Blog o optymalizacji podatkowej i finansach

Własna firma za granicą Na co należy zwrócić szczególną uwagę rejestrując spółkę w Anglii, Walii lub Szkocji?

Własna firma za granicą Na co należy zwrócić szczególną uwagę rejestrując spółkę w Anglii, Walii lub Szkocji?

Firma w UK
Własna firma za granicą Na co należy zwrócić szczególną uwagę rejestrując spółkę w Anglii, Walii lub Szkocji?
Oceń ten post

Nie ulega wątpliwości, że Wielka Brytania, dzięki swojemu systemowi prawnemu, jest bardzo przyjaznym miejscem dla osób chcących prowadzić własną działalność gospodarczą. Pod względem łatwości prowadzenia biznesu Zjednoczone Królestwo zajmuje 1 miejsce w Europie oraz 5 w świecie. Jednak nawet najlepsze rozwiązania prawne nie sprawią, że „wszystko będzie działo się samo”, a rejestracja działalności gospodarczej w UK automatycznie zapewni jej właścicielowi dobrobyt. Niestety, także w Wielkiej Brytanii przedsiębiorca musi uważać, aby nie popełnić błędów, które mogą mieć dla niego nieoczekiwane, przykre konsekwencje. Poniżej przedstawiamy najistotniejsze kwestie, na które potencjalni właściciele spółek LTD (czy też jakichkolwiek innych form działalności) w Anglii, Szkocji czy Walii powinni zwrócić szczególną uwagę, aby nie stać się autorami brzemiennych w skutki pomyłek.

Zakładanie firmy w Wielkiej Brytanii – sprawy formalno – prawne.

Ignorantia iuris nocet” – nieznajomość prawa szkodzi. Ta starorzymska zasada obowiązuje obecnie praktycznie wszędzie, w tym oczywiście w Wielkiej Brytanii. Oznacza to, że planując założenie lub przeniesienie działalności gospodarczej do Anglii, Walii lub Szkocji, należy koniecznie zapoznać się z obowiązującymi tam przepisami. Nawet bowiem najbardziej liberalne prawo oraz najbardziej przyjaźnie nastawiony wobec przedsiębiorcy urzędnik nie będzie przecież zamykał oczy na przypadki łamania przepisów! Na szczęście normy brytyjskie są o wiele prostsze i przejrzystsze od polskich, dlatego zaznajomienie się z treścią najważniejszych z nich nie powinno nikomu nastręczyć zbyt dużych trudności. Tak więc własna firma w Anglii nie zmusi jej właściciela do tak dużego wysiłku związanego z nauką odpowiednich przepisów prawnych, jak np. spółka LTD… w Polsce.

Choć w pewnych sprawach należy się orientować, i to dobrze. Pytanie zatem, w jakich konkretnie?

Oto one:

Urzędy w UKrejestracja firmy w Wielkiej Brytanii wiąże się z koniecznością zdobycia wiedzy na temat konkretnych urzędów, z którymi musi współpracować przedsiębiorca. Do najważniejszych z nich należą:

Companies House – jest to urząd prowadzący rejestr spółek w Wielkiej Brytanii (odpowiednik KRS w Polsce) i obejmujący trzy jurysdykcje: Anglię i Walię, Szkocję oraz Irlandię Północną.

Department for Work and Pensions (DWP)brytyjski urząd odpowiedzialny za wypłatę zasiłków, emerytur i świadczeń opiekuńczych na dzieci. Odpowiednik polskiego ZUS.

HM Revenue & Customs (HMRC) – Urząd Podatków i Ceł Jej/Jego Królewskiej Mości – brytyjski urząd, którego głównym zadaniem jest zbieranie podatków i składek na ubezpieczenia społeczne.

Inland Revenue urząd podatkowy Wielkiej Brytanii. Istnieje wiele jego placówek, zwanych Inland Revenue Centres.

Księgowość w UKprowadząc własną firmę w UK należy się zorientować w obowiązkach księgowych oraz terminach ich realizacji. W tym przypadku każdy biznesmen musi bezwzględnie znać takie pojęcia jak np.:

Annual accountcoroczny raport finansowy składany przez firmy w Wielkiej Brytanii do Companies House. Uwaga! Złożenie owego raportu to jeden z najważniejszych obowiązków dyrektora spółki w Anglii!

