Blog o optymalizacji podatkowej i finansach

Zakup auta bez VAT i akcyzy. Zapłać ponad 31,4% mniej za samochód!

Zakup auta bez VAT i akcyzy. Zapłać ponad 31,4% mniej za samochód!

Zakup auta bez VAT i akcyzy. Zapłać ponad 31,4% mniej za samochód!
5 (100%) 3 oceniających

Czy można kupić samochód taniej o 31,4%? Wydaje się, że takie rabaty nie są możliwe nawet przy wyprzedażach zeszłorocznych roczników. Za to każdy przedsiębiorca jest w stanie zorganizować sobie sam taką promocję i oszczędzić nawet kilkaset tysięcy złotych na samochodzie premium. Wystarczy po prostu kupić auto i zarejestrować na spółkę czeską. Jest to legalne i opłacalne. Poniżej przedstawiamy etapy przeprowadzenia takiego zabiegu oraz korzyści finansowe na przykładach.

 

Na czym i ile można oszczędzić

Odpowiedź pierwsza: na akcyzie. Polska jest jedynym krajem Unii Europejskiej, w którym istnieje podatek akcyzowy od aut. Dla pojemności powyżej 2000 ccm jest to aż 18,6% wartość pojazdu! W Czechach takiej akcyzy nie ma.

Odpowiedź druga: na podatku VAT. Kupując auto na firmę czeską w Polsce, Niemczech czy w każdym innym kraju Unii Europejskiej, nie płaci się podatku VAT, co daje oszczędność rzędu 23%. Dodatkowo czeskie prawo pozwala też na odliczenie 100% VAT od kosztów paliwa i napraw samochodu, podczas gdy VAT w Polsce zwracany jest tylko w 50% zarówno od zakupu auta jak i kosztów eksploatacji.

 

Proste i legalne procedury

Aby móc zarejestrować auto w Czechach należy posiadać tam firmę. Polacy mogą bez  żadnych przeszkód rejestrować firmy na terenie Czech. Zamiast rejestrować firmę od początku, można również kupić gotową spółkę. Najlepiej, jeżeli będzie to odpowiednik polskiej spółki z o.o., jako że jest ona bardzo popularna u naszych południowych sąsiadów. Procedura rejestracji czeskiej spółki z o.o. jest prostsza niż jej polskiego odpowiednika, a wymagany kapitał minimalny jest symboliczny – wynosi tylko jedną koronę. Nie trzeba mieszkać w Czechach ani posiadać konta w czeskim banku. Do rejestracji spółki nie jest też wymagana wizyta w urzędzie czeskim.

Samochód może być zakupiony tuż po rejestracji spółki u dowolnego dealera w Europie, a następnie pojazd zostaje zarejestrowany w Czechach. Dzięki temu nabywca uzyskuje oszczędności o których wspomnieliśmy wcześniej. Jeśli samochód został zakupiony w Polsce, VAT nie został zapłacony wcale, a akcyza będzie zwrócona. Jeśli w innym kraju UE to akcyza nie pojawi się wcale.

 

Zakup auta to nie koniec korzyści

Firmę w Czechach opłaca się założyć nie tylko dla zakupu auta.  Inne korzyści z założenia firmy u naszych południowych sąsiadów to  możliwość odliczenia 100% VAT od kosztów paliwa i kosztów eksploatacji samochodu po jego zakupie. Dzięki mniej restrykcyjnym przepisom dotyczącym VAT, firma nie musi rozliczać tzw. kilometrówek ani wykazywać sposobu użytkowania samochodu.

Uważa się również, że czeski system podatkowy jest  prostszy niż w Polsce, a wymogi związane ze sprawozdawczością podatkową są minimalne.

 

Przykładowe kwoty oszczędności zależne od pojazdu

Model pojazdu Cena w Polsce Cena w Czechach Zysk
BMW X5 M50 d 376 200  zł 285 000 zł 90 000 zł
Audi A8 L W12 601 000 zł 453 800 zł 150 000 zł
Porsche Panamera Turbo Executive 747 500 zł 565 300 zł 182 000 zł

 

Jak wynika z powyższych informacji, zakup i rejestracja samochodu firmowego w Czechach jest po pierwsze bardzo prosta, a po drugie ogromnie opłacalna, jako że korzyści finansowe płynące z braku konieczności opłaty VAT i akcyzy sięgają kwot rzędu nawet kilkuset tysięcy złotych!

Facebooktwittergoogle_pluslinkedin
Masz pytania lub spostrzeżenia?
NASI EKSPERCI Z PRZYJEMNOŚCIĄ
PODZIELĄ SIĘ WIEDZĄ.

Komentarz FB

1 komentarz

 1. Kurcze, muszę to przemyśleć. Właśnie mam w planach zakładać firmę i z tego co widzę, to pomysł z NIE zakładaniem firmy w Polsce jest bardzo korzystny i dobry 🙂

Komentarze

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola zaznaczone są.*

Masz pytania?

Chcesz założyć biznes za granicą?

Najnowsze wpisy

 • Polski biznes rozrywkowy przenosi się na Wyspy
  Polski biznes rozrywkowy przenosi się na Wyspy
  W sytuacji, w której rodzime prawo nakłada na przedsiębiorcę dużą ilość obowiązków formalno – prawnych związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, grozi mu licznymi sankcjami oraz wprowadza relatywnie wysokie stawki podatkowe, naturalnym odruchem jest poszukiwanie takiego kraju, gdzie działalność biznesowa będzie łatwiejsza. (więcej…)

  W sytuacji, w której rodzime prawo nakłada na przedsiębiorcę dużą ilość obowiązków formalno – prawnych związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, grozi mu licznymi sankcjami oraz...

  Czytaj dalej
 • Firma w Irlandii, działalność w Polsce
  Firma w Irlandii, działalność w Polsce
  Rosnące wymagania wobec polskiego przedsiębiorcy związane z uszczelnianiem systemu podatkowego, połączone z wciąż relatywnie wysokimi kwotami podatkowymi oraz niską kwotą wolną od podatku stanowią dla niego przesłankę do poszukiwania bardziej przyjaznej dla prowadzenia biznesu jurysdykcji. Nie bez przyczyny osoby chcące nadal prowadzić działalność w Polsce, ale ograniczyć obciążenia skarbowe przenoszą firmy do Irlandii. (więcej…)

  Rosnące wymagania wobec polskiego przedsiębiorcy związane z uszczelnianiem systemu podatkowego, połączone z wciąż relatywnie wysokimi kwotami podatkowymi oraz niską kwotą wolną od podatku stanowią dla...

  Czytaj dalej

STREFA WIEDZY

Zachęcamy do zapoznania się z najczęstszymi pytaniami związanymi z prowadzeniem firmy w Anglii. Zarówno Klienci naszej firmy, jak i przedsiębiorcy zastanawiający się nad przeniesieniem firmy do Anglii znajdą tutaj szereg przydatnych informacji natury księgowej, prawnej i organizacyjnej.

PRZEJDŹ DO FAQ
Newsletter
CO ZYSKUJESZ?
 • Wiedzę na temat firmy za granicą
 • Jak płacić mniejsze podatki
 • Gdzie ulokować zarobione pieniądze