Blog o optymalizacji podatkowej i finansach

Zakładanie firmy w Wielkiej Brytanii, jak się do tego zabrać?

Zakładanie firmy w Wielkiej Brytanii, jak się do tego zabrać?

Firma w UK
Zakładanie firmy w Wielkiej Brytanii, jak się do tego zabrać?
2 (40%) 1 oceniający

Coraz więcej Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii postanawia iść na swoje i otwiera własną działalność. Obce przepisy i nieznajomość rynku wciąż jednak są problemem i mimo że wiele mówi się na temat łatwości założenia i prowadzenia firmy na Wyspach, niektórzy mogą czuć się zagubieni. Jak w praktyce wygląda rejestracja własnego biznesu w tym kraju?

Otworzenie działalności w Zjednoczonym Królestwie jest na pewno dużo prostsze niż w Polsce. Minimum formalności, przejrzystość przepisów i krótki czas potrzebny na rejestrację firmy to nie jedyne plusy brytyjskiego rynku. Pozostaje również kwestia dużo mniejszych wydatków potrzebnych na prowadzenie własnego interesu, a co za tym idzie- większe zyski.

Najłatwiej rozkręcić własny biznes jako sole trader. Samozatrudniony ma trzy miesiące od przeprowadzenia pierwszej transakcji na zarejestrowanie się w Urzędzie Skarbowym. Dzięki temu ma szansę przetestować swój pomysł w praktyce. Taki rodzaj działalności nie wymaga rejestracji w Companies House (odpowiednik Krajowego Rejestru Sądowego w Polsce) i może odbyć się nawet internetowo lub przez telefon. Jedyne czego potrzebujesz to brytyjski „NIP”, czyli National Insurance Number.

W Wielkiej Brytanii liczy się forma prawna, a nie skala prowadzonej działalności. Jeżeli pracujesz na etacie, nie musisz rozwiązywać swojej umowy o pracę, by zacząć własny biznes. Swoją firmę możesz założyć i prowadzić pod własnym nazwiskiem, albo wymyślić dla niego zupełnie inną nazwę. Ważne jednak by nie zawierała ona obraźliwych, wulgarnych słów, albo pojęć, które mogą sugerować powiązanie firmy z rządem, różnego typu instytucjami czy innymi firmami. Powinna być jednoznaczna, prosta i nie może wprowadzać klientów w błąd.
Warto wiedzieć, że niektóre branże wymagają uzyskania specjalnych zezwoleń lub licencji. Tak będzie na przykład w przypadku budownictwa, doradztwa inwestycyjnego, bankowości lub jeśli chcesz prowadzić taksówkę. Zanim zarejestrujesz jakąkolwiek działalność, upewnij się, jakie przepisy Cię obowiązują.

Zastanów się, jaka forma prawna będzie najlepszym rozwiązaniem dla Twojego biznesu. Każda z nich w inny sposób rozlicza się z urzędem skarbowym, inaczej również wygląda kwestia Twojej odpowiedzialności za zobowiązania firmy. Zaletą jest jednak to, że niezależnie od wybranej formy, każdą z nich w Wielkiej Brytanii zakłada się stosunkowo łatwo. Formy działalności gospodarczej na Wyspach są następujące:

 1. Self-employed, czyli samozatrudnienie, a w jego ramach: sole trader (działający w pojedynkę) lub partnership (odpowiednik polskiej spółki cywilnej);
 2. Limited Liability Partnership, czyli spółka partnerska z ograniczoną odpowiedzialnością;
 3. Limited Company, odpowiednik naszej spółki z o. o.;
 4. Public Limited Company- spółka akcyjna.

Niezależnie od tego, czy chcesz działać jako sole trader czy w spółce, powinieneś wiedzieć, jak w praktyce będziesz prowadził własny interes. Zastanów się, czy do wykonywania swoich usług potrzebujesz dodatkowego lokalu, czy możesz pracować w domu. Jeśli szukasz biura dla swojej firmy, być może dobrym rozwiązaniem będzie dla Ciebie zalezienie biura coworkingowego, czyli takiego, które dzielisz z innymi niezależnymi przedsiębiorcami, dzięki czemu możesz sporo zaoszczędzić na kosztach wynajmu i utrzymania lokalu.

Jeżeli będziesz potrzebował pieniędzy na rozpoczęcie działalności, których nie jesteś w stanie wyłożyć z własnej kieszeni, możesz zdobyć je inną drogą. Najczęstszymi sposobami wykorzystywanymi przez świeżych biznesmenów na zdobycie pieniędzy na strat są:

 • pożyczka z brytyjskiego banku;
 • dofinansowania i granty;
 • pomoc Aniołów Biznesu.