Annual returnroczne sprawozdanie o stanie administracyjnym spółki, zawierające jej najważniejsze dane, składane do Companies House, w terminie 28 dni po upływie 12 miesięcy od daty zarejestrowania spółki lub od daty złożenia poprzedniego zeznania podatkowego. Ta wiedza jest szczególnie istotna, jako że niedopełnienie tego obowiązku grozi postawieniem spółki w stan likwidacji i sankcjami karnymi!

Articles off Assocoacion – jest to statut spółki – dokument określający prawa i obowiązki dyrektorów oraz udziałowców spółki.

Dodatkowo należy dowiedzieć się czym są Certificate of Incorporation oraz Certyfikat rezydencji podatkowej.

Podatki w UK – choć jest to sprawa oczywista, to nie sposób o niej nie wspomnieć. Założenie firmy w Wielkiej Brytanii wiąże się z obowiązkiem zapłaty tam podatków. Trzeba zatem wiedzieć, jakie ich rodzaje przewiduje tamtejsze prawo (dochodowy od osób prywatnych, kapitałowy, VAT, katastralny oraz dochodowy od osób fizycznych), a także orientować się w kwestii wysokości stawek podatkowych, wysokości progów podatkowych oraz, co bardzo ważne, terminu ich zapłaty. Z tym z kolei wiąże się pojęcie roku podatkowego – w Wielkiej Brytanii dla osób fizycznych (w tym dla dyrektorów i pracowników spółek) trwa on od 6 kwietnia do 5 kwietnia roku następnego. Z kolei dla spółek rok podatkowy kończy się w rocznicę ich założenia.

Obowiązki wobec pracowników – zakładanie firmy w Wielkiej Brytanii często wiąże się z koniecznością zatrudnienia mniejszej lub większej ilości osób. Jako potencjalny pracodawca, właściciel firmy w Anglii nie może nie wiedzieć, jakie są jego powinności wobec zatrudnianych przez niego pracowników. Najważniejszy z nich to oczywiście terminowa zapłata wynagrodzenia. Dotyczą go takie pojęcia jak Payroll (prowadzenie i dokumentowanie bieżących i rocznych rozliczeń z pracownikami) i Payslip (odcinek płacowy, jaki pracownik otrzymuje każdorazowo przy wypłacie wynagrodzenia w Wielkiej Brytanii i Irlandii). Payslip zawiera informacje co do wartości zarobku brutto oraz netto, sumy zapłaconych podatków oraz składek ubezpieczeniowych. Dobrze jest ponadto wiedzieć, co oznacza skrót PAYE.

Własna firma w UK – sprawy strukturalne.

Zaznajomienie się z najważniejszymi przepisami prawa to zaledwie pierwszy krok poprzedzający założenie firmy w Wielkiej Brytanii. Kolejny to wybór odpowiedniej formy działalności gospodarczej. W tym miejscu warto jest zasięgnąć opinii profesjonalnej firmy doradczej, jako że brytyjskie prawo przewiduje dużą różnorodność form działalności, niejednokrotnie ukierunkowanych na konkretny rodzaj biznesu. A zatem, zakładając firmę w Anglii, mamy do wyboru takie struktury jak:

 • Samozatrudnienie (Self – employed)
 • LTD (Limited) – prywatna spółka z ograniczona odpowiedzialnością
 • LLP – (Limited Liability Partnership) – spółka partnerska z ograniczoną odpowiedzialnością
 • PLC (Public Limited Company)- spółka publiczna z ograniczoną odpowiedzialnością
 • Unlimited Company
 • Partnership – spółka zwykła partnerska
 • Property Management Company – spółka zarządzająca nieruchomościami
 • Company limited by guarantee – spółka z ograniczoną poręczeniem odpowiedzialnością
 • Franchise – franczyza

Najbardziej uniwersalną strukturą jest niewątpliwie spółka LTD, jako że jest ona odpowiednia dla bardzo wielu rodzajów działalności. Dodatkowo, łatwo jest ją założyć i prowadzić, przy jednoczesnym wysokim stopniu zabezpieczenia majątku wspólników. Co więcej, spółka LTD w Anglii to rozpoznawalna na całym świecie struktura ciesząca się zasłużoną renomą.

Z kolei takie formy działalności gospodarczej w UK jak Property Management Company czy też Unlimited Company są skonstruowane z myślą o konkretnym biznesie – w pierwszym przypadku jest to zarządzanie nieruchomościami, a w drugim – przede wszystkim obsługa innych firm. Decydując się zatem na świadczenie tak niszowego rodzaju usług, nie ma większego sensu utworzenie popularnej, uniwersalnej spółki LTD, ale raczej wysoce wyspecjalizowanej, ukierunkowanej na konkretną działalność struktury.

