Blog o optymalizacji podatkowej i finansach

Spółka offshore w Panamie

Spółka offshore w Panamie

Inne Jurysdykcje
Spółka offshore w Panamie
Oceń ten post

Panama słynie nie tylko z kanału łączącego obie Ameryki, ale również tego, że jest rajem podatkowym. Europejczycy wprawdzie częściej wybierają inne lokalizacje offshore, co wynika m.in. z dużej odległości i bariery językowej, Panama jest jednak warta rozważenia z powodu korzyści podatkowych, jakie oferuje zakładającym w niej firmy nierezydentom.

System podatkowy i księgowość

Spółki zarejestrowane na terenie Panamy, które nie prowadzą działalności lokalnej, nie płacą tam podatku. Nie ma również kontroli wymiany międzynarodowej, ani podatku VAT. W związku z brakiem podatków, nie istnieje obowiązek prowadzenia księgowości. Warto jednak zadbać o swoją dokumentację finansową, gdyż bywa, że bank, w którym firma posiada rachunek, wymaga potwierdzenia niektórych transakcji.

Branża

Panama jest jurysdykcją, która sprawdzi się dla takich działalności jak import/eksport, transport lub wynajem statków powietrznych i morskich, handel ropą naftową, górnictwo, branże morskie i powietrzne. Prowadzenie działalności związanej z księgowością, bankowością, finansami, zakładami i hazardem online wymaga zdobycia specjalnego zezwolenia.

Rodzaj i siedziba spółki

Najczęściej otwieraną formą działalności jest w Panamie IBC – International Business Company. Taka firma musi posiadać adres rejestracyjny na terenie Panamy, który będzie widniał na dokumentach firmowych. Istnieje możliwość skorzystania z biura wirtualnego, zapewniającego adres wraz z dedykowanym numerem telefonu. Spółki działające w Panamie mogą zarządzać holdingami, posiadać majątek ruchomy i nieruchomy oraz akcje i udziały w innych spółkach.

Założenie spółki

Standardowy kapitał początkowy wynosi na Panamie 10 000 USD, ale nie ma obowiązku umieścić tej kwoty na firmowym koncie w określonym czasie, co oznacza, że aby założyć firmę wystarczy 1 dolar. Proces zakładania działalności trwa 5-7 dni (nie licząc przesyłki pocztowej). Można też wybrać już zarejestrowane przedsiębiorstwo z gotowej listy, co skraca czas oczekiwania do około 24 godzin.

Prowadzenie spółki

Istnieje możliwość powołania dyrektorów i udziałowców nominowanych, którzy zapewniają anonimowość w rejestrze publicznym. Należy pamiętać, że w momencie rejestracji spółki wymagane jest posiadanie trzech udziałowców. Firma musi posiadać także minimum dwóch dyrektorów. Każde już istniejące przedsiębiorstwo musi raz na rok dokonać wznowienia, co wiąże się z ponownym powołaniem organów spółki i opłatą skarbową.

Facebooktwittergoogle_pluslinkedin
Masz pytania lub spostrzeżenia?
NASI EKSPERCI Z PRZYJEMNOŚCIĄ
PODZIELĄ SIĘ WIEDZĄ.

Komentarz FB

Komentarze

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola zaznaczone są.*

Masz pytania?

Chcesz założyć biznes za granicą?

Najnowsze wpisy

 • Polski biznes rozrywkowy przenosi się na Wyspy
  Polski biznes rozrywkowy przenosi się na Wyspy
  W sytuacji, w której rodzime prawo nakłada na przedsiębiorcę dużą ilość obowiązków formalno – prawnych związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, grozi mu licznymi sankcjami oraz wprowadza relatywnie wysokie stawki podatkowe, naturalnym odruchem jest poszukiwanie takiego kraju, gdzie działalność biznesowa będzie łatwiejsza. (więcej…)

  W sytuacji, w której rodzime prawo nakłada na przedsiębiorcę dużą ilość obowiązków formalno – prawnych związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, grozi mu licznymi sankcjami oraz...

  Czytaj dalej
 • Firma w Irlandii, działalność w Polsce
  Firma w Irlandii, działalność w Polsce
  Rosnące wymagania wobec polskiego przedsiębiorcy związane z uszczelnianiem systemu podatkowego, połączone z wciąż relatywnie wysokimi kwotami podatkowymi oraz niską kwotą wolną od podatku stanowią dla niego przesłankę do poszukiwania bardziej przyjaznej dla prowadzenia biznesu jurysdykcji. Nie bez przyczyny osoby chcące nadal prowadzić działalność w Polsce, ale ograniczyć obciążenia skarbowe przenoszą firmy do Irlandii. (więcej…)

  Rosnące wymagania wobec polskiego przedsiębiorcy związane z uszczelnianiem systemu podatkowego, połączone z wciąż relatywnie wysokimi kwotami podatkowymi oraz niską kwotą wolną od podatku stanowią dla...

  Czytaj dalej

STREFA WIEDZY

Zachęcamy do zapoznania się z najczęstszymi pytaniami związanymi z prowadzeniem firmy w Anglii. Zarówno Klienci naszej firmy, jak i przedsiębiorcy zastanawiający się nad przeniesieniem firmy do Anglii znajdą tutaj szereg przydatnych informacji natury księgowej, prawnej i organizacyjnej.

PRZEJDŹ DO FAQ
Newsletter
CO ZYSKUJESZ?
 • Wiedzę na temat firmy za granicą
 • Jak płacić mniejsze podatki
 • Gdzie ulokować zarobione pieniądze