Jeśli szukasz finansowego wsparcia u innych, ale także jeżeli sam opłacisz swoją inwestycję, przyda Ci się biznesplan. Nigdy nie bagatelizuj tego kroku, bo dzięki niemu będziesz wiedział dokładnie w jakim kierunku ma zmierzać Twoja działalność. Dobry biznesplan to nie tylko opis Twojego pomysłu, ale także Twoje cele finansowe, rozważania na temat zysków i strat, strategie rozwoju, oszacowanie kosztów i badanie rynku. Ten ostatni punkt jest szczególnie ważny, gdyż pozwoli Ci rozeznać się, czy na Twój produkt jest zapotrzebowanie, jak wygląda konkurencja i do kogo będą skierowane działania marketingowe przedsiębiorstwa.

Pamiętaj, że otwarcie firmy to jedno, ale zadbanie o jej sukces to już zupełnie inna sprawa. Brytyjski rynek daje naprawdę szerokie pole do popisu dla nowych przedsiębiorców. Aby jednak nie zainwestować w błoto, solidnie przygotuj się do prowadzenia własnego interesu. Bierz udział w szkoleniach, zrób badanie rynku, dowiedz się jak najwięcej o branży, w której chcesz działać, sprawdź wszystkie wymagania formalne i prawne, zdobądź potrzebne zezwolenia, pojedź na targi branżowe lub znajdź kontakt z innymi przedsiębiorcami, którzy odnieśli sukces w Twoim sektorze. Pamiętaj także, że pierwsze miesiące zwykle nie są czasem wielkich zysków, a raczej sporych inwestycji, dlatego nie zrażaj się na starcie i daj sobie czas na rozkręcenie firmy.

Facebooktwittergoogle_pluslinkedin
Masz pytania lub spostrzeżenia?
NASI EKSPERCI Z PRZYJEMNOŚCIĄ
PODZIELĄ SIĘ WIEDZĄ.

Komentarz FB

Komentarze

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola zaznaczone są.*

Masz pytania?

Chcesz założyć biznes za granicą?

Najnowsze wpisy

 • Polski biznes rozrywkowy przenosi się na Wyspy
  Polski biznes rozrywkowy przenosi się na Wyspy
  W sytuacji, w której rodzime prawo nakłada na przedsiębiorcę dużą ilość obowiązków formalno – prawnych związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, grozi mu licznymi sankcjami oraz wprowadza relatywnie wysokie stawki podatkowe, naturalnym odruchem jest poszukiwanie takiego kraju, gdzie działalność biznesowa będzie łatwiejsza. (więcej…)

  W sytuacji, w której rodzime prawo nakłada na przedsiębiorcę dużą ilość obowiązków formalno – prawnych związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, grozi mu licznymi sankcjami oraz...

  Czytaj dalej
 • Firma w Irlandii, działalność w Polsce
  Firma w Irlandii, działalność w Polsce
  Rosnące wymagania wobec polskiego przedsiębiorcy związane z uszczelnianiem systemu podatkowego, połączone z wciąż relatywnie wysokimi kwotami podatkowymi oraz niską kwotą wolną od podatku stanowią dla niego przesłankę do poszukiwania bardziej przyjaznej dla prowadzenia biznesu jurysdykcji. Nie bez przyczyny osoby chcące nadal prowadzić działalność w Polsce, ale ograniczyć obciążenia skarbowe przenoszą firmy do Irlandii. (więcej…)

  Rosnące wymagania wobec polskiego przedsiębiorcy związane z uszczelnianiem systemu podatkowego, połączone z wciąż relatywnie wysokimi kwotami podatkowymi oraz niską kwotą wolną od podatku stanowią dla...

  Czytaj dalej

STREFA WIEDZY

Zachęcamy do zapoznania się z najczęstszymi pytaniami związanymi z prowadzeniem firmy w Anglii. Zarówno Klienci naszej firmy, jak i przedsiębiorcy zastanawiający się nad przeniesieniem firmy do Anglii znajdą tutaj szereg przydatnych informacji natury księgowej, prawnej i organizacyjnej.

PRZEJDŹ DO FAQ
Newsletter
CO ZYSKUJESZ?
 • Wiedzę na temat firmy za granicą
 • Jak płacić mniejsze podatki
 • Gdzie ulokować zarobione pieniądze