W pewnych sytuacjach warto zdecydować się na Self – Employed, czyli samozatrudnienie w Anglii. Jest to najprostsza forma działalności gospodarczej w Wielkiej Brytanii, ale jej wadą jest odpowiedzialność właściciela za zobowiązania firmy własnym majątkiem.

Self – Employed będzie zatem odpowiednia dla biznesu nie wymagającego wyłożenia dużych środków finansowych lub też w sytuacji, w której ryzyko niepowodzenia i bankructwa jest niewielkie.

Rejestracja firmy w UK – podsumowanie.

Jak widać, pomimo liberalnego prawa i przyjaźnie nastawionych urzędów, założenie firmy w Wielkiej Brytanii wymaga wcześniejszego zdobycia pewnej fachowej wiedzy.

Rzetelne informacje dotyczące zasad funkcjonowania tamtejszych urzędów, przepisów podatkowych, obowiązków księgowych oraz powinności wobec pracowników zapobiegną ewentualnemu narażeniu się na sankcje administracyjne, a nawet karne. Natomiast wiedza na temat konkretnych struktur biznesowych, możliwych do założenia w UK, umożliwi dopasowanie rodzaju własnej firmy w UK do zakresu świadczonych przez nią usług.

Gdyby pojawiły się jakiekolwiek wątpliwości, należy pamiętać, że zawsze można zwrócić się z prośbą o fachową pomoc do fachowych firm świadczących usługi o charakterze doradczym.

Masz pytania? Zapytaj naszych ekspertów.

Autor: B.Fuchs, Admiral Tax

Facebooktwittergoogle_pluslinkedin
Masz pytania lub spostrzeżenia?
NASI EKSPERCI Z PRZYJEMNOŚCIĄ
PODZIELĄ SIĘ WIEDZĄ.

Komentarz FB

Komentarze

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola zaznaczone są.*

Masz pytania?

Chcesz założyć biznes za granicą?

Najnowsze wpisy

 • Polski biznes rozrywkowy przenosi się na Wyspy
  Polski biznes rozrywkowy przenosi się na Wyspy
  W sytuacji, w której rodzime prawo nakłada na przedsiębiorcę dużą ilość obowiązków formalno – prawnych związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, grozi mu licznymi sankcjami oraz wprowadza relatywnie wysokie stawki podatkowe, naturalnym odruchem jest poszukiwanie takiego kraju, gdzie działalność biznesowa będzie łatwiejsza. (więcej…)

  W sytuacji, w której rodzime prawo nakłada na przedsiębiorcę dużą ilość obowiązków formalno – prawnych związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, grozi mu licznymi sankcjami oraz...

  Czytaj dalej
 • Firma w Irlandii, działalność w Polsce
  Firma w Irlandii, działalność w Polsce
  Rosnące wymagania wobec polskiego przedsiębiorcy związane z uszczelnianiem systemu podatkowego, połączone z wciąż relatywnie wysokimi kwotami podatkowymi oraz niską kwotą wolną od podatku stanowią dla niego przesłankę do poszukiwania bardziej przyjaznej dla prowadzenia biznesu jurysdykcji. Nie bez przyczyny osoby chcące nadal prowadzić działalność w Polsce, ale ograniczyć obciążenia skarbowe przenoszą firmy do Irlandii. (więcej…)

  Rosnące wymagania wobec polskiego przedsiębiorcy związane z uszczelnianiem systemu podatkowego, połączone z wciąż relatywnie wysokimi kwotami podatkowymi oraz niską kwotą wolną od podatku stanowią dla...

  Czytaj dalej

STREFA WIEDZY

Zachęcamy do zapoznania się z najczęstszymi pytaniami związanymi z prowadzeniem firmy w Anglii. Zarówno Klienci naszej firmy, jak i przedsiębiorcy zastanawiający się nad przeniesieniem firmy do Anglii znajdą tutaj szereg przydatnych informacji natury księgowej, prawnej i organizacyjnej.

PRZEJDŹ DO FAQ
Newsletter
CO ZYSKUJESZ?
 • Wiedzę na temat firmy za granicą
 • Jak płacić mniejsze podatki
 • Gdzie ulokować zarobione pieniądze