em?

5. Andora

Księstwo Andory mieści się w południowo-zachodniej Europie, granicząc z Francją oraz Hiszpanią. Kraj słynie z wyjątkowo niskich podatków – zarówno PIT, jak i CIT wynosi tam 10%. Stawki ustalono w 2015 roku, ze względu na silne naciski ze strony Unii Europejskiej.

4. Czarnogóra

Państwo leżące na południu Europy powstało w wyniku rozpadu Serbii i Czarnogóry. Podatek CIT w Czarnogórze to zaledwie 9%, nieco więcej wynosi PIT: 12,65%. Gospodarka Czarnogóry wciąż znajduje się w stanie odbudowy po wojnie domowej w Jugosławii, która w znacznym stopniu ograniczyła rozwój tamtejszych przedsiębiorstw.

3. Węgry

Śródlądowe państwo od 2004 roku jest członkiem Unii Europejskiej i może poszczycić się 9-procentowy podatkiem CIT. Więcej wynosi jednak węgierski PIT: 15%. W 2017 roku podatki na Węgrzech stanowiły 23,2% Produktu Krajowego Brutto.

2. Barbados

Państwo leży na wyspie o tej samej nazwie, która stanowi część Małych Antyli – archipelagu na Oceanie Atlantyckim. Główne dochody przynosi tam turystyka, uprawiana jest również trzcina cukrowa. Rozwój gospodarczy Barbadosu sięga 3-5% rocznie – z pewnością przyczyniają się do niego wyjątkowo niskie podatki. Posiadając przychody nieprzekraczające 1 mln Bds$, zapłacimy CIT równy 5,5%. Na 3% CIT liczyć mogą przedsiębiorcy z przychodami 1-20 mln Bds$. 2,5% CIT przysługuje przy przychodzie 20-30 mln Bds$, a 1% powyżej 30 mln Bds$. Kraj posiada jednocześnie nieproporcjonalnie wysoki PIT, równy 38%.

1. Arabia Saudyjska

Arabia Saudyjska leży w zachodniej Azji, granicząc z Irakiem, Jordanią, Kuwejtem, Omanem, Katarem, Jemenem oraz Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi. Państwo wyróżnia się na tle światowym monarchią absolutną, nie ma tam również konstytucji, a działalność partii politycznych jest zakazana. Gospodarka Arabii Saudyjskiej opiera się przede wszystkim na wydobyciu i sprzedaży ropy naftowej. Podatek CIT wynosi zaledwie 5%, tyle samo co podatek PIT.

Raje podatkowe, czyli kraje przyjazne podatkowo

Choć wydawać może się, że przedsiębiorca w Arabii Saudyjskiej posiada najbardziej preferencyjne warunki do założenia własnej działalności gospodarczej, istnieją przecież jeszcze kraje określane mianem „rajów podatkowych”. Tamtejsze stawki PIT i CIT wynoszą po prostu 0%. Z tego powodu kapitał zagraniczny chętnie lokowany jest na Bahamach, Bermudach, Kajmanach czy Anguilli. Nie zapominajmy również o dziesiątkach państw, których system podatkowy jest na tyle różny od polskiego, że nie sposób było włączyć je do tego zestawienia.

Korzystając z przepisów o unikaniu podwójnego opodatkowania, możemy założyć działalność gospodarczą w wybranym państwie, który posiada najkorzystniejsze dla nas prawo podatkowe. Działanie to jest możliwe nawet w przypadku, gdy fizycznie działalność prowadzimy na terenie swojego kraju.

Klienci Admiral Tax najczęściej decydują się na struktury podatkowe przy wykorzystaniu:

 

WIĘCEJ NA TEN TEMAT: Jak optymalizują podatki polscy przedsiębiorcy?

