Blog o optymalizacji podatkowej i finansach

Spółki offshore i inwestycje w Indiach

Spółki offshore i inwestycje w Indiach

Inne Jurysdykcje
Spółki offshore i inwestycje w Indiach
Oceń ten post

Bywa, że Indie kojarzone są z tematem spółek offshore, choć nie jest to do końca trafne połączenie. Być może przyczyna tego błędu leży w fakcie, że jedną z bardziej znanych lokalizacji offshore są Seszele leżące na Oceanie Indyjskim. Same Indie jednak rajem podatkowym nie są i z tej prostej przyczyny nie sprawdzą się jako miejsce, w którym można zarejestrować swoją działalność i zoptymalizować podatki.

Indie nie są rajem podatkowym

Jak wiadomo, każdy kraj, w którym proponuje się uruchomienie własnej spółki offshore, powinien odznaczać się łatwością rejestracji firmy, przejrzystymi i elastycznymi przepisami związanymi z prowadzeniem działalności oraz niskimi podatkami. W Indiach jednak nie znajdziemy takich benefitów.

Nowe możliwości dla przedsiębiorców

Czy więc Indie to kraj, który polski przedsiębiorca powinien omijać z daleka? Niekoniecznie. Od kilku lat na rynku indyjskim można zauważyć coraz większe możliwości dla inwestorów. Jest to dla Indii okres liberalizacji i otwierania się na inwestycje z całego świata. Dziś nowi gracze mają szansę wejść na ten obiecujący rynek. Konkurencja wciąż jest stosunkowo słaba, a nasycenie niewielkie. Równocześnie nadal istnieje duże zapotrzebowanie na rozwijanie wielu gałęzi gospodarki.

Specyficzny rynek

Należy pamiętać, że Indie to państwo o specyficznej kulturze, zupełnie odmiennej od tej, jaką znamy z własnych, europejskich doświadczeń. Na Wschodzie zdecydowanie preferowany jest bezpośredni kontakt z partnerami, co powoduje, że ten, kto chce zrobić karierę w Indiach musi stale być obecnym na miejscu. W tym wypadku „obecność” może przybierać różne formy.

Inwestycje w Indiach

Szansą na wejście na rynek jest zazwyczaj zainwestowanie pewnej sumy pieniędzy. Daje to możliwość zorganizowania własnej i niezależnej sprzedaży, a często obniża znacznie koszty towarów. Co ciekawe, polskie firmy, które wygrywają z innymi firmami w Europie, często nie dają sobie rady w Indiach. Powodem jest fakt, że polskie produkty sprowadzane do Indii są dosyć drogie, co wynika z kosztów transportu produktów.

Dla kogo Indie?

Polskie firmy mają szansę na spore zarobki w Indiach głównie w takich sektorach jak transport czy górnictwo. Nasze rodzime maszyny i technologie są wysoko cenione na indyjskim rynku, gdyż Indie, które posiadają bogactwo kopalń węglowych, wciąż nie mają odpowiedniego zaplecza technologicznego. W Polsce ten obszar gospodarki jest dobrze rozwinięty, co sprawia, że mamy szansę na zrobienie dobrego interesu na Wschodzie. Kolejnymi obiecującymi dziedzinami są technologie informacyjne oraz sektor rolno-spożywczy.

Facebooktwittergoogle_pluslinkedin
Masz pytania lub spostrzeżenia?
NASI EKSPERCI Z PRZYJEMNOŚCIĄ
PODZIELĄ SIĘ WIEDZĄ.

Komentarz FB

Komentarze

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola zaznaczone są.*

Masz pytania?

Chcesz założyć biznes za granicą?

Najnowsze wpisy

 • Polski biznes rozrywkowy przenosi się na Wyspy
  Polski biznes rozrywkowy przenosi się na Wyspy
  W sytuacji, w której rodzime prawo nakłada na przedsiębiorcę dużą ilość obowiązków formalno – prawnych związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, grozi mu licznymi sankcjami oraz wprowadza relatywnie wysokie stawki podatkowe, naturalnym odruchem jest poszukiwanie takiego kraju, gdzie działalność biznesowa będzie łatwiejsza. (więcej…)

  W sytuacji, w której rodzime prawo nakłada na przedsiębiorcę dużą ilość obowiązków formalno – prawnych związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, grozi mu licznymi sankcjami oraz...

  Czytaj dalej
 • Firma w Irlandii, działalność w Polsce
  Firma w Irlandii, działalność w Polsce
  Rosnące wymagania wobec polskiego przedsiębiorcy związane z uszczelnianiem systemu podatkowego, połączone z wciąż relatywnie wysokimi kwotami podatkowymi oraz niską kwotą wolną od podatku stanowią dla niego przesłankę do poszukiwania bardziej przyjaznej dla prowadzenia biznesu jurysdykcji. Nie bez przyczyny osoby chcące nadal prowadzić działalność w Polsce, ale ograniczyć obciążenia skarbowe przenoszą firmy do Irlandii. (więcej…)

  Rosnące wymagania wobec polskiego przedsiębiorcy związane z uszczelnianiem systemu podatkowego, połączone z wciąż relatywnie wysokimi kwotami podatkowymi oraz niską kwotą wolną od podatku stanowią dla...

  Czytaj dalej

STREFA WIEDZY

Zachęcamy do zapoznania się z najczęstszymi pytaniami związanymi z prowadzeniem firmy w Anglii. Zarówno Klienci naszej firmy, jak i przedsiębiorcy zastanawiający się nad przeniesieniem firmy do Anglii znajdą tutaj szereg przydatnych informacji natury księgowej, prawnej i organizacyjnej.

PRZEJDŹ DO FAQ
Newsletter
CO ZYSKUJESZ?
 • Wiedzę na temat firmy za granicą
 • Jak płacić mniejsze podatki
 • Gdzie ulokować zarobione pieniądze