 

 

Facebooktwitterlinkedin
Podsumowanie artykułu
5 krajów z najniższym podatkiem dochodowym
Tytuł
5 krajów z najniższym podatkiem dochodowym
Opis
Założenie własnej działalności gospodarczej to wyzwanie, które wymaga dużych pokładów ambicji i samozaparcia. Wiele osób wstrzymuje się przed rozpoczęciem własnego biznesu przede wszystkim ze względu na wysokie podatki narzucane przedsiębiorcom w Polsce.
Autor
Copyrights
AT UK Consulting Ltd
Logo wydawcy
Masz pytania lub spostrzeżenia?
NASI EKSPERCI Z PRZYJEMNOŚCIĄ
PODZIELĄ SIĘ WIEDZĄ.

Komentarz FB

Masz pytania?

Chcesz założyć biznes za granicą?

Najnowsze wpisy

 • Czym jest spółka Free Zone w Emiratach Arabskich?
  Czym jest spółka Free Zone w Emiratach Arabskich?
  Ustabilizowany biznes często szuka możliwości ekspansji i optymalizacji szeregu procesów biznesowych. Coraz częściej okazuje się, że właściwym krokiem jest utworzenie spółki offshore do prowadzenia określonych operacji. Okazuje, że spółki typu Free Zone w Zjednoczonych Emiratach Arabskich to jedno z lepszych rozwiązań do rozpoczęcia tego typu działalności. (więcej…)

  Ustabilizowany biznes często szuka możliwości ekspansji i optymalizacji szeregu procesów biznesowych. Coraz częściej okazuje się, że właściwym krokiem jest utworzenie spółki offshore do prowadzenia określonych...

  Czytaj dalej
 • „Tam, gdzie podatków nie ma”. Polscy przedsiębiorcy już wiedzą jakie korzyści daje offshore
  "Tam, gdzie podatków nie ma". Polscy przedsiębiorcy już wiedzą jakie korzyści daje offshore

  Sytuacja wywołana globalnym zamrożeniem gospodarki spowodowanym pandemią, przewartościowuje właśnie rynek. Poza oczywistym faktem, że jedne biznesy po prostu znikną, a inne się pojawiają, z obecnego obrazu rzeczywistości wyłania się ważna nauka dla polskich przedsiębiorców. Państwo, które pobiera wysokie podatki, w sytuacji kryzysu gwarantuje firmom niewiele więcej niż państwo, które nie zbiera danin. Ratując aktywna właściciele firm przenoszą się więc “tam, gdzie podatków nie ma” i wybierają offshore. (więcej…)

  Sytuacja wywołana globalnym zamrożeniem gospodarki spowodowanym pandemią, przewartościowuje właśnie rynek. Poza oczywistym faktem, że jedne biznesy po prostu znikną, a inne się pojawiają, z obecnego...

  Czytaj dalej
 • Wielka Brytania: duże zmiany w zasadach furlough (Job Retention Scheme)
  Wielka Brytania: duże zmiany w zasadach furlough (Job Retention Scheme)
  Brytyjski rząd wprowadził znaczące zmiany w zasadach kierowania pracowników na furlough (postojowe). Znacząco zmienia się sposób refundowania poniesionych kosztów i wysokość refundacji. Poniżej podsumowujemy najważniejsze informacje, z którymi powinni zapoznać się dyrektorzy oraz kadra zarządzająca firm - w tym brytyjskich spółek LTD, które chcą nadal otrzymywać pomoc w ramach Job Retention Scheme lub o taką pomoc się ubiegać. (więcej…)

  Brytyjski rząd wprowadził znaczące zmiany w zasadach kierowania pracowników na furlough (postojowe). Znacząco zmienia się sposób refundowania poniesionych kosztów i wysokość refundacji. Poniżej podsumowujemy najważniejsze...

  Czytaj dalej

STREFA WIEDZY

Zachęcamy do zapoznania się z najczęstszymi pytaniami związanymi z prowadzeniem firmy w Anglii. Zarówno Klienci naszej firmy, jak i przedsiębiorcy zastanawiający się nad przeniesieniem firmy do Anglii znajdą tutaj szereg przydatnych informacji natury księgowej, prawnej i organizacyjnej.

PRZEJDŹ DO FAQ
Newsletter
CO ZYSKUJESZ?
 • Wiedzę na temat firmy za granicą
 • Jak płacić mniejsze podatki
 • Gdzie ulokować zarobione pieniądze

DO GÓRY

testowo